Nieuwe oesche Courant, Chri&telijk-historisch blad voor Zeeland I «220. Donderdag- 9 December. N\ 684. VAN ONDER OP. UIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. Uitgever I?. Gr. WIJTMAN, TE MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. RIJKS-WATERSTAAT. PROVINCIE ZEELAND. AANBESTEDING. Op Vrijdag 1? December 1880, des voormiddagsten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring door den Com missaris des Konings in de provincie Zeeland, of, brj zijne afwezigheid, door een der leden van de Gede puteerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het ge bouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, Worden aanbesteed Het maken van ticee kouten hinnenvloecldeuren voor de kleine sluis te Hansweert en liet opbergen der uitkomende deuren onder eene te maken afdekking te Wemeldingehehoorende tot de werken van liet kanaal door Zuidbeveland. (Raming f 7930.) Deze aanbesteding zal geschieden volgens 441 der Algemeene Voorschriften Het bestek, no. 193, ligt ter lezing aan het ge bouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg, en is voorts op franco aan vrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Nobelstraat no. 18 te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voor naamste gemeenten des Rijks. Op 11 en 13 December 1881) wordt de noodige aanAujzingen op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur te Middelburg en bij den Ingenieur te Goes. 's Gravenhage, 11 November 1880. Voor den Minister, De Secretaris - Generaal STARING. I. S.-G. Er zullen dan te Middelburg stappen gedaan Worden tot oprichting eener ambachtsschool. Wij kunnen ons plaatsen op bet standpunt der Middelburgsclie Courant en zeggen Critiek der bier en elders bestaande burgeravond scholen is nutteloos op 't oogenblik, wij staan voor de wet, die burgeravondscholen eisebt ter algemeene ontwikkeling. Wij kunnen ons van dat standpunt verbeugen over bet vooruitzicht op eene ambachtsschool van harte wen- scbende dat zij goed zij als over eene uit komst voor den toekomstigen ambachtsman. Als over eene uitkomst. De wet beeft ons in een slop, in een blinden gang doen loopen. Wie zou zich dan over eene uitkomst, over een uitweg niet verblijden Maar dan is ook de wet geoordeeld en ver oordeeld. Het blijkt dat de wettenmakers bij de instel ling en inrichting der burgeravondscholen een grooten bok geschoten hebben. De Middelburgscbe bazen 't woord mis- hage beeren industriëelen niet hebben bij den aanvang der beraadslagingen over bet ge opperde plan, in zooverre zij bet woord voerden, en zonder tegenspraak te ontmoeten, de oude Teeken-akademie recht doen wedervaren. Wij hebben reeds lang geleden er ons innig leed wezen over betuigd, dat die Teeken-akademie is vermoord ter wille van een modern onding. Eu nu baalt de Middelburgsclie een getuige nis aan, ten vorige jare door den directeur der Haagscbe ambachtsschool afgelegd. Wij nemen bet hier over /Zooals de indeeling nu is, moet het v a k-onder- wijs door de noodzakelijke eischen eener alge meene opleiding aan onze inrichtingen voor middelbaar onderwijs schade lijden, gelijk dan ook de ondervinding reeds maar al te duidelijk, vooral bij de burgerdag- en avondscholen geleerd heeft, want deze beantwoorden noch aan het doel, noch aan de behoefte. Het doel harer stichting was, ook aan het volk gelegenheid tot voortgezette algemeene ontwikkeling te geven, maar de behoefte van het volk spreekt zich immer meer uit in den wensch naar meer en beter gelegenheid voor v a k-opleiding. Van daar, op de eene plaats, uitbreiding van het onderwijs op de burger-avondschool door toegevoegde cursussen in het teekenen op de andere, instandhouding van vroegere industrie- en teekenscholenop de derde, oprichting van ambachtsscholen. Zelfs de regeering werkte hiertoe mede, door herhaalde malen toe te staan voor de bij de wet geëischte burgerschool eene ambachts- of teckenschool in de plaats te stellen.7/ Eu verder zegt zij nog, dat volgens dr. Mou- ton »de burgeravondscholen de concurrentie nergens kunnen volhouden, waar goede of rede lijke 1) teekenscholen bestaan." Te Middelburg was die concurrentie wèl vol te houdep. De burgeravondschool kwam in de lokalen der vermoorde Akademie. Nu komt men tot de herziening der proces stukken van den twaalf jaren geleden gepleegden gerechtelijken moord. >Het is toch" zoo sprak een bestuurslid der Maatschappij tot Bèvordering van Nijver heid bet is toch iederen leeraar te doen om zijn onderwijs de meest mogelijke vruchten te doen dragen." Hoe moet bet nu den leeraren der burgeravondschool te moede zijn, als zoo goed als algemeen wordt getuigd, dat zij aan een bedriegelijk werk hunne vlijt hebben gewijd, dat de vruchten van bun arbeid luttel zijn? Beter half gekeerd dan heel gedwaald. Maar nog beter beelemaal gekeerd, de wet veranderd, en de burgeravondscholen afgeschaft Misschien komt het nog daartoe, als ook de ambachtsscholen onpraktisch blijken, en de burgeravondscholen geheel leeggeloopen zijn. Voor 't handwerk is de werkplaats de beste leerschool. 1) Wij onderschrappen. Niet als de leerjongen is geplaatst bij eenige werklieden, die in 't aangenomen" werken, en uit des jongens armen ook nog een profijtje willen balen. Wel als men den knaap plaatst onder het toezicht van een ervaren knecht, die zelf kin deren beeft. De aankomende werkman moet een geoefend oog, eene geoefende band krijgen, en beide krijgt bij 't best door veel teekenen, niet door nu en dan wat te teeken met bet oog op zijne algemeene ontwikkeling. Algemeene ontwikkeling is mooi in schijn, maar hoeveel, of liever boe weinig hoogbe gaafde, veel tijd beschikbaar hebbende lieden zijn algemeen ontwikkeld? Leer den jongen natuurkunde en wat van de scheikunde, maar in de werkplaats zal hij 't best leeren wat bet hardste staal, wat de beste vernis is. Leer hem alles over de houtvezels, maar als hij ééns eene denneplank geschaafd beeft, zal bij nooit weder dennenbout voor greinen aanzien. Er zijn tegenwoordig veel slordige werklieden. Vooral onder de schilders, 't Is of schilderen en teekenen volstrekt geen aanverwante vakken zijn. Er wordt maar op los gesmeerd met verf of witsel, zonder kantjes te brengen of te be snijden, zonder dat er gedacht wordt aan af- poetsen wat buiten stopverf of sponde dik op glasruit of architraaf is gesmeerd. Dat komt omdat de smeerder schilder mag bij eigenlijk niet beeten geen vaste band beeft, en nooit zindelijk leerde zijn op een vel olifants- of bristolpapier. Wij berinneren ons nog levendig hoe op de Akademie op prentkamer, pleisterkamer, bouw- kamer de verschillende vakken tot bun recht kwamen, hoe daar gezonde kunstzin werd be vorderd bij 't ornamentteekenen. Welk een edele naijver bezielde de knapen en jongelingen bij bet mededingen naar den rang van primus in een der vakkenWelk eene belangstelling be toonde een groot deel van bet publiek in den jaarlijkschen prijskamp en de tentoonstelling der prijsteekeningen 't Is al uit daarmee. Kon de oude Akademie herleven, met eenige uitbreiding in 't belang der jongere ijzerindustrie, bet zou eene weldaad zijn. Met de ambachtschool gaan wij toch weder dien weg op. Geen boutje kan gemaakt worden, zonder dat bet eerst geteekend is, geen enkel samengesteld stuk werks is te maken zonder uitslaan. Teeken-akademie en werkplaats vulden eertijds elkander aan. Bazen waren leermeesters, be-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1