GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. B ur eerlijke Stand. HANDELSBERICHT,-,N. „doch dat zoodanig beroep op het geweten, hoe eerbiedwaardig ook op zichzelf, in ca9u niet tot ver ontschuldiging van bezwaarden kan strekken, daar handelingen, als door hen gepleegd, niet alleen wan orde stichten, maar ook rechten van anderen kreu ken, die door handhaving der kerkelijke verordenin gen behooren te worden gewaarborgd;" 4) Gezien, behalve de reeds aangehaalde artikelen, art. 20, 43 en 44 van het Algemeen Reglement, art. 14, 21 en 23 van het Reglement voor de Kerkeraden, art. 27 van het Reglement op het Examen, artt. 1, 2. 3. 4, 21. 22, 27, 47 en 48 van het Reglement voor Kerkelijk Opzicht en Tucht. Gelet op de tegenwoordige onrust in onze N. Herv. Kerk, en op de jongste gebeurtenissen; Oordeelende, dat, hoewel de herren Sibmacher Zijnen eu Koch beiden schuldig zijn aan de bovengenoemde feiten, die feiten evenwel meer bezwarend moeten worden geacht voor den eerstgenoemde, als die klaar blijkelijk bij dit alles op den voorgrond treedt, en ook alleen zich veroorloofde in een onder zijnen naam uitgegeven vlugschrift deze zaken ruchtbaar te maken voor het publiek: Overwegende dat, daar de heeren Sibmrcher Zijnen en Koch, en zulks door ergerlijke en geruchtmakende eigenmachtige handelingen, zich hebben schuldig ge- n^ukt aan „verstoring van orde en rust, en van ver zuim zoowel als van vergrijp in de uitoefening van kerkelijke betrekkingen," 5) waardoor een vonnis vanschor sing over hen zoude kunnen worden uitgesproken heeft evenwel, na verschillende consideratiën, gemeend te moeten besluiten gelijk het besluit bij dezen Dat op de heeren E. P. J. Sibmacher Zijnen en E. J. W, Koch zal toegepast worden het eerste tncht- middel uit art. 4 Regl. Opz. en Tucht. zijnde eene berisping. Afschrift van dil vonnis zal den gecoudemueerden, 6) alsmede den vier geintereseerden ouderlingen, behoor lijk worden verstrekt, wijders gelijk afschrift worden gezonden aan den Kerkeraad van Middelburg, gelijk ook aan het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland ter kennisgeving; terwijl dit vonnis volgens art. 31 Regl. Opz. en Tucht zal worden gepubliceerd in de Kerke lijke Courant, Aldus gedaan in onze buitengewone vergadering, gehouden te Middelburg, den 6en en 7en December 1880. Het Classikaal Bestuur van Middelburg. {volgen de handt eeken ingen Ds. J. Th. U. Lants te Sprang heeft voor het beroep der Ned. Herv. Gemeente te Axel bedankt. Een nieuw, sierlijk kerkgebouw voor de Ckr. Geref. Gemeente op de Bloemgracht te Amsterdam is gereed, en zal morgen aan zijne bestemming worden gewijd. In de Christelijk Gereformeerde Kerk te Briu- nisse werd Donderdag 16 December een orgel ingewijd, dat door de ijverige eu volhardende bemoeiingen van den heer J. J. Been, door vrijwillige bijdragen der Gemeente was geschonken. De inwijdingsrede werd uitgesproken door haren leeraar Ds. Groeneveld, naar aanleiding van Ps. 150, terwijl Ds. Siemense van Oosterland en Ds. van Diemen van Zierikzee daartoe nitgenoódigd, ook nog een woord tot de talrijke vergadering 3praken. Heeft de kerkeraad behoefte om openlijk zijnen har- telijken dank uit te spreken, aan allen, die den heer Been in de gelegenheid stelden cm een orgel te verkrijgen, niet minder wil hij den heer Been en ook de vervaardigers, de heeren Mennes Zoon, orgel makers te Middelburg danken, en durft de laatsteu om hunne goede en civile behandeling bij iederen ker keraad aanbevelen. Zaaiu*lag, 21 December. Eene vrouw onder deze gemeente wordt verdacht van mishandeling harer gehuwde schoondochter, die in zwangeren toestand verkeerde, ten gevolge waarvan deze ontijdig zou ziju bevallen en overleden. Gisteren morgen is de justitie uit Middelburg derwaarts verirokkeu. M. C. In den nacht van deu 16 op den 17 dezer zijn door den gemeenteveldwachter Le Oocq, te Zaamslag, twee beruchie dieven gevat, woonachtig in het naburige Bosehkapelle. Zij waren juist bezig om het gestolene, eene hoeveelheid tarwe, aan een landbouwer ontvreemd, naar huis te dragen. De Goesche Courant deeldt mede dat men be gonnen ds met het inrichten van het oude schoollokaal te Kloetinge tot bewaarschool met kinderbewaarplaats. Deze laatste, hoogst nuttige, instelling alleen ten be hoeve van den arbeiders stand. 4) Deze zeven laatste regels zijn gelijkluidend met een gedeelte uit het vonnis, dat tegen Ds. Eigeman van Dordrecht is uitgesproken. 5) Ook de woorden dezer drie regels zijn tegen Ds. Eigeman gebezigd. 6) Veroordeelden. De Hollandsche spoorwegmaatschappij legt met een middagtrein, die met dien van VlissingenQueeus- bro—Londen correspondeert, den afstand tusschen Amsterdam en Rjiterdam in 99 minuten af, dit is een snelheid van bijna 51 kilometer per uur. De Rijn- spoor bereiki met sommige van hare treinen ruim 56 kilometer suelheid in het uur. Al wordt dus iu Nederiaud niet gesproken van bliksem-treinen of vliegende G-juwenaars men kan zich ook hier het geuoegen van vervaarlijk snel te sporen verschuilen. Volgens gerucht heeft gisteren nacht te Brummen de volgende atgrijselijke gebeurtenis plaats gehad in een huts, bewoond door een man en vrouw met twee kinderen, ontstond brand. Toen de vrouw door het knetteren der vlammen ontwaakte, werd ze door den man vastgehoudea en verhinderd te vluchten. Zij wist zich echter los te dwingen en met haar jougsie kuid aan den dreigenden vuurdood te ontkomen het andere kind, eeu jongetje van 7 jaren, kwam in de vlammen om; de man maakte een einde aan ziju leven door in een put te springen hei huis is tot op den grond afgebrand. Uit den tlaag meldt meu aan het Nieuws van den Dag dat het bericht in het Paleis van Justitie betref fende de .longh juist Naar aanleiding van een brief aan de moeder van de Jough, gedateerd uit Amster dam 23 October en geieekeud „Spiegel", volgens welken haar zoon niet de moordenaar zou zijn, heeft de beschuldigde aan den advokaat van Rossem ver zekerd, dat hij wel de schrijver vau den brandbrief eu de ontvoerder van Marius Bogaardt, maar met de moordenaar is. Daar hij toch verloren is, had hij zich voorgenomen alle schuld op zich te nemen eu zal dit blijven doen. Hij zal ter terechtzitting alles bekennen, maar geen naam van den hoofddader noemen. De moeiler en de zuster van de Jough zijn deze week opnieuw in de gevangenis geweest om hem eene be kentenis af te persen, doch te vergeefs. Vermits de instructie is afgeloopen, heeft ue advocaat van Rossem deu president van het gerechtshof van den loop der gebeurtenissen in kennis gesteld. De Jong is zeer op gewonden. Hei Dagblad van Zuid-Holland meldt „Naar wij vernemen, hebben zich in de zaak van W. M. de Jough niet onbelangrijke incidenten voor gedaan. „Het eerste incident zou zijn het vinden van een ongebruikt gebleven brief, gedagteekend „Amsterdam 16 October." onderteekend Spiegel" (de schrij- stec zegt echter zelve, dat dit haar ware naam niet is), waarin deze o. a. verklaart „te zijn het meisje dat zich in der tijd vervoegde bij den heer Ubbens „zich te hebben onttrokken aan medeplichtigheid van de wandaad van 23 September waartoe men haar wilde overhalen, „en dat nu de beschuldigde niet de eigenlijke dader der misdaad zou zijn. „Het tweede incident: dat de Jongh verrast bij het hem vertoonen van den bewusten brief, verklaringen zou hebben afgelegd in overeenstemming met den in houd van dien brief; maar al spoedig daarna heeft geweigerd nadere inlichtiugen te verstrekken. Op 9:ueekbeden van zijn zuster en moeder moet hij ge- .antwoord hebben, niet te kunnen spreken en daarbij in afwijking van zijne vroegere houding van vreeselijke ontroering hebben blijk gegeven, zoomede van een grooten inwendigen strijd en van een zwaar lijden. Van goed ingelichte zijde wordt echter aan het Vader land verzekerd.dat het verhaal,zooals het de rondte doet, in hoofdzaak onjuist is. De beschuldigde heelt zelf verklaard van zulk eeu middel van verdediging geen gebruik te zullen maken. Hoort beide partijen. Dat is ook in betrekking tot Ierland het geval. Volkomen waar is het dat het Land- verbond zich tegenover landheeren en bezitters schan delijk gedraagt. Maar gaven ook de landheeren geen ergernis Wat denkt men wel van het volgende staaltje schilderij en type tevens zegt de Times. Zekere N. was een Iersch landman, die niets in de wereld bezat dan een paar flinke armen, een helder hoofd en eeu ijzeren vlijt. Hij wilde gaan trouwen. Van een grondeigenaar kreeg hij verlof tot het om heinen en droogleggen van een stuk woesten heigrond, zooab het daar lag geeu gulden per bunder waard. Dag en nacht zwoegde hij tot er op dien grond een net huisje verrezen was, en het brok barre wil dernis verkeerd was in een vruchtbaren akker met boomgaard, moestuin en wat plautsoen. De man at mei zijn gezin in vrede de vruchten van zijne naarstig heid en overleg. Doch zietdaar komt een nieuwe landheer op het tooneel. N's hoeve, geheel het werk van zijne eigene handen, wordt geschat en van hem wordt eene pachtsom gevorderd van 30 pd. st. per jaar. Onmogelijk dit bedrag op te brengen. Welnu, zijne pacht wordt opgezegd, en straks moet hij straat op, met achterlating (zonder éénige schadeloos stelling) van het huis dat hij gebouwd, de boomen die hij geplant, den grond dien hij ontgind had van alles ;vat in den volsten zin zijn eigen was Is het vree'i d, dat de man zich thans geschaard heeft bij de „rebellen?" Nog een andere tijding dan de vele ontzettende uit Ierland is wel in staat de feestvreugde en feestrust der Engelsehen te verstoren. Er wordt toch niets minder gemeld dan, dat eindelijk het dralen en drei gen in de Transvaal heeft plaats gemaakt voor daden. De weibeken le Paul Kriiger zou tot president der republiek uitgeroepen zijn. Aan zijn zijde staat Joubert als militair kommandanl. Het eersie wapenfeit der nieuwe regeering moet reeds volbracht zijn. Met 5000 Transvalers is het vlek Heidelherg ingenomen Niet minder dan het Landverbond is deu opstand der koppige oud-liollandsche boeren voor het Engel - sche Kabinet te vreezen. Middelburg. (Van 12 tot 19 December.) Onder trouwd K. S. Frederiks, wedr. 39 j. met N. v Weele, jd. 36 j. Bevallen: P. S. Wenstedt, geb. van Sorge, l Brouwer, geb. Davidse, d. S. M. Wedts de te, geb. Haccou, z. M. C. C. Kruijt, geb. UoHcl vt, d. P. Akkerman, geb. Meskeerus, z. A. A. Snoodijk geb. Huijsman, d. A. van Maldegem, geb. de Lange, cl. J. J. van Miert, geb. Henniug, z. C. C. Dierikx, geb. Hertogh, d. Overleden M. van Opstal, wede. van W. P. van Aarsen, 76 j. M. de Munk, d. 2 j. G. Moorman, man van J. P. Dekker, 63 j. J. Koster, z. 5 m. A. Dikkenberg, d. 19 j. A. Overweel, d. 2 j: Vlissingen. (Van 11 tot 18 December.) Bevallen: J. A. Zietse, geb. van IJzerlooij, z. E J. Keersemaker, geb. van de Wiere, z. J. B. vau der Burgh, geb. Tanis, d. C. J. de Groot, geb. Bruine, z. K. Rondel, geb. Werman, d. D. M. Pieterse, geb. de Weert, z. J. C. M. de Bruijn, geb. de Konink, z. H. Butner, geb. van Duren, d. (levenl.) Overleden: E. G. de Kaart, d. 8 m. M. F. Hamel, z. 10 m. J. Scklumer, man van M. M. van Buel, 47 j. J. de Veij, wedr. van A. Mabelus, 62 j. J. K. Janse, z. 5 m. G. Hillen, wedr. J. du Pont, 83 j. U; Meijer, z. 22 j. Goes. (Van 11 tot 18 December.) Bevallen: C. Duivewaard, geb. Polderdijk, z. J. M. Bruggeman, Harinck, d. F. Kroonenburg, geb. Sinke, z. R. West dorp, geb- Foei, d. J. de Jonge, geb. Blitterswijk, 7 (levenl.) Overleden K. B. Maartense, d. 3 ra. Graanmarkten enz. Rotterdam, 20 December. Er was heden wederom een vrij goede aanvoer ter markt, die nagenoeg langzaam opruimde tot vernieuwde prijsverlaging. TAüVVE. Nieuwe witte inlandsche flauw als voren; en sommige gevallen iets lager Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakkeesche en Overmaasschede beste f9 a 10, dito mindere f 7,50 a 8,80. ttOGGE. Bij ruimer aanvoer was nieuwe inlandsche minder gevraagd en 10 a 20 cent lager slechts gedeel telijk te plaatsen, Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaas sche de beste f 8 a 8,30; dito mindere f 6,80 a 7,90; GERST. Zeeuwsche winter en zomer met voldoen den toevoer 10 a 20 cent lager in de beste soorten mindere weinig begeerd. Zeeuwsche, Flakkeesche en Overmaassche Winter- de beste f 6,10 a 6,30; dito mindere f 5,30 a 5,90; dito Zomer- de beste f 5.40 a 5,70dito mindere f 4,80 a 5,30. HAVER met meer aanvoer 10 cents lager. Nieuwe Inl. voer,- de beste f 4 a 4,90dito goede en mindere f 2,70 a 3.80. Van BOEKWEIT is niets genoteerd. BOEKWEITGKÜTTEN zonder handel. PAARDENBOONEN gingen 20 cents lager langzaam vau ne hand de beste f 7,30 a 7 80. DÜIVENBOONEN werden veel aangeboden en onder gingen eene prijsverlaging van 25 a 50 c., en werdöf verkocht van f 8.10 a 8.75. r BltöINE hOONEN met kleinen aanvoer, zonder y rijs- verandering; de beste f 11.25 a 12.50; goede en min dere t 8 a 11. WITTE BOONEN onveranderd de beste f 11 a 13 mindere 1' 6 a 10 75. BLAUWE ERWTEN waren wederom ruim ter markt doch-25 a 50 cents lager ruimden die vrij goed op. Walcherscheen puike Zeeuwsche f 9 75 a 10.25Zeeuws Flakk. en Overm. de beste f 9.00 a 9.25; dito mindere f8. a 1.75, a - SCHOKKERS van f 12 a 17 te noteeren, doch bijna zonder aanvoer. Van KOOLZAAD en LIJNZAAD is niets opgegeven. HENNEPZAAD onveranderd, van f 7 a 8. KANARIEZAAD wederom 25 cent lager. Het beste van f 10 a 10-75 nrnder f7.75" a 9.75. Rotterdam, 21 December. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 2 paarden, 1172 runderen 59 vette en graskalveren, 7 nuchter kalt, 296 schapen of lam meren, 377 varkens, 91 biggen 2 bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt Runderen Iste kwal. 86 c., 2de kwal. 70 c., 3ie kwal. 54 c., kalveren 1ste kwal. 130 c., 2de kwal. 110 c., schapen 90 c., alles per kilo. De prijzen van het magere vee bleven onveranderd

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3