mmm bkripii fi x. Ket reo, dat aangevoerd werd, was uitgehongerd, doch werd terstond van hooi voorzien. De Heusdensche commissie weert zich flink, som mige barer leden hadden den oudejaarsnacht wakende en werkende doorgebracht; anderen, waaronder een 70jarig lid, slechts een of twee uren gerust. Een scherpe Noord-Oosteifwiud doet er heden, Woensdag, het zijne aan, om den toestand der onge- kikkigen in het Land van Altena nog rampspoediger te maken. Volgens het getuigenis der burgemeesters van Heusden, Veen, Woudrichem, Almkerk en Werkendam is de eerste en noodzakelijkste hulp door de Gorin- chemsche commissie verleend. Uit den Bosch schrijt't een lid der commissie dit De oude stoomboot St. Jandie ons heden weder naar Vlijmen overbracht, heeft, geloof ik, uooii zooveel passagiers geteld. Behalve den Commissaris des Konings zag men tal van heeren, en ook vele dames uit 's Bosch en uit andere plaatsen, aan boord. Behalve deze rei zigers voerde de boot een aantal planken, scliippers- boomen, zakken met meel en anderen met turf, enz. naar de overstroomde streken Slechts 2 voet diepgang hebbende, stoomde de St. Jan dwars over den over stroomden grintweg 's Bosch-Deuteren-Vlijmen, enz. vervolgens recht op den toren van laatstgenoemd dorp koers nemende, zag meu het geheele spoorweg perron met nieuwsgierigen gevuld. Een koude, vorstige oost- wind blies van achteren. Bij aankomst was weder als gister en vorige dagen, eene sterke patroelje aanwezig, Om het aangebrachte in ontvangst te nemen. Door den vorst waren de dijken hard en flink be rijdbaar. Het aantal karren en andere vervoermiddelen was sinds gisteren vermeerderd ook waren reserve roeiriemen e.i boomen aangebracht, waaraan groote behoefte bestond. Nabij de doorbraak heerschte grootte bedrijvigheid. Na de opnemingen van gisteren had het polderbestuur thans de handen aan hei werk doen slaan. Drie groote zeilschepen met rijshout waren bezig met lossen. Een dertigtal arbeiders maakte piketpaaltjes en worsten (lange fascinen)hun vroolijk gezang weerklonk op de plek, waar ik nog kort ge leden zoo groote -ellende had gezien Het op ee;:ige hechte huizen na, geheel verlaten dorp Nieuwkuijk lag daar als een patient, wien het eerste verband wordt aangelegd. Veel heeft de stroom reeds in kracht verloren. Toch woelt en kookt het nog in de doorbraak, die zich daardoor, hoewel zeer langzaam, verbreedt. En van een tweede heet het Goddank, de buren van den breeden waterstroom, die het land van Heusden van deze stad scheidt, zijn onder dak. 't Mag hier en daar nog een enkele ziju, doch zoover mij bekend is, is niemand meer onver zorgd. Dat wil niet zeggen, dat het liefdewerk k nar is, integendeel, doch in de allereerste behoeften dek king en voeding is voorzien. Ik hel) me geen rust gegeven voor ik u dat kon melden. Thans leg ik voor 24 uren mijne pen neder. Er is een einde aan alles, dus ook de krachten van een verslaggever. Neen, zacht Wat, san alles niet, naar 't schijnt. Ten minste de wind beukt er, thans uit het Noordoosten, weer flink op los. De toren van Nieuwkuijk is behouden. Het detachement te Vlijmen is wegens de vermoeiende diensten afgelost. Er heeft thans een geregelde aan voer vau levensmiddelen plaats. De voorbereiding van de beringing vordert snel. Er storten nog voortdurend veel woningen in. Vlijmen staat droog, ook de naaste landerijen. Prof. P. Harting schijft in het U. I) Het adres aan de Britsche natie, voorzien van om streeks 5000 onderteekeningen, wordt heden afgedrukt en zal zooveel mogelijk in Engeland en ook verder in Europa en N.-Amerika verspreid worden. Intusschen ontvang ik nog van vele zijdeu nieuwe adhuesiën, en in ecnige dagbladen wordt voorgesteld, Op verschillende plaatsen lijsten te openen, om onder teekeningen te verzamelen. Dat die meer en meer aanwakkerende geestdrift voor eene rechtvaardige zaak mij zeer verheugt, zal ik wel niet behoeven te betuigen. Doch de vloed mag niet overstelpend worden. Tot dusver is het mij mo gelijk geweest, met de hooggewaardeerde hulp van mijnen jongeren vriend, dr. H. F. Jonkman, privaat docent aan deze universiteit wien ik hiervoor open lijk mijn hartelijken dank betuig en met den steun van de redactie van het Utrechtsch Dagblad, voor de samenstelling der lijsten van onderteekenaars te zorgen. Over eeuige dagen echter eindigt de Kerstvacantie, en dan wachten ons andere plichten. Ik zal derhalve nog uiterlijk tot het einde dezer ■week voortgaan met het ontvangen van onderteeke ningen, en deze zullen op een nieuwe lijst gebracht worden. Of het echter mogelijk zal zijn, ook deze lijst tc laten drukken en als vervolglijst aan de vorige toe te voegen, zal afhangen van de intusschen ingekomen, voor dit doel bestemde gelden. Eene gisteren ontvangen tijding, die de hoop wet tig:, dat de hier te lande aangewende pogingen niet geheel vergeefs zullen zijn, haast ik mij nog hier mede te deelen. De heer M een geboren Rotterdammer, maar die reeds zestien jaren te Londen woont heeft op mijn verzoek een exemplaar vau het adres aan den voor eentge dagen tot onder- mi nis cv benoemden heer Courtney gezonden. De heer Couricy heeft, in zijn a ut woord aan deu heer M., dezen verzocht mede j te deelen,/dat zijne opinion en sympathiën in de Transvaal-quaestie onveranderd blijven Men weet, welke die opinion en sympathie» zijn. De heer C-urtin-y heeft Joiibert en Kriiger, tijdens hun verblijf in Londen a's afgevaardigden der Trans- vaalsche republiek, goed ontvangen en is meer dan eens als verdediger hunner za-a.. in het Parlement opgetreden. Indische dagbladen tooiien zich zeer tevreden over de benoeming van den heer 's Jacob tot Gouverneur- Generaal. Men had het erg r gewacht. Het mail-overzicht van net Algemeen Dagblad van Nederlandsch-Indië bevat het volgend De tijdiog van de benoeming van den heer F 5s Jacob tof Gouv.-Generaal is hier met genoegen ver nomen. Wie hem kennen, sprekén met lof over den nieuwen titularis, en bij sommigen bestond nog altijd de vrees, dat de heer O. van Hees, misschien benoemd zou worden Het Batavische Haadólsblad begroet in zijn Mailover zicht ook met ingenomenheid de benoeming van den heer F. 's Jacob tot gouverneur-generaal Vooreerst omdat daarmede allen wel- en nadenkenden een steen van 't liane i9 gewenteld, bevreesd als zij waren, en wer kelijk niet. ten onrechte, bij de grilligheid der tegen woordige koloniale politiek, dat koning Otto uitge zonden zou worden en het Nederlandsch liberalisme zijn beginselloosheid zou voltooien met het vroeger zoo scherp gehekeld nepotisme en de daaraan verwante camaraderie ten top te voeren. De ontsnapping aan dat ongeval stemt velen dank baar. Eu die dankbaarheid is te grooter, omdat hetgeen van den nieuw beuoemden landvoogd bekend is, recht geeft tol de lioop. dat hij in het bestuur over de ko loniën meer met haar belangen dan met de heersch- zucht van hel Haagscbe plein en de bedilzucht vau het Binue Bof te rade zal gaan. De neef van deu gouverneur generaal Roohussen vindt voor zijn bestuur in Iudie wat de meeste land voogden missen, nl. een hem ter harte gaande en bij de Iudische ingezetenen nog in eere gehoudeu traditie. Die traditie te handhaven ligt op den weg van den lieer 's Jacob, wien zoowel een door noeste vlijt ver gaard vermogen als de ervaring van zestig jaren wapenen tegen valsche eerzucht, de vijandin van alle zelfstandigheid, vooral in de politiek. Voor zeveu jaren werd door den heer H. Beuker, predikant te Amsterdam, eene poging gewaagd om een Maandschrift onder den titel „de Vrije Kerk" aan de Olir. Geref Kerk in ons land te leveren. Die poging gelukte boven veler verwachiing, het Maandschrift hield zicli staande, en is nu met het begiu van dit jaar een nieuwe toekomst tegemoet ge daan. De heer Beuker heeft thans twee namen die in de Christelijk Gereformeerde Kerk goeden klank hebben, aan zijn tijdschrift weten te verbinden. De lieer Wielinga leverde voor korten tijd aan de Bazuin een reeks opstellen, die door allen, die tot oordeelen bevoegd zijn, werden geroemd om hun degelijkheid en netten vorm. De heer Bavinck is een jeugdig theoloog, die met eere zijn doctorstitel aan de Leid- sche Universiteit verwierf. Zijne dissertatie geeft het recht van liem te verwachten, dat hij toegerust met wetenschap, in den vorm dien onzen lijd eischl, ziju woord over de kwestien van den dag zal weten te spreken. Deze heeren zullen met ds. Beuker voortaan de redactie van de Vrije Kerk uitmaken. Een maandschrift heeft aan heel andere eischen te voldoen dan een dagblad. Het laatste brengt het vluchtige nieuwste nieuws aan zijne lezers, pojitiek en kerkelijk nieuws, plaatselijk zoowel als buite nhndsch nieuws, statistiek en rampen alles warrelt in bonte mengeling dooreen. De redacteur van een Maandschrift moet met tact uit deze bonte verzameling weten te kiezen, zijn talent moet het feit, reeds tot de ge schiedenis behoorende, weten te kleuren, nieuw te maken. Uit het door bem gekozen beginsel moet het verschijnsel van het verleden worden toegelicht. Op die wijze wordt het Maandschrift een macht. In Frankrijk en Engeland worden de Revue's en Revietcs bij duizendtallen gelezen. Geene courant laat na een uiltreksel te leveren van datgene wat de meesters op het gebied der letterkunde eens of tweemalen in de maand hebben te zeggen. Overtuigd als we zijn dat de toestanden hier en in buitenland in menig opzicht oneindig verschillen, wen- schen we met dit woord slechts een ideaal te stellen. De taak van de Vrije Kerk is o i. voor 't oogenblik, zoo mogelijk de ontwikkeling der Chr. Geref. Kerk iets voor te zijn. Haar taak is opbouwend, ontwikkelend te arbeiden in eigen kriug, m. a. w. meer positief dan negatief de positie der Vrije Kerk in de Neder- lauden te bepleiten. Aan po'emiek wordt, indien we wel zien, door de journalistiek ook in de C. G. K. genoeg gedaan. Het zal ons tot ware blijdschap zijn indien de Vrije Kerk groeien moge, en indien de versterking van haar redactie-personeel ook deze en gene buiten den kring der Chr. Geref Kerk moge opwekken kennis met haar te maken. I)e directie der Nederlandsche Rhijnspoorweg-maat- schappij is ook thans weder bereid de goederen, be stemd voor de noodlijdenden, in de door den waters nood geteisterde districten vrachtvrij te vervoeren van station tot station. Van het doel en de bestemming dier goederen zal moeten blijken door de handteeke- nir.g van een lid eener commissie van4 onderstand op het adres, of vau eene gevestigde autoriteit, terwijl men zich tot het verkrijgen van nadere inlichtingen vrachtvrij tot den algemeenen goederen-agent der maat» schappij te Utrecht zal behooren te wenden. Sedert de heer Charles Boissevain in De Gids zijn aangrijpend schoou 's Winters op de Noordzee schreef, en zijn Leven en Streven van L. R Koolemans Beyneti door velen met graagte wordt gelezen, behoort de sloep Castor en hare wakkere, vrome bemanning onder de bekenden van h el het beschaafde Nederland. Wat „Albert Koster en zijn Pernissers" wedervaart, moet aller belangstelling wekken, al geldt hetgeen van hen geschreven is ook zoovele andere wakkere mannen op >nze visscheisvloot. Wij nemen daarom het volgende bericht uit De Standaard over. Uit Pernis wordt van 3 dezer gemeld, dat er een verschrikkelijk ongeval heeft ptaats gehad op de al daar thuis behoorende sloep Castor, stuurman A. Kos ter. Daar het visschen afgeloopen was, werd besloten wegens zwaren storm en hooge zeeën het zeil te reven. Negen matrozen en de stuurman bevonden zich op het dek, toen een stortzee over de sloep hèeukwam en den stuurman met vijf matrozen in zee wierp. De stuurman werd met een volgende stortzee op de sloep geworpen een matroos werd gered maar de vier overigen vonden hun dood in de golven. Wij kunnen ieder, die dezen winter bij de warme kachel zit, terwijl het op de Noordzee „spookt," aan raden bovengenoemd Lenen en Streven ter hand te nemen, en eens in den geest mede te leven met de hedendaagsche vaderlandsehe helden in 't heete Oos ten en 't koude Noorden. Even voor het afdrukken ontvangen wij het proef- nommer van V Express, een nieuw Fransch blad, dat de taak wil opvatten welke le Réformateur na eene korte poging uit de hand liet vallen. Het nieuwe blad belooft zich te zullen wachten voor de fouten die er oorzaak van waren, dat het vorige zoo spoedig bezweek, 't Zal ook nu wel moeilijk blijken om de hoofden van protistantisme, anti-cleriealisme en revo lutie onder één hoed te brengen. itrlt ^chflol cit &en'üiHj Beroepen te 's Heer Hendrikskinderen en Wis- sekerke ds. H. Vermaas, pred te Yerseke. De kerkeraad der waalsche gemeente te Arnhem heeft tot predikant beroepen den heer J. J. L Luti, thans predikant te Middelburg. (Aruh. Cour.) Volgens „Zalsmans Jaarboekje voor kerk, schop en zending voor 1881" zijn er in ons land 860 Chris telijk Gereformeerde gemeenten met 232 predikanten, waarvan ds. C. Steketee te Nieuwedorp, G, Wissink te Appelscha en P. Dijksterhuis te Uithu is termeeden elk 40 dienstjaren tellen. De Christelijk Gerefor meerde gemeente te Rotterdam heeft 4065, die te Amsterdam 3900 die te Hoogeveen 2300, die te Leiden 2000, die te 's Graveuhage 1370, die te Kam pen 1230, die te Groningen 2200 eu die le Stads kanaal ook 2200 leden. Het aantal ouderwijzers der Christelijk* bijzundere scholeu bedraagt 335, van welke te Amsterdam 25. te ..Rotterdam 13, te Utrecht 15 en le 's Graveuhage 8 werkzaam zijn,. A n de theologische school te Kampen zijn 56 litterarische en 41 theologische studenten. Uit Vlissingen meldt men aan de N. R C., dat aldaar Dinsdag avond omstreeks 10 uur een ongewoon luchtverschijnsel werd waargenomen. Van uit liet Noorden steeg een kolom licht omhoog tot aan het zenith, doch wercl aldaar zeer onduidelijk en eindigde in een zuiver ronde schijf van circa 1 meter in doorsnede deze schijf was in het midden tamelijk helder, doch werd naar den rand onduidelijk. Aan den horizon bij en in den omtrek der lichtkolom bewoog zich een lichtgloed op en neder, die eerst vrij sterk doch later flauwer werd Tot ongeveer half elf uur was liet verschijnsel verdwenen, doch de lichtgloed was nog lang zichtbaar en breidde zich van het Noord-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2