Nieuwe Goesche Courant, Ch r is telijk-h is torisch blad voor Zeeland. 680. BINNENLAND. IttüO. Saterdag- 11 December. HET ZUIDEN, Verseliijat eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. Uitgever: P. O. WIJTMAN, te MTHDELBURG. Prijs, der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. RIJKS-WATERSTAAT. PROVINCIE ZEELAND. AANBESTEDINGEN. Op Vrijdag 17 December 1880, des voormiddagsten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring door den Com missaris des Koniugs in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gede puteerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur ?an den Waterstaat in het 11de district, aan het ge bouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, Worden aanbesteed 1°. Het onderhouden en verbeteren gedurende 1881 van de havenwerken te Breskens. (Raming f 5,600). 2°. Het bestorten van den Westhavendam te Hans- weertbehoorende tot de werken van liet kanaal door Zuidbeveland. (Raming f 2,310). Deze aanbesteding zal geschieden volgens 441 her Algemeene Voorschriften. De bestekken, nos. 38 en 194, liggen ter lezing aan het gebouwmaan het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nyverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg, en is voorts op franco aan vrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Nobelstraat no. 18 te *8 Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voor naamste gemeenten des Rijks. Op 11 en 13 December 1880 worden de noodige aanwijzingen op de plaats gedaanvoorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur te Middelburg, bij den Ingenieur te Breskens en bij den Ingenieur te Goes. 's Gravenbage, 3/12 November 1880. Voor den Minister, De Secretaris - Generaal STARING. I. S.-G. GEMEENTE-BESTUUR. HH. MM. de Koning en de Koningin worden nog in deze maand in de residentie terug verwacht, en wel vóór het Kerstfeest. Toen de begrooting van den heer Van Lynden Woensdag in stemming kwam, is er van anti-revolutio naire zijde in de Kamer een beteekenisvoile demon stratie geschied. Alle leden onzer groep zijn namelijk opgestaan en hebben vóór de stemming de Kamer verlaten, na vooraf bij monde van Baron van Wassenaer te hebben ver klaard, dat dit heengaan een demonstratie van wan trouwen bedoelde, gericht niet tegen den diplomaat Van Lynden, maar tegen den Kabinetsformeerder en den verdrukker van Gods volk. Dat volk zal door het land onzen vrienden dank zeggen voor deze kloeke daad. Een hulde, die we in naam onzes volks hun te liever bieden, nu èn de Kamer cn de Voorzitter, tegen alle recht in, hun tolk schier het spreken wilden beletten. De Standaard van heden geeft ons op staatkundig gebied een aardig kijkje achter de schermen, ten be wijze hoezeer de Minister van Lijnden de'meerderheid onder den duim heeft. Dinsdag werd een post van f 8000, door den Minis ter voorgedragen om de Regeering in Rumenië te vertegenwoordigen, verworpen. De Minister was hier over ontevreden, men mompelde zelf dat hij ontslag zou nemen. Woensdag komt de heer van Kerkwijk met de vraag of de minister er iets tegen zou hebben indien hij een amendement voorstelde om art. 7 met f 6000 te verhoogen teneinde deze som toe te kennen als bezoldiging van het consulaat in Rumenië, aan den minister geheet overlatende hoe hij het wil besteden. Met 38 tegen 32 stemmen neemt de Kamer dit amendement aan Nieuwjaars-Commissie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de Commissie tot Uitdeeling van eetwaren en brandstoffen op nieuw jaarsdag weder samengesteld is en bestaat uit de lieeren. J. A. A. PKANSEN VAN DE PUTTE als Voorzitter; F. S A. KNITEL, lid van het Burger- ink Armbestuur E. SLOVER, lid der Diaconie van de Ned. Herv. Gemeente. «J. PROOST, lid van het R. C. Parochiaal Armbestuuren J. KOOMAN Az., lid der commissie tot de CEconomisahe Spijsuitdeeling terwijl de heer C. R1SSEEUW het liet secretariaat welwillend op zich heeft genomen en dat deze commissie de bijdragen der ingezeten zal afhalen op Maandag den 13 December a. s. Burgemeester en Wethouders verzoeken geene aal moezen aan de deuren uittereiken, maar deze veeleer aan de commissie toetevertrouwen, opdat zij in staat zij hare gewone nieuwjaarsbedeeling te doen, terwijl Burgemeester en Wethouders vermeenen, dat elke aan beveling tot het geven van ruime bijdrage overbodig zal zijn bij de heilzame strekking der pogingen van de commissie, in het belang der armen. Goes, den 8 December 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G, DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De heer Mackay bracht gisteren in de Tweede Kamer den brief ter sprake voor eenigen tijd aan ds. Valk te Delft gezonden. Volgens mededeeling van den heer Patijn was deze brief niet geschreven, maar waren daarop slechts drukletters geplakt en bijgevoegd, zoodat het onderzoek der justitie hoogst moeilijk is. De minister van Justitie, mr. Modderman, heeft gisteren een dier parlementaire triumfen behaald, die in het leven van dit ministerie, en vooral van dezen minister niet zeldzaam meer zijn. Geen vaderlander die het niet verheugt dat mannen van zoo groote be kwaamheid het roer van Staat in handen hebben, maar|geen antirevolutionair ook, dien het niet in veel hoogere mate betreurt, dat een ministerie met zoo groote gaven, onder de leus „boven de partijen" in waarheid medewerkt tot ontkerstening der natie. De minister teekende zijne roeping aldus „De taak van den Minister van justitie, al zal hij niet de verantwoordelijkheid loochenen voor de alge meene politiek, is allen gelijkelijk te beschermen, niet het minst de minderheden. Ik wil niet terugkomen op de algemeene beraadslagingen der Staatsbegrooting maar ik geloof niet buiten de orde te zijn, wanneer ik naar aanleiding daarvan alleen dit verklaar dat, wanneer men dit Ministerie te gemoet voert, dat het niet zou regeeren, maar geregeerd worden, hij, die dergelijk Minister volgen, mij niet steunen moet. Luisterend naar elk, wensch ik beheerscht te worden door niemand dan door mijne eigene overtuiging. En dit is üiet alleen nu mijn streven, maar dit was het reeds in den tijd waarvan een mijner leerlingen, de voormalige afgevaardigde van Eindhoven (de heer Barge) gewaagde, toen hij hier een jaar geleden de trekken van mijn portret verzamelde." Beheerscht door niemand, luisterende naar ieder is dat niet 't ideaal van dep constitutioneel en minister Het slot van 's ministers rede wordt doar N. R. C. aldus teruggegeven: „Den toestand der Europeesche maatschappij acht ik hoogst ernstig in tal van opzichten. Met een der grootste geschiedschrijvers geloof ik, dat men geen profeet behoeft te zijn om het mogelijk, neen waar schijnlijk te achten, dat vóór nog deze eeuw ten einde spoedt, Europa wacht of dreigt teene sociale omkeering, waarbij de politieke revolutie der^ vorige eeuw slechts kinderspel was. Wat te doen om die gevaren te bezweren Herziening van wetten Daarvan ben ik niet geheel afkee- rig, mits op den juisten tijd en met de grootste voorzichtigheid en met inachtneming van de les van Portalis, die ik verleden jaar heb herinnerd. Tot hen die mochten meenen dat alleen herziening der wetten zedelijke krankten doet verdwijnen, zeg ik-t herzie u zei ven „Voor allen, voor wie vaderlandsliefde iets meer is dan aanhankelijkheid aan eene partij, godsdienst hooger staat dan belangstelling in dogmatiek en kerkelijke leerstellingen, recht niet is een product van conve- nientie of menschelijke slimheid, maar een objectieve macht, is de tijd daar om hun hoogere eenheid tot be wustzijn te brengen, op den achtergrond te schuiven wat ons verdeelt en op den voorgrond te stellen wat ons vereenigt, ouze partijstrijd te zuiveren door onderlinge vereeniging en wederkeerige vereering, onze persoon lijke rancunes te verdringen tot gemeenschappelijken eerbied voor en behartiging van het recht." Bij de herstemming in het hoofdkiesdistrict Tilburg is tot lid der Tweede Kamer gekozen mr. B. M. Bahlmann, met 1480 stemmen. Op den heer Diepen, die bedankt had, zijn 1037 stemmen uitgebracht. De heer H. van Goudoever, inspecteur der registra tie en domeinen 3e klasse te Middelburg, is benoemd tot inspecteur 2e klasse in de divisie Dordrecht. In zijne plaats benoemd te Middelburg, de heer P. J. Idema Greidanus, ontvanger der registratie te Woerden. In de vergadering van leden der Vereeniging de Ambachtsschool te Goes, werd de rekening over Sept. 1879 tot 1 Sept. 1880, sluitende met een batig slot van ruim f 600, goedgekeurd, even als de begrooting voor het volgende jaar. Onder de ontvangposten komt voor een bedrag van pl. m. f330 als opbrengst van de door de leerlingen thans 12 in getal verdiende penningen. Aan twee leerlingen, bekroond met het diploma van den cursus met gunstig gevolg door- loopen te hebben, was het al spoedig gelukt elders geplaatst te worden, aanvankelijk op een loon van 11 cent per uur. Met uitzondering van hoogst enkelen, mocht het gedrag der leerlingen zeer bevredigend ge noemd worden. De gunstige financieele toestand gaf alle reden om te hopen weldra ook een cursus iu het bewerken van het ijzer te kunnen openen, 't Zal nu voornamelijk maar van de aanvragen daartoe arhangen De heer Z. D. van der Bilt Lamotthe, secretaris der vereeniging, die aan de beurt der periodieke aftreding was, werd met algemeene stemmen herbenoemd. (Af. C.) Niet minder dan 48 candidaten hebben zich aange meld voor het vergelijkenk onderzoek naar be„

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1