Jterh, Sctrnnl etr lending. L a n (11) o ii w. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND Stemming overbracht. Kort daarop werd de heer *9 Jacob tot adjudant van den Gouverneur-Generaal benoemd. In 1848 nam hij deel aan de eerste Balische expeditie, en onderscheidde zich daarbij dermate, dat hij benoemd werd tot ridder der Militaire Willemsorde. Op het laatst van 1848 verliet hij den dienst bij de marine en aanvaarde een der toenmaals voor het eerst zonder gouvernements-voorschot uitgegeven nieuwe sui kercontracten. Van 18481857 heeft hij zijne fabriek onder eigen toezicht doen bouwen en haar zelf ge dreven en geadministreerd. Als zoodanig was hij in dagelijksche aanraking met de inlanders, de dessa- besturen en met de ambtenaren van het biunenlandsche bestuur, en werd zoodoende practisch vertrouwd met de dessa-inrichting en de zeden en gebruiken der be volking. Alzoo, de heer 's Jacob is geen vteemdeling in Indië. De uitslag der verkiezing te Sn eek is een wezenlijke teleurstelling, die niet te verbloemen valt. Niet omdat Oppedijk nog niet gekozen werd. Omdat er relatief geen aanwinste, eer een kleine achteruitgang in stemmen was. Wel niet van groote beduidenis, maar toch grievend voor de leiders der beweging, wier ijver en toewijding verre is boven onzen lof. De tegenstander klom van 1799 op 1865, dus 66 stemmen. Wij slechts van 1687 op 1717, dus maar 30 stemmen 36 minder derhalve. Voorshands blijft het dus bij het oude onrecht. Omdat de Liberalen een goede honderd stemmen meer uitbrachten, krijgen zij drie zetels en wij niets. {Standaard.) Bij de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer te Maastricht zijn uitgebracht 1668 stemmen, waarvan 1199 op den heer Ruy3 van Beerenbrouck en 384 op den heer Pelser van Berensberg. Bij de verkiezing te Tilburg zijn uitgebracht 2067 geldige stemmen. Eene herstemming is noodig tus schen de heeren Bahlmann (951) en Diepen (935). Naar men verneemt, zal de Koninklijke familie op den 24. December van het Loo te 's Ilage terug- keeren en alsdan geruimen tijd, vermoedelijk tot na Paschen, in de residentie blijven. Men schrijft aan het Utrechtsch Dagblad, betreffende den toestand van den Noorder-Lekdijk Heden is een der groote Stoombaggermolens van den Rotterdaraschen Waterweg met een aantal zand bakken hier aangekomen en in werking gesteld tot het opbaggeren van zand uit de rivier de Lek voor den te leggen zwaren berm achter de verzakking in den Noorder Lekdijk beneden Vreeswijk. Dadelijk na het ontstaan der verzakking begon een groot aantal werk lieden grond aan te voeren om het opgekomen binnen maaiveld te belasten en met het aanleggen van den berm een begin te maken. Sedert eergisteren is geen verdere zakking waargenomen Het buitentalud wordt met een stevig rijsbeslag voorzien en blijft met de kruin onbewegelijk staan. De kruin is tot de breedte van 3.50 M. met een talud van 2 op 1 naar binnen afgegraven om het af brokkelen van de rechtstaando binnenkant te voor komen, zoodat het geheel er thans uitziet als een niet breede rivierdijk met een Hinken berm er achter. Dagelijks wordt de dijk bezocht door verschillende autoriteiten en deskundigen. De verzakking boven Vreeswijk is reeds van een breeden berm voorzien. Vlissingeii, 26 Nov. Ds. J. H. Klomp, predi kant bij de N. H. G. alhier heeft bedankt voor het beroep naar Rijssen. VlisMiiigeii. Na jarenlang in verschillende vaca turen voortdurend 4e hebben beroepen, is er thans uitzicht dat het aantal predikanten bij de N. H. G. weldra compleet zal zijn; ds. Iz. Moutagne van Mon nikendam heelt het beroep naar deze gemeente aan genomen. Ds. II. J. Jansen, predikant te Groede, is be roepen te St Anna ter Muiden, waar ZEw. den 26 December 1816 geboren werd. De candidaat J. H. Geselschap Wz., is beroepen te Stavoren, te Molenaarsgraaf en te Ovezaude en Driewpgen, en heeft toezegging van beroep ontvangan naar Groote landt, c. a. Aangenomen het beroep tot predikant bij de N. H. G, te Amsterdam door ds. P. C. van der Horst te Schiedam, en daarvoor bedankt door ds. N. Pikaarte Harmelen. De in het synodale reglement op het hooger onderwijs in de godgeleerdheid gemaakte nieuwe be palingen zijn door de provinciale kerkbesturen met 36 teo-en 30 stemmen verworpen. Omtrent die bepalingen in het belang van de Amsterdamsche universiteit ge maakt, wisten een paar kerkbesturen, die eerst na de onlangs gehouden buitengewone synode vergaderden, bij hunne stemming reeds dat ze door het Amster- I damsche comité ter zake onaannemelijk waren verklaard, en dat heeft waarschijnlijk invloed gehad op hunne stemming. Het hoofdbestuur van het Nederlandscli Onder wijzers-genootschap heeft een dankatlres gericht aan den heer A. Moens bij zijn aftreden als volksvertegen woordiger, vertrouwende daarmede te handelen in den geest der groote meerderheid der leden van dat genootschap. Ofschoon wij den winter pas zijn ingetreden, is reeds nu de plaats bepaald, waar het Noorder Evan gelisch Zendingsfeest in 1881 zal gehouden worden. Die plaats is het Oranjewoud, nabij Heerenveen. Even als vroeger heeft de heer mr. H. VV. De Blocq van Scheltinga een gedeelte van zijn buiten voor dit doel beschikbaar gesteld. Met betrekking tot onzen vee-uitvoer kan worden gemeld, dat het betrekkelijk verbod, behalve in Prui sen, thans ook is opgeheven in Bremen, Hamburg en Oldenburg. In Engeland is de regeering niet gezind vee-uitvoer uit Nederland toe te laten, zonder de slachting aan de losplaats weder vrij te laten, zoolang niet alleen de longziekte, maar ook het mond en klauwzeer hier niet geheel zijn geweken. Nu een en ander óf gebleken is, óf krachtig wordt bestreden, mag worden verwacht, dat ook in Engeland de beperkende bepalingen op den invoer van Nederlandscli vee hun langsten tijd gehad hebben. Bij bevelschrift der rechtbank te Middelburg, is tegen A. R., laatst ontvanger der registratie en domeinen en bewaarder der hypotheken en van het kadaster te Goes, wegens misdrijven, strafbaar met orimineele straften, rechtsingang verleend, met bevel dat hij zal worden gevangen gehouden tot nadere beschikking in het huis van arrest te Middelburg, ter zake onder meer, dat hij in zijn genoemde qualiteit heeft ontvangen gelden, zoo voor rechten verschuldigd wegens overgang van hier te lande gelegen vaste goederen aan vreemde lingen toebehoorde, als voor koopsommen, kosten en interesten van door den staat verkochte onroerende goederen, welke door hem niet verantwoorde gelden zijn verduisterd en ten eigen bate aangewend voorts het valschelijk in strijd met de waarheid afge/en van bewijzen van onbezwaardheid van verschillende per- ceelen lands, gelegen in de gemeente 's Heer Arends- kerke en Wolfaartsdijk, welke goederen nog met hy potheek ten behoeve van den staat waren bezwaard. Ten gevolge van den Belgischen opstand, trok op den 1 December 1830, nu eerstdaags 50 jaar geleden de Middelburgsche mobiele stedelijke schutterij uit, ter verdediging van de grenzen dezer provincie in Zeeuwsch-Ylaanderen. Heden namiddag is bij het laden van graan aan de Rouaansche kaai, een wagen van den landbouwer L. Provoost van Serooskerke te water geraakt, ten gevolge van het door onbekende reden achteruitdein- zens der paarden. Wagen, paarden en één mud graan stortten van den steilen kant in de diepte. De knecht wist zich nog even door een sprong aan de bniteling te onttrekken. Met behulp eener boot zijn de paarden zwemmende gebracht naar de werf van den heer Meerman bij de Oostpunt en daar op het drooge geholpen. Aan den wagen is er weinig stuk. De paarden schijnen geen letsel bekomen te hebben. Door den dijkraad der waterkeering van Ellewouts- dijk en Borsele is het gevraagde eervol ontslag aan den heer A. Bolier als waterbouwkundig ambtenaar verleend en de jaarwedde voor den nieuw te benoemen ambtenaar bepaald op f900. (M. 6.) Gisteren had in de cellulaire gevangenis te Rot terdam een treurig ongeluk plaats. In de zoogenaamde centraalhal, d. i. de ruimte onder het koepeldak waar de verschillende vleugels op uitloopen, is een hooge steiger, voor het doen van reparaties daarin geplaatst, met de zich daarop bevindende werklieden ingestort, met het ongelukkig gevolg dat vier man ernstig ge wond werden. Drie dezer ongelukkigen moesten per wagen naar het ziekenhuis worden vervoerd. In de zitting van 16 November van de Luxem- burgsche Kamer is rapport uitgebracht over een wets ontwerp tot oprichting ven een gedenkteeken ter na gedachtenis van wijlen Z. M. Koning Willem I. De commissie stelde een ruiterstandbeeld voor van Flo rentijns brons, ter hoogte van drie meter 45 centi meter. De commissie verklaarde zich ten gunste van een prijsvraag tusschen vijf beeldhouwers van naam uit naburige landen en schatte de vermoedelijke kosten op 80,000 a 90,000 francs. Voor de plaatsing van het beeld wordt aan de place Guillaume de voorkeur gegeven. De geraamde kosten zullen op de begrooting van 1881 worden uitgetrokken. Op meer dan 400 wordt het getal leden geschat van geestelijke orden, die uit Frankrijk verdreven, door Luik zijn gekomen op weg naar Nederland. Onder^hen heeft men een groot getal Franciscanen, Dominicanen en Broeders van de christelijke leer op gemerkt. Zij hebben veel bagage bij zich. Sittard, Susteren, Beek en Elsloo zijn de Neder- landsche plaatseu, waarheen deze9kloosterlingen zich begeven. Het volgende feit geeft een hoog denkbeeld van de middelen, waarover de Engelsche pers beschikt. Jaarlijksch geeft het geïllustreerde tijdschrift The Graphic een afzonderlijk kerstmisnommer. Met het nommer van dit jaar, waarvan 400,000 exemplaren zullen gedrukt worden, zijn Diet minder dan 450 personen gedurende zes maanden bezig geweest. De loonen aan schrijvers en graveurs bedragen 75,000 fr. het papier kost 125,000 fr. en weegt 122,000 kilo kosten voor clichés 150,000 fr*alleen dit nommer kost dus 350,000 francs. Eindelijk is dan de Turksche opperbevelhebber meester van Dulcigno. Mij heeft zich met geweld een weg gebaand naar de stad en haar bezet. Hiermede is de zaak evenwel nog niet ten einde. Wel wordt uit Konstantinopel gemeld, dat met Mon tenegro een overeenkomst zal worden gesloten, volgens welke de Montenegrijnen Dulcigno zullen bezetten onder bescherming der internationale vloot, nadat Dervisch pacha afgetrokken zal zijn, doch het is de vraag, of de vorst van Montenegro daarmede genoegen neemt, zoolang hem niet gewaarborgd wordt, dat hij noch onderweg, noch in de stad tegeustand zal vinden. De verschillende Staten-vergaderiugen van Europa houden zich uitsluitend met binnenlandsche aangele- heden bezig. Onze beperkte plaatsruimte verplicht ons de bespreking van een en ander tot later te ver schuiven. Filippus1 Scheurkalender. Uitgave F. P. Bhuij. Middelburg% Onder het heirleger Scheurkalenders, dat ons als een. waterstroom overkomt, werd er ook een op Zeeuwschen grond geboren. Er bestaat in ons land eene Vereeniging, die zich noemde naar den welbekenden onderwijzer van dien Heidenschen Groote, ons door Handelingen 8 bekend geworden. Ook zij beijvert zich, om als Filippus, Jezus te verkondigen, en brengt de eeuwenoude waarheid in negentiende eeuwschen vorm. De Scheurkalender heeft zich in korte jaren eene benijdenswaardige populariteit verworven. Waar nooit een boek gelezen bijna nimmer een dagblad ter hand wordt genomen, daar komt toch de Scheur kalender. Dat mooie schild aan den wand geeft wat voor het oog, de duidelijke datum-opgave verschaft gemak. Een kort woord uit de Heilige Schrift, een voudig, in enkele woorden toegelicht kan spreken tot hart of geweten, en een klein verhaal (met vervolgen zij men spaarzaam) trekt niet zelden de aandacht van het huisgezin. Zoo kan de kalender tot rijken zegen zijn, dat afgescheurde blaadje wordt niet zelden bewaard, en stemt vroeg of laat tot overdenking. Filippus leverde alles wat we daar opnoemden, en door de goede zorgen van den heer Dhuij is dat alles geplakt op een schild, waarop we met fatsoen drie honderd vijf en zestig dagen kijken kunnen, zonder dat ons telkens de onaangename opmerking in 't oor klinktWat leelijk ding heb je daar Vorm en schild kan best concurreeren met zijne broederen, het is een sieraad voor de huiskamer en de prijs is zeer billijk. (75 ct.) Het succes dat de Vereeniging dit jaar heeft (naar we vernemen is de geheele oplaag, 472 duizend exem plaren, zoo goed als uitverkocht) zij haar ten spoor slag om de kunst te annexeeren voor hare christelijke beginselen. Het schild zij meer en meer het sierlijk voertuig voor een degelijken inhoud. Het oog wil ook wat hebben, en voor menigeen heeft hetgeen voor oogen is de grootste aantrekkelijkheid. Ieder geoor loofd middel, om het Woord Gods te brengen waar het niet is, aan te grijpen, ligt o. i. op de weg van Filippus. Zij handelt volkomen in den geest van haar schutspatroon, indien binnen korten tijd in alle krin gen wordt gezegd er verschijnt in ons vaderland geen prachtiger kalender dan dien van Filippus!

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2