BINNENLAND. lerlt, ^rïtool cit lending GEMENGDE BERICHTEN. Schap, hetzij onmiddellijk door het Volk, hetzij mid dellijk door de Vertegenwoordiging in naam des Volks aangesteid om de locpende zaken waar te nemen en te beheeren." In elk geval vreest minister Modderman lievige schokken, want hevig zullen ze zijn, als de igroote revolutie" van 1789 en volgende jaren er slechts kinderspel bij zal wezen. Die schokken noemt hij gevaren, welke be zworen moeten worden. Juist Hij doet ten dien einde een beroep op aller vaderlandsliefde, op aller gevoel voor godsdienst, waarheid en recht. Uitmuntend Maar is de minister, die nu eenmaal weet dat de natie tiit c/ne-vijfden Protestanten en twee vijfden Roomschen bestaat, van nabij zoo slecht Van gezicht, dat hij niet opmerkt dat de natie ook gesplitst is in twee helften, in voor- en en tegenstanders der staatsschool, der staats bemoeienis met opvoeding en onderwijs, der Staatstoepassing van lpfsdwang in zake de in enting Van wetsherziening is de minister o, zoo hang. Hij heeft wel pas in November eene heel nieuwe diepingrijpende wet helpen invoeren, en pas enkele dagen geleden een heel belangrijk wetboek eigenhandig zoodanig vernieuwd, dat het oude er niet meer in te herkennen is, maar 't is van hem niet te eischen dat hij oogen van achteren zou hebben. Wij, buiten de vergaderzaal der Tweede Ka mer, wij willen onszei ven wel herzien. Wij heb ben er bepaald behoefte aan om Psalm 139 dikwijls met toepassing op onszelven te lezen. Maar bet Boek, waarin die Psalm staat, herzien we niet. Daarin hebben we ook al lang de ahoogere macht" gevondenwelke de minister ons aanraadt te zoeken' eene Macht welke wij onder alle omstandigheden veilig kunnen volgen, gehoorzamen en dienen." Juist door niet te ver te kijken, maar den blik in onszelven te slaan, en daarbij gebruik te maken van den bij ons voor de hand lig- genden Bijbel, hebben wij gevonden, wat de minister zoekt. In 's ministers nieuw wetboek is de straf der deportatie (overbrenging naar een verban ningsoord) en verbanning (ontzegging van den vaderlandse hen grond) niet meer opgenomen, maar als hij den godsdienst tot bezwering van gevaren wil terugroepen, dan vergeet bij dat deze door een aantal besluiten, zelfs zijner te genwoordige ambtgenooten, uit de school ver bannen is. Vaderlandsliejde is ten allen tij do een mooi Woord, maar als landgenooten 't ons nu zoo aangenaam maken, dat wij leven als in een overwonnen land, dat wij door anderen geëx ploiteerd (als slechts ten hunne bate bestaande beschouwd) worden, dan vergaat ons de vader landsliefde. Pas lazen we in de dagbladen dat ergens bij een boer de koeien op stal zijn uit gemolken. Kan men de daders te pakken krij gen, dan zullen ze zeker door de justitie niet Ongestraft gelaten worden, omdat zij één boer één zeven bonderd dertigste (er wordt tweemaal daags gemolken) van de j aarlij ksche op- d brengst zijner koeien hebben ontnomen, maar de minister van justitie beeft er geen oog voor dat ons veel meer ontnomen wordt ten bate van landgenooten, wier vader landsliefde wel gloeiend wezen magen wij moeten nog wel hetgeen men ons tot dat einde ontneemt, zelf naar den ontvanger brengen. Spreekt de minister van »hoogere éénheid dan ziet hij voorbij dat de tweedracht tijdens zijn ministerschap voor jaren is bestendigd, al thans als bij afkeerig blijkt van wets- van schoolwetsherziening, en »ket juiste tijdstip" onzes inziens beter beden dan morgen nog lang niet gekomen acht en»met de grootst mogelijke voorzichtigheid" alleen de liberale" partij ontziet. De minister spreekt van zuivering en ver edeling van den partijstrijd door wederzij dsehe waardeering". Zie, die waardeering zou van onze zijde moeten zijnerkenning van 't zoo genaamd recht der liberalen" op onze kinderen op onze geldbeurs, en van hunne zijde slechts bestaan in waardeering (taxatie) onzer finau- ciëele draagkracht. Hij spreekt van rechtvaardigheid jegens min- bevoorrechte klassen," en de schoolwet maakt de halve natie tot minhevoorrechtten. Hij spreekt van verdrinken aller persoon lijke raucunes (wrok) in den geineenschappe- lijken eerbied voor godsdienst, waarheid en recht", maar tot ons leedwezen moeten wij erkennen ditmaal niet te zien, wat de minister denkelijk wel zietde zee, in welke zóóveel zou kunnen verzinken, want er zijn veel meer dan persoonlijke veeten, de eene helft der natie wordt tegen de andere helft in strijd en span ning gehouden, niet van buiten af, maar in de zaal, waar de ministers het woord voeren. Deeenige weg, die ons daar geopend wordt, is naar den zinkput vau den ontvanger, en op weg daar heen moeten wij zulk eene groote zee niet voorbijgaan. Nederland is klein en in menig opzicht zwak. Maar toch het kan sterk zijn" als de eendracht wordt mogelijk gemaakt, en iedere staatsschoolmeester en ieder belastingbiljet ons geen berinneringen zijn aan het onrecht, dat ons wordt aaagedaan. Wanneer zullen er ministers komen, die dat zien Het Koninklijk gezin wordt op 28 December in de residentie verwacht. „Het gaat van den groot en hoop." Ata men iets duur wil hebben dau belast men de regeering met de uitvoering. Dat is niet alleen waar als het onderwijs geldt. Een hoogleeraar in het Sans kriet aan iedere Rijksuniversiteit en subsidiën aan jongejufvrouwen-scholen werden ondanks den lust tot bezuiniging der Kamer gered. Aan zeevaartkundig onderwijs wenschte de Minister niet te beginnen, daar eene herziening van de wet op het Middelbaar onderwijs te wachten is. Weelde bij schoolbouw wordt zooveel mogelijk vermeden, verzekerde de Minister. Het is slechts de vraag wat men onder „weelde" rekent, natuurlkij. Op het terrein van rijkshuizen-bouw kwamen weder treffende staaltjes aan het licht. De gevangenis te Rotterdam, voor 6 jaren voltooid, behoeft de kleinig heid van f 25,000 voor herstelling, omdat de gewelven zijn ingezakt. Het Ziekenhuis të Leiden in 1866 op 27a ton ge raamd kost nu f 829,361, en thans is voor meubilair nog noodig f 224,000. Dat is dus 107a ton gouds. Zoo ziet men waar de dubbeltjes gebleven zijn. Aan het debat over lager ouderwijs werd 0. aook deelgenomen door de heeren van Wassenaer, Keuche- nius en de Jonge. Deze onze afgevaardigde vertolkte in korte maar goede woorden de gedachten aller antirevolutionairen. „Het doet mij leed zoo sprak de heer de Jonge „dat zoovele millioenen schats ten laste van het Nederlandsche volk zullen worden uitgegeven om het door onderwijs te bederven." Naar men verneemt, zal het wetsontwerp voor den waterweg AmsterdamGorinchem, waarvan de kosten op 12 millioen geraamd zijn, weldra bij de Tweede Kamer inkomen. (IV. R, Ct%) De Rijksmiddelen zijn in November bijzonder meege vallen, zij brachten bijna 2 millioen boven de raming voor een maand en 87; ton boven November 1879. In 't geheel is reeds 33/< millioen meer ontvangen dan over 11 maanden verwacht werd en bijna evenveel boven de opbrengst tot 30 Nov. 1879. Daarvan komt ongeveer 27s mil lioen voor rekening der indirecte belastingen 4 ton meer dan in 1879 uit de directe, D/a ton nog uit de accijnsen, waarvan de suikeraccijns nog bijna 6»/2 ton bij 1879 ten achteren is, terwijl het gedistilleerd ruim 5 ton, de overige accijnsen te zamen evenveel zijn vooruitgegaan. Bij de moeielijkheid om de uit» gaven van het rijk ten volle te dekken, is de belang rijke stijging in de opbrengst der gewone middelen een zeer welkom verschijnsel. Het Vaderland verwacht, dat indien December niet erg tegenvalt, de opbrengst der middelen de raming met 4', 2 millioen zal overtreffen. Eene laatste waarschuwing tot vernieuwing der hy pothecaire inschrijvingen is door de Staats-Courant aan alle belanghebbenden gericht. De Unie Een school met den Bijbel" heeft eene lijst openbaar gemaakt van door hare tusschenkomst ver vulde spreekbeurten ten behoeve van Christelijk on derwijs. In onze provincie is tol nu toe niemand van wege de Unie opgetreden. Men onderhaudelt over eene spreekbeurt, te Goes te vervullen. De gemeenteraad van Groningen heefi besloten tot conversie haar 5 en 4i/2 pets. gemeenteschulden in eene 4 pet. leening. We zijn nieuwsgierig naar den afloop. Misschien doet „Gemeentecrediet" aan Groningen ook wel eene aanbieding als aan Middelburg. Baarland. L.l. Vrijdag hebben aan de stemming voor een lid van den gemeenteraad dezer gemeente twintig kiezers, dat is ongeveer de helft der kiesge rechtigden deelgenomen. Voorzeker een bewijs van zeer geringe belangstelling. Daar een stembriefje van onwaarde is verklaard, zoo zijn er uitgebracht 19 gel dige stemmen, waarvan op J. Goense 8 en C. Zeevaart 4, zoodat tusschen deze personen eene herstemming moet plaats hebben. In eene Maandagnamiddag te 's Hertogenbosch gehou* den vergadering van hoofdingelanden van het waterschap ter bevordering der verbetering van den waterstaats toestand in het noord-oostelijk deel van Noord-Brabant is, overeenkomstig de voorstellen van het bestuur, zonder hoofdelijke stemming besloten, in de kosten voor de heropening der Oude Maas en bijbehoorende werken, aaD het rijk eene bijdrage te verleenen van f 2,1)00,000. Ds. J. A. Schuurman, laatst predikant te Bata» via, heeft het beroep tot predikant bij de Evangelisch Luthersche gemeente te Leiden aangenomen. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Heukelom, door Ds. F. van Gheel Gildemeester te Wilhelminadorp. In 1881 zal dr. J. H. Scholten, hoogleeraar in de godgeleerdheid, te Leiden, zijn eervol emeritaat verkrijgen. Op den 17 Augustus a. s. zal de beroemde criticus en dogmaticus, de vader van het modernisme, den 70jarigen leeftijd hebben bereikt. Groedc, 12 December. Onze leeraar Ds. H. J. Janssen, predikant bij de Nederduitsche Hervormde gemeente alhier, maakte heden morgen aan de gemeente bekend, dat hij vrijheid had gevonden voor het beroep naar St Anna ter Muideu te bedanken. De gemeente zong hem toe Psalm 72 II. Ook de predikant bij de Luthersche gemeente te dezer plaatse Ds C. W. Pohlman heeft tot veler vreugde voor het op hem uitgebrachte beroep naar Stadskanaal bedankt. De heeren A Loeff en A. W. L. Talma. predi kanten bij de Ned. Herv. gemeente te Dordrecht, en W. A, Barbas, bij die te Dubbeldam, hebben aan hunne collega's J. Eigeman en E, A. G. van Hoo- genhuyze aangeboden, hun het aandeel van het trak- tement en de vacatuurpenningeD, dat hun vanwege den Ring ten deel valt, ten gevolge van de over de beide laatstgenoemden gevelde vonnissen tot schorsing respectivelijk voor den tijd van zes maanden en ééne maand toe te zenden, zoodra dit door hen ontvangen zal zijn, met verzoek het door hen verrichte ambts werk als liefdedienst te willen beschouwen. De heer Eigeman heeft in antwoord hierop te kennen gegeven dit aanbod, hoezeer hij het ook waardeert, niet te kunnen aannemen, daar hij eene zaak als de onder havige, die in haar diepsten grond die van kerkeraad en gemeente is, niet op zijne ambtsbroeders wenscht over te brengen. Eenige vermogende leden der hervormde ge meente te Rotterdam hebben hel plan opgevat, een nieuwe school te doen bouwen en deze 11a voltooiing, geheel aan de diaconie te schenken. Bereids is daar voor een stak grond gekocht van 800 Ma aan de Mannenlaan. De Justitie uit Middelburg is Maandag te Sluis geweest tot het instellen van een onderzoek naar eene vechtpartij waarbij iemand zeer verwond was.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2