Nieuwe Goesche Courant. Zalerdag- 27 November. N°. 679. Christelijk-historisch blad voor Zeeland. 30 November 1830. DR. J. VAN DER BERE CALLENFELS. BINNENLAND. isao. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden franco1,50. Enkele nommers- 0,05. Uitgever P. WIJTMAN, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 ïgels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Op Dinsdag aanstaande moet er in liet district Middelburg alweer gekozen worden. 't Geldt ditmaal de vervulling der plaats, iu de Provinciale Staten opengevallen door het uittreden van Mr. J. Snijder, laatstelijk burge meester van Veere. Met Mr. Snijder een man dien de Veere- naars grooten dank schuldig zijn voor zijne, helaas met weinig succes bekroonde pogingen en daden in het belang hunner gemeente verdwijnt weder uit het openbare leven een man van het oud regime, een der weinige con servatieven. 't Is eigenaardig dat de verkiezing van Dins dag onze gedachten geheel van Veere naar Vlissingen verplaatst. Oandidaten zijn een heer Lambrechtsen, wiens familie aan Vlissingen den rug toekeerde, een heer Smit, van wien het s liberale" Vlissingen alle heil verwacht, en een heer Calleufels, wiens familie en persoon, in Vlissingen algemeen wor den geacht, die door de onzen in Vlissingen en daarbuiten om veel goede hoedanigheden wordt Vereerd en bemind. Door de omen ook buiten Vlissingen. Bij elke gelegenheid dat Dr. Calleufels zich kon doen kennen, deed hij dat als een oprecht belijder der anti-revolutionaire beginselen. Wil men nu ook de Provinciale Staten hel pen maken tot een lichaam, waarin de tegen partij onbeperkt, met steeds minder toezicht vau onze zijde baas is, en ijverig breit aan 't tiet, dat ons omstrengelt, men ruile voor den conservatieven Mr. Snijder een van de beide «liberale" heeren in. Wil men van Provinciale- en Gedeputeerde Staten een groote burgemeester-club maken, waarin alles bij burgemeesters onderling door gestoken werk wordt, men kieze een der beide «liberale" candidaten uit de burgemeesterlijke kringen. 't Verheugt ons dat er in den Middelburg- "schen Raad en in de Provinciale Staten een liberaal als de heer J. H. Snijders zit, Dat's oen man om op de kleintjes, op de dubbeltjes te passen. Maar in onze Staten en Raden mogen toch waarlijk ook de mannen onzer beginselen niet ontbreken, 't Zou voor ons volstrekt nog geen weelde zijn als onze Dr. Callenfels in de Staten zat. Men zegge nietwat weet een doctor van die zaken Als kind t'huis, als man in den Gemeente raad zijner woonplaats, is hij met bestuurszaken volkomen vertrouwd geworden. Hij is de man om even flink als de heer J. H. Snijders, maar weder van een ander standpunt, in den pot te kijken, dien de heerschende partij ons op 't vuur zet. En dat het noodig is in dien pot te kijken, behoeven we waarlijk niet te betoogen. Bij al de openbaarheid der vergaderingen kan, ons volkje niet op de hoogte zijn van het fijne, dat er verscholen zit in de stapels papieren, welke door den koker der Staten gaan. Wij hebben er groot belang bij dat er van onze zijde mede toezicht gehouden wordt. Wie der onzen dan nu t'huis blijft, om welke reden ook, misschien enkel omdat het weêr niet mooi en de weg morsig is, hij helpt me dewerken om de tegenpartij te bevoordeelen. Wie, in 't noorden van Walcheren wonende, mocht zeggenwat kan een Vlissinger voor mijne belangen doen Wij antwoorden hem alle particuliere belangen kunnen zoomin dooi den eenen als door den anderen eau didaat tege- gelijk behartigd worden, maar de heer Callen fels is een man, wiens rechtvaardig en billijk oordeel op prijs gesteld wordt door elk, die niet door partijinzichten verblind ishij is een mar. uit één stuk, en boven alle kleinzie ligheid verheven. Als van onze zijde om plaatselijke en persoon lijke belangen, om oogendienst van dorpsgroothe den de groote belangen worden verwaarloosd of voorbijgezien, als men meêwerkt tot bevestiging der heerschappij van de tegenpartij om met een goedigen glimlach beloond en toch met de kous op den kop naar huis gezonden te worden dan krijgen wij ten slotte Statenvergaderingen, niet ongelijk aan de Ned. Herv. Synode. Dan ziet men in de Staten de «liberale" burgemeesters elkander helpen en beschermen ten koste van het recht der burgerij, zooals de «liberale" do- minés elkander in die Synode den weg èflenen en de hand boven 't hoofd houden ten nadeele der belijdende gemeeute. Wij verwachten dat op aanstsanden Dinsdag al onze geestverwanten, als een éénig man, hunne stem zullen uitbrengen op Goes. Benoemd tot bewaarder van de het kadaster en de scheepsbewijzen alhier Jhr. A. N. F. Flugi van Aspermont. tenis zal herdacht worden door eene inspectie van de schutterij met de oud-strijders. T)e Autwerpsche Précurseur deelt mede, dat reeds van Belgische zijde maatregelen worden beraamd om een einde aan de erkende onregelmatigheden op de spoor wegen te maken. De Belgische administratie zou voor het volgende seisoen een plan beramen om den internatio nalen dienst geheel los te maken van den binnenlandschen. Verder zou de Staat gezamenlijk met de Ned. exploi tatiemaatschappij een plan in studie hebben om een nachtdienst in te voeren voor goederenvervoer tusschen Antwerpen en Holland, ten einde den weg overdag vrijer te maken. Eindelijk heeft de Staat in beginsel besloten tot het leggen van dubbel spoor vau Ant werpen naar de grenzen, wat natuurlijk alleen dao van nut kan zijn, als ook Nederland besluit tot het leggen van dubbel spoor op Nederlandsch gebied. Bij de verkiezing van leden der kamer van Koop- handel te Vlissingen werden herkozen de heeren Mesdagk met 63, Mortier met 66, Dutilh met 52 van de 75 geldige uitgebrachte stemmen. Voorts werden uitgebracht op den heer P. Goeree, 32 en op den lieer C. V. Riemens 31 stemmen, tusschen welke beiden herstemming moet plaats hebben. Op de beeren Van Hoeven werden 10, Kalbfleisck 8, Delvoye 6 stemmen uitgebracht. Tengevolge van voorstellen, in de maand Mei 11. door het Belgische gouvernement aan de Nederlandsche regeering gedaan, omtrent de verbetering der beba- kening en verlichting van de Schelde en ter bekor ting van de staking der scheepvaart op die rivier bij sterke vorst, zijn door de Nederlandsche en Belgische permanente commissarissen van toezicht op de Schel- devaart, ten deele in aanslniting aan de verdragen van 31 Maart 1866 en 2 Augustus 1873, twee over* eenkomsten gesloten, welke echter nog door de beide regeeringen bekrachtigd moeten worden. Goes. Morgen zal het 50 jaar geleden zijn dat de vrijwilligers uittrokken, tegen Belgie. Deze gebeur IJzendijjkc 25 November. Geheel onze gemeente is in rep en roer Gedeputeerde Staten willen onge veer 230 hectaren van ons grondgebied aan Philippine annexeeren en hebben deswege reeds een wetsvoorstel met Memorie van toelichting gemaakt, die aan het oordeel van den Raad en van eene commissie uit de ingezetenen is onderwerpen. Dientengevolge staat de geheele gemeente als één man op om te protestee ren tegen deze willekeurige, door niets gerechtvaardigde handelwijze, waartegen in de eerste plaats de bewoners van het aan te hechten deel het grootste bezwaar hebben. Drie petitiën zijn opgemaakt, een door den Raad, een door de Commissie en een door de ingezetenen, alle aan de Tweede Kamer der Staten Generaal. De laatste wordt overdekt met handteekeningen zoowel van alle notabelen als van den burgerman en arbeider. Wij Hollanders, zijn tegen alle annexatie en zouden, hoe stiefmoederlijk we hier ook behandeld worden, in tijd van nood zulks door daden toonen Tot Gouverneur-Generaal van Ned. Indië is benoemd de beer F. 's Jacob, oud-zeeoffieier en tot verleden jaar Directeur-generaal der Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen. De N,R. C. deelt omtrent den benoemde o. a, dit mede In 1845 vertrok de heer 's Jacob met de Jason als luit. ter zee 2e klasse naar Indië, welke bodem den Gouverneur-Generaal J. J. Rochussen naar zijne be»-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1