GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. Mnnp Onderscheidde de twee heeren Heemskerk niet slechts door hun Az. en Bz., maar ook als de zwijgende en de sprekende Heemskerk. De enkele malen dat hij het woord voerde, sprak hij met zulk eene radheid, dat de stenograaf onthutst zijn potlood nederlegde daar was eene rede van Storm van 's Gravesande en van Nispen van Sevenaer slechts spellen bij. Dat was geen spreken, dat was een hagelbui van woorden, veroorloofde hij zich tot den heer Heemskerk op te merken, die zeide het volkomen met hem eens te zijn en er schertsend bijvoegde „de heeren stenografen zullen het mij dus zeker niet kwalijk nemen, zoo ik hen niet dikwijls lastig val." Z. K. H. de kroonprins van Zweden wordt heden in het Amstel-Hotel verwacht, om zijne moeder een be zoek te brengen. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen mor gen bij een bezoek aan de Koningin van Zweden te brengen in het Amstel-Hotel aan een déjeuner dinatoir aanzitten. Z. M. heeft uitdrukkelijk het verlangen te keunen gegeven, dat geenerlei officieele plechtigheden hoege naamd ook zullen plaats hebben. Middelburg, 20 December. De op heden ge houden ïsieuwjaarscollecte heeft opgebracht f648.06. Hoiidekerkc, 17 December. Met groot genoegen woonden wij heden de vierde openbare uitvoering der zangvereeniging NuttigAangenaam en Stichtelijk, bij. Een twaalftal nommers werden len gehoore gebracht op eene wijze, die den wakkeren Directeur en der Vereeniging tot eer verstrekte. De juiste inachtneming der teekens en de beschaafde voordracht kwamen bij zonder tot hun recht in het „Zwervers Avondlied" van Von Weber en het „Scheiden" van Abtterwijl de „"Reddingsboot" van Sankey heel opgewekt werd gezongen. Een en ander gaf ons de overtuiging, dat ook van onze „boeren cn boerinnen" op het gebied der zang kunst heel wat te maken is. Een paar boeiende voor drachten gaven eene aangename afwisseling, een tal rijk publiek woonde deze uitvoering bij en keerde hoogst voldaan huiswaarts. We hopen, dat de zangvereeniging ons nog menig maal zoo'n genotvollen avond als die van beden zal verschaffen en wenschen haar en den Directeur daartoe lust en opgewektheid toe. IJzcndijke. Onze burgemeester D. Bekaar, tevens burgemeester van Biervliet, Hoofdplaat en Waterland- kerkje, heeft zijn ontslag ingediend, nadat hij ruim 25 jaren, als zoodanig fungeerde. Moge elk dezer gemeenten hun eigen burgervader bekomen Vrijdag zijn twee candidaten als apothekers-bediende toegelaten, zijnde de heeren A. A. D. van Dolder en J. H. van den Houte Willems, beiden van Mid delburg. Vier aspiranten trokken zich onder het exa men terug. De emancipatie-woede begint in ons land wel wat te luwen, maar er zijn toch nog altijd vele vrouwen, die meenen, dat de maatschappij haar rechten moest toekennen, die, naar zij beweren, thaus slechts aan mannen zijn verleend. Uit eene mededeeling aan het Nieuws van den Dag blijkt ecbter, dat zij ook kunnen worden tolk bij een rechts-collegie. Zoo zal nu heden als trans- lateur in de Nederlandsche, Fransche, Engelsche, Duitsche, Spaausche, Italiaansche en Hebreeuwsche talen bij de arrondissements rechtbank te Amsterdam Worden beëedigd en toegelaten mevrouw de weduwe R. Bueno Mesquita, geboren Belifante. Eene andere vraag is echter, of er vele dames ge vonden worden, die zulk eene taalkennis bezitten en zelfs of er onder de heeren wel twaalf in het land Zyn, die zich met mevrouw Mesquita op gelijke lijn kunnen plaatsen. Over miskenning van rechten klagen is verkeerd, er over praten kan er door, maar te handelen gelijk dsze dame, spant toch de kroon. {A. O.) Een sierlijk monument, bestemd om opgericht te worden op het graf van wijlen den luitenant ter zee L. R. Kooleraans Beijnen, is dezer dagen te Nieuwe- diep op 's rijks marinewerf aangebracht, en zal door het stoomschip der marine Koningin Emma der Nederlanden naar Macassar worden overgebracht. ïhrh, School ctt bending. Nieuw en St. Joosland. De heer W. E. M. Eugelberts, predikant der Ned. Herv. gemeente alhier, is beroepen naar die gemeente te Hengelo (Gelder land.) Biervliet. Met het christelijk ouderwijs is het naar gesteld. Eerst eene vacature, daarop een sukkelende predikant, nu weer eene vacature met ds. Braambeek I van Hoofdplaat tot consulent. Deze is moeilijk ter gang en te Hoofdplaat kan men geen rijtuig bekomen slechte communicatie wegen zoodat nu van de vier malen de Bier- vlietsche jeugd drie malen een vergeefschen gang ter consistorie doet. Nog dezer dagen deed ik de treurige ontdekking, dat eenige jongelieden van 17 en 18 jaren het ant woord schuldig moesten blijven op de vraag naar de beteekenis van 't Kersfeest. De Heraut meldt, dat een nieuwe gift van f 1000 is ingekomen voor de Vrije Universiteit en meer bij zonder voor het op te richten hospitium voor studenten van den heer Lensink te Arnhem. Het is te Yerseke tegenwoordig weer druk met het verzenden van oesters. Onze leveranciers zijn in staat aan die behoefte te voldoen. Moge de klacht over een schrale opbrengst van een enkele gerecht vaardigd zijn, dat is zeer zeker uitzondering, en over het algemeen mag men meer dan tevreden zijn. Ook met betrekking tot den nieuwen aanslag koestert men gunstige verwachtingen. NR. O.) Door de Paters-Jezuïten te Bergen op Zoom is te vergeefs moeite gedaan om door aankoopt in het bezit te komen van het door hen gehuurde landgoed „Goereé." Daar ook hunne pogingen schipbreuk heb ben geleden om binnen die gemeente een paar groote gebouwen in eigendom te krijgen, zullen zij binnen kort weder naar elders vertrekken. Zaterdag avond heeft een der leerlingen van de Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht, zekere v. S., met een revolver een schot in het gebouw willen los sen ter cere van zijn vriend en medeleerling S., die tot voorzitter van een hunner clubs herkozen was. Het schot trof S. bij ongeluk in de borst. De te hulp ge roepen geneeskundigen konden niet anders dan den dood constateeren. Een Haagsche correspondent van het Paleis van Justitie bericht, dat W. M. De Jongli sedert eenige dagen zijn bekentenis grootendeels herroepen heeft, en thans weder volhoudt dat hij wel den brandbrief heeft geschreven, maar den moord niet. heeft bedreven. Verder weigert hij zich over de zaak uit te laten, zelfs tegenover zijn verdediger, en hij belooft op de terechtzitting alles wel behoorlijk te zullen zeggen. Bij gelegenheid van het a. s. Kerstfeest, zal weder om in het paleis op het Loo een fraaie Kerstboom door H. M. de Koningin worden ingericht. Reeds zijn een aantal kinderen uit Apeldoorn uitgenoodigd. Een 17-jarige korporaal te Nijmegen, van fat soenlijke familie, had liefde opgevat voor een meisje in een slecht befaamd huis. Begrijpende, dat het nim mer tot een huwelijk kon komen, kwamen beiden tot het wanhopig besluit, een eind aan hun leven te maken. Des avonds tegen 10 uur begaf de ongeluk kige jongeling zich naar zijn geliefde, nadat hij een revolver met zes patronen had gekocht en verder den avond bij een der leden zijner familie in schijnbaar opgeruimde stemming doorgebracht had. Nadat zij overlegd, hadden, hoe de daad te verrichten, schreven zij een door beiden onderteekenden brief, waarin zij rekenschap gaven van de beweegredenen hunner daad. Nu schoot de korporaal het meisje door het hart, zoodat zij terstond een lijk was. Hij zelf trachtte drie malen achtereen zich zelf door een revolverschot te dooden, doch geen der wonden was terstond doode- lijk. Een der bewoonsters van het huis, door het ongewoon geraas gewekt, kwam toesnellen en vond het meisje dood in de armen van den zwaar gewon den knaap. Er bestaat geen hoop op behoud van zijn leven. Over drie jaren zal in Duitschland het vierde eeuwfeest gevierd worden der geboorte van Luther. Daartoe worden nu reeds toebereidselen gemaakteene commissie heeft zich gevormd, onder voorzitterschap van den burgemeester van Eisenach, dr. Viister, tot regeling van de feesten, die daar op den Wartburg zullen gegeven worden. Naar dit kasteel, gebouwd iu 1070, op een berg, midden in de bosscheu van Thuringen, liet. zooals bekend is, de keurvorst van Saksen, Frederik de wijze, Luther voeren bij zijn terugkeer van Worms. De groote hervormer werkte daar van 4 Mei 1521 tot 6 Maart 1522 aan zijn Duitsche bijbelvertaling. In het Holte Haus of Land graf enhaus is de kapel, waar hij tweemalen predikte. Zijn kamer is er bijna onveranderd geblevenmen vertoont er zijn tafel, zijn drinkkroes, zijn wapenen, zijn bibliotheek, zijn stoel, brieven, portretten en an dere merkwaardigheden, die te zamen een waar museum vormen. Volgens een te San Francisco verschijnend blad, is de tijd niet ver meer, waarin men voor dertig dollars van Europa naar Californie zal kunneu reizen. „De Southern Pacific Spoorioeg-Maatsclappij denkt binnen twee jaren het verkeer op haar lijn tot Galve ston open te stellen. Zocdra dat geschied is, zal de maatschappij groote landverhuizersbooten van Galve ston op Liverpool, Hamburg laten varen, en zal men uit Europa voor 30 dollars of nog minder de reis kunnen doen. Goedkoope overtochtsprijzen voor landverhuizers is het eenige wat Californie nocdig heeft om zijn uitge strekte vruchtbare gronden binnen weinige jaren met een gewenschte klasse van kolonisten bevolkt te zien. Vrijdag middag verzamelden zich te Moskou 300 a 400 studenten in de medicijnen op het binnenplein van het universiteitsgebouw en verlangden den rector te spreken, ten einde opheldering te vragen over een gerezen misverstand tusscheu studenten en de profes soren Snejireff en Sernoff. De rector verscheen niet, maar begaf zich naar den gouverneur-generaal. «Weldra verscheen de chef der politie, die de studenten som meerde uit een te gaan, waaraan deze weigerden te voldoen. Naar men zegt, ontstond er een ernstig ge schil tusschen hen en de politie. De gendarmes om singelden het plein alle studenten werden gearresteerd, onder sterk escorte door de geheele stad vervoerd en in het huis van arrest opgesloten. Terwijl de gansche Christelijke wereld zich voorbe reidt tot het vieren van het Kerstfeest, staan thans geeu gewapende legerscharen tegenover elkander om, waar slechts mogelijk, dood en vernieling te brengen. Oorlogen en geruchten van oorlogen zijn van den politieken hemel verdwenen. Maar het is er daarom nog verre van daan dat het „vrede op aarde" der wer kelijkheid nader zou zijn gekomen. Hoe moeten de Ieren zich bij het naderend feest wel gevoelen, nu het Landverbond als een schrikbewind vrijheid en goederen rooft, brandt en moordt? Hoe moeten alle die landen Duitschland bovenaan waar de bevolking, gewapend tot de tanden, door het militairisrae wordt uitgezo gen, wél de toekomst inzien Hoe moeten partijen in verschillende landen niet het minst in Frankrijk wel denken over den toekomenden vrede, nu er eene regeering is die van tijdelijke meerderheid misbruik maakt, om een droombeeld (voor anderen een doorn in het oog) na te jagen Hoe zullen de volken in het Oosten en Zuiden van Europa wier wisselvallig bestaan van een enkele gril van Europa's grootmachten afhangt wel over toekomstigen vrede denken Al rust het zwaard en zwijgt het kanon, zoomin het verleden als het heden, kunnen ons op een spoedige vervulling der vrede-profetiën doen hopëir. SST SCSIUOBWÏHB IN 11ELAJ®. Eenige staaltjes van den maatschappelijken toestand in Ierland kunnen ons een inzicht geven in de macht van het Landverbond dat feitelijk Ierland (de noor delijke districten uitgezonderd) beheerscht. De in den ban gedane grondbezitter in Cork, de heer Bence Jones, uit ons vorig nommer bekend, gaf dezer dagen in de Times een schets van den toestand aldaar. „Ik ben overtuigd, schrijft hij, dat de Engelschen niet weten, wat hun mede-onderdanen van de tegenwoordige overheerschers van Ierland te dulden hebben. Ik sta op dit oogen- blik onder den ban in dien vorm van onderdrukking die men hier in de wandeling het „Boycott-systeem noemt. Vergun mij, uw lezers de feiten mede te dee« len. Ik werd in Engeland gehoren en opgevoed, en meende, nadat ik een landbezit ting in Ierland geërfd had, dat ik moest trachten tegenover het volk in Ierland mijn plicht te vervullen. Sedert 1840 heb ik dan ook meestal hier gewoond. Jaarlijks heb ik meer dan 800 p. st. uitgegeven aan verbeteringen op mijn landerijen. Mijn bezitting is dan ook nu vrij uitge strekt en in goeden doen. Jaarlijks betaal ik 1300 p. st. aan arbeidsloon of 25 p. st. in de week. Onze arbeiders genieten 11 shillings in de week met vrije woning in een flink huisje met tuin en zooveel land voor aardappel-teelt als zij noodig hebben. Alles heb ben zij vrij. De minste arbeider ontvangt altijd nog 8 shilling. Daar ik nog andere inkomsten bezit, die de kosten van een huis te Londen en van enkele maan den verblijf aldaar meer dan dekken, wordt niets van hetgeen mijn grondbezit alhier opbrengt, aan Ierland onttrokken. Ik heb den toestand mijner pachters zoo zeer ver beterd, dat met een of twee uitzonderingen de pacht gelden gedurende de laatste 30 jaren precies in de eerste weken van Juli en December betaald zijn. De jongste oogst, ook die van de aardappelen, was de beste, welken wij sedert den hongersnood in Ierland gehad hebben. Alle pachters wisten, dat zij den 7 December de pacht te betalen hadden. Een dag of vijf te voren ontvingen zij ieder over de post een dreigbrief, waarin hun werd aangezegd, dat zij niets meer dan de Griffith'sche tax te betalen hadden. Den volgenden dag vond ik een bedreiging aan de deur van mijn huis aangeplakt en op mijn erf een graf gedolven, dat uit de bedreiging op mijn deur bleek.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2