er It, Octrooi fit lending, tiËMKNtiPK BERICHTEN. Vrijdag jl. is de nieuw benoemde burgemeester van Veere en Vrouwepolder de heer P. G. Wijnmalen op de gebruikelijke wijze geïnstalleerd. IJerseke, 7 Januari. Gedurende 1880 zijn in deze gemeente geboren 54 m. en 53 v. waaronder 4 onechte geboorten. 1 dochter werd elders geboren, die tot deze gemeente behoorde, terwijl 1 tweeling geboorte plaats vond. Overleden 24 ongh. m. 13 ongb. v. 3 geh, m. 5 geh. v. 2 weds. 1 wed. 3 m. en 1 v. levenloos aan geven. Onder de overledenen stierven er 3 m. elders tot deze gemeente behoorende en 2 m. overleden bin nen deze gemeente en behoorende elders. Er werden 28 huwelijken voltrokken als 26 tusschen jm. en jd. 1 wed. 1 wedr. jd. In de gemeente vestigden zich 52 m. en 62 v. en vertrokken 53 m. en 51 v. De bevolking op 31 Dec. 1880 bestond uit 1055 m. 1046 v. Zamen 2101 zielen. De bevolking ver meerderde met 69 zielen. Donderdag e. k. vertrekt H. M. de Koningin van Zweden van Amsterdam naar Bornemouth in Engeland. Vermoedelijk keert H. M. in het aanstaande voor jaar naar Amsterdam terug, wanneer ook de Koning van Zweden te Amsterdam wordt verwacht. Volgens te 's Hage ontvangen particuliere tijdingen moet een stoombarkas van de Borneo te Edi (Noord kust van Atjeh) met man en muis zijn vergaan. De luit. ter zee 2de klasse Wiggers (wiens dood reeds gemeld is) en zes der opvarenden moeten bij dat ongeluk zijn omgekomen. {Fad.) De Amerikaansche geloofspredikers Moody en Sankey zullen Engeland dit jaar weer een bezoek brengen en ook naar Nederland oversteken. Onze zuidelijke provinciën zullen in Februari door de bekende Engelsche klokkenspelers bezocht worden. Wates°»iiood. Over de gevolgen der doorbraak te Nieuwkuyk schrijft de NoordbrabanderMen moet eeuwen terug tellen om zich zoodanige ramp te kunnen voorstellen. Met den St. Elisabeths vloed in 1421 kan de ramp nog het best vergeleken vorden. En waarom Omdat het onheil dit bijzonder karakter draagt, dat de watersnood niet duurt een of dagen, maar zoolang tot de doorbraak beringd is. Tot zoolang hebben wij dien vreeselijken stroom door het dorp. Altijd en onverbiddelijk rolt die verwoedend voort, en vernielt en bederft hoe langer hoe meer wat men eerst nog behouden waande. De felle stroom is juist het karak teristieke van deze overstrooming. Voor de dorpen aan de andere zijde van het land van Iieusden en Altena waren de stormachtige dagen der voorgaande week zeer noodlottig. Ds. Wielinga, Chr. Geref, predikant aan den Nieuwendijk schreef aan de Standaard het volgende Toen ik straks langs den dijk ging, wees een oude weduwe mij de plaats, waar haar woning gestaan had. Zij had er meer dan veertig jaren in gewoond. Het dak (de meeste huizen hebben hier rieten daken) dreefjuist voor onze voelen tegen den dijk. Eenige schreden verder ontmoette ik een ouden man van ruim tachtig jaren. Hij had ook de over strooming van 1809 bijgewoond. Met gebogen rug en met tranen in de oogen, terwijl in het spreken zijn stem hokte, stond hij bij zijn nog al knap huisje. Het dreigde onder het beuken der golven te bezwijken. Reeds was een muur ingebogen. Nu vloog er de deur met kozijn en alles uit. Met levensgevaar tracht menigeen nog van de zolders te halen wat men bij het verlaten der woningen in haast er opgeworpen had. Zoo hoog had men het water niet verwacht. Er staat nu echter van 6 tot 9 voet water en het gansche land van Altena is een zee met schuimende golven. Veel huisraad en levensmiddeleu had men op zol ders geborgen. Voor een groot gedeelte gaat het met dezen storm verloren. Te midden van drijvende daken ziet ge kasten, stoe len, enz. Zooeven sprak ik een man, een vader van zeven kinderen. Zijn woning, die hij reeds verlaten had, schudde te midden van de opgezweepte baren. Onder meer bevond er zich nog twaalf mud aardappelen op den zolder, zijn eenige leeftocht voor den winter, Hij trotseert het gevaar. Nauwelijks is hij op zolder, of. een gedeelte van het dak stort in zijn vaartuig. Met groote moeite redt hij nog 4 mud. De andere acht mud stort met den zolder in de diepte en de woning slaat uit elkander. Tegenover mijn woning staat een boerenhuis. De voorhuizing ziet er reeds desperaat uit. Eerst bezweek de muur, die, naar het noordoosten gekeerd, de rol lende baren had te verduren. Daarop zetten de golven de verwoesting voort, en ik zag hoe raam bij raam aan alle zijden van het huis er uit werd gedrongen. Ik vrees dat het morgeD ochtend in den strijd zal be zweken zijn* 't Is niet om aan te zien Ieder heeft zijn woning lief. En de raeesten die hun huis vernield zien, ont breken de middelen om het weer op te bouwen. Toch twijfel ik niet, of er zal wel van alle kanten hulp ko men opdagen. De werking van het water is in onze omgeving ontzettend sterk. Wij zitten hier in den laagsten hoek van het Land Yan Heusden en Altena. Met geweld dringt het water hierheen. Zelfs de gewone loop brengt het hier, doch de noordoostenwind voert het in vliegende vaart naar de sluizen en het hulpgat, die zich hier in den Nieuwendijk onder Kildijk be vinden. Door die sluizen en het gat, in den dijk gestoken, moet al het water geloosd worden. De aan drang van het water is hier onbeschrijfelijk. Voor het geheel is de noordoostenwind een zegen, 't Is de gunstigste wind om van het water bevrijd te worden. Het wast dan ook hier in de laatste twee dagen niet, Zelfs is er eenige duimen verval. Tot zoover schreef ik gisteren avond (Woensdag). Nu (Donderdagmorgen) waait de wind nog met onverminderde kracht. Zelfs nog heviger. De berichten van rampen, aan huis en have geleden, ook dezen nacht, zijn ontzettend. Vele huisgezinnen, nu bij anderen ingekwartierd, vonden straks nun huis weggespoeld. Alles wat zij hadden, tot de kleeren toe, hebben ze daarbij verloren De schade is niet te overzien. Honger wordt er gelukkig niet geleden. Spek en brood worden van elders aangebracht. Daarbij is de hulpvaardigheid der burgers jegens elkander gróót. Doch de ellende, de kou, de angst die er geleden wordt, is niet te zeggen. Velen zitten nog op zolders met de hunnen en het hunne, in de hoop, dat de muren het geweld der golven zullen weerstaan. Met siddering denk ik aan menig bewoner. Want, omdat we hier op een af stand van een groot kwartier uurs vier sluizen en het groote hulpgat in den Kildijk hebben, is hier een geweldige zuiging in het water. Van uit mijn studeerkamer zie ik thans als in een kokende zee. Met bootjes is het thans niet te wagen de diepte over te steken. Ik zie dan ook van daag geen vaartuig op de oppervlakte zich bewegen. Wij zitten nagenoeg geheel van de gemeenschap met de buitenwereld afgesloten. Zoo nu en dan komt er een post over het water, die ons oude nieuwtijdingen brengt. Mocht de wind zich keeren en naar het westen of noordwesten gaan, dan zou er zich nieuwe ellende bij de oude voegen. Onze dijk ligt met de eene zijde tegen den Bies- bosch. Het benedenwater, dat ons met den vloed wordt toegevoerd, zou bij westen of noordwesten wind in botsing komen met het bovenwater, en de andere zijde van den dijk, die thans nog vrij is, zou ook onder water loopen. Er zou een nieuwe verhnizing moeten plaats hebben zonder te weten waarheen. De Heere behoede ons genadiglijk voor dat gevaar! Nederland sta op ter hulpe. Wie het niet met eigen oogen ziet, kan niet gelooven hoe groot de verwoes ting is. Daarom ieder, die wat missen kan, blijve niet achter. Doch neen door hiertoe op te wekken zou ik Neêrlandsch publiek beleedigen. Ds. B. H. Carp, predikant bij de Engelsche Gemeente te Middelburg hoopt op 23 Januari a. zijn 50 jarigen dienst als predikant te herdenken. Ds. J. F. L. Abresch te Middelburg zal op 2 Mei a. 40 jaren predikant in de Ned. Her. Kerk zijn. Te Zaamslag, waar men zich tot dusver voor de christelijke school met een zeer ongeschikt lokaal moest behelpen, is besloten tot den bouw eener nieuwe school. Het kapitaal daarvoor is in rentelooze aan- deeleu nagenoeg volteekend. vTe Rotterdam is de 846ste christelijke school in ons vaderland, den 3den Januari geopend. In de lokalen van het vroegere kantongerecht, te Vlissingen, is nu een leesmuseum geopend. Zaterdag werd door het Comité, dat een monument te Vlissingen wil oprichten voor BetjeWolffeene circu laire verspreid, waaruit blijkt dat een zeventigtal mannen en vrouwen hunne sympathie hebben te kennen ge geven, en van die zeventig 57 voor het plan werkzaam willen zijn. Het Comité doet eeu beroep op meerdere medewerking, in 't bijzonder van de vaderlandsche vrouwen en dochteren. Kort bij het Goesche Sas had Vrijdag eene oeverafschuiving, ditmaal echter van weinig beteekenis, plaats. Een gedeelte der glooiing zonk weg en eenige schade werd aan den oever toegebracht. Het kerkbestuur der Chr. Ger. gemeente te Krabbendijke heeft bij aanbesteding het bouwen eener nieuwe pastorie gegund aan den minsten inschrijver P. Dronkers te Kapelle, voor f 4119. Dat we in 'teiland Tholeu ook veel last van 't water hebben, vooral in den weihoek onder Poort vliet, blijkt uit het feit dat er boeren zijn die haast niet van hun hofstede afkunnen, ook niet goed schiks kunnen dorschen om reden 't water op den dorschvloer staat. Met het vee op de stalling worden ook veel moeielijkheden ondervonden, doch indien de N. O. wind en 't heldere weder ons nog eenige dagen verblijdeu, zullen de waterbezwaren spoédig ge weken zijn. Een onzer correspondenten schrijft Gevallen, in 1880 weinigof veel, hetzij regen, sneeuw of hagel, helder, of den geheelen dag zuiider wolk of streep aan de lucht. Hooge winden N. N. O. of Oost. Lage winden Z. Z. W. of West. N. W. Noordwest. Z. O. Zuidoost. Droge Natte Helder Z. W. N O. Z. O. N. W Januari 21 10 7 11 15 2 3 Februari 15 14 1 23 4 1 1 Maart 23 8 8 9 19 1 2 April 16 14 16 10 2 2 Mei 22 9 7 20 4 JUDÏ 13 17 16 8 1 5 Juli. 9 22 22 5 4 Augustus 22 9 5 20 2 4 September. 16 14 14 6 4 6 October 5 26 15 11 1 4 November. 14 16 17 9 1 3 December 11 20 19 3 2 7 In 't geheel 187 L79 ~16~ 174 T3Ö 17 ~45~ Droge Natte geheel Lage Hooge Zuid Noord dagen. dagen. elder. wind. wind. Oost. West. HH. MM. de Koning en de Koningin hebben vijf duizend gulden ter beschikking gesteld van de algemeene vereenigde commissie voorden Watersnood. Onder de vele en aanzienlijke giften die de Tijd voor den watersnood ontvangt, komt er op de 5de lijst ook eene voor uit Gelderland ten bedrage van f 1000. De gever is onbekend; slechts het bijschrift „tot zekere intentie" begeleidt zijne zeldzaam milde bijdrage. De collecte voor de noodlijdenden door de overstroo ming heeft te Goes f 457,48 opgebracht. Volgens het Dagblad is wel het denkbeeld in overweging om het korps kon. maréchaussée uit te breiden, maar bestaat er weinig kans op verwezenlijking. In Utingeradeel verscheen dezer dagen eep man op de secretarie, om mededeeling te doen van zijn voornemen om in 't huwelijk te treden, terwijl hij tegelijktijd aaDgifte deed, dat zijne aanstaande vrouw voorloopig reeds bevallen was van 3 drie welgeschapen jongens. Op de openbare scholen te Parijs wordt nu onderricht gegeven in den wapenhandel aan kuipen van elf tot dertien jaar. Het bericht meldt niet of er ook een gedeelte van den cursus gewijd wordt aau de kunst om barricades te maken. Wat men verhaalt van de schilderijen van Apelles dat de paarden hinnikten wanneer zij hunne geschil derde naluurgenooten zagen, en de vogelen zich in het lommer van zijn geboomte wilden neerzetten, schijnt ook bij het panorama te Amsterdam zich voor te doen. Daar vliegen, naar het Nieuws van den Dag mede deelt, de musschen geregeld in volle vaart legÊn het luchtperspectief in en willen zij gaan uitrusten in het geboomte door Tetar van El ven geschilderd. Zulke feiten zijn niet zonder voorbeeld. Wij herin neren ons een oud doek, waarop in een der beneden hoeken een korf met brood stond de muizen hadden het bijna geheel weggeknaagd. drnkCour.)

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2