Nieuwe Goesche Courant, <7 h r is tel ij k - h is tor is c h blad voor Zeeland 8 880. Donderdag' 18 November. BINNENLAND. N\ 673. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. Uitgever P. O. WIJTMAN, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Volgens een aan de Goesche Courant verstrekte opgaaf zijn aan den Commissaris des Konings aangeboden plannen tot conversie der provincialen schuld van Zeeland, welke op het volgende neerkomen lo sluiting eener leening van f 840,000, door uit gifte van obligatiën ad f 1000, f 500 en f 100, ren tende 4 pet., aflossing hij uitloting in 24 jaren, waar voor gemiddeld per jaar benoodigd isf 56,164,167s be dragende totaal in renten en kapitaal f 1,323,940. 2o berekening omtrent aflossing der thans bestaande geldleeningen, per resle nog bedragende f 835,000 met een gemiddelde rente van 4,66 pet. per jaar, tot welker verdere afbetaling alzoo nog gedurende 27 jaren gemiddeld per jaar benoodigd zou zijn f 55.019,16' 27, bedragende totaal in renten en kapitaal f 1,485,517,36. Eerstgenoemde leening zon alzoo eene besparing geven van f 161,677,36 minstens, en zooveel meer naarmate de tegenwoordige verschillende leeningen op langer termijuen loopen dan bij de hierboven bedoelde berekening daarvoor is aangenomen. 3o een plan om genoemde nieuwe geldleening ad f 840,000 desverlangd in 27 jaren af te lossen, waarvoor gemiddeld per jaar benoodigd zou zijn f 51,428,444/9 en het totaal in renten en kapitaal zou bedragen f 1,388,568. Dit plan zou tegenover het eerstgemelde een jaar- lijksche besparing van f 3?37,722/9 opleveren, maar in totaal bedrag tegenover dezelfde berekening slechts eene winst van f 96,949,36 geven. iVIiddclbnrg, 17 November. In eene openbare ver gadering der Vereeniging tot afschaffing van sterken drank hield cl: heer E. J. W. Kach gisteren avond zijne aangekondigde toespraak over kleinigheden. Het kleine wordt sleehls door den dwaas onbedui dend genoemd. Hij die waarlijk groot was, heeft ge leerd het kleine te achten, Zijn leven omvatte Zijne lessen behelsden niet zelden het kleine. Ook nog in onze dagen wordt den man geacht die een oog heeft voor het kleine, spreker wees daarbij op Dickens en Cremer, die hun invloed niet te daukeu hebben aan het beschrijveu van wereldschokkende gebeurtenissen, maar aan het bezit van oog en hart voor het kleine. Het kleine,een letter uit hout gesneden en in 't zand gevallen, was het kleine begin van de boek drukkunst het bezien van een vallenden appel leerde de wetten der zwaartekracht het aandachtig beschouwen van de damp uit de tuit van een ketel kokend water stoomende, heeft mede bijgedragen tot de ontdekking der stoomkracht. Zijn Cat geen kleinigheden? En beuoort er dan niet gelet te worden op de kleine -pitgaven voor gebruik {misbruik wordt door iedereen' veroordeeld) van sterken drank. Eene kleine uitgave die ontzettend groot wordt, en waartoe de kleine kiem reeds dikwijls in de jeugd wordt gelegd Klein is de vrucht van de werkzaamheid der ver eeniging tot afschaffing, maar vrucht is er. Ook dit kleine worde niet voorbijgezien. Spreker wist aan deze zijne hoofdgedachte tal van persoonlijke ervaringen op dit gebied te verbinden, en op geestige wijze de vruchten van zijn onderzoek zijuen hoorders mede te deelen. Eenige zangers voerden onder leiding van den heer Termijn bij het begin en het einde der samenkomst een paar zangstukjes uit, en het talrijk opgekomen publiek (de zaal was propvol) bewees dat spreker de kunst verstaat een publiek, in politieke, kerkelijke, godsdienstiege en maatschappelijke vragen zoo ver deeld als we daar zagen, en tevens zoo zeer in maat- schappelijken stand onderscheiden, te boeien. Moge ook ditmaal zijn woord niet ij del geweest zijn De geneeskundige raad van Zeeland heeft nogmaals geconstateerd, dat het met verloskundige hulp ten j platten lande treurig gesteld is. Om de gemeeritebe- j sturen tot het voorzien in verloskundige hulp te i dringen wenscht dr. de Man meer vervolging tégen bakers en vrouwen die hulp verleenen, benevens tot bet instellen van een onderzoek naar de vele leven- looze geboorten. De Heerengracht te Middelburg heeft, echter zonder gevolg, in de belangstelling van den heer Inspecteur gedeeld, en de gemeente Oud Vosmeer werd aangewe zen als eene gemeente, welks bodem doortrokken is van vuil, en welks drinkwater daardoor schadelijk is. De openbare scholen te Biervliet (2) St. Maartens dijk, Hengstdijk en Boschkapelle, benevens eene be waarschool te Zierikzee werdeD geacht schadelijk voor de gezondheid te zijn. Wassingen. Tot leden van den gemeenteraad zijn gekozen de heeren A. Smit, burgemeester, en W. C, van Duuren Dutilh, eerstgenoemde met 223, laatstgenoemde met 153 stemmen. 270 groene stembriefjes waren ingeleverd, waaronder 5 van onwaarde. Daarvan bekwamen de heeren Arie Smit 223 en J. A. de Wollï 34 stemmen, zijnde de overige 8 stemmen over verschillende personen verdeeld 269 witte stembriefjes, waarvan 6 van onwaarde. De stemmen waren als volgt verdeeld W. C. van Duuren Dutilh 153 stemmen. J. A. de Wolff62 J. E. Dommisse 15 en eenige heeren 8 of minder stemmen. Door de Vereeniging van burgemeesters en secre tarissen in Zuid- en Noord-Beveland is het besluit ge nomen, de besturen van alle gemeenten in Nederland uit te noodigen tot een petitionnement, om zoo mogelijk te verkrijgen dat in de weiten op de nationale militie en de schutterij, van welke ontwerpen in de laatste troonrede werden toegezegd, eene bepaling worde op genomen, dat genoemde besturen eene vergoeding voor de op te dragen werkzaamheden zullen ontvangen. Groote beweging wordt in de dagbladen gemaakt van den ijver dei: Justitie en politie te Dokkum, om den schrijver van den bekende dreigbrief aan het lid van den gemeenteraad aldaar geschreven, te vinden. Niet minder dan 80 personen zijn in deze zaak ge hoord. Naar alle zijden heeft men gezocht en gesche- ven. Eindelijk is dan ook den ijver der justitie beloond door het vinden van den schuldige. Het is, schrijft men, zekere D. d. J., die vroeger wegens misbruik van vertrouwen en oplichting ten nadeele van den heer Drukker tot drie maanden cellulaire gevan genisstraf is veroordeeld geweest. Ofschoon hij nog niet heeft bekend, heeft zijn handschrift zulk een in 't oog vallende gelijkenis met het schrift in den dreig brief, dat er proces-verbaal is opgemaakt en de stuk ken aan den officier van justitie te Leeuwarden zijn verzonden. Bij het lezen van deze berichten kwam ons een artikel in de gedachten, voor eenige dagen in de Vredebond verschenen, waarin over de sobere mede- deeling betreffende een dergelijken brief aan ds. Yan der Valk te Delft gezonden o. a. het volgende wordt gezegd „Opmerkelijk is bet dat de zaak van ds. van der Valk plotseling in de donkerheid van het stilzwijgen schijnt verdwenen te zijn. Eerst werd gemeld dat de politie den deugniet had ontdekt met drie medeplichtigen. Zij hadden ze ge vonden onder de leerlingen van het Gymnasium of de Hoogere Burger School te Delft, door al die jonge heeren te laten schrijven en hun schrift te vergelijken met den bewusten moordbrief. Later werd gemeld dat de politie den schrijver nog niet had ontdekt. Naar onze bescheiden meening heeft niet alleen ds. v. d. Valk maar heel het Nederlandsche volk recht om te weten hoe deze vork an de steel zit. Indien het eerste bericht waar is, dan mag zeker bet wel uiterst vreemd geacht worden dat die moord- briefschrijver niet dadelijk achter slot en grendel is gezet, 't Is toch wel wat erg zachtmoedig om zoo iets voor een kwajongensstreek te laten passeeren, En of het leerlingen van een Hoogere Burgerschool geldt, of een jongen van de straat, dat verandert toch aan het gemeene en strafwaardige van de zaak niets, tenzij men mocht oordeelen dat zulke jongeheeren veel schul diger zijn dan minder ontwikkelde jongens. Dit feit, indien 't zoo is als eerst gemeldjjis, werpt een droevig licht op onze toestanden. Denkt slecht* na. lo. De brief is evenzeer van 't ergste soort als die van den Haagschen moordenaar. Erger dan een brand brief 't is een moordbrief. Ondersteld wat moeilijk te bewijzen zal zijn en de gevolgen, die hij had of kan hebben, toch geenszins kan verminderen dat hij uit een //grap'' geschreven is, hoe laag moeten dan jongens zijn gezonken, die zulke „grappen" aardig vinden, en waardoor doode- lijke schrik en ontsteltenis kan worden teweeggebracht. Zulk soort moet inderdaad nauw verwant zijn aan de booswichten, die tegen een moord niet opzien. Voor zulke grappenmakers is op zijn minst een plaats in een verbeterhuis hoog noodig. 2o. De schrijver en zijn medeplichtigen behoort dan onder de kinderen van de hoogere burgers, de leerlingen van middelbaar of voorbereidend hooger on derwijs. Tot hen, uit wier midden met eenige jaren, o volk van Nederland, uwe officieren, rechters, inge nieurs, predikanten en dergelijke gezaghebbende of invloedrijke mannen komen. Die jongens leveren een krachtig bewijs hoe ongegrond de bewering is van de moderne bladen en van de toongevers in Staat en Kerk dat de misdaad uit onkunde voortkomt en dat zij, die 't meest leeren, de braafste menschen zijn en het minst geneigd tot misdaad. De Schrift leert dat de boosheid voortkomt uit het hart, en dat alleen wedergeboorte, verandering, heiliging des harten door de almachtige genade Gods den slechten boom goed maken kan. 3o. De geadresseerde is een predikant, en wel een orthodoxe, een Christelijk Gereformeerde, die met zijn ambtgenooten door de kleine en groote straat- en moderne schooljeugd liefst: „de fijne" dominee, geti teld wordt. „We haten je ook erg", was het slot van den brief, 't Zal wel zoo zijn. Of de scholen zonder Bijbel ook eerbied kweeken voor andersdenkenden. Ook op de plaats onzer woning, zegt de Zaandamsche predikant, redacteur van dq Vredebond, ondervinden wij het schier eiken dag in smaadwoorden, dat kinderen van meer ontwikkelden en aanzienlijken, van meer uitge breid lagere en middelbare scholen, vooraan staan in afkeer en lompe brutaliteit tegen de „fijnen" en^tegen der „fijnen" herder en leeraar allermeest. En wat ieder hooren en zien kan ouders noch meesters kunnen of willen? het niet verhinderen, en hun jongens en meisjes geen betere manieren leeren dq goede niet te na gesproken.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1