lierli, „School ett lending M-TOPrDK BKRICHTKN. BUI l'a.NLA.i HANDELSBERICHTEN. noemd, J. J. Stokmans, kantoorbediende, op eene jaarwedde van f 150. Het moge vriezen of dooien, de wijzer van liet uurwerk op den Middulburgschen Langen Jan'' blijft sinds weken het speel- en slagwerk omtrent 15 a 20 minuten vooruit. Nu wijst ook het uurwerk van den Stadhuistoren een uur later dan het naar waarheid staat. Doove menschen hebben dus te Middelburg omtrent 100 minuten spelens met den tijd. Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen voorzag ons van een zeer gewaardeerden barometer en ther mometer, wie helpt ons aan een juisten tijdmeter? Een met een minuutwijzer zou geen overtollige weelde zijn. Het laatste nommer van het Huisgezin bevat in breeden rouwrand een warm woord van hulde aan de nagedachtenis van den heer J. A. Festershaar op zoo ongelukkige wijze omgekomen mede-redacteur. De heer Vesters laat een lijst van geschriften na, dat tot een twintigtal opklimt, terwijl zijn kleinere stuk jes het getal vau vijfhouderd overschrijden. Daarbij was hij dan nog op politiek gebied ijverig werkzaam. Onder zijne grootere werken worden genoemd de no velles: //De erfgenamen van Duivenvoorde, Het geheim van den monnik en de Burgemeester van Ahuizen." Tot ondersteuning van de weduwe en 7 kinderen, die Testers nalaat, opent het Huisgezin eene inschrijving, die reeds vele bijdragen telt. Ook het Hól. zamelt met dat doel bijdragen in. Maandag droeg' men naar het kerkhof van Croos- wijk het stoffelijk overschot van onzen Voorhoeve uit. Voor zijn stillen huislijken kring, voor den kring der broederen te Rotterdam, ja, voor heel den kring onzer geestverwanten in het vaderland een aaugrijpend verlies. Weer een dier oude strijders gevallen, die uit het geslacht, waartoe ze behoorden, een beslistheid hadden meegebracht, die ons, jongeren, vaak vreemd blijft. Een man vau doortastenden zin, van kloeken ijver voor de zaak des Heeren, een dier weinigen, die in zijn onvermoeidheid nooit moeiheid heeft gekend. Voorhoeve was een man van het //onverwijld". Wat moest, moe9t dadelijk. Van lang voorbereiden was hij warsch Zoo wierd zijn plotseling afsterven symbool van wat zijn leven kenmerkte. Ook als penningmeester van het Centraal-Comité zal hij juist om dat doortastende, vooral in het jaar van worsteling dat we intraden, zeer worden gemist. {Standaard.) Een en dertig lidmaten en oud-kerkeiaadsleden der Nederd. Ilerv. gemeente te Middelburg hebben zich met een adres tot het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland gewend, met verzoek dat dit hooger Kerk bestuur de vonnissen van het Classicaal besluur in zake de kwestie der aanneming van lidmateu herzien moge. Bij de laatste aanneming zijn, zooals men zich her innert, vier ouderlingen niet opgekomen bij de aan neming door de predikanten Zijnen en Koch. Deze hebben toen in tegenwoordigheid van oud-ouderliDgen de aanneming verricht. Het Classicaal bestuur heeft de betrokken predikanten over dit feit berispt. Toen voor korten tijd twee der ouderlingen, die bovengenoemden dienst aan de moderne predikanten weigerden, herkozen werden, kwamen, om deze weige ring dertig leden echter zonder resultaat tegen de bevestiging op. De loop dezer geschiedenis wordt door de klagers in zes bijlagen thans bij het provinciaal bestuur in 't licht gesteld. Den heer C. Staal, hulponderwijzer aan de Chris telijke school te Ter Neuzen, is benoemd tot hoofd onderwijzer aan de Christelijke school te Bergen op Zoom. Volgens telegraphisch bericht gisteren ocLtend te Veere uit Margate (Engeland) ontvangen, is aldaar in het hospitaal opgenomen de matroos Klaas Ver meden, de eenige overgeblevene van de vischsloep De Vrouw Clazina, te Veere 't huis behoorende. Bij deze ramp verloren 5 vrouwen hun echtgenoot en betreuren 16 kinderen het verlies van hun vader. Zekere P. J. Ogier, handelaar in effecten te Amsterdam, heeft zich de vorige week uit de voeten gemaakt, een bedrag van tusschen de 2 en 3 tou aan schuldachterlatende. Gisteren avond echter is daar het bericht ontvangen, dat een der bedrogen cliënten van den voortvluchtige, die O nareisde, hem in Parijs heeft opgespoord, zoodat zijne aanhouding thans tegemoet kan worden gezien. Men deelt aan de N. Gr. Ct. mede, dat de prijzen, waarvoor tegenwoordig door bekende tusschen- personen voorloopig engagementenworden aangegaan om in Mei e. k. als nummerverwisselaar of wel als plaatsvervanger bij de nationale militie op te treden, aanzienlijk lager zijn dan in 't vorige jaar, en met die van voor zes of zeven jaren wel de helft verschil len met het oog op den algemeenen maatschappelij- ken toestand van deze dagen wordt dit verschijnsel niet vreemd geacht. Men schrijft uit Woudrichem aan het Vaderland dat de oorzaken van de doorbraak NieuwkuikVlij men door de justitie onderzocht zullen worden en dat de officier van justitie te 's Hertogenbosch reeds een onderzoek in loco heeft ingesteld. Maandag is de instructie voor den rechter-com- missari3 te 5s Gravenhage geopend in zake Bouman, verdacht van het afleggeu van valsche getuigenis in de strafzaak tegen W. M. de Jough. Te Veendam heeft een 8jarig jongenije de on voorzichtigheid gehad zijn tong tegen een ijzeren hek te houden. Het gevolg was dat dé tong onmiddellijk aan het hek vastvroor en eerst na groote moeite en hevige pijnen weer kon worden losgemaakt. Als bijdrage tot de Transvaal-litteratuur ver dient dit stukje, te vinden in die Afrikaanse Almanak f een plaatsje Waar Tafelberg begint tot over die Transvaal, Woon één vereenigt volk één algemeene taal Een volk voorheen miskent, een taal voorheeu ge- (sruoort, Maar nou beroemt, geëert in Oost, Wes, Suid en (Noord. Die Afrikaanse taal die klink ver ons so soet Hij is ons moedertaal, zit ons in murg en bloed, Ons ruil hen ver geen taal, al is die nog zoo skoou, Daarvoor het ons gelij veragting, smaad en hoon. Deur eendrag saamgeknoop in sterke broederband, is al die burgers vrij van ons verenigt land. Die laod is ruim en kan miljoene nog bevat, Die land kan niemand breek met wapens, geld of (wat. Europa, roem gerus op al jou grote prag Ons wil ons land nie ruil, nie ver een enkel dag Bij jou is plaasgebrek en dikwijls hongersnood Bij ons is grond genoeg. Die wat wil werk, het (brood. Die heilige Bijbelboek wort bij ons hoog geëer, Ons ag' dit as die woord van onze lieve Heer; Hij leer wat ons moet doen, en dit is ons genoeg Ons breng hem, waar ons kom te same met die (ploeg. Gedenk ons Volk en Land getrouwe Hemelheer, Siet gunstig ook op ons nes op ons vaders neer Bekroon ons handewerk en skenk ons uw gena, En segen, lieve Heer 't verenigt Afrika Dezer dagen wilde te Amsterdam een melkboer zich over het ijs naar de overzijde van 't IJ begeven. Hij moest daartoe over een slop, dat eenige uren te voren open was gehakt. Het baatte niet of eenige schippers den man van den wal waarschuwden op eene andere plaats over te steken. De melkboer was eigenzinnig, probeerde den overtocht en lag in een ommezien met geheel zijn melkgerei in het 9lop. Ofschoon men nog van den wal gewaarschuwd had dat men hem zou laten verdrinken indien hij er door zakte, werd het medelijden met den spartelenden over kanten, die als een speenvarken gilde, te sterk, en kwam men hem te hulp. Haken, touwen en planken werden handig naar den boer toegeschoven, terwijl deze zich aan zijn melkjuk vastklampte, dat op het ijs steunde. Met een haak pakte een van de schippers den maat in zijn kraag, en toen 't bleek dat men hem stevig beet had, lichtte de varensman hem met een hartigen knoop in, dat hij, melkboer, eigenlijk niet waard was gered te wor ded uit het element, dat hij zoo vaak misbruikt had. Terwijl de boer hartroerend verzekerde, dat dit zoo erg niet was en hij 't nooit weer doen zou, werd hem toegeroepen, dat hem toch zou verleerd worden goede lessen in den wind te slaan, zoodra hij op 't droge kwam. Inmiddels was hem een touw om het lijf gegooid, en werd hij uit het ijs getrokken. Doch niet zoodra was hij onder het bereik van de gespierde knuisten zijner redders, of hij werd over de knie gelegd; om bij wijze van tegengift tegen eigenzinnigheid, een afstraffing te ontvangen, die in de heldere winterlucht weerklonk als een klok. Na deze parate executie werd de melkboer, onder leid gelach van de toeschouwers aan den wal, door zijn redders naar een wijnhuis gebracht om verder te herstellen van zijn verschillende aandoeningen. Vreemd is het niet, zegt een schrijver in de N. R. G., als men in Friesland kinderen, die nauwe lijks kunnen loopen, achter stoeltjes, met schaatsjes aan de voetjes en vastgehouden door vader of moe der, reeds ziet scharrelen op het ijs. Uit New-York wordt per telegram gemeld, dat op den Erie-spoorweg nabij Tirga een trein in brand is geraakt. De post- en bagagewagens zijn vernield. Vijf beambten zijn in de vlammen omgekomen. De passagiers hebben geen letsel gekregen. Een Amerikaan, die met een benijdenswaardig taai geduld is geiegend, heeft dit niet nuttiger weten te besteden dan om op twee briefkaarten het geheele boek van Esther, dat van Jouas en den geheelen 131 en Psalm te kriebelen. De tijdvermorser schreef aldus op die beide kaarten 7114 woorden, samengesteld uit 29,392 letters. Eene andere tijdverknoeier telde 't na. In den zorgelijken, ontredderden toestand van Ier land is een nieuw incident voorgekomen, dat wel ge schikt is om de ongeregeldheden in 't licht te stellen. Men weet dat sinds- de laatste dagen des vorigen jaars een proces aanhangig is legen de hoofdleiders van het Landverbondhet parlementslid Parnell eu de zijnen. Na eindelooze verhooren ran getuigen en langwijlige pleiduoieu was gistereu eindelijk de dag aangebroken, dat de Jury uitspraak doen zou. Om twaalf ure ver wijderde de Jury zich, en ten vijf ure lieten de rech ters vragen of zij tot beslissing was gekomen. Neen, was het antwoord, en we zullen waarschijnlijk wel niet tot overeenstemming geraken. De rechter gelastte hem daarop zich nog eenmaal te verwijderen, maar ten acht ure kwam de boodschap dat de Jury nooit tot overeenstemming zou komen. De rechter entboud de Jury en Parue.l vertrok onder luide toejuichingen der menigte. Ziedaar een obstruction waarvan de IeFen op allerlei wijze het noodlottig geheim schijnen te beziiteu, en wat aan alle rustige ingezetenen, die prijs stellen op de bescherming der wei ten, vrees moet aanjagen. Geen wonder voorwaar, dat gisteren de minister Gladstone zoo krachtig aandrong op eene dadelijke behandeling van een wetsontwerp tot bescherming van lijf en goed in Ierland. Over dit wetsontwerp wordt thans in het Lagerhuis beraadslaagd. Of er eene conferenfie te Konstantinopel zal bijeen komen Men zegt dat de Mogendheden daartoe zullen mede werken, iudien de beraadslagingen geheim zullen blijven, Turkije eerst de nieuwe grensliju opgeeft Griekenland niet toegelaten wordt de middelen tot wezenlijke overgave van zeker gebied aan Griekenland, worden aangewezen en aan Griekenland wordt gezegd dal Europa zich niet meer met haar bemoeien zal, indien zij de besluiten der conferentie niet aauneemt. Natuurlijk schreeuwt Griekenland over deze, voor haar onguustige bepalingen, moord en brand. Heden geen nieuws uit de Transvaal. Burgerlijke Stand. Middelburg. (Van 16 tot 23 Januari.) Ouder- trouwd: P. B. Oost Lievense, jm. 26 j. met C. E. Schutz, jd. 29 j. C. Lukasse, jm. 28 j. met J. Rot tier, jd. 22 j. M. J. Cense, jm. 21 j. met A. YV. Laco, jd. 19 j. Bevallen: P. van der Sluijs, geb. Willekes du Bois, d. H. C. van Aartsen, geb. Bosdijk, z. A. O, Rijbe- ring, geb. Jolmer9, d. C. E. Hooftman, geb. Hoeflaken, z. M. B. Leer, geb. van Riel, z. M. A. Homburg, geb. van Flierenburg, d. L. L. A, Bosschaart, geb. Hubregtse, d. S. Landman, geb. Dobbelaar, z. Overleden: C. Hildernisse, d. 16 m. M. Zachariasse, wed. van J. van Sluis, 77 j. D. Jongepier, z. 3 m. YV. M. Dobbelaar, d. 3l/a j, A. Groeueveld, d. 83 j. Ylissiugen. (Van 15 tot 22 Januari Bevallen: A. J. Leenhouts, geb. Fiorschutz, z. O. M. Timmer man, geb. Streefkerk z. C. M. Maquelin, geb. Stasse, z. J. van Sprang, geb. van de Voorde, z. P. Wiemeersch, geb. van Wolfelaere, d. Overleden J. A. Donsen, man van A. E. Blink- hof, 79 j. G. vau der Wilt, z. 5 m. R. Louman, wedr. van B. A. Plukhooij, 74 j. A. Dabeuies, vrouw van J. P. Laeruoes, 71 j* A. Vervenne, z. 14 m. Goes. Bevallen J. Barens, geb. Labeur, z. P. Ker- pel, geb. van Hoof, d. M. P. Molhoek, geb. Goossen, z. J. Glerum, geb. Dekker, z. Overleden: H. A. Duijvewaart, z. 5 w. Rotterdam, 23 Januari. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: - paard, 775 runderen 91 vette en graskalveren, 23 nuchtere kalf, 31 schapen of lam meren, 322 varkens, 1 biggen - bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgtRunderen 1ste kwal. 90 c., 2de kwal. 74 c3 le kwal. 54 ckalveren 1ste kwal. 140 c, 2de kwal. 120 e., schapen 95 e., alles per kilo. De handel in magere vee was iets vlugger. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 22 Jan. 1881. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 27s pet. 653/8 dito dito dito 3 77Vs dito dito dito 4 1033/« Loten stad Amsterdam 3 1091/8 dito dito Rotterdam 3 t

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3