gemengde berichten. buitenland. ingezondeF stukken. De onwettig gehuwde paren te Utingeradeel zijn voor zoover mogelijk, (een der mannen is overleden) reeds weder in ondertrouw op genomen. De vraag doet zich thans op of ook in andere ga- meenten er wel steeds aan gedacht is, den burgemeester na zijne gewone herbenoeming, ook als ambtenaar van den burgelijken stand op nieuw te benoemen, en te beeëdigen. Er gebeurt nog zooveel wetsovertreding zonder dat men het weet. |ierSi, ^ciiool en mending Nicnw- cu St. Joostlauri. De heer W. E. M. Engelberts predikant bij de N. H. G. alhier heeft voor het beroep naar die gemeente te Zelhem bedankt. Bedankt voor Baarland door ds. L. Tobi pre- dikaut bij de Chr. Ger. gemeente te Tholea. Middelburg, 6 December. Dr. J. Riemens, beroepen tot predikaat bij de N. H. G. alhier werd gisteren morgen tot zijn dienstwerk ingeleid door ds. Laan van Meieren, met de woorden uit Handel. 1 8 „Gij zult Mijne getuige zijn". Do bevestigde sprak des avouds zijn eerste woord tot de gemeente naar aanleiding van Hand. 4 12 „De zaligheid is in geenen anderenwant er is ook onder den hemel geen anderen naam gegeven, door welken mij moeten zalig worden Ds. L. D. G. Krol, pred. te Zaamslag, herdacht op 2 December jl. zijn 25-jarige ambtsbediening. Wisse. Tot ouderling dezer gemeente is gekozen C. R. Ossewaarde, tot diaken C. Meeuwse, lot kerk voogd VV. Wondergem ea tot netabelen A. de Win ter en C. van Maris. Door den rechter-commissaris te Middelburg is bevel van aanhouding verleend tegen zekeren Josephus Perdaen, geboren te Hengstdijk, oud 26 jaren, die in den laatsten tijd op de Zeeuwsch-Belgische grenzen zwerft. Hij draagt gewoonlijk den linkerarm onder zijn jas verborgen, en geeft dan voor, dat die arm in Atjeh ot in den Fransch-Duitschen oorlog is afge schoten, of ook wel dat hij dien bij eeu spoorweg ongeluk ol iu eene machine heeft gebroken. Hij heeft een zwart uiterlijk, en draagt een hoogen zijden pet, en klompen met riempjes. 's Heercnhoek. Een boerenwagen met drie per sonen er op, geraakte heden in een put. Onmiddellijk toegesnelde hulp redde allen. Dezer dagen ontving eeu landbouwer te Viaar- dingerambacht schriftelijk last, een som geld onder een aangeduide brug neder te leggen. Deed hij dit niet, dan dreigde hij, hem en zijn geheel geziu, ja zelfs al zijn vee te betooveren. De politie spoort den schrijver op 't is echter zeer dc vraag of het wetboek eenige straf bevat, die in deze is toepassen„betooveren" is toch zoo denk beeldig, dat het bezwaarlijk een „geweldadigheid" kan worden genoemd. Een derde gift van f1000 is voor het op te richten Hospitium of convict der Vrije universiteit te Amsterdam ontvangen. Te Deventer is ingebroken. De „inbreken" was de vrijer van eene der meiden, die heimelijk eene visite had afgelegd en, om niet gezien te worden, door eeu venster zich had verwijderd. De uitgever van de Noordbrabander is wegens het betitelen van den burgemeester van Ouden bosch met den naam „trian", omdat hij niet mee werkte tot de feesten bij de inwijding van een r.-k. kerk aldaar veroordeeld tot f 50 boete subs, drie dagen gevangenis. Een Londensch uitgever heeft een Nieuw Testa ment tot den ongehoord lagen prijs van een stuiver uitgegeven en heeft daarvan reeds 400,000 exemplaren verkocht. Hij hoopt het binnen een jaar nog tot een millioen te brengen. De vloot der Mogendheden, die met zoo schitterende vooruitzichten naar het Oosten gestevend is, zonder iets uitgevoerd te hebben, is uiteeugegaan.Niemand heeft zich aan de maritieme demonstratie onttrokken, maar al dadelijk werd alle krachtig optreden gestuit, en de hooggeuoemde eenheid van Europa tegenover den Sultan tot een ijdel woord gemaakt. De vloten zijn naar Malta en Toulon gestevend, en de Grieksche kwestie zal vooreerst blijven rusten. In Frankrijk gaat men rusteloos voort het onderwijs te hervormen naar de heerschende mode. Na kosteloos onderwijs komt thans schoolplicht aan de orde. De keizer van Rusland is, zonder dynamiet ont ploffingen of Nihilisten-aanslagen in zijne hoofdstad aangekomen. Van zijne onlangs gemelde ziekte of ongesteldheid verneemt men thans niet meer. Op de Perzische grenzen zijn de Kurden tegen het Russische gezag opgestaan. Op dezelfde plaats, waar volgens de overlevering Noach zich met zijne ark na den zondvloed nederzette is thans een Russische leger corps van 6000 man opgesteld. KERSTLECTUÜR. Uitgave van de heeren Hvveker Sp Zoon. Christina of de goede keus is thans voor de achtste maal verscheuen, in fraaie nette vorm. Wie dit boekje nog niet kende, leere het nu kennen. Het is een oud werkje dat niet veroudert en 50 ets. kost. De heer E J. Veenendaal schreefVan de kost school weggevoerdeen net boekje met een plaatje op den titel, dat gelijk alles wat dien heer schrijft met graagte zal gelezen worden. Lieve Kerstfeest plaatjes in kleurendruk met Bijbel- sche bijschriften zijn te vinden in een geschenk voor het Kerstfeestvoor 25 ets. bij denzelfden uiigever te bekomen. EBIS' XjEO-EÏSTDIS. Door een „legende" verstaan we, gelijk we weten, de eene of andere verdichting van een persoon of zaak, die geacht wordt met het heilige in verband te staan. De Roomsche kerk vloeit van degelijke legenden over. Écu er van waartoe ons het deze week gevierde kiuderfeest aanleiding gaf willen we tbans ter sprake brengen; minder, omdat wemet dergelijke feesten, die toch altoos een meer of min onnatuurlijk karakter voor den Protestant behouden, dwepen; in tegendeel, veeleer zouden we zeggen: omdat dan ieder, zelfs ook hij, die nog tegen de inheemschgeworden kinderlijke kerstfeestviering bezwaar heeft, daardoor gewonnen worde en er zoo mogelijk het St. Nicolaasfeest, dat toch in den grond der zaak zijn oorsprong aan Rome te danken heeft, door zou hel pen verdringen. Sinte Niclaas was éérst, zooals de geschiedenis ons leert, gildepatroon te Amsterdam, later werd hij er „schutspatroon" van stad en burgerij. De legende verhaalt, dat hij, eer hij nog bisschop van Myra was (in de eerste helft der vierde eeuw) een reis ter zee naar het Heilige Land deed. Op die reis ontstond een geweldige storm, maar Nicolaas bleef kalm en bedaard, en stilde dien, terwijl hij te gelijk een verdronken matroos uit den dood tot het leven terugriep. Dit was de oorzaak, waarom men hem voortaan als „patroon of beschermheilige" van alle zeevarenden beschouwde. Ook hier te lande stichtte men hem in de 9e en 11e eeuw kerken en kapellen. Uit dankbaarheid hing men daarin, na de eene of andere redding ter zee, de van zeewater doorweekte kleêren op. De eerste kerk van Amsterdam, dat toen nog een visschersdorp was, was aan St Nicolaas gewijd, waarom men de Amsterdammers van die dagen niet zelden kenschetst als St Nicolaasmannen, de Urrechtenaars als St Maartens- en de Leidenaars als St Pieters- mannen. St Nicolaas is op die wijze „beschermheilige" ge worden van Amsterdam. Maar hij was ook de „kinderheilige" bij uit nemendheid, en geboren te Phanthera, een stad in Klein-Azië, uit rijke ouders, die hem evenwel vroeg ontvielen, terwijl hij zijn vermogen gebruikte om wel te doen. Immer bleef hij liefst onbekend, en wierp zijn gif ten daarom in stilte, des nachts, door vensters of schoorsteen heen. In de stad Phanthera was een man, zooals de legende verhaalt, die van adellijken bloede was en drie schoone dochters had, maar doodarm was, zoo arm, dat hij bijna in verleiding gebracht werd, om haar eer op spel te zetten. Dat hoorde St Nicolaas, en gaat 's nachts naar de woning van dien man heen, beladen met een zak vol goudstukken, opent een venster en werpt ds goud stukken in huis. De arme huisvader, recht verrast, besteedde dit geld, om zijn oudste dochter uit te huwelijken. Toen Sint Nicolaas dit goede besluit vernomen had, wierp hij in stilte een tweede zak goudgeld als bruid schat voor de andere dochter door het venster. Doch toen hij het voor de derde maal, ook voor de jongste dochter, in stilte wou doen, kwam het geheim uit, en tot herinnering daaraan werden de koeken, die men den kindereu gaf uit zijn naam met goud beplakt en naar zijn beeltenis, die de Sinter-niklaas koeken oorspronkelijk hadden, klaasjens genoemd. Sint Nicolaas werd ook de vriend en vertrouweling na al het gebeurde, van alle minnende harten van daar zijn „hijlickmaker" (huwelijkmaker) en zijn „marse- paine hartjens." Sint Her claes is zijn eigelijke naam, dien men dan ook in de 14e eeuw alzoo schreef: Her beteekent Heer, derhalve met andere woorden: heilige Heer klaes. Den heiligen gaf men in die dagen onder onze landgenooten dan ook algemeen den titel van Heer, dien men aan hun naam liet voorafgaan in Frankrijk ging men een stap verder, en noemde men hen Barons en God-zelf Sire. In het korttoen Sint Nicolaas bisschop van Myra was, was er in zijn bisdom een waard en ziedaar een legende, die nog ouder het volk voortleeft die kinderen stal, slachtte en er vleeschpastijtjes van maakte. De bisschoppelijke kindervriend ging er heen, daalde tot den diepen kelder af, en vond er een tobbe met in het zout gelegd kindervleesch. Hij strafte den wreedaard, maakte een kruis over de tobbe, en de kicderen herleefden, vroolijk uitroe pende, wat nog wel eens het lied van de kleinen is „Sinter claes biscop Settie hooghe mutse op ;lANDELSBE!{iGHr;^ Graanmarkten enz. Rotterdam, 6 December. Tarwe en Kookerwten 50 et., Rogge 25 cfc. lager mesting erwten zonder koopers. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 4 Dec. 1880. Nederl. Certifie. Werkelijke schuld. 2'/j pet. 64!/8 dito dito dito .3 dito dito dito 4 1017/s Loten stad Amsterdam 3 110 dito dito Rotterdam 3 0 1015/* Rusland ÜbligaLiën 1798/1815 5 Certifie. Inscr. 5e serie 1854 6 #57 Dito dito 6e serie. L855 813/s Obligation dito /"1000 1864. 5 dito L. 100 1872 5 SVU ditoL. 100 1873 5 89*/s dito 1877 dito5 933/s dito leening 1867—69 5 7674. Loten 1864. 5 1381/.! Loten 1866 5 Aand. Spoorw. Gr. Maatach. 5 1225/s Mededeel iug e» Watirschuwliag voor anderen. Aan de Redactie of wie het aangaat die in de Middelburgsche Courant van 1 December 1880, no. 240 beweerd heeft dat steller dezes een gevaarlijk spel met cijfers speelt, wordt bij deze nader en na drukkelijk opgemerkt. Gij beweert dat f 196,86 jaarlijks, of in zes jaren f 1181,16 voldoende is om een som van f 1000. tegen een rentevoet van vijf percent terug te betalen. Gij hebt te dier zake volkomen gelijk, maar waarom vordert dan de Rotterdamsche Hypotheekbank voor Nederland, volgens haar tafel door de directie uitge geven, daarvoor f 200,20 per jaar of iu zes jaren f 1201,20. Wanneer steller van u leent f 1000 tegen 67a pet. 's jaars op de volgende wijze af te lossen Rente eerste jaarf 55,00 Aflossing - 166,663/3 Zamen f 221,66% Rente en aflossing tweede jaar f 212,50 Derde jaar- 203,S3i/3 Vierde jaar- 194,16*,3 Vijfde jaar- 185.00 Zesde jaar- 175,837$ Zamen f 1192,50 Dan geniet gij 57s pet. intrest per jaar van uw ka pitaal en steller betaalt in de zes jaren nog f 8,70 minder dan hij aan gemelde Hypotheekbank zou moeten doen, iets wat immers verreweg de voorkeur verdient boven het zich met die bank in te laten. Hiermede wil steller evenwel niet beweren, gelijk gij hem verwijt, dat de hypotheekbanken, gemeente- crediet en de Vennootschap Nederland, gevestigd te Amsterdam, gevaarlijk spel met cijfers speleD. Vol strekt niet, want zij alle drie varen uitmnntend wel bij hunne cijfers doch om die welvaart te erlangen zijn duizenden en duizenden in Nederland zoo gewillig als koeien, om zich door gemelde maatschappijen op de meest eerlijke en behendige wijze zoo te laten uitmelken, als met eerlijke cijfers maar mogelijk is te doen. Dat is hoofddoel van de hypotheekbanken, zoowel als van gemeente-crediet en de Vennootschap Nederland, ten minste wat zijne overleveringskassen betre-t. Uit zoo danige verdeelde kas heeft ouder anderen een Goesche- naar, die, volgens de bestaand_e tabel van aanmoedi ging tot deelneming, had moeten genieten van f 1000 tot f1225, daaruit slechts erlangd voor zijn aandeel f 691.03 of nog f43.82 minder dan hij zelf met rente op rente a 4 pet 's jaars van zijn iuleggelden met ver dere onkosten had kunnen verzamelen, terwijl de winst door de vennootschap bij bedoelde verdeelde overlevingskas behaald, buitèusporig te noemen is. Voorts heeft steller met zijn berekeningen geen ander doel gehad dan om de gemeente Middelburg zoo mogelijk nog tijdig van eene bezwarende geld leening in het nadeel der ingezetenen te verlossen, doch ten gevolge der snelle goedkeuring dier leening door heeren Gedeputeerde Staten, is zulks geheel mislukt, welke bewering door de Redactie der Goesche Courant ten volle bevestigd kan worden. Goes 4 December 1880. N. M. BOSDIJK.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3