ieuwe Goesche Courant, Mm Ch r iste l ij k -his tor is c h bind voor Ze el a n d. BINNENLAND. i\°. 699. Verschijnt eiken Maavdaü, VVois^sdao en Viujdag- ivoNn ten S ure, behalve op Christelijke feestdagen P-jjs per ujtLifl maanden franco1,50. Enkele nommers- 0,05. Uitgever XV I.J T M A. IV, MIDDELBTJRQ. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. GEMEENTE-BESTUUR. Grondbelasting. De BURGEMEESTER van GOES brengt ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat het kohier der GRONDBELASTING op de GEBOUWDE en ONGE BOUWDE EIGENDOMMEN voor deze gemeente over het jaar 1881 op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastipg binnen deze gemeente Goes, 1Ü Januari 1881. He Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. Hlid<flelbiu*g, 12 Januari. In de groote zaal van liet Schuttershof waren gisteren avoud ten half acht Ure circa 1000 mannen vergaderd. Gelukkig hij die een staanplaatsje veroveren kon, want niet weinigen waren verplicht terug te gaan. De gereserveerde plaat sen en de plaats voor de pers werden al spoedig in bezit genomen ook door hen, die daarop geen aan spraak hadden. Ieder zocht zich zooveel mogelijk te behelpen. Wellicht meer ter oorzake van den weisprekenden rede naar, ds. H. Pierson van Zetten, wiens zeldzame talenten *en bezielde overtuiging men Zondagavond in de Nieuwe Kerk had bewonderd, dan om het te behandelen onder werp, voor de meesten wellicht vreemd, was het publiek in zoo grooten getale opgekomen. De heer Pierson, sinds vier jaren directeur der Heldringgestichten (Asyl Steenbeek, Bethel en Talitha Kumi) is door deze betrekking in nadere aanraking en kennis gekomen met een kwaad, eene zonde in ons volksleven, die hoewel ten allen tijde bestaan hebbende, vooral in den laatsten tijd hare verderfelijke gevolgen openbaart. Het is de zonde der ontucht. De heer Pierson heeft sinds enkele jaren een gor dijn weggeschoven van voor die holen van boosheid en ellende, waardoor bij menigeen, tot nu toe'onbekend met wat er in het duister geschiedt, de haren te berg? zijn gerezen. Ds. Pierson is begonnen met te openbaren de geschiedenis trage die werd zij gis teren avond door een der sprekers terecht genoemd van het bordeel, waar zoo menig jong leven wordt verwoest, zoo menige ziel en lichaam wordt verdorven. Mag de maatschappij straffeloos dulden dat dit ge schiedt Heeft de christelijke gemeente ook in dezen niet eene roeping te vervullen? 1) Voorzeker. Maar Staat en Kerk beiden zijn in dit opzicht schuldig. De Staat ook in een der artikelen v van het nieuwe strafwet boek maar vooral de plaatselijke besturen zijn sinds Napoleons dagen begonnen te onderhandelen met dit kwaad. Men is overtuigd van het gevaar voor de maatschappij, dat het bordeel oplevert. Om dat kwaad te voorkomen onderwerpt men in bijna alle onze groote 1) We wenschen zoo beknopt mogelijk een overzicht te leveren van hetgeen door ds. Pierson zoowel Zon dag als gisteren avond betreffende dit onderwerp is gezegd. Beide toespraken behooren bij elkaar. Om verschillende redenen geven we liever niet een verslag van alles wat we gisteren avond hoorden. steden de publieke vrouwen aan eene keuring en geeft haar door tusschenkomst van de politie een boekje, een vrijbrief tot zondigen. Daardoor wordt indirect den bezoeker van het bordeel de onwaarheid gezegd, dat hij zich straffeloos zal kunnen overgeven aan de zonde van ontucht. Dit stelsel wordt door den heer Pierson met kracht en klem bestreden. Tegenover dit stelsel, dat ook volgens statistieke opgaven in verschillende landen en steden opgemaakt, volstrekt niet tot afbre king van de zonde leidt, stelt de heer Pierson zijn stelsel van bestrijding. Zegt den jongen man, dat hij nimmer verzekerd is zich straffeloos aan eenige zonde ook niet aan deze te kunnen overgeven. Zeg hem. dat de ongehuwde man zich behoort te onthouden en dat ook kun. Zeg aan alle mannen in onze maat schappij dat het meisje, ook uit den geringsten stand recht heeft op bescherming tegenover de verleiding van zoovelen. En de Christelijke gemeente? Haar Heiland en Heer heeft eenmaal tot eene zondares gezegd: „Gaat heen en zondigt niet meer'' en zij zegt„Gaat heen en zondigt nog meer." Zij hseft hare roeping vergeten, die vooral bestaat in het verlorene te zoeken. Zij beeft het verleerd te pleiten op de macht van haren Koning en Zijn Evangelie die ook in staat is de diepst gevallene zondares weer op te richten. Als een boetprediker trad de heer Pierson tweemalen in ons midden op. Als een zendeling die komt met een treffende boodschap tot het volk. Als een profeet in oude dagen die de breuke des volks komt open baren. Dat zulke predikers in ons midden optreden is voorwaar geen gering bewijs van de bemoeiingen Gods met ons volk. We zijn in onze dagen getuigen van een heftigen strijd tegen meer dan eene zonde die door usanlie haast rechten zou gaan doen gelden, we zijn getuigen van een moeilijken strijd in Kerk en School tot het doen herleven van den christelijken geest Dat God ons mannen geeft als ds.Pierson tot voorgangers in dien strijd, mannen vol bezielde overtuiging en toegerust met zoovele talenten moge ons den moed verlevendigen, en de hoop sterken. Van het gisteren avond aangeboden debat werd alleen door den heer dr. Bolle gebruik gemaakt. Op bescheidene wijze stelde hij zijne argumenten vóór geneeskundig toezicht tegen die van dei; leider der meeting. Naar het oordeel van velen waren die argu menten zoo zwak dat we ons van de mededeeling er van ontslagen meenen te mogen rekenen. Maandag zal door de onlangs gevormde commissie voor de Nieuwjaarsbedeeling eene collecte voor de watersnoodlijdenden aan de huizen der ingezetenen worden gehouden. De heer A. den Boer zal als voorzitter, de heer mr. J. W. Lascnder, als le secre taris, de lieer K. J. H. Wasch a, 2e secretaris en de heer J. A. Zip als penningmeester optredeu. In het afgeloopen jaar zijn te Middelburg oinnen- I gekomen en vertrokken 29 zeeschepen, zijnde 8 brik- ken, 8 schooners, 7 barken, 3 fregatten en 3 stoora- booten. Onder deze vaartuigen voerden 19 de Neder- landsche, 5 de Engelsche, 4 de Duitsche en 1 de Noordsche vlag. De aangebrachte ladingen bestonden uit koloniale waren, koffie, koleD, hout en ballast. De Eerde Kamer is Maandag avond bijeengekomen tot verder onderzoek der staatsbegrooting. Alvorens dien avond uiteen te gaan, gaf de Kamer verlof aan deu heer van Rijckevorsel, om de regeering nader le interpelleeren over de vraag, of nu eindelijk lang genoeg onderzocht, en thans eens iets gedaan zal worden aan den erbarraelijken waterstaatstoestand van Noord-Brabant, waar de nood nu ten top steeg. Wat meent de regeering dat kan geschieden, zoö niet om de kwaal weg te nemen, dan toch om er in tege moet te komen De oorsprong is nu dan tóch be kend, zeide spreker laat ons nu hooren, welke uwe inzichten omtrent de zaak zijn m. a. w. wordt het nu naar de inzichten der regeering, eindelijk tijd, voor den dag te komen met een definitief Fian voor de waterkeering in Noord-Brabanteh zoo ja, wanneer? De regeering heeft bij de Tweede Kamer een ont werp van wet ingediend om voor rekening van den staat aan te leggen een kanaal, breed in bodem min stens 20 en diep minstens 3.10 meter onder den water spiegel, van het Noordzeekanaal bij de Stadsrietlanden te Amsterdam, met eene ombuiging ten westen lang$ Utrecht, langs Vreeswijk en Vianen tot in de Mer- wede bij Gorinchem. De regeering heeft velerlei bezwaren tegen een ka naal door de Geldersche vallei. Door den voorgestelden kanaalaanleg zal, volgens de memorie van toelichting zeker en binnen den kortst mogelijken tijd wórden voorzien in de zoolaDg gevoelde behoefte aan eene betere verbinding van de haven te Amsterdam met den Boven-Rijö, op eene wijze die aan de ruime, eischen van handel en scheepvaart voldoet. In de memorie van toelichting wordt nog gezegd, dat een groot voordeel van dezen kaoaalaanleg gelegen is in het spoediger tot stand brengen van dit kanaal, wat geheel in vier jaar kan afloopen, terwijl voor een kanaal door de Geldersche vallei acht jaren noodig zijn. De kosten van het kanaal naar de Mervvede be- loopen 12 millioen, die door de Geldersche vallei 18, en van het plan-Waldorp 20 millioen. Het voorgestelde kanaalplan is in hoofdzaak gelijk aan dat, omschreven in 't rapport der commissie van 9 Eebrnari 1878. De opbrengst en raming der Rijksmiddelen in 1880 is geweest als volgt Raming 18 80 f98,326,084; opbrengst f102,715,9 80,10. Opbrengst 1879 f 98,361,433. Verschil tusschen de raming en de opbrengst van 1880 (na aftrek van het minder) f 4,389,893 meer. Verschil tusschen de op brengst van 1879 en die van 1880 (mede na aftrek van het minder) f 4,355,545. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben aan den Minister van waterstaat verzocht de uitvoe ring der werken tot verbetering van den waterstaaU-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1