GEMENGDE BERICHTEN. HANDELSBERICHTEN. kwaamheid van hen, die voor de betrekking van op zichter 4de klasse bij den "Rijks waterstaat in aanmer king wenschen te komen. Het examen is gisteren te aangevangen en zal 6 dagen duren. fterh, School en; ^ettdhnj. Bedankt voor het beroep naar Ovezande en Driewegen (class. Goes) door den heer J. H. Geselschap Wz., cand. te Rotterdam. Scrooskcrke, 10 December.'Ds. Laan, predikant te Meteren, heeft het beroep tot pred. der N. H. G. alhier aangenomen. Woensdag en Donderdag 15 en 16 Dec. zal te Kapelle bij Goes weder conferentie worden gehouden tot opwekking van geestelijk leven. Dergelijke mini atuur-afbeelding der Amerikaansche en Engelsche be weging in dien geest, werd ook hier ten vorigen jare gehoudeD. De gunstige uitslag zal zeker tot deze tweede poging aanleiding gegeven hebben. Itleliskcrkc. 10 December. Aan de Chr. Geref. Kerk alhier is bij legaat vermaakt door wijlen den heer L. van der Weele, in leven ouderling der ge meente, de som van f 600. De dikke mist van Dinsdag was oorzaak dat de vaart op onze stroomen totaal gestremd was. De stoom boot naar Rotterdam 's morgens 7 ure vertrokken moest ankeren, en kwam eerst den volgenden middag op hare bestemming, ook de boot te Zierikzee kwam eerst een etmaal na het vertrek aan. Het Dagblad van Zuid-Holland bericht, dat bij de aanbesteding van 20,000 ringgranaten de levering is gegund aan een binnenlandsche firma, voor nog niet de helft van den prijs die tot dusver aan een buitenlandschen fabrikant werd betaald. Het Departe ment van Oorlog ontvangt nu voor f 40,000, wat het vroeger met f 90,000 a f 95,000 heeft betaald. In verband met de aanbeveling die nog onlangs in een van regeeringswege opgemaakt bestek voorkwam, van het fabricaat eener buitenlandsche firma, verdient dit bericht zeer de aandacht. De gemeenteraad van Amsterdam heeft zich Woensdag en Donderdag onledig gehouden met de beurskwestie, eu wat was het resultaat De heer Den Tex de oud-burgemeester, een der laatste woordvoer ders, gaf het antwoord in de volgende woorden Mijnheer de Voorzitter, in October 1879 werd over hetzelfde onderwerp, nagenoeg in dezelfde bewoordingen gesproken als thans. Wij hebben nu December 1880 en weder zijn uren met dat onvruchtbaar debat zoek gemaakt en wij zijn nog geen stap verder. Bij den heer Mulder, hoofd der bijzondere school te Veenendaal is gisteren ochtend een brief bezorgd, waarin hij onder bedreigiug aangemaand werd qra 350 gulden te bezorgen binnen drie dagen in De Dauw te Arnhem. De brief is door den geadresseerden gesteld in handen van den burgemeester. Een enkele zin in den brief doet aan een misplaatste aardigheid denken. De minister van Justitie heeft gisteren in de Tweede Kawer, de lijst van misdaden uit de dag bladen, aan eene critiek onderworpen, waaruit blij ken kan hoezeer ook daarin, bij nader onderzoek over drijving te vinden is. „Sinds 23 September jl.", zeide de Minister, „heb ik in de dagbladen tien moorden ontmoet. Wat is er nu van die tien moorden Ik heb ze alle onderzocht, één in Gelderland, was poging tot moord* onmid dellijk gevolgd door zelfmoord; 2o. in Gelderland, bleek te zijn mishandeling van een veldwachter, die reeds den volgenden dag zijn werk kon hervatten 3o. een op den Rijswijkschen weg bij den Haag (geheel uit de lucht o-egrepen)4o. een nabij Alphen, maar niemand weet tot op heden wie vermoord is 5o. nabij Arnhem een lijk in stukken gesneden; 't feit is waar, een anatomisch preparaat is weggeworpen; 6o. te Weesp diefstal en doodslag van eene vrouw, dood in bed gevonden de justitie bericht dat er alleen dit van waar is, dat de vrouw naar alle waarschijnlijkheid gestorven is aan een hartkwaal; 7o. te Amsterdam een politieagent niet vermoord, en niet geslagen, maar ontslagen, omdat het bleek, dat hij de justitie had misleid8o. te Nijmegen een vreeselijke moord öp 30 November; en op den Istcn December in een regenpnt in de Ridderstraat een lijk met gedeeltelijk doorge sneden hals't laatste is waar maar een zelfmoord 9 en 10 twee moorden in de Nieuice Rotterdamsché Courant van 2 December, maar beiden berusten op een onwaar bericht. Dus van de 10 moorden resteeren 1 poging en 1 mishandeling. De nieuw benoemde Gouv.-Generaal van Ned.- Indië, de heer 's Jacob, zal uit Napels met het stoom schip Koning der Nederlanden, van de Maatschappij „Nederland", dat 2'6 Eebr. 1881 van Amsterdam ver trekt, de reis naar zijne bestemming ouderneraen, ter wijl de terugkeerende Gouvernenr-Generaal, de heer Van Lansberge, waarschijnlijk per stoomschip Drins Hendrik zal terugkeeren. We spraken in ons vorig nomraer van reclame. Ziehier een vermakelijk staaltje hoe ver men ze drijft. Punch stelt on9 voor een Iersch grondeigeuaar- majoor, in arren moede een leuningstoel op het vuur werpende, daar niemand hem een takje hout of een emmer steenkolen verkoopen wil. Straks verschijnt 's mans dochter zij antwoordt op de vraag: wat er dien middag op tafel konrt, al snikkende „mijn papagaai en mijn kanarie-vogeltje Want visch noch vleesch is voor goud te bekomen. En de twee genoemde lievelingen van de jonge dame hangen te braden boven een vuur, dat gevoed wordt met haar vaders kostbaarste boekwerken Eindelijk neemt de majoor een wanhopig besluit. Hij trekt zijne ge pantserde ulster-jas aan, stapt in zijne bomvrije sjees en rijdt heen, onder eene hagelbui van geweerkogels, om datgene zich te gaan aanschaffen wat voor hem en zijn gezin onontbeerlijker is dan brandstof op den haard en voedsel voor het lichaamMr. Punch's Pocket for the year 1881. BEITENLANDSCHE KRONIEK. Strijd tusschen Kerk en wereld in het Fransche Hoezeer ook de Senaat in Erankrijk ook in repu- blikeinschen geest moge omgezet zijn, toch verschilt deze hooge Staatsvergadering nog altijd met de Kamer van Afgevaardigden. Enkele bewijzen voegen we hierbij Het wetsontwerp op de rechterlijke reorganisatie is in den Senaat van Erankrijk niet gunstig ontvangen vooral stuit de schorsing van de onafzetbaarheid der rechters op sterken tegenstand. De behandeling zal na de Kerstvacantie aanvangen. Ook de begrooting is door den Senaat gewijzigd en het is de vraag, of de Kamer daarmede genoegen zal nemen. De Senaat heeft de door de Kamer vermin derde traktementen der hoogere geestelijken en de kosten van onderhoud der kathedrale kerken weder op het vroegere cijfer gebracht en de bepaling verworpen dat het geven van onderwijs in de inrichtingen van het Legioen van Eer aan leeken zal opgedragen worden Daarentegen beraadslaagt eene commissie der Kamer over den verkoop van staatseigendommen, die tot nu toe ten gebruike aan de geestelijkheid zijn afgestaan, zonder dat dit door het concordaat wordt voorgeschre ven. De waarde van die onroerende goederen bedraagt 67 millioen daarvan hebben de gebouwen, die tot seminariën dienen, eene waarde van 40 millioen. Sommige woningen van bisschoppen kunnen te recht paleizen genoemd wordendie van den bisschop van Nancy heeft eene waarde van 1,400,000 fr., die van den bisschop van Ameins van 1,800,009 fr., die van den aartbisschop van Reims van 1.500,000 fr% Wanneer tot den verkoop wordt besloten, zal de opbrengst worden besteed voor het bouwen van scholen. Ziet ge, dat is het eind van het streven. De school moet de kerk vervangen, en de onderwijzers in macht gelijk worden aan de Roomsche geestelijkheid. Zoo valt men van het eene kwaad in het andere. Het zwaartepunt der politiek in het Oosten verlegd 't Is vooral nu Duitschland, dat thans langs diploma- tieken weg zijn invloed te Konstantinopel doet gelden. Men verwacht thans aldaar blijkbaar alleen van Duitschland heil, of wil misschien eens probeeren of 't onder de voorlichting van dat land ook beter gaat dan bij die van Engeland. De Porte ontslaat op dit oogenblik uit haar, dienst zooveel mogelijk alle Engel- schen, en weigert hardnekkig elkeu voorslag van Engeland om een internationale commissie van finan ciën te laten benoemeu. Daarentegen zijn Duitsche ambtenaars aangesteld. Duitschland werkt krachtig voor het behoud des vredes in het Oosten, zoowel te Athene als te Konstantinopel. Dat de gezant graaf Hatzeld nog niet te Berlijn terugkeerde, staat in bepaald verband met de Grieksche kwestie, waarin ook de Duitsche ge zant te Atheue met alle kracht arbeidt, ten einde een vreedzame oplossing te verkrijgen. Waarschijnlijk zal dit den geheelen winter aldus kunnen voortduren en Griekenland ten slotte zeker iets ontvangen. Men schijnt te Berlijn Griekenlands strijdlustige uitingen niet hoog op te nemen, maar evenmin ongezind te zijn het met raad en daad te te helpen. Dat de sympathie voor de Grieken er overigens niet zoo bijster groot is, zal niemand ver wonderen, die iets van de Grieksche toestanden weet. Nog voor een paar dagen verklaarde de Duitsche gezant te Athene, namens vorst Bismarck, dat sleehts fatsoenlijke lieden recht op Duitschlands sympathie hebben en fatsoenlijke lieden betalen hun schulden. Dit heeft Griekenland ondanks zijn her haalde beloften niet gedaan. België. De strijd in België, tusschen katholieken en libe ralen, vermindert nog gansch niet in heftigheid. Nu behoort 't zeker niet tot de onmogelijkheden dat bin nenkort der liberalen rijk uit is. Er wordt toch hoe langs zoo meer verdeeldheid in hunne gelederen waar neembaar, en enkele handelingen van 't Brusselsche gemeentebestuur, die noch van liberaal, noch van eenig ander standpunt te verdedigen zijn, bewezen duidelijk, dat er tusschen liberalen en heilige boontjes een groot verschil kan zijn. Van deze omstandigheid wordt door de katholieken geprofiteerd, die 't Erère- Orban raa;:r niet kunnen vergeven, dat hij de Bel gische legatie bij den Paus heeft opgeheven. Vandaar dat 't in de Kamer in de laatste dagen gespannen heeft. Uit de Sprokkelaar. Een gerechtelijk beambte is bij eene executie bp een pachter in het graafschap Tyrone doodgeschoten. De moordenaar is gevlucht. Uit Durban wordt aan de Times gemeld, dat de opstand aan dien kant onderdrukt is. De Pondomisi's werden totaal geslagen. Graanmarkten enz. Middelburg, 9 December. Wij hadden heden eene matige aanbieding van alle graansoorten en ruimden de meeste artikelen aan bijna vorige weekprijzen vlug op Nieuwe Tarwe met veel vraag 10 a 20 cent lager, de beste f 9,25 a 9,40. Afwijkende soorten f 8,75 a 9, Winter Gerst f 6. Zomer Gerst met weinig vraag f 5,25. Haver 3,50 a 4. Witteboonen met veel vraag f 12,25 a 12,75. Atwij* kende f II,a 12,—. Bruine boonen f 11,25, mindere f 10 a 11. Paardenboonen f 8 a 8,20. Platte boonen f 7. Groene Erwten in de puikste kooksoorten f 9,75 a 10 mindere 9,25voersoorten 9. Kanariezaad f 10 a 10,50. Versehe boter f 1,20 a f 1,30. Eieren per 100 stuka f 6,20. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 9 Dec. 1880. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 27j pet. G4l/B dito dito dito .3 dito dito dito 4 1017/e Loten stad Amsterdam 3 109 dito dito Rotterdam 3 1015/8 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 58 Dito dito 6e serie. 1856 u 813/g Obligatiën dito f 1000 1864. 5 dito L. 100 1872 5 837/, dito L. 100 18735 89>/s dito 1877 dito5 9378 dito leening 1867—69 5 76l/4 Loten 1864 5 13874 Loten 1866 5 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 1225/s Oblig. dito47a 93 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 907s dito dito Charkow Azow 5 9P/S dito dito Jelez Orel 5 dito dtto Jelez-Griasi. 5 #88 Aand. Baltische spoorweg .3 55

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2