UITEN LAND. GEMENGDE BERICHTEN. HANDELSBERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. stemmen. Over 8 dagen dus weder stemmen over dit voorstel. In dezelfde vergadering van den Amslerdarasclieu Gemeenteraad werd Jhr. mr. J. W. M. Schorer, Com missaris des Konings in Noord-Holland benoemd tot Curator der Amsterdamsclie Universiteit. Gaat de neiging om historische monumenten of kunstvoortbrengselen van vroeger eeuwen te bewaren soms wel wat ver, wij kunnen ons volkomen begrijpen hoe te Amsterdam stemmen zich verheffen om een der schoonste gewrochten van vroeger tijd, de Hooge- sluis bij het Arastelhotel, te behouden, ondanks het bezwaar dat zij voor het verkeer oplevert. Hare hoogte is lastig voor de tramwagens, maar „Amstels burgerij" stelt daartegenover het prachtige stadsge zicht, dat die brug oplevert, zoowel op eeu afstand als voor hem die zich op die brug bevindt. De omnibusmaatscbappij is voor Amsterdam, Amsterdam niet voor de omnibus-maat schappij en deze moet de stad nemen zooals zij is. Wij doelen geheel de meening van hen die zich tegen het effenen, nivelleeren of hoe men het noemen mag van de brug verklaren, die tegen menige poort of kasteel of schilderij van voorheen opweegt't is een der mooiste punten van ons geheele land. AmhCour.) Voor de vacature Wesenhagen in den Rotterdam- schen gemeenteraad komt de heer Voorhoeve, de wel bekende anti-revolutionair, die zich in de laatste jaren herhaaldelijk in zake het onderwijs tot den gemeen- raad wendde, in herstemming. Met den stenn van Roomschen en anti-revoïntionairen verkreeg de heer Voorhoeve 628 stemmen. Met hem komt in herstem ming de heer Klütgen, liberaal katholiek op wien 404 stemmen zijn uitgebracht. Jierjt, School ftt Sending HSi'Cskeiis. De candidaat B. M. Mantz heeft het beroep tot predikant bij de N. H. G. alhier aangenomen, en voor Willemsoord bedankt. Gisteren vierde de Theologische School te Kampen haar 26ste jaarfeest. De aftredende rector ds. Steketee hield eene redevoering over de beteekeriis der kunst voor den toekomstigen Evangeliedienaar. Ds. Noordtzij aanvaardde het rectoraat voor 1880, 81. Woensdag is op het Kanaal van Ter-Neuzen, bij Sluiskil, een aak omgeslagen en gezonken, geladen met steenkolen, bevaren door schipper P. Van Breen. Het schip ligt nagenoeg in het midden van het Kanaal, en was bestemd van Ter-Neuzen naar Langerbrugge, in Belgie. Hanswecrt. Het schip „de Vooruitschipper W. Klavenaar, komende van Antwerpen en bestemd naar Pruisen, voer heden morgen (16 Dec.) bij Bath omhoog. Al heel spoedig werd een gedeelte der lading, die alleen uit rogge bestond, overgeladen in een ander schipwaarna beide schepen, gesleept door de stoom boot „Progres" koers zetten naar Hans weert en alhier heden avond behouden in de haven landden. Eenige paren laarzen en schoenen werden deze week bij den winkelier H. in de Korte Delft te Middelburg ontvreemd, waarschijnlijk door het openen van een schuifraam. Deze diefstal is brutaal te noemen, als men in aanmerking neemt dat het huis op een der drukste standen staat, onmiddellijk aan twee hoeken van straten grenst, dat de nacht helder was en dat de ramen goed sluiten. Bia'zcliflige. De Christelijke Zangvereeniging alhier, herdacht Zondag avond haar 11 jarig bestaan. Deze zangvereeniging bloeit zoozeer dat hare schatkist beter voorzien dan die van het rijk en menige ge meente toelaat weldadigheid binnen- en buiten slands te bewijzen. Steeds hoopvoller wordt de toekomst voor allen die van een versneld vervoermiddel eene herleving in het land van Cadzand wachten. De concessionaris en de gemeenten beijveren zich om het zeerst. De eerste om met zijne plannen en teekeningen lot aanvrage aan de regeering gereed te komen, de laatsten door het be loven van subsidie. Te Zoetermeer is gisteren een spoortrein van Den Haag naar Gouda ontspoord. Van persoonlijke ongelukken is niets bekend. Naar de N. R. C. verneemt zullen tegen den 22 a. s. eenige maréchaussees te 's Ilage worden gedeta cheerd, om den beschuldigde de Jongh uaar eu van de gerechtszaal te begeleiden en hem daar te bewaken. Engclands Koningin schijnt de politiek van haar tafel te weren. Zij dineert met de politieke hoofden van haar rijk. Eerst met Beaconsfield, daarna met Gladstone en zijne vrouw. De toest and van Ierland baart aan de regeering van Engeland voortdurend bange zorgen. Zij vraagt zich gedurig af moet het Parlement worden bijeengeroe pen moeten buitengewone maatregelen tot beveiliging van have en goed worden genomen Gelijk in het land, zoo is ook de meening in het kabinet zeer verdeeld. Men heeft deze week besloten het Parlement niet vroeger bijeen te roepen, maar aan den bepaalden datum, 6 Januari, vast te houden, eu tevens om lot bewaring der rust een paar regimen ten naar Ierland te zenden. Hoe de stand der zaken op dat groote eiland is kan ons ook het volgende staaltje leeren Zekere heer Benee Jones 'is een Engelschman, die 40 jaren lang als landeigenaar in Ierland woont. Ziju landgoederen zijn in uituemeudeu staat, zijn pachters waren tol nu toe zeer te vreden, hfi behandelde hen rechtvaardig, hij ging steeds voor in 't aanbrengen van verbeteringen en zijne pachters waren uitne mend in staal de pacht van hun in 't geheel groote hoeven en velden te betalen. Daar krijgen zij plotseling een geheime aanzegging, dat zij niet"meer mogen geven dan GriJ/ith's valuationdat is een pachtsom be rekend naar regelen, voor een der vele commissies van onderzoek door Griffith voorgesteld. Het regende dreigende brieven aan de pachters, den landeigenaar zijn daglooners; de pachters durfden op den vervaldag hunne pachten niet betalende daglooners hielden op geheim bevel op met werkenniemand kocht van het door den heer Jones ter markt gebrachtevoor zijn woning werd hem zijn graf gedolven. Geen winkelier wil hem van benoodigdheden voorzien en slechts vier zijner onderhoorigen zijn gebleven, omdat zij nog geen bevel gekregen hebben om te vertrekken. De heer Jones is begonnen met, een deel van zijn vee uaar Engeland te zenden. Niemand heeft aan die dieren, die een dag te Cork op de stoomhoot moesten wachten, gedurende dien dag voedsel willen geven. Policiemacht is thans in zijne woning gelegerd en hij bereidt zich op een beleg voor I De Fransche regeering is nog steeds bezig om het onderwijs te volmaken, in haren geest. Na de congre- graties, voor zoo ver ze onderwijs gaven te hebben verdreven, na het kosteloos onderwijs te hebben bevorderd, na het onderwijs der meisjes geregeld te hebben, is men nu in de Kamer van Afgevaardig den bezig met het behandelen van een wetsontwerp tot invoering van den leerplicht en van neutraal on derwijs. Het zal wel niet helpen of de tegenstanders al wijzen op de verkorting der vrijheid op de on mogelijkheid van neutraal onderwijs op de Over dreven cijfers door de voorstanders in het debat ge bracht. Toch zal het wetsontwerp worden aangenomen en ook in Frankrijk zal bij verkiezingen voor gemeente en departementale raden een strijd ontbranden, welke bij de aanstaande verkiezingen voor gemeenteraden op 9 Januari zich het eerst zal openbaren, en welks einde nog in lang niette zien is. Graanmarkten enz. Middelbupg, 16 December. Oe aanbiedingen van deze week waren bijua gelijk aan die der vorige en bestond er voor de beste kwaliteiten goede vraag alleen win- tergerst en paardeboonen ondergingen eenige verlaging. Tarwe in de beste soorten 1 9,40 a f 9,50, goede f 9 a f 9,25, mindere 1' 8,75 a f 9. Wintergerst f 5,50 a f 5.75. Zomergerst f 5 a f 5.25. Haver f '1,50 a 1 4. Witteboonen i' 12,25 a 12,75, afwijkende soorten f 11 a f 12. Bruine boonen met veel vraag f 11,25 a f 11,50. min dere f 10,50 a f IJ? Paardeboonen ruim aangeboden f 7.90 a f 8, Platteboonen 1' 7. Groene erwten in de puike kooksoorten l 9,75 a f 10, mindere f 9 a f 9,50. Versche boter f 1.10 a f 1,30; eieren per 100 stuks f 6,20. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 16 Dec. 1880. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 21/. pet. 643/4 clito dito dito 3 765/8 dito dito dito 4 v 10V/8 Loten stad Amsterdam 3 109l/s dito dito Rotterdam 3 1013/4 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 99 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 575/s Dito dito 6e serie. 1855 f> 813/4 Obligatiën dito ƒ1000 1864. 5 967s ditoL. 100 18725 899/16 dito L. 100 18735 89«/i6 dito 1877 dito5 92D4 dito leening 1867—69 5 763/4 Loten 18645 1363/, Loten 1866 5 13372 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 124 Oblig. dito 4»/2 939 Obiig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 dito dito Charkow Azow 5 u 917/g dito dito Jelez Orel 5 91 dito dtto Jelez-Griasi. 5 Aand. Baltische spoorweg 3 543/s Polen. Aand. Warschau-Broniberg 4 515/s Weenen. dito dito 5 79l/4 Oostèni. Obiig.metal.in zilv Jan./Juli 5 617/P dito dito Febr./Aug. 6 61l/4 dito dito April/Oct. 5 623,'8 dito in papier Mei/Nov. 5 613/s Italië. Oblig. L. ltal. spoorweg 3 509/lft Spanje. Obligatiën Buitenl i u ^l1/a dito Binnenlaudsche 1 20°/s Poitugal. Obligatiën3 513,'s Turkije. Inschrijving Alg. schillet 1865 5 105,> Obligatiën 1869 6 12 s/8 Egypte. dito - 1876 6 69s/ia dito 187G5 y 95 Ainerik. Obl. Vereenigde Staten 187 - 5 ÏOO3/* dito dito dito 1876. 4l/2 Prijzen van coiipost». Amsterdam, 16 Dec. Metali. i 21,35; dito ziivei f 21,35; Div. Eng. per h; 1 11,75; Eng. Russen per pd, l 12,— Eng. Portugal per® 1'Frans f 47,40 Belg. f 47,40; Pruis i 58,95; iia-ub. Russen f 1,2172, Ru-sen in Z. R. f Poolsche oer Z. R. i 8paansche piasters t 47,40; Spaausoiic Bim.« f laadsche f 2,33 Amerikaansche dollars 12,477-3] papier Mijnheer de Redacteur Zeer aangenaam was het mij uit no. 681 van uw blad te vernomen dat door u een aanvang is gemaakt met de bespreking van Goesche Gemeentezaken. Mis schien komt het u wel wenschelijk voor dat ook eens een oordeel daaromtrent uit den boezem der burgerij wordt gehoord, en acht ge het volgende (laarvoor dienstig, gun het dan een plaatsje in uw eerstvolgend nummer. Terecht is door u opgemerkt dat de liberalen het kwaad voor 't zeggen hebben om den boel staande te houden ik acht het echter uiet billijk de oorzaak: van ouzen ellendiger, finsntieeleu toestand op rekening- dier gansche partij te schrijven, want, naar ik hoor, zijn er diversen die het maar niet goed kunnen vin den, dat door sommigen de uitgaven boven de draag- kracht der gemeente zijn opgevoerd. En dat dit wer kelijk het geval is, is m. i. bij het behandelen der Begrooting duidelijk uitgekomen. De finantieele com missie deed haar uiterste best om de uitgaven op verschillende artikelen in te krimpen, en haast zou ik geneigd zijn om de leden (lier commissie een lauwerkrans op de slapen te drukken, ware het niet dat zij een bezuinigingsweg zijn ingeslagen, die be paald afkeuring verdient. Niemand zal, en raag het wraken, dat er zoo zuinig m -gelijk met de gelden der gemeente wordt omgesprongen, maar dat men door den finantieelen nood gedreven, zijn toevlucht neemt tot beknibbelentot ongegronde aanmerkingen daartegen moeten stemmen opgaan. Zoo werden b. v. bezwaren gemaakt tegen de begrooting van het Gast huis, (het Gasthuis is eene gesubsidieerde instelling) en durfde zelfs de voorzitter der financieele commissie omtrent die zoo uitnemend beheerde administratie, spre ken van een geschokt vertrouwen iu het zuinig beheer. Voor de gegrondheid dier bewering werd geen enkel bewijs bijgebracht, terwijl in tegenstelling met die aanklacht (ik meen in 1875 en 1876) de Raad op eigen initiatief aan den thans nog fungeerenden Direc teur tweemaal een gratificatie toekende voor zijn zuinig beheer. Even ongemotiveerd was de bemerking van den heer Massee betredende de brandweer, hetgeen weer blijkt uit zijn eigen antwoord aan de Redactie der oude Goeschè Courantwaarin hij wel veel zegt maar ter verdediging zijner opmerkingen niets bewijst. Eenige consideratie moeten wij echter met dien heer gebruiken, want pas was hij Raadslid of daar wordt hij tot lid der finantieele commissie aangewezeu, ter wijl hij als politicus en finanicier, adres aan zijne dik werf onbekookte uitdrukkingen en aanmerkingen, nog de gewenschte handigheid mist. Ik bepaal mij slechts tot de twee bovensiaande opmerkingen, die m. i. vol doende zullen zijn, om de verkeerde richting die de finantieele commissie nam, aan te toonen. Wat ik evenwel niet begrijp is, hoe de Raad er toe komen kon, om pas nel het behandelen der Begrooting, waarbij een bij uitstek finantieel overleg te pas moest komen om uitgaven en ontvangsten in evenwicht te houden een voorstel van Burgemeester en Wet houders tot pensionneeriug vau den heer van Calmthout voetstoots aan te nemen, waarvoor weer niet minder dan f 500 van de gemeentekas wordt geëischt. Of de heer v. C. een pensioen al of niet verdiende wil ik niet beoordeelen, maar ware het voor een rich- tig comptabel beheer niet noodig geweest om bij de begrooting in die uitgave te voorzien, waarvoor nu geen fondsen aanwezig zijn? De heffing-van den hoof- delijken omslag heeft evenmin het punt der volmaking bereikt. Ben ik goed ingelicht dan zijn er diverse aangeslagenen die met den besten wil van de wereld

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2