|ierh, %ttooi fii GEMENGDE BKRICHTËA siers, Commissionairs, Assuradeurs, enz. 842 Fabrikanten en Industrieelen 382 Grondeigenaars 7.7 Landbouwers 101 Ambtenaars aan het spoorwezen, scheepvaart en handel 164 Uitgevers, Redacteurs, Journalisten en Letter kundigen §6 Nederlandsche adel Naar aanle'ding van het artikel „Bedenkelijke leuzen van Prof. Buys in de Gids, van welk artikel we in een onzer vroegere nommers een overzicht geven, kom' de Standaard heden ju een eerste artikel in 't licht stellen, dat Grondwetsherziening, de bedenkelijke leuze waartegen den invloedrijke schrijver vjm boven genoemd artikel ageert, niet kan op zij gezet worden. Zonder aanmerkelijke wijziging in onze staatsregeling is geen terugkeer tot normale verhoudingen denkbaar. Onze tegenwoordige Grondwet is het groote instrument h geweest, waarvan eene coterie zich bediend heeft om w het gezag aan zich te trekken, en om de overgroote wc meerderheid aan zich te onderwerpen. Het is duide- lijk door cijfers bewezen geworden, dat eene minderheid in het land oppermachtig in de Kamer regeert. Er is een wanverhouding geboren tusschen het officieële ep het niet-officieële Nederland, die niet wijken kan tppzij 4e ware meerderheid weer macht heeft, of een eipde gemaakt worde aan de overheersching der min derheid. Dat kan alleen, grondwetsherziening tot stand brengen. 0,pk bij de libpralisten zelf is het oordeel over Grondwetsherziening verre v&n eenstemmig. Links en rechts drong bet besef reeds door dat Grondwetsherzie ning slechts een kwestie van tijd is. De Standaard is derhalve van oordeel dat Prof. Buys beter zou hebben gedaan deze beweging met zijn zijn machtig woord te leiden, dan geduld en ver wijzing naar eene Staats-Coramissie te prediken. Beter zou gedaan hebben eene leuze te noemen die niet bedenkelijk is, dan te protesteeren tegen beden kelijke leuzen. Te Wildervank en te Veendam kon een voor genomen lezing van den heer F. Domela Nieu- wenhuis, den prediker van het socialisme en het al gemeen stemrecht geen voortgang hebben, wegens te geringe opkomst van het publiek. Het auditorium be stond in eerstgenoemde plaats uit drie, in de laatst genoemde plaats uit twee personen. Indien er êene ontmoediging voor een rondtrekkend Apostel kan zijn, dan is het wel die van niet gehoord te worden. De heer Nieuwenhuis zal, als zoovelen zijner voorgangers wel ervaren, dat de Nederlandsche natie al zeer weinig gehoor verleent, aan hen die door politieke of sociale omkeeringen de maatschappij mee- nen te moeten genezen. Het Handelsblad deelt omtrent de werkzaamheden tot het openhouden van het kanaal Amsterdam IJmuiden het volgende mede: Voor de houten zeilschepen heeft -de Arasterdamsche Kanaalmaatschappij ijzeren boeg- en zijboordborden in gereedheid, die aan de schepen kosteloos in ge bruik worden afgestaan. Daarvan voorzien, kunnen deze schepen hun reis vervolgen. De stoom-ijsploeg kwam Zaterdag morgen te IJ muiden. Hij wordt door stoombooten voortgestuwd .- een hellend vlak, waarop zaagvormige opstaande ran- deij», verricht het vernielingswerk. Is het ijs zwaar, dan doet men het vlak zinken onder den waterspie gel, en het licht dan de schotsen op, de zagen ver- deelen het ijs in stukken, en terwijl het werktuig voortschuift werpen de aan de zijden geplaatste ploeg ijzers de massa aan 4e kanten op het ijs naast de geul. Is het Ijs echter klein en dun, zoodat alles kort en klein breekt, dan richt men het hellend vlak iets hooger of ongeveer gelijk met den waterspiegelde ploeg wordt dus eenvoudig een baanbreker. Het werktuig is practisch ingericht, en werkt zeer gemakkelijk en rustig voort. De beide in de „machine" varende stoombooten liepen door het ijs spoediger dan een man loopt. De „ploeg" had 5y2 uur reis gehad van Amsterdam naar IJmuiden. De heer J. G. Gerritsen is benoemd tot burge meester van Groede en Nieuw vliet, om die betrek king gelijktijdig te bekleeden met het burgemeester schap van Breskens. Volgens besluit van Gedeputeerde Staten van Zee land zal de Herijk der maten en gewichten in Zuid-, Noord-Beveland en Tholen plaats hebben als volgt: Te Goes, ook voor Kloetinge, Kattendijke, 's Heer Hendrikskinderen en Wissekerke (Zuid-Beveland), 9 12, 1419, 2126 Maart. Wolfaartsdijk, 28 Maart. Heinkenszand, ook voor 's-Heer Arendskerke, 29 en 30 Maart dos vooriniddags. 's Heerenhoek, ook voor Borssele en Nieuwdorp 30 Maart des namiddags en 31 Maart. Ovezande, ook voor Nisse, 1 April. EUewoutsdijk, ook voor Driewegen, 2 April. Baar- laud, ook voor Oudelande, 4 April. Hoedekenskerke, 5 April des vooriniddags. 's Gravenpolder, ook voor s Heer Abtskerke, 5 April des namiddags. Kapelle, ook voor Schore, 6 en 7 April. Wemeldinge, 8 April. Yerseke, 9 April. Kruiningen, 11 en 12 April des voormiddags. Krabbendijke, ook voor Waarde, 12 April des namiddags en 13 April. RillandBath, 14 April. Cortgene, 22 April. Wissekerke, 23 en 25 April. Oolijns^la'at, ook voor Ca:s, 26 en 27 April. Stavenisse, 3 Mei. St.-Annaland, 4 en 5 Mei. St. Philipsland, 6 Mei. Oud-vosmeer, 7 Mei. Tholen, 9 en 10 Mei. Poortvliet, 11 Mei. Scherpenisse, 12 Mei. St.-Maartensdijk, 13 en 14 Mei. In het laatst van het vorig jaar werd alom in den lande de medewerking gevraagd voor de oprichting van eene vereeniging die zich ten doel zou stellen het verkrijgen van vergunning tot beplanting van de bermen onzer spoorwegen, heerbanen, provinciale-, ge meente-, en particuliere wegen met daarvoor geschik te vrucht- en andere boomen alsmede om door op wekking, aanmoediging en voordeelige aanbiedingen onze gemeentebesturen tot aanleg van plantsoenen, parken en dreven te bewegen. Daarbij werd uitgegaan van de meening, dat dit een middel zou worden niet enkel tot verfraaiing en verbetering van den algemee- nen gezondheidstoestand, maar ook tot vermeerdering van het nationaal vermogen. Die meening werd blij kens de uitkomst door velen gedeeld. Want niet lang daarna was reeds eene medewerking verkregen van dien aard, dat eene naamlooze yen nootschap kon wor den opgericht, die dat doel zou trachten te verwezen lijken. De statuten dier Maatschappij, waaraan de naam werd gegeven van Een nationaal belangwerden loor Z. M- den Koning goedgekeurd. De nieuwe onderneming verkreeg van de maat schappij van exploitatie van staatsspoorwegen, onder goedkeuring der regeeriug, concessie tot beplanting van de bermen der staatsspoorwegen. Zoodra die ver kregen was, werden de bermen van verschillende lij nen van dien spoorweg onderzocht, en onder anderen te Houteu, Schalkwijk, Gelder .nalsen. Waarden burg, Olst, Wijhe, Barendrecht, Z viji.drecht enz. gronden gevondeD, die voor de beplanting met ooftbcoinen zeer geschikt ziju, zoo zelfs, dat in een enkele streek eene hoeveelheid beste grond aanwezig is om een boomgaard van meer dan 800 hoogstarn boomen te planten, waaronder duizenden aal- en kruisbessen geplant kunnen worden. De vennootschap nam zich dan ook na dat onder zoek voor om duizende boomen van eenzelfde soort te planten en daarvoor die soorten te kiezen, welke op de bui'enlandsche markten steeds goeden aftrek vinden; een rijke bron van inkomst kunnen worden en in sommige streken van ons vaderland aanzienlijk tot de volkswelvaart zullen bijdragen. Aan dat voor nemen is reeds een begin van uitvoering gegeven. Voor ons land is deze onderneming iets Dieuws, maar er bestaat geen enkele reden, waarom deze po ging hier niet even goed zou slagen als in het bui tenland, waar zij reeds veel voorkomt en tot hoogst belangrijke uitkomsten heeft geleid. Te eer zal een goeden uitslag verkregen worden, nu gebleken is dat er gronden zijn die uitstekend tot dat doel geschikt zijn. De vereeniging heeft thans eene circulaire verspreid waarin zij een beroep doet op den steun en de mede werking van het publiek. Beroepen te Rilland—Bath de heer J. H. Gezelschap, candidaat. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. gemee.ute te Ter Neuzen door ds. J. Westerhuis, pre dikant bij die gemeente te Landsmeer. De Vereeniging Uit het Volle epz. te Middelburg heeft, aangemoedigd, door de deelneming van velen, bepaald dat de tentoonstelling van kunst en nijverheid, met een wedstrijd voor den handwerksman zal geopend worden in de eerste dagen van Mei a. Zaterdag middag kwam teYmuiden inde haven binnen het Nederlandsche barkschip De Voorlichter met 72 decimeter diepgang. Een gedeelte der beman ning, des avonds aan wal zijnde, kregen in een koffie huis met elkauder twist en sloegen ten laatste de ruiten in. De gemeente-veldwachter, bij afwezigheid van de rijksveldwaoht, geen kans ziende om de orde alleen te herstellen, wist niets beter te doen dan de geheele burgerij op te roepen door de brandklok, te laten luiden. Het personeel der brandweer kwam dade lijk met de spuiten opdagen, meenende dat er brand was, en was niet weinig'verontwaardigd, dat het voor een loos alarm was opgeroepen. De reeders te Scheveuingen hebben zich bij contract verplicht tot het uitbetalen van eeuige meerdere emo lumenten aan het yisscherspersoneel, dan iu den laatsten tijd werd gegeven. Hiermede is de Scheveningsche kwestie geëindigd, Als een staaltje van kwakzalverij verdient het onderstaande, in het Maandblad tegen kwakzalverij voorkomende, der vergetelheid ontrukt te worden: De apotheker Paulcke te Leipzig bereidde opzet telijk een vergiftigen drank en een vergiftigde zalf en kreeg, des ondanks, van zijn geld een zeer gunstig attest van de beeren Hess en Werner, die zich be- ëedigde chemici noemden en eenige titels bij hunne namen hadden gevoegd. Toch was er genoeg vergift in om een mensch het leven te benemen Door bovengenoemd blad wordt tevens iu herinnering gebracht, dat van de zoogenaamde zalf van het Roode Kruip bij de Ypreeniging het Roode Kruis niets bekend ,ip. Eendracht maakt macht. Dit ondervond een troepje sjirpende musschen, die dezer dagen zich te Berlijn aan een stuk koek vergastten. Terwijl ze hup pelend en levendmakend zich aaD het lekkerbeeije vergastten, kwam er een groote rat aansluipen en de vogels, ontsteld op dat gevaarlijk gezicht, vlogen ijlings - naar het naaste dak. Daar was 't een leven als een oordeel. Ieder had het zijne over 't geval in 't mid- Volgens het Nieuws van den Dag, bestaat het plan tot het vorprnp van een vrij korps voor de Transvaal. MTeldra zal eppe vergadering belegd worden om tot het gewenschte doel te geraken. Onder de belang stellenden bevinden zich ook eenige ex-officieren van hpt Nedeflapdsche en Oost Indische leger. Zooveel s^ijdvaardigheid hadden we, eerlijk gespro ken, niet verwacht. Toch zal het, ook indien deze tijding zich bevestigen mocht, wel hij het aanbieden van goede diensten blijvep, want duidelijk is het dat Nederland ip zoqdanig geval in copflipt piet een be vriende mogen4heid zou geraken. Nadat het proces de Jough het publiek gedurende langpn tijd veel belang heeft ipgeboeizemd, misschien iqper dftty yprdiende, dreigt deze zaak nog niet geheel uit te zijn Topn pp den tTyeedau dag de getuige Bouman zou gehoord worden, tpoiidp het O. M- niet veel sym pathie voor dezen getuige. In de eerste plaats was dit toe te §chrijv?P qqp eep veroprdeeling, die kort te voren tegen Bouman was uitgesproken wegens bevor dering van ontucht bij personen beneden de 21 jaar, Dpzer dagen is de man naar de cellulaire gevangenis overgebracht om wegens dit bedrijf aldaar driemaan den te vertoeven. Intusscben verneemt men nu, dat het O. M. er ernstig over deukt, om Bouman, naar aanleiding van hetgeen hjj in het proces de Jough verklaarde, wegens mein eed te vervolgen. Hij verklaarde toch dat de Jongh en van der Smissen zao?eer op elkander geleken, dat men den een vcor den auder houden kon doch nu is gebleken dat zij niet de minste gelijkenis met el kander hebben, en dat zelfs dp eepp een hoofd langer is dan de andere. Bovendien is gebleken, en dit wel zeer overtuigend, dat Bouman sinds lang een wrok koesterde tegen den heer van der Smissen, die zich thans in Indie bevindt. Ook de heer Bogaardt heeft verklaard dat Boumans mededeeling, vppr zoover hij daarbij genoemd wordt, geheel uit de lucht gegrepen was. Mocht dus tpgen Bouman een vervolging wegens meineed worden ingesteld, dan wacht ons, behalve het cassatie-proces in het drama de .[ongh, n0g een deriio bedrijf. (P. v. J.)

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2