1849 drie verschillende Commissiën geiden hebben gevraagd, eene met den Burgemeester aa- het hoofd eene vön de Hervormde en eene van de Christelijke Ge reformeerde gemeente. De tweede Commissie is de eenige, voor zoover beleend is, die gelden heeft over gehouden, en de beheerders daa. van beschouwen die als bestemd voor hulp aan de leden der Hervormde gemeente. Reeds voordat de districts-watersnood-com missie te Werkendam, onder wier ressort Almkërk ligt, zich geconstitueerd had, hadden gemelde beheer ders aan behoeftige noodlijdenden onderstand verstrekt; de alsnog in ka9 gebleven gelden zijn zij voornemens tot herstel van schade aan woningen te besteden. Doch van een en ander wordt aan de distriets-com- missie kennis gegeven, zoonat geen "vrees behoeft te bestaan voor dubbele en daarom onbillijke hulpver strekking." De toestand in de overstroomde strekeu wordt o. a. door bovengenoemden heer aid 119 beschreven Een groote zegeD is het, dat het water al door blijft vallen De Oostenwind werkt daartoe gunstig. Alles is na tuurlijk nog met een dikke ijskorst bedekt, doch deze lust op vele plaatsen niet meer op het water. Zij beeft A reed9 haar rustpunt gevonden op paden en op vele gri Wegen en sommige velden. Dat geeft moedDe woningen, die stormen en golven hebben getrotseerd, worden dan ook langzamer hand weer betrokken. Toch bieden ze geen behagelijk schouwspel, waar een dikke ijslaag uit het woonvertrek möèt worden gekapt, om door hard stoken het dragelijk te maken. En dan die er het meest behoefte aan hebben, zien zich vaak het minst in staat gesteld om dat harde stoken te bekostigen. De Heer geeft vaak kracht naar kruis anders zou men zeggen er moeten menschen bezwijken. Of wat denkt ge wel van den toestand van een huisvrouw, die in zulk eene woning moeder wordt, terwijl de bevroren wateren nog diep onder de schamele sponde staan. Zoo'n geval werd mij nog gisteren door mijn geneesheer medegedeeld. Het rerwondere u niet, dat ieder zoo spoedig mo gelijk maar naar zijn eigen kluisje kruipt dat menig een het doet met gevaar voor Jzijn gezondheid. «Het zijn op een ander", en dat bij een winter koude als deze, heeft zijn groote bezwaren en lasten. Eigen haard is dierbaar, al.is hy ook nat; men doet zijn best om hem weer droog te krijgen. De Heer zelf beware die armen en Neêrlands volk gedenke er aan in barmhartigheid. Zij hebbén met den kleinen burger en kleinen boer het meest geleden. De huizen, die vernield zijn, bekooreu ook bijna uitsluitend aan die klassen. Flinke gebouwen van 9teen opgetrokken, hebben niet noemenswaard geleden en boden ook te midden van den storm een veilige schuilplaats aan. Deze hebben de zware proef goed doorstaan. Yoor de bezoekers en bewoners voorzeker een aangenaam gevoel. Meer dan ooit zitten we thans afgesloten van de buitenwereld. Alleen de postbode bezoekt ons eiken dag getrouw, al komt hij ook eenige uren later. Dat vergeven wij hem gaarne. Doch ook daarin is beterschap te wachten. Om een van de .hulpgaten, hier in de nabijheid, wordt reeds eeu ringkade geslagen. Over een paar dagen zal die gereed zijn. Het andere, het groote hulpgat, eenige minuten beneden ons in den dijk gestoken, is wel aanbesteed, maar met de dichting is men nog niet begonnen. Nu stroomt het water met ebbe naar buiten, om mét den vloed weer naar binnen te keeren. Doch met 'den Oostenwind is het buitenwater thans zeer laag, zoodat 't geen noemenswaard ongerief veroorzaakt. Alléén bij stevigen wind it hét westen zou dat verkëeren in èen grooter onheil. Zoolang echter het gat van de doorbraak zelf niet dicht is, kan de hand aan dit hulpgat niet geslagen worden. Daaröp wacht het om dan Zonder dralen met forsche habd te worden aangegrepen. Het langè talmen daarboven bij Cuijk bevalt den 'bürgers hier slécht. Men meent, !dat men wel wat meer haast' had kimrièn maken. Doch de aanneraingssom, bijna f 50,000 'gróót, duidt wél aan, dat het een werk is van geen ge- ringen omvang. Onze bede is, dat het werk aldaar voorspoedig j moge gaan. Eet Noorden geeft zijnen geestverwanten in de gemeenteraden den raad, zooveel mogelijk alle uitga ven die voortvloeien uit de invoering der nieuwe 'onderwijswet zóólang mogelijk tegen té houden, opdat misschien eer het geld uitgegeven en kwijt is, de dwaasheid van sommige bepalingen blijke. "Wij zijn van gehéél tegenovergesteld gevoelen. Laat' de dwaling zichtbaar en voelbaar worden (in de beurs). Laat de paleizen met trapgeveltjes en toren tjes veel, heel veel geld kosten. Laat de jongelingen op 's Rijkskosten opgeleid, door steeds meerder weelde zich omringd zien. Laat ze op hunne standplaats doen gevoelen dat niemand zooveel recht heeft, dat niemand zulk eenen gewichtigen werkkring heeft, en niemsnd dientengevolge zooveel aanspraak mag maken zich in huis en werkplaats door weelde omringd te zien. Dat zal zonder twijfel eenmaal het geneesmiddel zijn. Actie wekt reaotie. "IerIt, ^tfrool ttt ^enrlmg Door de Clsssis «Walcheren" der Chr. Ger. Kerk is uit zijne- betrekking ontslagen de heer P. den Boer, predikant te Yeere. GFJFYGDR RERICHTRN~ Juist bij het invallen van den dooi is te Mid delburg een ijsclub tot stand gekomen. Woensdag hadden de jongens te 's Heearends- kerke een prettigen middag, daar een wedstrijd op schaatsen en klompen door de Commissie van ijsvermaak, georganiseerd, plaats had 36 schaatsenrijders en 35 klompenloopers namen daaraan deel die elk twee, som3 drie prijzen bekwamen, naarmate hunne vlug heid eu gegoedheid. Dat zij zich dien middag prettig gevoelden was op hnn gelaat zichtbaar, vooral toen zij in de pauze op melk en beschuit werden getracteerd. Tegen drie studenten te Amsterdam is wederom procesverbaal opgemaakt wegens het «moeren" van verhuurbordjes. Zou het geen tijd worden dat onze studerende jon gelingschap met deze traditie eener geestelooze straat schenderij brak; Het schijnt dat de Regeering betere maatrege len dan tot dusver gaat nemen om onze visschersvloot tegen de rooverijen der Engelsche visschers te be schermen althans zou een ijzeren gaffelzeilschoener ciie te Slikkerveer voor de marine zal worden aan gebouwd, daarvoor in 't bijzonder besterad worden. Om een denkbeeld te geven, hoe ontzaggelijk groot de schade moet zijn, die het .Land van Heusden en Altena door de jongste overstrooming ondervindt, wijst de Pr. N.-Br. en 's Eert. Cour. op de door braak van 22 Febr. 1799, die zeker niet meer schade heeft aangericht dan die van 2930 Dec. 1880. Volgens officieele cijfers bedroeg de schade destijds voor zoover zij betrekking heeft op de Landen van Heusden en Altena: Almkerk bijna f 94,000, Andel f 17,000, Babilonienbroek f 23,000, Drunen f 31,000, Dussen f 63.000, Eefheu f 14,000, Eramikhoven f 80,000, Genderen f 16,000, Giessen f 12,003, He- dikhuizen f 33,000, den Uil f 14,000, Meeuwen f 16,000, Öud-Heusden f 11,000, Rijswijk f 14,000, Sleéuwijk f 37,0Ö0, Uitwijk f 11,000, Vlijmen f 32,000, de Werken f 27,000, Woudrichem f 35,000. Opgaven beneden f 10,000 zijn weggelaten. In het geheel be droeg de aangegeven schade in het' departement van Dommel «een millioen 750 duizend" gulden, waarvan alleen in het Land van Heusden en Altena «een rail- Hoen" gulden. Uit verschillende gemeenten ontbraken echter velé gegevens, terwijl in bovengenoemd bedrag niétbegrepen ziju 'dé kosten van herstel der schade, 'geleden aan'sluizen, bruggen, wegen ëi.z Die kosten Waren b. v. enkel aan den Bosscben steenweg f 10,000. v— Uit Arasterdam teiegrapheert men aan het TJtrechUch Dagblad: Men' vef'zekërt, dat Z, K. H prins Frederik als groótmeéstët nationaal der vrijmetselaarsloges van Nederland een adres heeft gericht aan H. M. Enge- lands Koningin, ten gunste der Transvaalsche Boeren. Behalve tal van andere plannen dreigt i darm o'. de ingevallen dooi een gewichtig voornemen van de Amsterdamsche IJsclub tegen te werken. Deze had namelijk, in vereeniging met de Ehgelsche Ska ting association tegen 1 Februari te Amsterdam een internationalen wedstrijd met een hoofdprijs van f 600 uitgeschreven. Wat er nu van komen zal, is moeilijk té zéggen. - Naar de Medical Press and Circular vernam, zijn er zeven Engelsche dames uit Engeland naar de Trans vaal vertrokken, om aldaar behulpzaam te zijn in de militaire1 hospitalen gedufendé dén oorlog tegen de Boeren. De overgebleven Eskimos een paar kinderen zijn vroeger overleden stierven te Parijs aan de pokkeo, Niettegenstaande zij nog waren ingeënt, maar waarschijulijk te laat. Dit dwaze bericht lezen we heden in de Arnh Cour. Nusterft iemand van de pokken omdat het reeds te lang is geleden dat hij ingeënt is, dan omdat hij te laat gevaccineerd is. Wie ter wereid heeft toch lust zulke dwaasheden te gelooven RllTEXLW DSCHE KROM EK. Uit de Transvaal. Met ongeduld worden tijdingen uit Transvaal ge wacht. De Engelsche generaal Collejr is de grenzen overschreden en een bloedig gevecht zal, terwijl wij dit schrijven, misschien reeds hebben plaats gehad. De Engelsche kolonne is 1300 manschappen sterk en daar zij niet alleen hare eigene behoeften, maar Ook levensmiddelenen ammunitie voor de garnizoenen, die zij gaat ontzetten, mede voert, heeft zij op marsch eene lengte van ö'/j kilometer. Generaal Colley zal het eerst Wakkerstroom ontzetten, dat 52 kilometers van Newcastle gelegen is. New castle, van waar hij opbrak, Hgt 13 mijlen van de grensrivier, de Buffalo. Halverwege de rivier en Wakkerstroom liggen twee heuvelrijen, die het ge vaarlijk gedeelte van den weg vormen, welken de Engelschen hebben afteleggen. Daar hebben de Boeren post gevat. De Engelschen hebben, blijkens de laatste tijdin gen, dat punt bereikt en een gevecht schijnt onvermij delijk. Het transportschip Euphrates te Durban is aange komen met 1400 man troepen uit Engeland gezonden. De Engelsche regeering zal dan weldra de vrij heidlievende, krachtige Boeren voor kanonnen en ge weren doen bukken. Hoe 'is "'t mogelijk Spreekt dan nooit het hart van politieke mannen een wóórd méê l Gladstone en de Transvaal. Wie zich ook al eenig succes bij de Engelsche regeering van het respectable adres uit Nederland in 't belang van de Transvaal, móge voorgesteld hebben, zal in die hoop door de laatste discussiën 'in het Engelsche Parlement, zich niet versterkt gevoefén. Hét antwoord van den heer Gladstone bij de aanbie ding van'bet békende adres luidde ohgeveerMijne heereri, ik hoop dat we dé'zaak zoo ziillen kunnen schikken, dat gij tevreden zult zijn. Yrijdag kwam voor Engelands eerste minister de gelegenheid om zijné opinie in dit opzicht te doen kennén. In óns vórig nóminer hè'bbéii1 we reeds ge meld dat doof een dér leden ëené motie inhet Lagerhuis was voorgesteld, de verklaring inhoudende dat de annexatie van de Transvaal niet Staatkundig en niet gerechtvaardigd was. De voorsteller en enkele zijner 'medeleden Hebben natuurlijk' niét nagelaten zich' te beroepen op de afkeurende redevoeribgën door den Héér Gladstone, tóen candidaat voor Mid-Löthiah'in betrekking tot de annexatie-politiek van het kabinet Beaeonsflêld uitgesproken. De heer Gladstone antwoordde nu ongeveer het vol gende Toen de annexatie plaats greep, werd zij door sommige liberalen tot zekere hoogte goed- door andere afgekeurd. Maar, terwijl wij haar afkeurden, was het plicht, te letten op ons zelf en op het land, en na te gaan welk effect' deze meeningen zouden hebben op de publieke belangen. Het was duidelijk, dat votum9 en speeches in dit huis tegen de annexatie de daad onmogelijk konden te niet doen en daarom zweeg ik; maar ik zweeg niet te Mid Lothian, Ik Verwierp

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2