waren saamgekomen om getuige te zijn van deze feest viering, die onder leiding van den WelEerw. K. W Huls lij 11, door dezen ten half vijf ure werd geopend met gebeii. Voorafgegaan door het zingen van een psalmvers, riep ZEerw. daarop den aanwezigen in het algemeen, zoowel als de HH. Kerkvoogden en den Ed. Achib. Heer Burgemeester in het bijzonder, een hartelijk welkom toe, en wees daarna in een toespraak tot de kinderen, op de betekenis van Kerstfeest en Kersiboom, in wiens aanblik zij zich op nieuw moch ten verlustigen, waarna ZEerw. in eene openbare les, hun de gelegenheid openstelde proeven ie geven van het onderwijs, in dit jaar genoten Met een woord, mede van persoonlijken dank, voor het onderwijs zijnen kinderen gegeven, aan en zegenbede over onderwijzers en hun' gewichtige arbeid, eindigde hij zijne rede. Afgewisseld (Lor het zingen van feestliederen werd achtereenvolgens nog liet woord gevoerd door de on derwijzers, waarvan de eerste tot de kinderen sprak over die blijdschap die tot ware feestvreugde stemt, terwijl dp tweede voor de talrijke fetstgenooten een toepasselijk gedicht reciteerde, wat zeer veel tot ver hooging der feestvreugde bijdroeg. Den beiden sprekers dank gezegd hebbende voor het gehoorde, richtte deleeraar alsnu nog een zeer beharti genswaard woord tot de gemeente over de wijze, waarop men feest viert. In ernstig bewoordingen stelde spreker helder in het licht de stemming waarin zich de Christen bevindt te midden zijner feestvreugde, in tegenstelling van dat gene wat de wereld feestvieren heet, en eigenlijk niet anders dan tut losbandigheid voert, en staafde zijn woord op grond der ervaring, helaas.ook weer aan het einde der Kerstdagen in deze gemeente opgedaan. Als nu wachtte de kleinen eene zeer genotvolle verrassing, da.ir zij zich in de gelegenheid gesteld zagen om, door het lot, eenige vruchten :e plukken var den rijk beladeu kerstboom, wat in zeer korte oogen- blikken de jeudige gemoederen in nog blijder stem ming deed verkeertn. Daarop volgde de. prijsuitdeeling bestaande in boekwerken, waaronder de „Bijbelsclie Geschiedenis" naar het Hoogduitsch van Zahn eeue eerste plaats innam. Nadat de kinderen, hierop hun „Danklied" hadden doen hooren, werd door ds. Hulstijn een woord van dank gesproken aan HH. Kerkvoogden voor de be reidwilligheid, waarmede zij het kerkgebouw voor dit doel hadden beschikbaar gesteld, aan den Ed. Achtb. Heer Burgemeester voor zijnen tegenwoordigheid en verder aan allen dié door hunne tegenwoordigheid belang stelden in den zondagsctu ol-arbeid en hnnne milde offers ook weer vo;r deze feestviering hadden gebracht, doch bovenal aan Hem, die alles had welge maakt. Met dankgebed en het uitspreken van den zegen des Heeren werd deze feestviering besloten. Moge de lieer bij voortduring zijn' onmisbare zegen over dezen arbeid gebieden. L a a (I b o a w. EijigteiSe, 29 December. Heden avond hield de landbouwvereeniging Vooruitgang is ons streven" hare eerste vergadering in dezen winter. Na voorlezing va11 de notulen had de verkiezing van nieuwe bestuursleden plaats. Aan de beurt van aftreding waren de heeren A. Nijssen, voorzitter, J. Oele Hz., secretaris en M. Nieuwenhuize penningmeester. De heer A. Nijssen werd op nieuw tot voorzitter verkozen met 16 van de 18 steramen, welke de benoeming ook aannam oncLr dankbetuig'ng voor het iu hem 5estelde ver trouwen. De lieer J. Oele en A. de Jager werden benoemd tot Secretaris en penningmeester. Verder werdt besloten, om in de eerste vergadering van Januari eene verloting van eenige voorwerpen onder de dan aanwezige leden te doen plaats hebben, en aangezien de kas dan te veel zoude zijn uitgeput, geen lezing van' den heer Marlet te doen plaats heb ben, ook omdat men het nut van dergelijke lezingen betwijfelde. Vervolgens werden besproken het kruisen en ver edelen der rassen zoo van paarden als van rundvee. Algemeen was men van oordeel dat uien beter deed door de rassen in zich zelf te veredelen, dat wil zeggen voor het doel dat inen voor oogen had, van de daarvoor meest geschikte soort of ras, de volko- menste exemplaren, zoowel mannelijke (waar echter veel te weinig op wordt gelet) als vrouwelijke tot fokdiereu te gebruiken. Van melkgevende rassen toch kon men het best melkgeefsters vormen, en vlees'ch vormende rassen van de beste vleesch voortbrengende. Van 'le zware paardenrassen de be9te werkpa rden en van de lichte rassen de beste loopers. Van de ver menging der verschilleude rassen toch, kon men voor een bepaald doel, niet verwachten goed te slagen. Ook werd nog besproken de invloed van het vele polderwater, en door sommigen geoordeeld dat het droogleggen door goeden waterafvoer beneden een zeker peil voor vele weilanden met name de//Poel" nadeelig zou werken, wat echter door anderen weersproken werd. Na nog kort aan gedachten gewisseld te hebben over de vraag, wat het voordeeligst was, bouw- of weiland, en nog even de knust weiden te hebben be sproken werdt de vergadering gesloten. hlHiKMilU-, BKRIOiH'KN. Een ingezetene van Middelburg heeft f 1000 ge schonken voor de op te richten ambachtsschool. Indien deze gift uit liberale kringen komt, dan verdient ze als zeldzaam voorbeeld van liefde voor onderwijs vermelding, waardeering en navolging. Heasikcuszaml. 2 Januari had de kleermaker J. v. VV. alhier (ie aardigheid zich van etn rijtuig te laten bedienen, om een gemaakt kleei ingsluk te Elle- woutsdijk aan den eigenaar te bezorgen. Na het afgeleverd en het geld te hebben ontvangen, keerde hij terug naar de afspanning, deed zich met zijn ge leuter te goed aan koffie, brood en eieren, en liet zich met moeite bewegen weer huiswaarts te keeren. Op de terugreis wilde de voerman liefst afrekenen om bij de thuiskomst er geen moeite meer mee te hebben! Dat voorstel scheen echter v. W. niet te bevallen, hij gaf voor zich even te moeten verwijderen, beiden verlieten hunne zitplaatsen, en v. VV. koos het hazen pad en liet den koetsier alleen zonder betaling, zonder tot heden iets van zich te laten hooren. Zijne vrouw met vier jeugdige kinderen, wachten heel bedaard het uur af van zijn terugkomst, hun iot is alles behalve benijdenswaardig daar zij door de goede buren motten onderhouden worden in hun nooddruft. Ken en ander is het ongelukkig gevolg van het overtollig drankge bruik. Bij een huiselijken twist te Amsterd im tusschen man en vrouw niaakie laastgenoemde zich zoo boos, dut ze in een bewusieloozen toestand neerzonk en onmiddellijk een lijk was. ilet Nieuws'van den Bag bevatte dezer dagen een verhaal omtrent de trouw van een St. Bernards- hond. Naar aanleidt, g hiervan deelt men het volgende blijk van trouw en gehechtheid aan den meester inede, in 't laatst vau het afgelo >pen jaar door twee katten gegeven Een boer in de gemeente Koudekerk leed aan eene sleepen.ile t-u ongeneeslijke kwaal, die hem maanden lang zijne kamer deed houden, tot hij eindelijk korten tijd geleden bezweek. Hij was iu 't "bezit var. drie katten, waarvan er twee onverpoosd, tot aan zijn jongsten snik, bij hem zaten aan tafel ot in de oumiddellijke nijbijheid van zijn legerstede. Ook toen het, lijk was m de kist gelegd, zat de eene kat op, en de andere onder de lijkkist, totdat eindelijk de huisgenooten begrepen de beide trouwe dieren te -moeten verwijderen en den toegang tot het doodenvertrek te beletten. De beide dteren waren daarop zeer mistroostig, en stelden zich toen tevreden met een zit plaatsje op den zolder, vlak boven de lijkkist, terwijl zij al het hun toegediende voedsel en lekkernijen hardnekkig bleven weigeren. Twee dagen na de begrafenis stierf de eene, en binnen eene week was ook de andere trouwe vriendin gestorven. De afdeeling Eindhoven van hei Roode Kruis heeft f 700 gezonden aan den Commissaris des Konings te 's-Bosch, ten behoeve der watersnoodlijdenden in de provincie Noordbrabant. Ook stelde zij f 250 be schikbaar voor het algemeen armbestuur te Eindhoven, als tegemoetkoming in de buitengewone uitgaven, ver oorzaakt door den hoogen wa'erstand. Gisteren namiddag omstreeks 5 ure heeft in Den Haag aa i het Bezuiden hout eene brutale aanranding en straatroof plaats gehad. Eene dame, die zich naar haar aldaar wonende familie begaf, werd onverwachts door een jonkman van oogenschijulijk "IS jaren, gekleed in eeu blauwe kiel, aangegrepen en op den grond geworpeD. met het oogmerk om haar te beleedigen en ie bestelen. Haar hulpgeschreeuw joeg een aanrauder op de vlucht. Doodelijk ontsteld, werd zij per vigilante huiswaarts gebracht. Het bleek, dat een harer oor knoppen was gestolen. KUi i' L 'i I i) Op Nieuwjaarsdag is de oude, welbekende revolu tionair Blanqui te Parijs overleden. Hij leed reeds lang aan den waan, dat spionnen hem vervolgden. Toen hij nu onlangs uit een vergadering kwam, waar 't zeer warm was geweest, wandelde hij, uit vrees dat zijn woonplaats zou ontdekt worden, eerst geruiinen tijd in de vochtige avondlucht, eer hij eeu rijtuig nam. 't Gevolg was een beroerte, waarna hij bewusteloos bleet eu stierf. Garibaldi, die evenals hij te Nizza werd geboren, kreeg aanstonds bericht. Gezantschappen uit vele steden van Frankrijk en uit Brussel zullen de begrafenis bijwonen, en zoo men hoopt ook de terug gekeerde Commune-mannén. In zijne laatste levensdagen stichtte hij nog het revoluüe-blad met den goddeloozen titel; Ni Bieu, ni maitre. (Noch God, noch heer) Dit blad is hem na 'een korstondig bestaan echter nog voorgegaan. Een leven vol beroering en zonder licht op de eeuwigheid is met Blanqui's sterven gesloten. Om de zaak in de Transvaal wordt Ierland vergeten. Morgen vergadert het Engelsche Parlement, we zuilen- er dus weldra meer van weten. Gisteren is kabinets raad gehouden. Over 't algemeen blijft er de toestand onrustig. Nu eens hier, dan daar doet het Landoer- hond van zich hooreu. Eu.de Transvaal? We hebben heden geen bericht van overwinningen, maar kunnen toch weder op een drietal lichtpunten voor de Boeren wijzen. a op de benoeming, juist au, tot lid van het Britsche Kabinet, van mr. Coutney, van hem, die van den aanvang af de verovering van de Transvaal krachtig li. eft bestreden, en onrecht heeft genoemd wat onrecht was b. op den toon van onderscheiden Engelsche nieuws bladen, die aandringen, dat Engeland de Transvaal zal verlaten, evenals het in 1854 en deze daad is vooral iu Engeland van gewicht den vroeger veroverden Oranje-Vrijstaat weder als vrijen en onaf hankelijke- Staat heeft erkend c. op de talrijke bewijzen van instemming met de beweging, blijkbaar in brieven en dagbladen, uit En geland in de laatste dagen hier te lande ontvangen. Er zitten op het oogenblik vier kleine Engelsche garnizoenen in de Transvaal opgesloten te Pretoria,, te Pe'chefstrooin, te Wesselstroom en te Standerton Voor hoe lang die geproviandeerd zijn, is onzeke, Vermoedelijk niet voor langer dan enkele weken. De Baily News vleit zich echter met de hoop dat ook de Boeien niet lang in 't veld zullen kunnen blijven want willen zij o >k niet verhongeren, dan moeten zij ijdig naar hunne akkers terug om te zaaien of te oogsten. Intusschen „tijd winnen" is voor beide partijen van het grootste belang. B u r se r 1 Ij ke Stan si. i?:iddelfj>urg. (Van 26 December tot 2 Januari.) Bevallen R. C. Koels, geb. Kok, z. H. E. G. Cam- melot, geb. Rijns. z. S. Gideonse, geb. de Visser, d. C. J. M. Pennock, geb. Simons, z. Jf^K. de Ruijter, geb. Vreke, d. S. li. J, van Hoek, geb. van Andel, d. E. A. Schellings, geb. Hertogh, z. E. Arnoidus geb. Kazen, d. Overleden L. Baljé, man van P. Joosse, 79 j. P. Verstelle, man van L. Adrianus, 44 j. VliMsiaigeii. (Van 25 December tot 1 Januari') Gehuwd; A. W. Vermaak, jm. 25 j. met J. J. Struijk, jd. 24 j. B. G. Baljé, jm. 26 j. met L. J. Step, jd. 28 j. J. Walrave, jm. 32 j. met M. J. Meijnderts, jd. 55 j. Bevallen M- Koppejan, geb. Sohier, z. J. F. Blonde, geb. Pijson, z O. Baard, geb. Dingemanse, z. J. Ber- ting, geb. Weeland, z. C. D. A. van Steen, geb. Pohrbeck, d. Overleden: A. Lichtenberg, z 3 m. A. C. Verkaart, vrouw van J. F. de Moor, 80 j. G. Mos, jd. 20 j. F. Nepperus, mau van li. J. Haccou, 57 j. J. van Kleven, man L. But, 47 j. P. van Huizen, man van M. C. Ruijbregtse, 66 j. M. Wijs, wede. van P. J. Terwoert, 55 j. M. D. Block, d. 27 j. Goc». Gehuwd F. J. Elbert, jm. 23 j. met J. Peels, jd. 25 j. BevallenJ. Bil, geb. Vroegop, z. D. Corstanje, geb. Linthout, z. A. de Blok, geb. de Haas, z. VV. Adriaause, geb. Bosman, d. R. Gunst, geb. Baas, d. Overleden H. M. Springeling, wede. van VV. Jan- son, 79 j. i iv f tj p v i v v Vlissingen, 4 Jan. Boter per kilogram f 1,45 a f ],3o. Eieien f 6,S0 per 100 stuks. Rotterdam, 4 Januari. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 4 paarden, 1111 runderen 106 vette en groskalveren, 11 nuchter kalf, 170 sehapeu of lam meren, 349 varkens, 27 biggen - bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen Iste kwal. 88 c., 2de kwal. 72 c, 3fe kwal. 54 c, kalveren 1ste kwal. 130 c, 2de kwal. 110 c., schapen 9U c., alles per kilo. Bet magere vee was lager in prijs. Goes, 4 Jan. Bij middelinatigen aanvoer van Gra nen was de handel vrij levendig en de prijzen onver anderd. Tarwe f 8,80 f - 9,30 - 8,— Rogge - 7,50 Win tergerst 5,50 - 5,70 Zomergerst - 5,— - 5,20 Iiaver - 3,80 ii - 4,50 Bruine Booneu - 10,— ii - 11, Paardeboonen - 7,20 ii - 7,60 Koolzaad - n -» Groene Erwten - 3,— ii - 9,40 Boter - 1,50 ii 1,60 Eieren - 4,— - 4,80 Prijzen van Effecten. Amsterdam, 4 Jan. 1881, Nederl. Certilic. Werkelijke schuld. 21/, pet, f>47/s dito dito dito .3 „77

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3