Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland. Zatenla;»- 18 llecember. IV. 888. BINNENLAND. I JJHÖ. HET ZUIDEN. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 3 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele no miners- 0,05. Uitgever P. G. W IJ T M A N TE IVaDDELBÜRG. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 10 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. BERICHT. Hommers van deze courant worden gratis gezonden, aan alien die zich met 1 Januari wenschen te abonneeren. Adres middelburg Bureau Zuiden, Goes: Jlej. de Wed. A. C. de Jonge. De begrooting voor binuenlandsche zaken ia door de Tweede Kamer aangenomen met 45 tegen 30 stemmen. Bij de behandeling der uit te geven sommen voor lager onderwijs was de meerderheid minder zuinig dan bij de behandeling der overige hoofdstukken der begrooting. De Kamer schrapte op voorstel van den heer Van der Feltz een halve ton voor nieuwe subsidiën. De minister verminderde de subsidiën voor kweekscholen met f 50,000 en die voor eebouwen voor de kweek scholen met f 40,000. Het onderwijsdebat werd ditmaal zeer hatelijk door een geschil ontstaan tnsschen den Voorzitter en mr. Keuchenius, over het al of niet blijven binnen de orde. Na herhaalde terechtwijzingen verklaarde gisteren de heer Keuchenius hij had reeds vroeger het woord gevraagd, doch te laat, daar (met den tegenwoordig in de Kamer gebruikelijken spoed) de hamer reeds was gevallen dat liij na de billijke berisping des Voorzitters deze toch kon niet anders dan billijk zijn zich van verdere dis cussie over de onderdeelen omtrent het onderwijs zou onthouden. Alles wat ik zeg over 't onderwijs zeide de spreker is natuurlijk toch maar geesteloos er. gedachteloos, belemmerend, stremmend, nederdruk- kend. Maar al ware het niet zoo, gij, Mijnheer de Voorzitter, hebt gisteren in 't belang des Vaderlands herinnerd, dat de zaak uit moest zijn de Minister van Binnenlandsche Zaken en de Regeering, de diepte van wier staatkunde ik niet peilen kan, hebben mij tege moet gevoerd, dat ik een te hooge vlucht nam en de liberale partij zon mij toeroepen wat zouden wij no<* anders hebben als de steun der schoolwet ons ontvalt en de kracht van het getal Ik verzoek dus over de artikelen der begrooting, strekkende tot uit voering eener wet, die Professor Mulder den moord van het Nederlandsche volk noemde, en Hartman „eine nationale Calamiteit, ein systematisches JJnter- graben der körperlichen und geistlichen Kraften des edelsten Blutes des Polices", stemming als protest tegen eene wet, die volgens den Minister van Buiten- landsche Zaken de teederste en heiligste rechten van het Nederlandsche volk aantast, het volk dat de Minister van Justitie tot rechtvaardigheid aanspoort, een wet die voor Nederland eu Europa verhaast de revo lutie waarvoor de Minister van Justitie heeft ge waarschuwd." Tot het laatste artikel der Onderwijsafdeeling ge naderd, zeide de heer Schimmelpenninck van der Oye „Ik wensch eene verklaring af te leggen bij dit laatste artikel, het onderwijs betreffende. Zij geldt niet mijne heden, hier tegenwoordige vrienden. „ïk heb gestemd tegen alle artikelen van deze be grooting, die mijn protest moesten uitlrukken. Maar na deze stemmingen zal ik vóór de begrooting stemmen, daar het met mijne beginselen niet strookt ook de posten te weigeren, die gebiedend worden gevorderd. Bij de verschillende artikelen had ik reeds helaas den strijd verloren, en al betreur ik zulks ten zeerste, toch wettigt dit niet mijn afstemming der geheele be grooting. De heer Schimmelpenninck van der Oye was het eenige lid der anti-revolutionaire groep, dat voor de begrooting stemde. Op Maandag 27 December zullen de leden der Eerste Kamer bijeenkomen Het koninklijk gezin wordt gelijk we reeds ge meld hebben op 25 December in de residentie gewacht. De Prins van Oranje zal op 27 December voor eenigen tijd naar het zuiden van Frankrijk ver trekken. Als de zon ondergaat komt de maan op, schreef onlangs een, wel wat oneerbiedig, correspondent. Goes. 16 December, op Woensdag 12 Januari a zal D. V. door den heer H. Pierson van Zetteu, in de Hervormde Kerk, eene lezing met debat over Christelijk onderwijs worden gehouden. Goes. Benoemd tot concierge van het stadhuis, bode en aflezer, de heer H. J. van Houten alhier. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen alhier de heer J. van Sandbergen Buwalda thans verblijf houdende te Joure. Middelburg was, naar we meenen,, de eerste gemeente waar besloten werd tot conversie der gemeepteschuld,en. Groningen (stad en provincie) is gevolgd. Tnans heeft ook de gemeenteraad van Dordrecht een dergelijk voorstel aangenomen. „Liefdadigheid, de koningin der deugden, heeft liet uitsluitend voorrecht haren scliepter over de gansche aarde te zwaaien", schreef iemand ten vorigen jare in Paris Murcia. Bovenal weldoen aan de huisgenooten des geloofs leert ons de Bijbel, doch ook aan anderen. Bestaat er wel gunstiger gelegenheid om wel te doen aan allen dan op Nieuwjaarsdag? ,Op den dag, die, te midden van geringe verdiensten en somtijds dubbele behoeften, voor zoovele armen de eerste mijl paal is op een langen, nieuwen weg vol zorgen en ontberingen Op dien dag, die, voor zoovele anderen de herinnering verlevendigt aan genoten zegen, en hoop geeft voor de toekomst En toch vermindert de NieuwjaaVs-oollecte zoowel te Middelburg als te Goes beduidend. We kennen een dorp in onze provincie waar men voor de Nieuwjaars collecte meer geeft dan te Middelburg, en er zijn er niet weinige die het Goesche cijfer (f 254.00) verre overtreffen. Is het omdat de collecten elkander in December te schielijk opvolgen Is het omdat men te Goes en te Middelburg de tijd reeds vergeten is, dat 's morgens reeds bij het aanbreken van den dag, de deur bele gerd werd door „nieuwjaarwenschers" voor een cent? Is het omdat men geen hart heeft voor de algemeen heid der collecte en gave Misschien hebben deze redenen alle een weinig schuld aan het teruggaan van de besproken collecte. Men stelt op die wijze o. i. de kwestie verkeerd. Er wordt slechts eene gift in eens gevraagd door bevoegden, om de bewoners te verlossen van het bedelen aan hunne huizen, en om zooveel mogelijk (deze woorden mogen bij armenzorg nooit ontbreken) de ingekomen gaven te besteden aan armen die het waar lijk noodig hebben. Acht leden van even zoovele diaconiën te Middelburg hebben zich laten vinden, om de taak op zich te nemen, welke tot nu toe door de Vereeniging tot het bezoeken van armen was vervuld. Moge het Maandag (zie achterstaande annonce) blij ken dat de nieuwe commissie in ruime mate het ver trouwen der burgerij geniet, opdat de bedelarij met hare kwade gevolgen voortdurend van onze straten worde geweerd In eene Woensdag namiddag gehouden zitting van den gemee?iteraad van Middelburg is eene instructie vastgesteld voor den directeur-boekhouder der gas fabriek, alsmede een verordening, regelende de voor waarden, waarop gas door de gemeente geleverd wordt. Binnen weinige dagen zullen aau de raadsleden in druk worden toegezonden de verschillende tarieven betreffende het gas, de meterhuur, enzterwijl in eene over acht dagen te houden zitting behalve deze larieven een voorstel der gascommissie zal worden aangeboden om den prijs van het gas voor particu lieren en gemeentegebouwen op 10 cent per stère te be palen. Tot heden is de prijs 15 cent. De Gemeenteraad van Zierikzee heeft Maandag be handeld het verzoek van de hecren De Meulmeester en Co. betreffende den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van Brouwershaven over Zierikzee naar den N.-Brabantscken wal, en besloten dat daartegen, wat deze gemeente betreft, geen bezwaar bestaat. De gemeente zal alsnu aan Gedeputeerde Staten machtiging vragen om deze zaak, met eenige gemeentebesturen van Schouweu en Duiveland gemeenschappelijk te regelen. Voor het gerechtshof te '3-Gravenhage stond gisteren terecht, onder beschuldiging van vier diefstallen in bewoonde huizen, drie met behulp van inklimming en een met iu klimming en binnenbraak, de 16jarige koewachter P. P., uit Schoondijke. Deze jongen, die van den vroegen ochtend tot den laten avond met zijn? meesters beesten ronddoolde, zag in de maand Augustus jl. zijn kans schoon om, gebruik makende van de afwezigheid der bewoners, herhaaldelijk door een raam te klimmen, zoowel van de woning van den arbeider K. als van de weduwe L. te Schooudijke, en dan verschillende kleine geldsommen machtig te worden. Eenmaal, toen het geld niet zoo voor de hand lag, wist hij een meubelstuk te openen, waaruit hij zich eveneens eenige muntspeciën toeëigende. Hij bekende volledig zijne schuld, en gaf voor het geld tot het koopen van kleeren bestemd te hebben, hij had nog slechts een klein bedrag uitgegeven, het grootste ge deelte kan aan de eigenaars worden teruggegeven. Adv.-gen. mr. Gregory geloofde dat van dezen besch, of een flink werkman, of een groote deugniet zon groeien om het laatste te voorkomen, oordeelde hij eene cellulaire opsluiting noodzakelijk, en requireerda derhalve eene veroordeeling tot drie maanden celstraf. De verdediger, mr. Van der Kun, wees den hove op eenige verzachtende omstandigheden. Met de beurs in Amsterdam wil het maar niet vlotten. In de laatste raadsvergadering moest er gesterad worden over het voorstel van een der leden (om de beurs niet op de Keizers gracht te plaatsen) waarover in een vorige raadszitting de stemmen staakten. Al weder 18 voor en 18 tegen. Dit voorstel was dus hierdoor verworpen. Nu kwam een ander voorstel om de geheele voor dracht tot beursbouw op nieuw naar B. en W. tot onderzoek terug te zenden. Op nieuw staakten d$

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1