Twee intra fraaie INBOEDELS, Balans, D No, 4, BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. 11 eITlam "is. verkoopen: Atjeh kost, namelijk in 1873 f 5,807,000, in 1874 f8,153,000, in 1875 f10,267,000, in 1876 f15,784,000, in 1877 f 16,940,000, in 1878 f 14,240,000, in 1879 f13,245,000, terwijl voor 1880 op f 7,882,000 gerekend wordt. Te zamen in 8 jaren f 92,418,000. De uitgaven in verband met den oorlog ten laste van andere posten der begrooting, zijo in deze cijfers natuurlijk niet begrepen. In het geheel kan men rekenen dat Atjeh ons reeds 140 a 150 millioen kost. Dezer dagen werd onder Wolfhezen een drijf jacht gehouden, waaraan een tiental heeren deel namen. Door het terugkaatsen van een hagelkorrel werd een van, de jagers, de heer van der W. uit Nijmegen, zoo noodlottig in het hoofd getroffen, dat hij bijna onmiddellijk bezweek. De dader, wien zelfs geen onvoorzichtigheid kan worden verweten, was wanhopend van smart en algemeene ontzetting heerschte onder de jagers. De reusachtige onderbassins van het op te richten aquarium der Diergaarde te Amsterdam zijn voltooid, en werden Donderdag door eeuige genoodigden be zichtigd» Zij vormen eene vrij regelmatige verzameling lang werpig vierkante bakken, door gangen onderling ver bonden, ter gezamenlijke oppervlakte, na aftrek der muren, van 500 Al. Zij hebben een diepte van 1.70 M., en zullen ongeveer 1000 A!3. zoet en zout watpr bevatten. De waterleiding is zoo ingericht, dat het water in 't Berlijnsche aquarium gebruikt men liu reeds drie jaar hetzelfde, telkens gezuiverd hoewel voortdu rend doorstroomende, toch tijd heeft om te bezinken. Elk bassin kan namelijk afgesloten eu, zoo noodig, op den bodem gereinigd worden. Om zich eenigermate een denkbeeld te vormen van den omvang dezer onderaardsche gowelven, dient men te weten, dat het gebouw een lengte van 87 bij eene breedte van 33 M. heeft. De fundeering, op 1800 palen rustende, staat geheel vrij. De gevels van het gebouw zijn er als 't ware om heen getrokken. Op zware penanten rusten de krachtbinten en bekapping van het omvangrijke ge bouw, dat met zijn afgeronde hoeken en middenpa viljoenen zeker een goeden indruk zal maken. De bovenbassins, waarin de bevolking van zeeën en rivieren huisvesting zal vinden achter glas, zoodat zij in al haar eigenaardigheden gadegeslagen kan worden, beslaan een oppervlakte van 150 Als. met een water inhoud van 230,000 liter. Te Berlijn is bij politieverordening ver boden, op straat een stok of parapluie onder den arm te dragen. Dit verbod is uitgevaardigd naar aanleiding der vele ongelukken, die sinds geruimen tijd in druk bezochte straten door die-manier van dragen zijn te weeg gebraeht. Wat er toch al niet gevaarlijk is Berichten uit Oostenrijk spreken voortdurend van herhaalde schokken van aardbeving. Donderdag voormiddag ten 11.25 herhaalde zich de aardbeving, te Agram die door vijf lichte schokken werd voorafgegaan. Daardoor ontstond er opnieuw een schrik. De winkels zijn weer gesloten •- en ondanks nattige koude kampeeren de lieden in het open veld. Velen nemen er de vlucht. De sterkste, tot dusver gevoelde aardstoot had te Agram plaats tijdens het lezen van het protocol in den Landdag. Alles vluchtte verschrikt. Het protocol i9 met moeite bekrachtigd. De Landdag is verdaagd. aanmaning heen te gaan. Eindelijk kwamen de sol daten binnen om hem te arresteeren, niet minder dan 15 mannen waren noodig om hem buiten de verga derzaal te brengen, zoo krachtig waren zijne slagen en schoppen. In den Senaat is tegen Maandag eene interpelletie aangekondigd van het bekende lid der rechterzijde, de oud-minister Buffet. Het proces tegen den lerschen volksleider Parnell en zijne medebeschuldigden is gisteren begonnen, Voor het oogenblik schijnt het iu Ierland eenigszins rustiger. De zaken in het Oosten zijn, gelijk ze de vorige week waren, en gelijk ze de volgende week waarschijn lijk nog zijn zullenstationair. Eenigszins zonderling klinkt de algemeen verspreide mededeeling, dat de Eransche ministerieële crisis ontstaan is door een „betreurenswaardige vergissing."De orde van werkzaamheden, men herinnere het zich even moet vastgesteld worden. Twee belangrijke zaken stelt de regeering der Kamer voor, ondervvijsregeling en rech terlijke inrichting, maar het eerste behoort h. i. om verschillende redenen voor te gaan. Neen, zegt de Kamer, we gaan eerst de rechterlijke inrichting behan delen. Dit besluit wordt met 200 stemmen genomen. Is het nu aan te nemen dat 200 personen zich, zoo allen tegelijk, bij zoo gewichtige zaak, vergissen Of is dat betreurenswaardig misverstand een doekje voor het bloeden? Een uitvlucht om het ministerie te behouden, omdat Gambetta de presidents-zetel liever heeft dan de ministerieële fauteuil. De Kamer nam gisteren met 297 tegen 131 een votum van vertrouwen in het kabinet aan, en te ver wachten is het, dat het ministerie weder zijn oude plaats zal innemen. Alzoo is ook dien storm weder bedaard. Yoor hoe lang? De rechterzijde der Eransche Kamer heeft in zijn midden niet alleen een vernuftig lid, de heer Baudry (hij vond den naam „Slotenbrekers-gouvernement" uit) maar ook een krachtig man. Men weet dat de censure op hem toegepast was, zoodat hij gedurende eenigen tijd niet in de Kamer verschijnen mocht. Toch kwam hij Woensdag zijn plaats innemen,en weigerde op herhaalde l)e telegraaf in dienst der visscherij. l)e telegrafie iu Noorwegen heeft in dienst der kust- "en zeevisscherij eene zeer eigenaardige toepas sing verkregen. Alle telegraaflijnen ten noorden van Drontheim zijn eigenlijk in het belang van vangst en verkoop aangelegd. De eersle zoogenaamde visscherij- telegraaf is opgericht in 1861. Dit was slechts eene plaatselijke lijn op de Lofoden-eilanden en werd in 1868 over eene lengte van 690 kilometers aangesloten op het algemeen telegraafaet tot Drontheim en Nam3Ö. In 1869 werd zij tot Tromsö en het volgende jaar over de noordelijke steden Hammerfest, VadsÖ en Wardö tot aan de kust- der IJszee doorgetrokken, waarna zij tot 1877 verschillende zijtakken verkreeg en langs de IJszee werd voortgezet. De gezamenlijke lengte dezer lijnen bedraagt thans 3600 kilometers. "Van deze lijnen zijn die op de kuststreek bij Sta- vanger en Bergen voornamelijk bestemd ten dienste der voor- en naj aarsharingvisscherij, waaraan nagenoeg 40,000 personen werkzaam zijn. Van halt Januari tot half Mei trekt de haring op die kusten aan. Zoodra de visch, in dichte drommen en begeleid door een wolk van zeevogels, uit de hooge zee komt opzetten, geeft de heen en weer reizende inspectiedienst der visscherij hiervan per telegraaf bericht aan verschillende stations, alwaar men zorgt dat alle hierop betrekking hebbende berichten overal in het rond worden aangeplakt, zoo dat alle belanghebbenden voortdurend met den staat van zaken bekend kunnen zijn. Vooral wanneer de haringen binnen de fjorden'zijn, worden van beide zijden des lands al hunne bewegingen nauwkeurig na- gegaan. Een aantal verplaatsbare telegraafstations staan dan gereed om ieder oogenblik naar het een of ander punt der kust te worden overgebracht, en nauwelijks hebben zij dan hunne mededeelingen over geseind, of van alle kanten komen de visschers met netten, tonnen en zout opdagen, en met hen de op- koopers en handelaars. De kustbevolking erkent dan ook ten volle de hooge waarde van de telegraaf voor haar bedrijf. Trouwens, het is volstrekt geen zeldzaam heid dat er een goede vangst wordt gedaan alleen doordien men tengevolge der telegrafische berichten spoedig bij de hand kon zijn, en dan wordt zulk een vangst gewoonlijk „telegraafharing" genoemd. Sedert 1870 wordt, even als voor de vangst van zomer- en najaarsharing, ook voor de kabeljauwvangst ijverig partij getrokken van den telegraafdienst. Die visscherijen hebben plaats in alle vischwateren langs de kust van Alesund tot Christiaansund, bij de Lofo- den en langs beide zijden der Noordkaap tot aan de Russische grens. Langs die schraal bevolkte kuststre ken in zulk een omvang den rijkdom der zee te over meesteren en te exploiteeren, zou ten eenemaale on mogelijk zijn wanneer de bevolking niet voortdurend op de hoogte werd gehouden van hetgeen er in zee omgaat. Daarom worden er dan ook in den vischtijd onophoudelijk telegrammen verzonden omtrent het weder, de weerkundige verschijnselen, den toestand der zee, de richting en sterkte van den wind, de vischbewegingen, den loop der visscherijen en verdere aangelegenheden van bedrijf en handel, niet slechts onderling tusschen de vischplaatsen worden overge seind, maar ook naar alle stations, waar men direct belang 'bij de zaken heeft. Alleen voor de kabeljauwvisscherij houdt het Tele- graafbestuur negen zoogenaamde vischtelegraafstations benevens vier verplaatsbare veldstations op de Lof oden en in Einmarken, jaarlijks drie a vier maanden geopend, Tegen de komst der voorjaarsharing zijn in de dis tricten tusschen Bergen en Sta vanger even zooveel stations geopend, om twee a drie maanden dienst te doen. Bovendien zijn voor de zaken van alle kabel jauw- en haringvisscherijen ruim twintig stations het geheele jaar in werking. De aanleg der gezamenlijke Noorweegsche telegraaflijnen heeft 5,300,000 kronen gekost, waarvan ruim T/3 alleen voor die der vissche- rij-telegrafen is bestemd. De exploitatiekosten der visch- scherijlijnen kunnen niet door de ontvangsten worden gedektdoch wegens het groote nut dezer lijnen wordt dit tekort als eene zaak van ondergeschikte be- teekenis beschouwd. Volgens officieele mededeelingen van den Noor weeg - schen commissaris voor de Berlijnsche visscherij ten toonstelling, bedroeg de uitvoer der voornaamste vis- scherij-producten over de tien laatste jaren gemiddeld in Nederl. munt berekend, f 24,000,000. Rekent men hierbij het binnenlandsch verbruik, zijnde minstens f 6,000,000, dan verkrijgt men een bedrag van f 30,000,000, hetwelk dat land met eene bevolking van slechts 1,800,000 zielen jaarlijks uit de zee maakt. Graanmarkten enz. Middelburg, 11 November Wij hadden heden met uitzondering van Tarwe en Gerst eene gioote aanbie ding van alle artikelen en ruimde het meerendeel met veel vraag aan vorige weekprijzen op. Jarige Tarwe zonder handel. Nieuwe Tarwe in de beste soorten f 9.75 a f 10. mindere f 9 a 1 9.50 naar kwaliteit Rogge f 8.50. Wintergerst f6.25. Zomergerst met veel vraag f 5.50. a f 5.75. Haver niet getoond. Nieuwe Walchersche Witteboonen weder 50 cent lager, de beste f 12.50 a f 12.75 mindere van f 11.a f 12naar leugd geveild. Paardeboonen f 8.25. Groene Erwten onveranderd, puike kooksoorten f 11.mindere f 10.50 a f 10.75 voersoorten met minder vraag 110.25 a l 10.40 Schokkers nog niet ter markt. Koolzaad en Canariezaad zonder handel. Versche boter f 1.30 a f134; eieren per 100 stuks f 6.20. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 11 Nov. 1880. Nadert. Certific. Werkelijke schuld. 2l/s pet. 64l/s dito dito dito .3 u dito dito dito 4 y 101s/s Loten stad Amsterdam 3 u 109 dito dito Rotterdam 3 10iy2 Rusland Obligation 1798/1815 5 Certific. Inser. 5e serie 1854 5 56'/4 Dito dito 6e serie. 1856 0 81 Obligatiën iito ƒ1000 1864. 5 951/., dito L. 100 18725 877/8 dito L. 100 18735 883/4 dito 1877 dito5 93 dito leening 1867--69 5 753/8 Loten 18645 Loten 1866 5 129 Aand. Spoorw. Gr. Maat3ch. 5 124 Oblig. dito4l/a 917/* Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 u 893/u dito dito Charkow Azow 5 90"/$ dito dito Jelez Orel 5 90y4 dito dtto Jelez-Griasi. 5 Aand. Baltische spoorweg 3 55T/S De kunst om zich goed en goedkoop te klceden wordt verklaard in den geïllustreerden Catalogus der groote magazijnen Tan de Belle Jardiniere te Parijs. Vraag die catalogus om u er van te overtuigen. Het is voldoende u per brief of briefkaart wenden tot den Directeur. NB. De magazijnen vun de Belle Jardioiére? hebben geen succursalen in het Buitenland. AI)V PSIiTPüN TIïïN. Door Gods goedheid voorspoedig bevallen van een Zoon, Vrouwe L. D. van Teijlingen, ge liefde Echtgenoote van B. VAN SCHELVEN. Haarlem, 11 November 1880. Da Notaris D. VERHULST zal, op Maan dag en Dinsdag 22 en 23 November 1880, telkens 's voormiddags te 10 uren, publiek BESTAANDE UIT mahoniehouten-, notenhouten-, eikenhouten-, zwarthouten- en geschilderde Meubels, tvaar- onder een prachtig Buffet met étagère en mar meren blad, een Chiffonière, een Linnen- en een Kleerkast, twee Schrijftafels, waaronder een antiek modelsalon-, uittrek-, canapé-, ronde- en andere Tafels, Waschtafels met marmeren bladen, Speeltafels op éen poot, Buffetkastjes, een Tête-a-Tête, Stoelen met ressorts, zwarte en andere zittingen, ijzeren en mahoniehouten Ledikanten met behang sels en, springveeren matrassen, Bedden met toebehooren, Beddekastjes, salon-, penant-, medaljon- en andere Kamerspiegels met ver-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3