Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland. Donderdag 2 December. 681. (ÏESIEEXTP^AKEX. 83*0. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag eit Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. Uitgever P <Jr. W I.J T M A JS te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. II. GOES. In ons nummer 676 van 20 November komt een ingezonden stuk voor van A. B., over de houding der anti-revolutionaire leden van den Gemeenteraad te Goes. A. B. herinnert er aan dat De Standaard er den anti-revolutionairen kamerleden een verwijt van heeft gemaakt, dat zij bij de eindstemming vóór het strafwetboek hebben gestemd, zonder te protesteeren tegen de in dat wetboek neder- gelegde beginselen. A. B. klaagt en zeker terecht over de hooge kosten van het staats middelbaar- en lager onderwijs te Goes, waar van katholieken zoomin als anti-revolutionairen gediend willen zijn, of er slechts noode gebruik van maken. Hij geeft toe dat, nu de scholen er eenmaal zijn, ze ook moeten onderhouden worden, en eene afstemming der begrooting niet tot het gewenschte doel zou leiden, maar hij had de anti-revolutionaire raadsleden krach tiger willen zien optreden als bezuinigingsmau- nen, hij had ze pogingen willen zien aanwenden om het liberalisme in zijne dolle vaart te stuiten, 't Hindert A. B. dat, terwijl de christelijke school te Goes het financieel hard voor 't zeg gen heeft, zijne geestverwanten in den Raad hunne toestemming geven tot kwistig" gebruik van bet geld der burgerij voor het staatson derwijs. In 't kort hebben wij de bezwaren van A. B. herhaald, ten gerieve van hen, die zijn stuk niet by de hand hebben. Ons dunkt dat de anti-revolutionairen in den Goeschen Raad, hadden ze hunne kiezers willen onthalen op krasse uitdrukkingen, zich zeker luider hadden kunnen uitspreken tegen de uit- uitgaven voor het staatsonderwijs, maar 't is de vraag of zulke uitdrukkingen daar eigenlijk te pas waren gekomen. Het bezwaar van A. B., dat van zijne geest verwanten in den Raad zijner woonplaats, en ook het onze bestaat niet zoozeer tegen de be zoldiging van het onderwijzend personeel als zoodanig, maar tegen de verregaande eenzijdig heid der schools, die slechts voorziet in de behoeften van het ongeloovig en onverschillig deel des volks. Al wat wij vernamen van de beraadslaging over de Goesche gemeentebegrooting, herinnert ons aan 't oude rijmpje Het Middelburgsche vad'ren tal Zat eens, 't is lang geleên, En sufte en dacht het hoofd zich mal, En wist niet meer waarheen De kas, de zieke, kranke kas Bracht hen in zulk een nood Wij krijgen zoo den indruk dat lieel het Goesche vaderental met de begrooting verlegen zat. Het bericht, dat van het Burgerlyk Arm bestuur, ten gevolge van verminderde opbrengst van landerijen, vooreerst geen bijdrage zou te wachten zijn voor bezoldiging van het onder wijzend personeel op de school der vierde klasse, moest al dadelijk al de raadsleden vrij laag stemmen. Burgemeester en wethouders hebben, bij de bespreking van voorgestelde traktementsverhoo- ging voor onderwijzers, het stellig uitgesproken, dat deze hij verhooging van ambtenaars-trakte menten zeker niet in aanmerking zouden komen. En 't waren juist de onderwijzers met hoofd onderwijzers-acte, die door de heeren van Elle- meefc en Massee, op voor zulke voorstanders der staatsschool tamelijk zachtzinnige wijze, voor verhooging werden aanbevolen. Waar wij bezwaren, en heele groote zelfs, tegen de schoolwet hebben, dan is dit niet tegen het vermeerderen van het aantal der onderwijzers, want het is maar al te waar, dót tot dusver op vele plaatsen de klassen veel te groot zijnde onderwijzers kunnen ze niet goed overzien, er kan niet genoeg op elk leer ling en diens werk in 't bijzonder gelet worden. Vermeerdert nu 't getal der hulponderwijzers, dan spreekt het vanzelf dat een groot gètal hunner zich niet behoeft te vleien met de be trekking van hoofd eener school, al hebben zij daarvoor acte. 't Zal niet lang duren of vele mannen van eenigen leeftijd zullen op de scholen de tweede en derde man zijn en blijven. Wan neer zij nu huisvaders zijn of willen worden, wanneer zij zeiven voor geschikte woning te zorgen hebben, is dan f 700 te veel? Heeft het hoofd der schooly in dienstjaren en bekwaam heid weinig of niets boven zijn eersten helper staande, 1000 of 1100 gulden met vrij woning, heeft een pas aankomend hulponderwijzertje op vele plaatsen al f 600. dan mag er wel eens wat beter om dien eersten helper met zijne hoofdonderwijzers-acte en zijn gezin gedacht worden. Wij zeggen dit niet bepaald met het oog alleen op Goesche toestanden, maar wil men onze scholen drukken door onedele concurrentie, dan mogen raadsleden van onze partij toch den strijd niet voeren door pogingen tot uithonge ring van staats onderwijzers. Waar, bij afwezigheid van 2 leden, met 9 stemmen tegen 2 alle verhooging van onder wijzers-traktementen werd afgewezende burge meester zich uitliet als wij hierboven vermeldden, en ook de beer Pilaar zeker geen voor stander onzer beginselen zich tegen elke verhooging verklaarde, was het daar dan noodig dat onze geestverwanten met protesten optraden Ten vorigen jare heeft de heer den Boer er reeds op gewezen, dat de hoogere burgerschool voor jongens alleen meer brandstoffen behoeft dan de hoogere burgerschool voor meisjes, de vier lagere scholen en de bewaarschool samen, en nu begint de financieele commissie zelve te vragen om een ander stelsel van verwarming voor bedoelde school. Kortom, de heele behandeling der Goesche begrooting geeft ons den indruk, dat alle raads leden op zuinigheid bedacht waren, ter nauwer- nood durfden sommigen het benoodigde voor de brandweer toestaan. Mag men het weekblad Vooruit tot ge tuige nemen, dan hebben de heeren den Boer, Pilaar, en de burgemeester, dus een der onzen en twee der liberalen", zich al heel schriel jegens de onderwijzers betoond. Waar het geldt de weelderige inrichting van schoolgebouwen, het heffen van schoolgelden, daar hebben de onzen te getuigen en te strijden. De gemeente Goes rekent er op dat, tenge volge der nieuwe schoolwet, haar f 5242,50 door het rijk zal worden uitgekeerd, zijnde 30 pet. vergoeding in de kosten van het onderwijs. Wanneer daartegenover nu reeds blijkt dat er door burgemeester, wethouders en financieele commissie aan geen traktementsverhooging van onderwijzers kan gedacht worden, dan blijkt het dat het liberalisme »in zijn dolle vaart" be gint dood te loopen, en dat anti-revolutionaire raadsleden, zoolang zij het toch niet kunnen bij stemming, die vaart niet zullen stuiten door hunne redevoeringen. De Goesche liberalen" willen op zijn groot- steedsch met alle schoolnieuwtjes meêdoen zij kunnen 't nauwelijks verkroppen dat een ou derwijzer uit Middelburg hen voor is in de be oefening der huisvlijt", maar als zij nu reeds aan hun deken gaan pluizen, en de burgemees ter nu reeds aast op de groote f 5000, door het rijk als vergpeding voor onderwijskosten aan de gemeente (niet aan de onderwijzers, zei hij) toe toe te staan; dan is 't veel mooier ora te zien hoe de liberalen" haspelen, dan te hoo- ren wat de anti-revolutionairen al zoo dikwijls gezegd hebben. De heer A. B. zal zeker ook weten wat de heer Lobman aan De Standaard heeft geant»

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1