Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland Zaterdag- 29 Januari. N\ 796. BINNENLAND. fJ£81. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele noramers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, te Middelburg en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Een voorstel van burgemeester en wethouders van Middelburg om eene nieuwe school B te bouwen op bet terrein op de nieuwe haven bij de stadsschuur, tegenover het gevangenhuis, is aangehouden tot eene volgende vergadering. Mlddelbnrg, 28 Januari. In de bij vele oud heidkenners welbekende ouderwetsche benedenzalen van ons schoon Stadhuis werd Woensdag door den bur gemeester van Middelburg, in tegenwoordigheid der leden van den gemeenteraad, de kostbare verzameling ste delijke oudheden, schilderijen, teekeningen, enz. in hare nieuwe gedaante geopend. Was alles vroeger op eengestapeld in de slecht verlichte zoogenaamde oud heidkamer en den donkeren nauwen gang der boven verdieping van het stadhuis; nu vond het eene ruime en geschikte plaats in een drietal benedenzalen (wel eer het parket van den officier vau justitie, de raadkamer der rechtbank en de vierschaar) en een vierde vertrek (waar de gerechtsdienaars hun verblijf hadden.) Dank zij de geldelijke ondersteuning van het gemeentebestuur ten bedrage vau f 2500 en dank de bekwaamheid, den smaak en den ijver van den gemeente-secretaris, mr. G. N. de Stoppelaar, kan deze rijkdom van gedenkstukken uit den ouden tijd, voor de historie van zoo groot belang, eerst nu tot zijn volle recht komen, en gewaardeerd worden. Voor omstreeks veertig jaar werd „de bewaarkamer van voorwerpen betreffende de geschiedenis en oud heidkunde" door jhr. Rethaan Macaré ontworpen en opgericht in tegenwoordigheid van Z. M. Willem II geopend en wees de eerste catalogus, in 1855 gedrukt, nog maar 30 voorwerpen aan nu telt de in '78 gedrukte er ongeveer 500. Herinnerde de burgem. hoe de mate van belangstelling in zulk eene verzame ling afhangt van de neiging van den bezoeker, hetzij men met kennis en studie hier bronnen opspoort voor historisch onderzoek, hetzij men als nieuwsgierige komtterecht mocht ZEd. laten volgen, dat beiden den rijken schat van merkwaardigheden, met oordeel en smaak gerangschikt, zouden moeten bewonderen, bewonderen als „eene parel in de kroon van Zeelands hoofdstad." Kon de heer De Stoppelaar na een onge veer vijf-en-twintigjarigen arbeid de vruchten plukken ▼an zijnen ijver en zijne werkzaamheid, de burge meester wenschte hem daarmede hartelijk geluk en hoopte „dat hij als een trouw schatbewaarder zich met zijne volbrachte taak een blijvende plaats in het hart van Middelburgs ingezetenen zou hebben veroverd." Maandag wordt de verzaraeliug vooj het publiek geopend. Ten behoeve onzer lezers, die een kijkje mochten willen nemen in deze rijke maar weinig gekende verzameling, zij hier een en ander vaa het merk waardigste aangestipt In de eerste zaal evenals de tweede met donker bruinrood trijpt behangen bevin den zich de schilderijen met portretten der klo- ▼eniers-, der kuipers- en der wijnheeren-gilden. In een van het drietal glazenkasten ligt in bruik leen afgestaan de kostbare verzameling penningen der confrérie Sint Sebastiaan met den staf, waarmede men tot „Ridder* werd geslagen; deze staf, die op zilveren plaat het wapen van den stadhouder Fre- derik Hendrik draagt, is blijkbaar een oude veldheer staf, vermoedelijk afkomstig uit het Huis van Oranje op een tweede zilveren plaat staat het tweeregelig vers gegraveerd ♦Liever met nassou te sterven in 't velt Als met list tewerden ghebracht onder lietspaensgewelt/ Een prachtige eikenhouten kast van het kuipers- en wijnheerengilde, tot hiertoe onkenbaar door een huid van zwart lak heeft door de bekwame hand vaD den heer Wanda haar oorspronkelijk uiterlijk herkre gen. In de tweede zaal is voor de middendeur het om zijn voortreffelijk snijwerk zoo geroemde eikenhou ten portaal uit het huis van Adolf Hardinck, f 1535, geplaatst tegenover eene vitrine met gildeboeken, bekers, enz. bezijden het portaal werden tegen de wand de dertien houten beeldjes aangebracht, afkomstig van de sluitbalken uit het oude gasthuis elk beeldje draagt een voorwerp, verbonden aan de geschiedenis van Jezus' kruisiging. Alle portretten, teekeningen, platte gronden van Middelburg, enz. enz., zijn opgehangen of op bordpapier geplakt, en dus voor ieder gemakkelijk te bezichtigen. Niet minder merkwaardig is de herstelling van de welbekende oude vierschaar, zooveel mogelijk in haar oorspron- kelijken vorm, met „de roede der gerechtigheid" in de bank van schout en baljuw. Boren den schoor steen een schilderij, Het laatste oordeelen behalve in den hoek een eikehouten portiek van 1640. Tegen over den schoorsteen de twee beeldjes der gerechtig heid, afkomstig uit de oude crimineele vierschaar. Eindelijk worden in het vierde lokaal vele merkwaar digheden bewaard, voor een deel nit de kerken voor den Franschen tijd gered. Wie aan deze verzameling een bezcek gaat brengen zal niet onvoldaan terugkeeren, en zijne kennis van de plaats zijner inwoning vermeerderen. Goes, 28 Januari. In het laatste nommer van dit blad is opgegeven dat door de Chr. Jongelingsver- eeniging een huis is aangekocht voor f 200, dit be hoort te zijn f 900. Het beslag op de kooppenningen gelegd, is geschied krachtens Presidiaal besluit en niet bij vonnis der rechtbank. de Bij den burgemeester van Yeere is Donderdag be richt ontvangen van den Nederlandschen vice-consul te Ramsgate, dat B. Meulemeester, matroos aan boord der vischsloep Vrouw C'lasina, gezagvoerder R. Blaase, van Veere, Vrijdag in uitgeputten toestand te Margate aan wal is gebracht, na in den top van den mast van genoemd schip, dat Donderdag op het Longsand is gestrand, geruimen tijd aan de felle koude dier dagen blootgesteld te zijn geweest. De kapitein, zijn zoon en de overige vier mannen der equipage zijn waarschijnlijk allen omgekomen, en j iudien hem niet in tijds Hulp was gebracht, zou ook Meulemeester zijn bezweken. De man is nu, schreef vice-consul, in het Cottage-hospitaal en zal over een paar dagen weer hersteld zijn. MiddCour.) De Schelde voor Antwerpen is zoozeer bezet met drijfijs dat de overtocht aan het Vlaarasche hoofd voor den spoorweg Ter Neuzen zeer onzeker is. Op de reede voor Ter Neuzen vertoont zich bij eb nog al wat drijfijs. De Provinciale Stoomboot blijft vrij geregeld den dienst waarnemen. De Spoorboot werd gisteren en eergisteren door veel drijfijs in het Veersche gat en door zwaren mist verhinderd te Veere aan te leggen. Te Cortgene heeft de collecte voor den water snood bedragen f 238,35. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage werd Woens dag de nietelige vraag behandeld of oesters op de pannen of oesterbanken gelegen, roerende of onroe? rende goederen zijn. Onroerend goed zei de advoeaat mr. W. Van Rossum Bz. Deze trachtte aan te toonen, dat oes ters op een oesterbank gelegen, moeten worden be schouwd als onroerend goed, omdat zij, evenals de visscheo in de vijvers, door bestemming behooren tot de banken waarop zij uitgezaaid ziju om te teleo en te groeien. Roerend goed zei mr. Van Hoek, van Middelburg. Hij bestreed de meening dat panoesters als onroerend goed moesten worden aangemerkt. Die oesters toch werden eenvoudig neergelegd op de banken, zonder dat zij beschouwd konden worden met de banken een geheel door bestemming uit te maken. Evenals de beesten in de weide roerend goed zijn, zoo hebben de quaes- tieuse oesters dit karakter ook. Wat het Gerechtshof hiervan denkt zullen we na der vernemen. Men herinnert zich het schrijven van deu heer Wielinga aan verschillende bladen, betreffende de nog voorhanden gelden bij eene watersnood-commissie uit het jaar 1849. De heeren in dat schrijven met name genoemd, hebben tot nu toe een diep stilzwijgen bewaard. De watersnood-commissie heeft het van haar plicht ge acht onderzoek te doen, en publiceert nu het vol gende „De Algemeene Vereenigde Commissie voor den watersnood wenscht uit den aard van haar mandaat te voorkomen, dat de ter harer beschikking gestelde gelden daar besteed worden, waar reeds van andere zijde voldoende hulp is verleend. Zij heeft daarom inlichtingen ingewonnen omtrent den inhoui van een brief, onlangs door den heer Wielenga, predikant by de Christelijk Gereformeerde gemeente te Emmikho- ven, in de dagbladen geplaatst, waarin de schrijver naar de bestemming en de aanwending vroeg van zeker restant van gelden, bij gelegenheid van den watersnood van 1849 door eene Commissie te Alm- kerk ingezameld. De Algemeene Vereenigde Commis sie verzoekt thans te melden, dat volgens geloofwaar dige berichten, bij haar ingekomen, te Almkerk iij

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1