EENE HOFSTEDE, Landerijen aldaar. HANb'KhSrtËRIOHThN. de annexatie-politiek van het vorig ministerie. Wilde dit zeggen, dat ik voornemens was de daad ongedaan te maken Eene annexatie afkeuren is iets anders dan die annexatie opgeven. Wat wij ook doen, wij moeten niet blind zijn voor de gevolgen der feiten. Door de annexatie van de Transvaal gingen wij nieuwe verplichtingen aan. Ik neem niets terug vari hetgeen ik vroeger heb g'ezegl, en hoewel ik het niet mijn plicht achtte het moeilijk geval te verergeren door redevoeringen in dit Huis, kon ik onmogelijk voor mijne kiezers optreden om in het algemeen de politiek der regeering na te gaan en te betoogen dat zij in andere handen moest over gaan, zonder bij de verschillende punten stil te staan. Ik ben echter niet voornemens daarop terug te komeu, want ik heb voor 't oogenblik, dienaangaande niets meer te zeggen. Ik moet letten op de verplichtingen onts'aan door de annexatie, en als er naar mijne meeuing verkeerd is gedaan door de annexatie, dat is geen reden om nog eenB verkeerd te doen, door niet te letten op die verplichtingen. Ten eerste, is er de verplichting ten opzichte van de Engelsche en andere kolonisten in de Transvaal, misschien onder hen een minderheid, hoewel een zeer kleine minder heid, eu van de Boeren zeiven ten tweede, is er de verplichting jegens de inboorlingenen ten derde, is er de politieke verplichting, welke wij ons zelf oplegden, ten opzichte van de verantwoordelijkheid, die wij reeds hadden en die wij door de annexatie aanmerkelijk vermeerderden voor den vrede en de rust in Zuid-Afrika. Wij zullen trachten al die verplich tingen ten volle na te komen en tevens zullen wij trachten rekening te houdeu met elk ander element van de zaak, en dat dien iDvioed op ons toekomstig gedrag en beleid gunnen, welken wij, behoudens terechtwijzing door dit Huis, het naar ons geweten gelooven te moeten erkennen." Ziedaar een nieuw staaltje van het spelen met woor den, dat in de politiek regel is geworden, en dat men dan ook reeds voor langen tijd als zoodanig heeft gebrandmerkt. In deze zaak is eene avocasserie als deze dubbel pijnlijk, omdat Engelands eerste minister, de vrome en hoogstbekwame Mr. Gladstone zich er toe leent, èn omdat onze stam- en taalgenooteh in Zuid-Afrika de dupe*worden van dit oneerlijke woor denspel. Eene parlementszitttug; van 22 uren. Onder de beruchte zittingen van het Lagerhuis ver dient die waarin over het voorstel der regeering om eerst te beraadslagen over de wet .tot bescherming van personen en eigendommen in Ierland, in de eerste plaats genoemd te worden. 'Die zitting was louter tijdverspillen, een strijd waarbij bet veel meer op lichamelijke taaiheid dan op verstandelijke helderheid aan kwam, een staaltje van de macht, die het regle ment van het Huis in handen geeft aan eene kwaad willige minderheid, hoe klein ook een proefstuk zegt D. N. van de handigheid der lersche obétrrictie- mannen om door allerlei onmogelijke amendementen en telkens herhaalde voorstellen tot verdaging de afdoening van zaken te stemmen 'en den kostbaren parlementairen tijd' te doen verloren gegaan met afmattend gehaspel. De discussie begon Dinsdag ten vier uur 's namid dags, en' eindigde Woensdag ten twee uur 's namid dags. De heer Gladstone opende het debat met een aan dringen op de noodzakelijkheid der bovengenoemde wet en met eene motie om hare behandeling aan al het andere te 'doen voorafgaan. Hij werd al aanstonds in de rede gevallen door den Ier Gray, die de vraag stelde of zulk eene motre weL door de statuten' van het'Huis' gedoogd werd. De voorzitter beantwoordde die vraag bevestigend en de Premier kon dus zijn betoog Voleindigen. Nu kwam er eene reeks van lersche leden op de baan met allerlei tegenwerpingen en uitwei dingen. Een dier heeren, Biggar, dwaalde telkens zoo ver af, dat hij herhaaldelijk door den voorzitter ter zake moest geroepen worden. Toen hij zich hieraan niet stoorde, stelde de president voor hem het verdere deelnemen aan de zitting te ontzeggen, aan welk voorstel met 160 tegen 30 stemmen gevolg werd gegeven, zoodat de heer Biggar vertrekken moest. Dit echter was voor zijn Iersehe confraters slechts een prikkel om den strijd te vinniger voort te zetten. Zij wendden het thans over een anderen boeg. Healy stolde, op grond van Biggar's afwezigheid, verdagiug van het debat, voor, waarbij hij te nauwernood ont snapte aan het gevaar van Biggar buiten de zaul te moeten gaan gezelschap houden. Men stemde, eu verwierp het voorstel met 169 tegen 35. Hierop her vatte Sullivan den strijd tegen Gladstone's motie. Ten half twaalt een nieuw voorstel tot verdaging en eene nieuwe weigering van de Regeering. Van nu af begon het eenvoudig de vraag te worden wie het 't langst zou uithouden, de Ieren of de Ministers. Van halt een tot half twee sprak de Ier Callan, herhaaldelijk wegens onbehoorlijkheden tot de orde geroepen. Ten twee uur ging Gladstone naar huis, zichtbaar vermoeid en met een hoorbaren zucht. Eorster lag toen reeds te slapen op een bank. Van twee tot drie was de Ier O'Donuell aan het woord, daarna afgelost door zijn kameraad Dawsor, wien het gelukte de meerderheid der nog aanwezige leden in diepe dommeliog te galmen. Ten half vier werd het Huis wakker geschud door een voorstel van twee liberale leden om aan de discussie een eind te maken door Gladstone's voorstel aan te nemen, ea de behaudeling van Forster's wet te verschuiven tot Donderdag. De straal van hoop, die aldus doorbrak, werd echter weer verduisterd door Eorster's stellige weigering om in deze schikking te treden. Van half vijf tot zes uur sleepten de lersche leden hunne oraties nu weder voortChilders had in middels Harcourt, en de vice-president den voorzitter afgelost. Van zes tot zeven voerde van nieuws af de onvermoeibare O'Donnell het woord, gehuld in eene ontzaglijke groote jas. Tusschen zeven en negen kwam er meer leven, met het rijzen van de zon, door het opdagen van troepjes leden die uit eenige uren slapens nieuwe krachten hadden vergaard. Deze twee uren werden opgevuld met een paar opgewekte redevoeringen van de Ieren Kelly en Dillon, alsmede met eene zeer levendige schermutseling tusschen laatstgenoemde afgevaardigde en den waarnemenden voorzitter. Tegen half elf keerde Gladstone terug, met gejuich begroet. Eeu paar minuten na hem kwam Parnell binnen onder groot gejubel van de lersche broederschap, die zich door de tegenwoordigheid van haren generaal aangevuurd voelden tot versche toespraken over Erin's grieven en Brittannia's tirannie. Ten twaalf uur deelde een nieuw voorstel tot verdaging het lot van de vorige; Gladstone zeide dat het voor de Regeering onmogelijk was in eenige schikking te treden tot uitstel van het debat; men zou zitten tot het einde. Dit wa3 ook de wensch van de oppositie. Gelukkig dat het einde dan nu ook wer kelijk naderde. Nadat Cohea nog een hartig woord van ergernis gesproken had over deze manier van Parlement houden, /beter passend voor schooljongens dan voor staatslieden", scheen men van beide kanten te oordeelen dat het zoo wèl was geweest. Het kwam tot stemmen en met 251 tegen 33 werd Gladstone's prioriteits-motie aangenomen, zoodat er toen dadelijk met de behandeling van de bill zelve een begin kon wórden gemaakt. Rips laud. Uit' Rusland wordt gemeld, dat vorst Gortschakoff zijn ontslag als minister van buiteulandsche zaken heeft gevraagd. Reeds voor zijn laatste ernstige ziekte was zijn invloed op de Russische politiek gering. Ge durende de twee laatste jaren was de Czaar feitelijk minister van buitenlandsche zaken. Na een langen, móórddadigen strijd is Geok Tepé, het bolwerk der Tekke-Turkomauen, gevallen. Of de Russen van de onderwerping eener Aziatische volksstam genoegen beleven zullen Graanmarkten enz. Midderbükg. 27 Januari. De handel wac heden door weinig aanbod weder van weinig beteekenis, eu is er in de prijzen geen verandering op te geven. Men besteedde voor Puike Tarwe f 950 Win te rgerst f 5.75. Zomergerst f 5.40 a f 5 50. ■Puike Witteboonen f 12.53 a f 13. Puike Bruineboonen f 11.75 a 12.25. fPaardeboonen f 7.75. Tuinboonen f 7. Groene Kookerwten in puike soort f 10. Versche boter f 1,05 a f 1,15 eieien per 100 stuks f 5. Prijzen van Efleeten. Amsterdam, 27 Jan. 1881. Nederl. Certific. Werkelijae schuld. 21/. pet. 65 dito dito dito 3 771/3 dito dito dito 4 1027/8 Loten stad Amsterdam 3 109 dito dito Rotterdam 3 r Rusland Obligation 1798/1815 5 r Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie. 1855 0 823/t Obligation dito 1000 1864. 5 dito L. 100 18725 90s/e dito L. 100 18735 90 dito 1877 dito5 943/, dito leening 1867—69 5 78T/a Loten 18645 138 Loten 1866 5 1371/* Aand. Spoorw. Gr Maatsch. 5 1265/8 Oblig dito41/2 943/8 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 u dito dito Charkow Azow .5 92 dito dito Jelez Orel 5 dito dtto Jelez-Griasi. 5 Aand. Baltische spoorweg 3 56T/a Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 55l/s Weenen. dito dito 5 f 875/» Oo8tëm. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 621/ dito dito Febr./Aug. 5 K 60"/-— dito dito April/Oct. 5 62 'f dito in papier Mei/Nov. 5 613/8 Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg .3 #51 6panje. Obligation Buitenl 1 227/a dito Binnenlandsclie 1 217/8 Portugal. Obligatiën3 öD/s Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 12J?/16 Obligatiën 1869 6 11 3/4 Egypte, dito 1876 6 707/8 dito 1876 5 93Va Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 100?/8 dito dito dito 1876. élJa Brazilië. Oblig 1865 5 97 Va dito 1875 5 Prijzen van coupons. Amsterdam, 27 Jan. Metall. t 21,"32'jadito zilver f Div* Eng. per ft fLljTó; Eng. Russen per-pd, 112,—* Eng. Portugal per S f 11,97V3 Frans f 47,45 Belg. f47,45; Pruis f 58,83; Hamb. Russen f Russen in Z. R. f 1.24; Poolsche Der Z. R. f Spaansche piasters f 47,45 Spaansche Binnenlandsche f2,36 Amerikaansche dollars f 2,47 papier VERK00PINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 1 3Febr. Oudelande. Boereninspan. Mulock Houwer. 9 Ovezand. Bouw-en Weil. P. Overman. 14 Rilland, Boereninspan. Liebert. 16enl7Baarland. Boereninspan. Karseboom. 17 Febr. Krabbendijke. Boereninspan. Pelle en V. d. Bussche. 18 I, Krabbendijke. Boereninspan. Van Dam. 18 g Krabbendijke. Boereninspan. Van Dam. 21 Biezelinge. Boereninspan. Liebert. 21 g Heinkenszand. Boereninspan. Pelle en V. d. Bussche. 23 Heinkenszand. Woonhuis enz. Karseboom. 23 k Kapelle. Boereninspan. Pelle en V. d. Bussche. 24 g Ovezand. Boereninspan. Karseboom. 25 Klöétinge. Boereninspan. Pelle en *V. d. Bussche. 25 g Nieuwland. Inspan. A, M. Tak. 2 Maart 's Héér Abtsk. Boereninspan. Karseboom. 3 u Hoedekensk. Boereninspan. Liebert. 4 u Wolfaartsdijk. Boereninspan, Pilar 1*. 10 en 11 Biezel. pold. Boereninspan. Liebert. A.JL) V iü UTiGNTXJtGIsr. De Notaris Th. VAN UIJE PIETERSE, zal op Woensdag 28 Februari 1881, te RITTHEM VBRKOOIPEISr met 15,8352 H. 4. Nader te adverteeren.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3