AANBESTEDING. Verkooping van Boomen, OLMERBOOMEN, BUITENLAND. :V LS IHICHT N den te brengen, maar goede raad bleek nu eens niet duur. Met een eenheid van beweging, die een batal jon schuiters beschaamd zou maken, vlogen ze in eens allen op de rat aan en begonnen allen te gelijk den vijand te pikken en te bijten. De rat sloeg op de vlucht, maar wilde den buit niet in den steek laten. Zij sleepte de koek mee. Dat was echter de bedoeling van de musschen niet, die den aanval daarom ver nieuwden en den slokop zoolang vervolgden, tot hij zich zonder koek verwijderde. De vreugde in het musschenkamp was groot en de met zooveel moeite herwonnen koek smaakte nu dubbel lekker. Vrijdag avond is onder Harderwijk een straat muzikant dood aan den weg gevonden. De strenge vorst is waarschijnlijk de oorzaak van zijn dood ge weest. Dien zelfden avond had hij op den weg naar Errnelo bij een boer aangeklopt, waar hij naar den weg vroeg en verwezen werd naar een herberg in de nabijheid, die hij niet heeft kunnen bereiken. In Friesland zijn reeds een 25tal hardrijderijen op schaatse^ zoo door mannen alléén, als door mannen en vrouwen aangekondigd. Het gezamenlijk bedrag kan op f 2500 a f 3000 vvordpn gesteld. Te Leeuwar den zou vanwege de ijsclub heden een harddraverij door mannen, Zaterdag eene door mannen en vrouwen worden gehouden- De massa sneeuw, gisteren en heden gevallen, zal waarschijnlijk wel storend werken op dit wintervermaak. Een wisselwaohter tussclien de stations Winters wijk en LichtenvoordeGro.enlo is door vijf achter eenvolgende treinen overreden. De man was onder de sneeuw bedolven, zoodat men niet dadelijk het ongeluk heeft ontdekt. Betreffende het ontstane geschil tusschen de Iersche Parlementsleden hoort men het volgende Tusschen den heer Shaw, den vorigen parlemen tairen voorzitter der Jiome-rulepartij en den heer Parnell, den tegenwoordigen leider, heeft in den jongsten tijd een vrij scherpe briefwisseling plaats gehad. De heer Shaw had reeds sedert lang reden tot ontevredenheid en beklaagde zich vooral over hel volstrekte gemis aan beschaving en netheid bij de jongere aauhangers van Parnell. Deze laatste deed nog wel een beroep op de „vaderlandsliefde" van den afgevaardigde voor Cork, om zich niet van de bewe ging af te scheiden maar de heer Shaw bleef bij zijn besluit volharden en schreef nu dezer dagen aan Par nell, dat hij alle betrekkingen met de Rome-rule-partij had afgebroken, nadat deze zich met de lani-league vereenzelvigd had. De Iersche leden zullen zich dus pu in twee kampen splitsen, die zich waarschijnlijk het eene door een actieve, het andere door een meer passieve gedragslijn onderscheiden zullen. Iu numerieke sterkte en oratorisch overwicht zal Parnell het voor deel van de zoogenaamde „populaire vertegenwoor diging" zoowel in het Huis als in het land bezitten, terwijl de aanhangers van den heer Shaw (ongeveer 15) de steeds kleiner wordende afdeeling der „Iersche Whigs" vormt. Met belangstelling wordt uitgezien naar tijdingen uit de Transvaal, die zich echter tot heden nog laten wachten. Ook uit Ierland waren de berichten in den laatsten tijd zonder belang. Er heerscht in het Groene Erin allerwege onrust, die in vele districten slechts met moeite bedwongen wordt. De belangrijkste tijding uit het buiteuland is heden dat Turkije ouder dagteekeuing van 15 dezer eene Circu laire aau de Mogeudheden heeft gericht waarin de Porte wijst op de oorlogzuchtige houding van Griekenland, die bij het algemeen verlangen van Europa tot behoud van den vrede eene minachting is van de verzoenende en billijke gevoelens der groote mogendheden. l)e Porte is aan den wensch, uitgedrukt iu protokol 13 van het Berlijnsche traktaat, te gemoet gekomen door hare bereft? aardigheid om een aanzienlijk grondgebied af te staan. De mogendheden verwerpen Griekenlands op vatting nopens het karakter van het tractaat, voor zoover de uitvoering der bepalingen betreft: Het hand haven van Griekeulands eischen roept een oorlogsge vaar in het oosten en in geheel Europa iri 't leven. De Porte eal uit eerbied voor Europa hare vredelie- veude en zelfverloochenende houding voortzetten 1 Indien haar de oorlog, ongelukkig, mocht opge drongen worden, dan zal zij krachtdadig haar plicht doen, met het bewustzijn, van geduld en gematigdheid betracht te 'nebben teu einde toe. De Porte heeft zoo veel vertrouwen in de rechtvaardigheid en onpartij digheid der mogendheden, dat zij eene vreedzame schikking als mogelijk beschouwt. Zij gelooft, dat het beste raiddel daartoe is eene onderhandeling tusschen de Port? en de gezanten der mogendheden te Kon- stantinopel. Die volgzame, goedhartige Porte! Zelfverloochening en viedePevendheid, christelijke en maatschappelijke deugden, beoefend door den Sultan in eigen persoon.] Wie zou tot die wetenschap komen, indien de Porte zelf het ons niet had gezegd.? Opdat de oorlog niet onverhoeds uïtbreke, zullen de Mogendheden nu gaan overleggen, of zij deel zullen nemen aan de conferentie te Konstantinopel en op welke voorwaarden. Allicht gaan daar weer maanden met onderhandelen heen, intusschen blijft er werk aan den winkel der diplo maten en wint de Porte tijd. De Jodenkwestie blijft te Berlijn en verder in heel Noord Duit8chland deaandacht trekken, zegt de Standard. De hofprediker Stoker, die het Christelijk element onder de verschillende partijen in dezen anti-Joodschen strijd vertegenwoordigt, gaat voort vergaderingen te houden ook buiten de hoofdstad, o. a. dezer dagen te Kassei, waar velen onder de dichte schare zich verbaasden geen „woedenden Kapucijner" maar een mild, ver- zoenlijk man te zien optreden. Aan de Berlijnsche hoogeschool is een vereeniging gevormd van Duitsche studenten, om „het volksbe wustzijn van de Duitsche studenten te stellen tegenover zekere internationale vaderlandsloosheid", m. a. w. tegenover de verjoodsching des volks. Te Leipzig zijn van de 3000 studenten voor de anti-sernistiscke be weging alsmede de bestuurders der school. Daartegenover houden de Nationale liberalen en Vooruitgangsmannen vergadering op vergadering, om te protesteeren tegen beperking der „geloofsvrijheid," waar wel beschouwd de vraag niet over loopt. Van Christelijke zij ten minste wordt niet der Joden ge loof bedreigd, maar hun overwicht. De strijd neemt echter, door de vele partijen die er in woelen, een bedenkelijken aard aan, zoodat op openbare plaatsen allerlei tooneelen voorvallen, en de politie soms haar werk heeft. De manier waarop b. v. de (niet-orthodoxe) Dr. Henrice verleden Donderdag over de Joden sprak die hij „'t laagste schuim der aarde" noemde, zal wel niemand goedkeuren. Zeer trekt de houding van de kroonprins de aan dacht. Toen hij Zaterdag een liefdadige inrichting te Berlijn bezocht, verklaarde hij aan den heer Magnus, een der bestuurders en zelf een jood, dat her hem leed deed de beweging zoover te zien gaan. De kroon prins betreurde, dat in 't land der Hohenzollerns zoo iets kon gebeuren, dat studenten en welopgevoede lieden in zulk een onchristelijke beweging kon ien deelnemen. Hij hoopte, det de gansche zaak spoedig een welverdienden dood zou sterven. Burgerlijke Stuud. Middelburg:. (Van 9 tot 16 Januari.) Onder trouwd C. Coriïelisse, jm. 31 j. met W". Vermeulen, jd. 27 j. J- F. Schmidt, jm. 44 j. met M. C. Ehren- burg, wede. 50 j. BevallenM. Poortvliet, geb. Nieuwenhuize, d. M. Vader, geb. Cornelissen, d. J. C. van Iren, geb. de Backer, z. M. P. Ooms, geb. .de Backer, z. L. A. Dourleijn, geb. Befort, z. J. Goethals, geb. van Melle, d. E. Silvius, geb. de Ruijter, d. E. J. van Benthem Jutting, geb. van der Haar, d. R. C. van Lier, geb. Cohen, z. S. Ermerins, geb van Hoeij Schilthouwer. z. P. Midavaine, geb. Franse, z. P. S' Lenselink, geb. de Leeuwen, z. (levenl.) Overleden: D. J. Jansen, man van A. G. Gerritse, 71 j. P. M. Wiessner, z. 3m K. C. de Leeuwen, vrouw van P. S. Lenselink, 29 j. A. Pauwer, wed. van L. Flipse, 70 j. B. H. Carp, man van M. J. Har vey, 7 5 i Yli*&iiigci>. (Van 8 tot 15 Januari.) Gehuwd J. Mart, jm. 21 j met M. J. van Akkeren, jd. 22 j. Bevallen M. Hillen, geb. vau Tol, d. C. M. Bleijs- wijck, geb. Benee, z. van A. C. Scheurleer, geb. van Aken, d. C. van Gelderen, geb. van Herwijne, d. J. C. Spinnaay, geb. Pieterse, z. J. C. Burhmeijer, geb. Bekker, z E. J. de Veij, geb. van Exel, d. J. C. Schenk, geb. van Ellefrinck, z. J. P. de la Fonteyne geb. Verbergt, d. J. van Tatenhove. geb. Prince, d. (levenl.) P. Plansoeu, geb. Jobse, z. W. F. H. de Kan, geb. Verheul, z. Overleden 1>. Schrouwer, jd. 70 j. J. C. de Weerd, z. 4 m. B. Bonnes, wed. van F. Sikkens, 75 j. J. Vernieuwe, man van M. C. de Bruijn, 85 j. Goes. Bevalleu J. Baarends, geb. Rijk. d. J. P. G. den Boer, geb. Huijsse, d. P. Okké, geb. Beuns, z. J. K. v. <1 Wijngaart. geb. Willem9, z. S. M. Brusket, geb. Plompe. >1. J. Leijs, geb. Vermerrie, d. C. Plas, geb- v. d. Broecke, d. Overleden P. vau Dijk, jd. 58 j. B. Monnee, man von A, Otte. 52 j M. Luppens, vrouw van H. Moezelaar, 5L j. Graanmarkten enz. Goes, 19 Januari. Heden werd op de graanbeurs niets verhandeld, in de herbergen werd nog enkel verkocht. Iu de prijzen was geen verandering. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 18 Jan. 1881. Negert. Oeriitic. Werkelijke schuld. 2l/3 pet. 65Vs dito dito dito 3 77V8 dito dito dito 4 y 1027/8 Loten oittu Amsterdam 3 109 dito dito botterdam 3 1033/4 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 99i/g Certitic. Insur. 5e serie 1854 5 591/* Dito dito 6e. serie. Iö56 9 823/4 Obligatiën iiio /'1000 1864. 5 983/« dito L. 100 1S72 5 90s/. ditoL. 100 18735 ,91 dito 1877 dito5 937/8 dito leerung 1867—69 5 783/8 Loten 18645 1393/4 Loten 1866 5 1381/4 Aand. Spoorw. Gr Maat3ch. 5 127r/s Oblig dito4'/s Oblig. spoorweg Poti-TDlis. 4 92 dito dito Charkow Azow .5 dito dito Jeiéz Orel 5 u 92 dito dtto Jelez-Griasi. 5 8S7/s Aand. Baltische spoorweg 3 563/4 VERKOOtTNGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen, Informatiën. 20 Jan. Driewegen. Vee enz. Scholten. 20 Wollaartsdijk. Woonhuis enz. Pilaar. 20 n Middelburg. Huizen en Erven. D. Verhulst. 20 Middelburg. Inspan A M. Tak. 21 t Nieuwland. Boomen en Hout. A. M. Tak. 21 y Veere. Scheepsaf braak. Kouion. 21 Wollaartsdijk. Boeréninspan. Pilaar. 22 Goes. Huizen en Erven. MulockHouwei 24 K Biezelinge. Verp. Land. Pilaar. 25 Gapinge. Bolstede. A. M. Tak. 26 Veere. Inspan Huizen, A. M Tak. 27 Wemeldinge. Bouw- en Weil. P. Overman. AL) V tÖli,TfcüWTl±G2sl. Middelburg, 18 Januari 1881. Met hartelijke dankzegging berichten DIA KENEN der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier dat ze gisteren door tusschenkomst van Ds. SIBMAC-HER ZIJNEN van N. N. ontvan gen hebben 18 moltonnen dekens, welke gift vooral in deze koude dagen, hun zeer welkomst*. Diakenen voornoemd, K. J. H. WASCH, Voorzitter. C. VERHAGE, Secretaris. J. P. DE WAGEMAKER, Kassier. De Wel Edelen heer F. BELPA1RE, grond eigenaar te Antwerpen, ia voornemens op Maandag den 24 Januari 1881, des namiddags te drie ure, in het gemeentehuis te Cortgene publiek aan te besteden Het bouwen van een Nieuw Wa genbuis met graanzolder, en het doen van reparatiewerken aan bet Woonhuis en Graanschuur op de boonihoeve onaer Cats, bewoond door J. Heijboer. Bestek en teekening zullen van af 17 dezer ter inzage liggen in bovengenoemd gemeentehuis. Aanwijzing in loco zal plaats hebben de dag van besteding; voormiddags 11 ure. Nadere inlichtingen worden gegeven door den heer A. LE CLERCQ, Bouwkundige te Kruiningen. TB SLUIS. De BURGEMEESTER van Sluis, zal op Vrijdag den 28 Januari 1881, des namid dags ten één. uur precies, ten behoeve der Gemeente, in het openbaar te koop veilen: ONGEVEER ZEVENTIG STUKS van 1.50 Meter tot 2.20 Meter in omvang, was sende op den ZU1DD1JK en bij de ZUID POORT te Sluis. Borgstelling is voor iederen kooper verplich tend. Vergaderplaats bij den Duiker aan de Z u i d p o o r t. ZEGT HET VOORT.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3