GEMENGDE BERfGHTEN. BUI N 0 HANDELSBERICHT' N j De openbare terechtstelling van Willem Marianne de Jongh voor het gerechtshof te 's Hage is bepaald op Donderdag 23 December e. k. Dr. A. Kuijper is tot eerelid van het Ned. Werk liedenverbond Patrimonium benoemd en heeft die be noeming aanvaard. Dit Verbo d heeft zich tot Z. M. den Koning ge wend met verzoek om het strafwetboek niet goed te keuren, tenzij de doodstraf er in opgenomen worde. Bij de Vereeniging voor Christelijk Nationaal School-onderwijs is in de rentelooze geldleening, groot f 50,000, voor het fonds tot het verleenen van voorschotten, ten behoeve vau nieuw op te richten Christelijke scholen, op dit oogenblik voor een kapi taal van f 27,000, waarvan f 17,750 uit Amsterdam en f 0250 uit andere plaatsen des lands, deelgenomen. Nu de le Serie a f 100,000 geheel uitgeput en de 8e Serie a f 50,000 nog niet volteekend is, kan, tot groote schade van het Christelijk Onderwijs, aan de voortdurende aanvragen, om hypothecair voorschot niet voldaan worden. Mogen de ontbrekende f 23,000 eerlang bijeengebracht zijn lierh, School fit lending Biervliet, 2 December. Heden is alhier beroepen bij de N. H. gemeente ds. H. W. Brandt, predikant te St. Kruis De heer C. Reijers, predikant te Ellewoutsdijk, zal zijn afscheidsrede houden op Zondag 12 December a. s. des avonds ten zes ure. Dit ongewone uur, in deze streek is juist daarom gekozen, omdat de weinige ringpredikanten deze gelegenheid zouden kunnen bijwo nen, daar zij des namiddags verplicht zijn in de vacante gemeenten, en des voormiddags in hunne eigene ge meente op te trelen. KaarlaiBfl, 2 December. Gisteren had de inwijding plaa's van 'het nieuwe schoolgebouw. Des mor gens ter gewone tijd begaf den onderwijzer en de scholieren zich nog naar de oude school, doch om niet lang te vertoeven, maar om als 't ware het oude gebouw een afscheidsgroet te brengen. Ten half twaalf begaven zij zich naar de nieuwe school, waar een paar dichtstukjes, voor deze gelegenheid vervaardigd( werden aangeheven. Inmiddels trad de heer Hamer, school opziener met den Burgemeester en gemeenteraad, en secretaris, alsmede de heer Hannik, architekt en de heer Hoogvliet de school binnen (de lieer School opziener Jansen was verhinderd) waar toespraken werden gehouden, door den heer Hamer, den onder wijzer, de heer de Hond, den Burgemeester, alsook (loor den heer Hannik, waarna genoemde heeren en de leden van den gemeenteraad zich aan eenen een- voudigen disch iu het gemeentehuis vereenigden. Heden middag werd de schooljeugd ruim onthaald op krenlekoekjes en warme dranken waarvan zij natuurlijk, gekleed in Zondags gewaad een gretig gebruik maakten. Ofschoon er een aantal Roomsch Katholieken tot deze gemeente behooren zoo wordt er door geen enkel Roomsch Katholiek kind van de staatsschool gebrnik gemaakt. Biervliet, 2 December. Gisteren mocht het den landbouwer Verplanke, van de Reigerhotstede, wien de vorige week zes stuks hoornvee ontstolen werd, gelukken zijne zes koeien in beslag te doen nemen, te Nieuwburg, gemeente Assenede. Den heer Verplanke had een premie van 300 fraos gesteld op de ont dekking. Naar aan de N. R. C. uit Hoofdplaat wordt gemeld zou verleden week onder Retranchement in het zoo genaamde Hazeogras, een moord gepleegd zijn op een rijksveldwachter, genaamd De Pon. Voorts zou deze week, onder Oostburg, een schaapherder om het leven zijn gebracht- Blijkens uit, goede bron geputte inlichtingen is de eerste moord gepleegd op Belgisch grondgebied en op een Belgisch am'>leuaar der politie, terwijl van de van de tweede misdaad niets bekend is. (M. C.) Onlangs las men in de Zaanstreek de volgende advertentie Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Wor- mermeer, zullen op Zondag den 24 October 1880, des morgens ten IIVa ure, in een hunner lokalen voor den tijd van 6 jaren presenteeren te verhuren het land, genaamd de Haarlemmer Ven, liggende in de gemeente Wormermeer bij de Noordsche Balk, bij het kadaster bekend in Sectie B, No. 1206, ter grootte van 1 Hectare 68 Aren en 20 Centiaren. Op die wijze beijvert zich het modernisme in de Zaanstreek om den Rustdag te niet te doen. Een man bouwde te Alkmaar een huisje dicht bij Den Hout en meende daar een herberg te begin nen. Toen het af was. vroeg hij om een uitweg door den Hout, daar anders zijn huis ontoegankelijk zou 1 2ijn. Dit is hem geweigerd. Een schutting is tegen het door hem gekochte lapje grond opgericht en het huis is nu niet anders dan per ballon te bereiken. Een oud-mannenhuis annex een ijskelder zal men op Urk bouwen Alleen voor de antiquiteiten uit de nalatenschad van den heer Jo9epbus Jitte te Arasterdam is bij openbare veiling geboden f 76,500. Een bewoner der Rotterdarasche gevangenis is gevlucht, zonder dat men hem tot heden op 't spoor is. Al rust voor het oog het zwaard, en denkt men voor heden niet aan den krijg, het geharrewar onder de volken gaat voort. Vrede op aarde is een liefelijke gedachte, een sehoone profetie, die, naar we vastelijk gelooven, eenmaal in vervulling komen zal. Maar thans staat daar nog slechts een verdeelde wereld, die het slechts aan de macht ontbreekt om hare meeningen met geweld op te leggen. Het Iersche laodverbond, de Russische Nihilisten de Fransche „rooden", de Duiteche socialisten zorgen voldoende dat het aan strijd en woeling niet ont breekt, en als de landbouwers iu Ierland hun bedijf onder bedekking der gewapende macht moeten uit voeren, als het toeval slechts nu en dan een ge heime Nihilisteu-drukkerij doet ontdekken, als de Fransche en Duiische oproermakers slechts naar een gelegenheid wachten om hunne ideën. des noods door bloed te vestigen, dan is het plicht van den Neder lander God te danken voor het rustig „plekje grond" dat hem ter woning is geboden- Laat ons om het vele droevige en afkeuringswaar- dige het goede niet voorbijzien KERST-LECTUUR. Uitgave van H. A. Berende Harderwijk. Onder de Kerstboekjes van den hter Berends muut vooral uitWillian Greenhet kind uit een der achterbuurten van Londen. Het leven van den armen, verwaarloosden knaap, liefderijk opgenomen, door een christelijk gezin, is boeiend geschreven, evenzeer als Het gouden horloge11 door P. de Mol Moncourt, en een donkere en heldere Kerstnacht, van P. Vergers. Zoola .g onze kinderschaar voor eenvoudige ver haaltjes -als (leze hart en oog heeft, zullen ook deze verhalen hun weg wel vinden. BOEKAAN KO DIGI VG. Hedendaagsch Christendom. Wat is het Wat moet het wezen Uit het Engelsch. Nijmegen. P. J. Milbom. Prijs 50 cents. Dit boekske zal zeker verschillend ontvangen wor den, en misschien sticht het ook nog heel wat goeds. Ons dunkt het is best op zijne plaats in handen van christelijk-gezinde menschen, die misschien door dezen schrijver heidenen worden genoemd! Zullen wij zeggen dat wij deze 84 bladzijden met onverdeelde instemming gelezen hebben? Dat zou den schrijver zonder eenigen twijfel leed doen, en de geachte vertaler verwacht dat ook niet. Immers in de voorrede vraagt Courta den vriendelijken lezer, „dit werkje niet half gelezen ter zijde te leggen", want „om het het heidendom in zijne oprechtheid, en het naam-christendom in zijne nood zakelijke zwakheid recht te laten wedervaren, moest de oplossing die een waar christen in korte woorden kon samenvatten, tot het einde worden verschoven. Half gelezen behoeft men dit beekje dan ook niet ter zijde te leggen, de vorm reeds maakt dat niet noodzakelijk, en de inhoud geeft er geen aanleiding toe. Toch is dit boekje eenzijdig. Maar voor een enkele reis juichen wij deze eenzijdigheid van harte toe. Ons dunkt het vermoeden wordt, zeker tegen den zin van schrijver of vertaler, door het lezen van deze samenspraak gewekt, alsof alles in orde ware wanneer maar alle goederen aan de armen worden gegeven, en de ontknooping met de geschiedenis van Ainslie heeft wel wat weg van een Deus ex machina. Overigens heeft schrijver dezes de tentoonstelling van naam-christendom niet kunnen lezen zonder schaamte, smart en verootmoediging. Maar een boekaankondiging is geen confidentie. Ieder lezer oordeele zelf na de lezing, waartoe wij hem van harte opwekken. Wat predikt ons het gebeurde in den HaagToespraak gehouden in de Herv. Kerk te Goes door P. Huet. Goes. A. A. W. Bolland, Prijs 20 cents. De gansch eigenaardige predikgaven van den heer Huet komen ook in deze toespraak weder uit. Zij is uitgegeven op verlangen van velen en daarom ook later opschrift gebracht. „Het is waar" zegt de heer H. dat de eerste indrukken van het gebeurde nu reeds zijn verflauwd en menigeen thans liever van dit droevig onderwerp niet meer hoort. Maar wellicht is hit juist om deze reden zaak om de toespraak niet achter te houden, ten einde te voorkomen dat, met de herinne ring aan de gebeurtenis, ook hetgeen zij te zeggen heeft uit het hart worde gewischt. Genesis 4 7 (niet 17) is de tekst. „Is er niet, indien gij weldoet verhooging? En indien niet, de zonde ligt toch aan de deur. Zijne begeerte is toch, tot U en gij zult over Hem heerschen." En nu wordt, na bespreking van zin en verbaud der tekst woorden, nagegaan (en de „gebeurtenis in den Haag" stilzwijgend als 2e tekst genomen): 1. Wat wij zijn i 2. Waarvoor wij blootstaan 3. Waarin onze veilig heid ligt. Wat de exegese betreft, zoo wil 't ons voorkomen dat, waar de prediker kennelijk de meening deelt van vele voortreffelijke uitleggers dat hier de zonde als een roofdier wordt voorgesteld, welks begeerte is den rctënsch als een prooi te bespringen, dit ook in het voorlezen ten dus hier in het nederschrijven) van den tekst had mogen blijkeu, en dus geschreven had kun-» nen worden Hare begeerte is toch tot U enz. Maar wij willen dat alleen iu het voorbijgaan opmerken, wetende wat daar niet zonder eenigen grond tegen deze beschouwing is in te brengen, en overtuigd dat de hoorders en nu ook de lezers dezer toespraak niet allereerst oordeelen naar homiletische beginselen. Wat wij zijn predikt ons dan Kaïu's moord en de gruwelijke misdaad in den Haag, En nu worden hier in een kort besprek de uitingen nagegaan waartoe deze wandaad aanleiding gaf. Uitingen van ontroering, afschuw, medelijden. En als nu de vraag opkomt „is dan de rnensch waarlijk van nature een duivelskind en voorwerp van Gods toorn dan antwoordt de prediker „neen, maar hij kan het wordeu." Want 2e zitn wij waarvoor wij blootstaan. En mag nu schrijver dezes openhartig zeggen wat hij van deze toespraak dacht Dan zij 't hem vergund te gewagen van de onver holen bewondering waarmede hij dit gedeelte vooral eerst gehoord, daarna gelezen heeft. Want 't is geene lichte zaak over zulk een algemeen besproken onder», werp van den kansel te spreken, en dat zóó goed en zóó kiesch te doen. Wij kunnen hier de bedoelde bladzijden niet over schrijven, maar raden ze ieder ter lezing aan. Het zijn de bladz. 9 en 10. Misschien had het verhaal bl. 10 en 11 zonder groote schade kunnen verzwegen blijven want, ofschoon wij ten volle de mogelijkheid waarheid en geloofwaardigheid willen erkennen van zulke geheimzinnige dingen', raag gevraagd worden of de nadeelen der mededeeling aan eene schare die daarvoor de noodige gegevens zeker niet geheel bezit opwegen tegen de voordeelen, en of deze laatste niet óók langs anderen weg waren te verkrijgen. Gaven wij verslag van het gehoorde wij deelden dan ook den inhoud mede van hét derde punt van de toepassing. Thans volsta de wensch dat deze toe spraak in veler handen mogejtomen en ten zegen zij. En de opmerking dat zij iu herinnering verdient te blijven, óók dewijl deze gebeurtenis (die de evange liedienaar overigens niet gehouden is te bespreken) bij het licht des evangelies en als teeken des tijds wordt beschouwd. Bijbel voor de jeugd door A. Loeff. Dordrecht C. Morks Jz 1880. 24 af leveringen, prijs met 48 chroraolitografiën. 60 cent per afl. zonder deze 40 ets. Voor zoover uit ééue aflevering te oordeelen valt ia deze „bijbel voor de jeugd" een aanwinst. Ook 'de platen, hetgeen niet van iederen geil lustreerden bijbel, 't zij voor groote of voor kleine kinderen, gezegd kan worden. Wij hadden reeds Jang gevvenscht zulk eene doorloopeude bijbelsche geschiedenis te bezitten, wen- scben den schrijver voldoening van en aanmoediging tot den arbeid en den uitgever een flink debiet. IV. G. Graanmarkten enz. Middelburg. 2 Dec. De aanbieding van alle artikelen was heden zeer ruim en bestond er aan lagere prijzen waarvoor men ook wel genegen was aftegeven, goede' kooplust. Nieuwe Tarwe 50 cent lager, de puikste 9.50 e-oedp soorten f9.— f9.25. Rogge 8.50. Wintergerst 6.- 6.25. Zomergerst 25 centlager met weinig vraag 5.40 a 5 50* Haver f 3.50 a f 4. Witteboonen van f 12 tot f 12.75. Bruineboonen van f 10.50 tot 121.50. Paardeboonen 25 cent lager met weinie vraao- Platte boonen f 6.75. Groene Erwten 50 cent lager Puike kooksoorten f 10.25 a f 10.50. Voersoorten f9.25. Canariezaad f 11. Ter veemarkt waren aangevoerd 12 paarden, 4 vette koeien, 2 vette ossen, 5 vette vaarzen, 8 kalkoeien 2 kalfvaarzen, 13 varekoeien, driejarige ossen, 9 stuks' jong vee, 4 stieren, 3 schapen, 80 magere varkens. De gemiddelde prijzen waren: pari den f 50 a f 300; vette koeien 66 a 72 cent per kilo vette ossen 62 a 74 cent per kilo vette vaarzen 70 a 76 cent per kilo kalf- koeien f 130 a f 200 per stuk knlfvaarzen f 120 a f 150 vare koeien f 50 a f 130 per stuk driejarige os sen f af—; jong vee f 40 a f 100 per stuk, stieren f 40 a 70; schapen f 8 a f 12 per stukmagere varken" f 10 r 30 per stuk Versche boter f 1,32 a f 1,40; eieren per 100 stuks f 6,20.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2