binnenland. gemengdTbêrichten. echter zoo groot, dat we ons met velen verblij- I den in het beëindigen van deze groote zaak. Onder de vele wetsontwerpen Woensdag en gisteren door de Tweede Kamer behandeld, behoort ook dat tot herziening der maten, gewichten en weegwerk tuigen. De commissie van rapporteurs had voorgesteld om naast de technische benamingen (meter, hec tare, hectoliter, kilogram enz.) ook nog de Nederland- sche aanduiding (el, bunder, mud, pond enz.) in de wet op te nemen. Met 56 tegen 12 stemmen werd dit voorstel aan genomen, zoodat we voorloopig nog verlost blijven van den zegen, om met andere natiën Grieksche namen voor onze maten en gewichten te moeten gebruiken. Laat ieder vogeltje zingen zooals het gebekt is, zei de heer Van der Linden, en hij had gelijk ook. We zullen onzen goeden naam als vooruitstrevende natie niet verspelen door „wichtje" te noemen wat voor anderen gram is, en onze nationale wijsheid zal geen centiliter meer zijn, al spreken we ook voortdu rend van are in plaats van op de gewone wijze vau roede. Jaren lang is geklaagd, over de wijdloopigheid Waarmee de Tweede Kamer zaken behandelde, het Strafwetboek is in 12 dagen afgehandeld en nu kan men allerlei beschuldigingen over afhameren, opper vlakkigheid enz. lezen. Roerende klachten zijn aangeheven over te korten Op onze begrooting, over weelderige huishouding enz. De Kamer stemt woensdag een voorstel van den minister van Justitie af, om eenige verhooging van tractamenten te geven aan de beambten in de ge vangenissen, tot een gezamenlijk bedrag van circa twee duizend guldens. Met spot en afkeuring wordt de Kamer over dit votum overladen, want, ziet ge, dit voorstel van A. was nu juist goed, maar dat van B. dat had de Kamer moeten afstemmen, C. wijst op zijn beurt op dat van D enz. Op die wijze kan men altijd klagen en morren, en ontbreekt het nooit aan stof om zijne kolommen te Vullen. Door gedeputeerde staten van Zeeland is de ver kiezing van eeu lid der provinciale staten, ter vervan ging van den heer mr. J. Snijders, die zijn ontslag heeft genomen, in het hoofdkiesdistrict Middelburg bepaald op Dinsdag 30 November a. en de herstem ming zoo noodig Dinsdag 14 December daar aanvolgende. Aan den gemeenteraad van Middelburg is me- dedeeling gedaan, dat de Maatschappij voor gemeente crediet te Amsterdam heeft aangeboden de som van f 283000, tot het leenen waarvan besloten is, aan de gemeente te leenen. Het daarop betrekking heb bende, door de maatschappij gezonden concept contract, is gesteld in handen der financieele com missie, met uitnoodiging daaromtrent? zoo spoedig advies uit te brengen dat dit Zaterdag middag te twee uren door den raad kan worden behandeld. De Engelsche brik Livelyzoo meldt men uit Vlissingen, geladen met steenkolen, werd Woensdag door de Nederlandsche loodsboot no. 6 zwaar lek en verlaten nabij Schouwen op een bank gevonden. Vier man gingen op de brik over om die binnen te brengen, doch waren genoodzaakt des avonds bij de Caloot- bank te ankeren en gingen terug op de loodsboot. Gisteren morgen was de brik achter het anker ge zonken bij Westkapelle Z. O. T- Z. {M. C.) Het Gerechtshof te 's Hage behandelde gisteren eene ongehoorde misdaad, weder door den ongeluk- kigen drank veroorzaakt. In de zoogenaamde Dienderspoort aan de Brouwers gracht in den Haag woonde sedert tal van jaren Zekere B. H. met zijne vrouw A. S. v. d. M. De man voorzag als metselaar in het onderhoud van zijn gezin, en verdiende voor zich, zijne vrouw en twee kinderen een goed weekgeld, maar hij offerde van tijd tot tijd nogal aan de jeneverflesch. Ware dit niet het geval geweest, er zou aan den man als goed en oppassend huisvader niets te wijten zijn geweest. Een- en-twintig jaren lang gaf zijn dronkenschap echter aanleiding tot huiselijke twisten, daar de vrouw zich steeds wrevelig betoonde en zij wilde trachten haar man van het drinken af te brengen, maar dit mocht haar niet gelukken. In den avond van 13 Juli jl. thuis komende, had de man weder een borrel op en geraakte als altijd in twist met zijne echtgenoote, omdat zij er aanmerking op maakte dat hij vier stuivers had verteerd van de f 2, door hem bij het probeeren van den brandspuit als spuitgast verdiend. Die twist was echter van geen ernstigen aard, en de man legde zich op den vloer zijner kamer te slapen. Nada't hij daar eenigen tijd gelegen had, kwam de vrouw op hethelsche denkbeeld haar man met petroleum te begieten en hem dan in brand te steken. Zij ging terstond tot de uitvoering hiervan over, en op hetzelfde oogen- blik verkeerde de ongelukkige in brandenden toestand. Zijne smartkreten brachten zijne vrouw evenwel tot nadenken, en deden haar pogingen aanwenden om de vlammen te blusschen, hetgeen haar dan ook gelukte. Den volgenden ochtend verspreidde zich het gerucht van het gebeurde in de stad en werd de politie er van onderricht. Zij vond den ongelukkigen man in een vreeselijken toestand, en vernam uit zijn mond wat door de vrouw was verricht. De man werd vervolgens in het gasthuis opgenomen, alwaar hij, niettegeustaande eene zorgvuldige verpleging, in den avond van 22 op 23 Juli bezweek. Uit het deskundig onderzoek is gebleken dat het lichaam van den man over twee derden met brandwonden was bedekt en dat de huid op enkele plaatsen tot op de tweede laag was inge brand. Deskundigen waren van oordeel dat die vreese- lijke brandwonden als de oorzaak van den dood moes ten aangemerkt worden. De procureur-generaal eischte tegen deze vrouw 15 jaren tuchthuisstraf. Tijdingsn in het Utrechtsch Dagblad voorkomende, betreffende de Noorder-Lekdijk, klinken heel wat geruststellender dan die in de N. R. C. in ons nom- mer van Dinsdag vermeld. Uit Vreeswijk wordt aan dat blad geschreven In de maand Augustus heeft zich eene verzak king geopenbaard over eene lengte van nagenoeg 100 M. op eene plaats, welke als gescheurd bekend was en waar vroeger herhaaldelijk, laatst nog in 1871, eenige zakking bespeurd werd. Die verzakking heeft zich verder uitgebreid tot eene lengte van bijna 300 M. over de halve breedte der kruin van den ouden dijk; schijnbaar strekt die breedte zich uit tot nabij de buitenkruinlijn door den nieuw opgebrachten grond. De grootste zakking bedraagt op een paar punten 1,40 a 1,50 M., over het grootste gedeelte 0,10 tot 0,40 M. aan de binnenzijde, terwijl de buiten- of waterkeerende zijde nog op de volle hoogte is. Blijkens gedane boringen zegt men, dat de onder grond bestaat uit een slappe veenlaag ter dikte van 3 M., die door het rechtstandig naar beneden zakken van den daarop rustenden last aanmerkelijk vaster wordt, en daardoor meer draagvermogen krijgt. Van afschuiven of zijdelings uitwijken is niets te bespeuren terwijl het maaiveld aan buiten- en binrenzijde niet zichtbaar is opgeperst. Reeds sedert een paar weken is men bezig, daar ter plaatse een zwaren, breeden berm te leggen; de benoodigde grond wordt per spoor aangevoerd, en de trilling door de talrijke zware grondtreinen veroorzaakt, moge aanvankelijk de verzakking niet zoo spoedig doen ophouden, de ondergrond wordt door de samendruk king belangrijk vaster, en na de voltooiing zal vrij zeker het gevaar van verdere verzakking geweken zijn. Bij het wassen der rivier zijn door het dijkcollege massa's rijshout aangevoerd en aan beide einden der verzakking opgestapeld, om op alle gebeurtenissen voorbereid te zijn, en des nachts wordt de dijk met zorg bewaakt. Vermoedelijk hebben deze wijze voorzorgsmaatrege len aanleiding tot de onrustbarende berichten gegeven. iferlt, 5khool en bending Middelburg:. Op Zondag 5 Dec. a. s. zal Dr. J. Riemens bij de Ned. Herv. Gemeente alhier zijne intrede doen, na bevestigd te zijn door zijn zwager, Ds. Laan van Meteren. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv Gemeente te Sirjansland, de heer B. M. Mantz, Can« didaat bij het Provinciaal Kerkbestuur van Noord- Braband met Limburg. De heer J. L. Eortuijn Drooglever, predikant bij de N. H. gemeente te Tholen, heeft het beroep naar Krimpen aan den IJsel aangenomen. Landbouw. De eerste najaars-paardenmarkt te Zierikzee kan als wel geslaagd beschouwd worden. Er waren ruim 130 paarden aangevoerd, Waarvan vele aan kooplieden tot goede prijzen verkocht werden. Verkoopers waren tevreden over de gemaakte prijzen, koopers over de puike waar, en de nering doenden over het drukke bezoek van den marktdag. Wat wil men meer P De landbouwtentoonstelling, in het volgende jaar te Goes te houden, zal zoo als zulks meer te doen gebruikelijk is, worden vergezeld door feesten,/ te organiseeren door de aldaar bestaande vereenigin^ voor volks-vermaken, die de burgerij lot het geven va n bijdragen tot dat doel heeft uitgenoodigd. Wolfani'tsdijk, 11 November. Gisteren voormiddag had te Wolfaartsdijk eene treffende gebeurtenis plaats. De persoon van van C, v. d. Kr. Mz. klein landbouwer, bezig zijnde met zijn land te bezaaien in den Zuidvlietpolder, kreeg eens klaps eene hevige benauwdheid, viel neder, en hoezeer zijn schoonzoon, daar mede werkzaam, terstond toe snelde, was hij reeds dood. Gezond van huis ge gaan, ontvingen nu na enkele uren de aanverwanten zijn lijk. Te Amsterdam hadden de Engelsche klokken spelers veel bijval, en vooral de klokken van Gorne- ville werden met ingenomenheid begroet, er kwam geen einde aan het bis roepen tot een heer naar voren trad en zeide„De heer Miller zal dit zware stuk gaarne herhalen Daverend gejuich belette den spreker voort te gaan. Toen de stilte was hersteld, vervolgde hij„als de heer Miller eens terugkomt Ook te '8 Hage traden de klokkenspelers met veel bijval op. Bij 't uitgaan deden de groote klokken als offerschalen dienst, waarin menige gift voor Neerbosch neerdaalde. Te 's Hertogenbosch overleed in den nacht van Zondag op Maandag j. 1. op ruim 77 jarigen leeftijd Jhr. Willem van Citters, geb. te Goes in Augustus 1803. Hij was een zoon van Jhr. Willem van (Jitters (overleden 25 Maart 1837) en van Maria Petronella Gravin van Hogendorp (overleden te Goes 7 Juni 1845, ruim 46 j ar oud). De overledene was Ridder der Orde aan den N. Leeuw en vau de Eikenkroon enz. Te Amsterdam is thans een werktuigje te .ver krijgen, dat aan de deur vastgeschroefd, zoo kan worden ingericht, dat bij de opening van de deur een veer op een slaghoedje springt, zoodat een knal, ge lijk aan een pistoolschot, zich doet hooren. Eergisteren nacht omstreeks 3 uren heeft te Amsterdam een brutale aanval plaats gehad op een agent van politie. Op het Jan Hansenpad nabij Kwakersdijk, buiten de voormalige Raampoort, liep de man te surveilleeren, en is toen aangevallen door een drietal personen. Deze lieden hebben den dienaar van politie deerlijk toegetakeld met een stok, en ook een flesch schijnt als wapen gediend te hebben. Half bewusteloos ge slagen, heeft men daarna den ongelukkige meegesleept en getracht in het water te werpen. De agent, die niettegenstaande zijn hevige verwon dingen zich zoo krachtig mogelijk verdedigde en om hulp riep, werd nog in tijds ontzet door een paar bewoners van een nabij gelegen pand, terwijl zijn aanvallers op de vlucht gingen. Over het geheele lichaam pijnlijk gekneusd en ook waarschijnlijk in wendig beleedigd, daar hij telkens bloed opgeeft, moest de man naar zijn woning gebracht worden. Later is hij ter verpleging in het gasthuis opgenomen. De verwonde schijnt te zwak te wezen om aanwij zingen te kunnen doen. Het schijnt evenwel dat hij z»jn aanvallers niet kende en dat hij deze lieden 's nachts had nagespeurd. Het Vaderland sebijnt tegenwoordig belast raet de correctie der berichten van het HandelsbladNu zal zoo zegt eerstgenoemde mr. Godefroi, zich niet uit het openbaar leven terug trekken. De zoon van het overleden Maastrichtsche kamerlid de Bieberstein zal zich niet tot candidaat laten stellen, omdat zijns vaders beginselen niet de zijne zijn. Men leest nog al eens hetzelfde in de verschillende bladen, en nog al eens iets dat correctie behoeft ook. Dat gaat zoo in een onvolmaakte courknten-wereld Het Vaderland berekent wat ons de bezetting van

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2