BülTKNLAiND. Burgerlijke Stand. HANDELSBERICHTEN. door een of meer inbrekers die er hun werk van maken om, door de tuinen heen, de deuren en ven sters aan den achterkant der huizen open te breken. Verder gaan zij dan met de grootste kalmte te werk, steken het gaslicht op of een kaars die zij bij zich hebben, breken op hun gemak kasteG en laden open en halen er uit wat vau hunne gading is. Gemerkt goud en zilver, alsook bankpapier, lant zij in den regel liggen. Aan zekere kenteekenen, welke bij iederen diefstal te vinden zijn, meent dc politie stellig te kunnen zien dat zij steeds met dezelfde personen te doen heeft, die misschien medeplichtigen hebben welke voor hen op wacht staan. De onveiligheid iu de hoofdstad zegt het Nieuws van den Dag heeft een paniek onder dc bewoners gewekt. De smeden hebben de handen vol met het aan brengen van verbeterde afsluitingen, grendels en sig- naalschellea. Hondenmelkers maken dezer dagen ook goede zaken. Menige blaffende viervoeter wordt thans eerder om zijn flinke stem dan wel om het uiterlijk schoon aangekocht. Een stadgenoot op het Frederiksplein vroeg klaarblijkelijk met hetzelfde doel per advertentie een bijzonder „waaksch keffertje" te koop. Onder de bewoners van de Sarphatistraat circuleert een adres, om gedurende de wintermaanden 's nachts een wacht van zes man aan te stellen. Ook in andere deelen der gemeente wenscht men uit particuliere middelen een bijzonderen veiligheids dienst te organiseeren. De geheime politie speurt allerwege om de daders van de jongste inbraken in hauden te krijgen, doch zij is daarin nog niet geslaagd. In het park te Amsterdam gaven Zaterdag'11. het bekende vijftal heeren uit Engeland, onder leiding van den heer Duncan S. Miller hun eigenaardig concert op klokken. Vijf paar handen waren .daarmee bezig. Op een tafel voor de spelers stonden 124 klokken, of, als men wil, tafelschellen, gelijk van vorm, maar ver schillend in grootte, gewicht en klank. De kleinste weegt 3 Engelsche onsen, de grootste ll,/2 Eng. pond. De spelers vatten ze bij het handvat en zwaaien er even mede, waardoor een klokkengeluid teweeggebracht Tvordt, aangenaam en zacht van klank, wijl de klepel voor het grootste deel met vilt omwonden is. De executanten ziju bijzonder vaardig in het aanvatten, zwaaien en onhoorbaar neerzetten en deze beweging wordt door ieder van de medewerkenden soms wel een paar honderd malen in de minuut gedaan. De uitwerking van dezen Westerschen gamelang is ver bazend. Het is onmogelijk zich onder de uitvoering te onttrekken aan de bekoring van den stroom van liefelijke geluiden, van de harmonische samenwerking, van het bevallige rythmus. De indruk is niet van blijvenden aard, maar voor het oogenblik is zij des te sterker. De bevallige wals thema's, de weemoedige Schotsche en Iersche volksmelodiëu zou men het liefst met gesloten oogen en in de zoetste droomerijen willen volgen. Een onbeleefd en weinig vleiend schrijven. Zaterdag 30 October jl., des avonds tegen 10 uur, werd bij den heer D. Drukker, lid van den gemeen teraad en president-weesvoogd te Dukknm, een brief onder de buitendeur naar binnen geschoven van den volgenden inhoud „Ik eisch van U geen geld, zooals velen, maar pas op uwen leven groote deugniet die gij zijt. Wraak! Wraak Wraak zal u volgen, dus pas op, op uw leven! want gewroken zult gij worden. N. N.« De justitie heeft den schrijver nog niet ontdenkt. In een adres, aan de regeering en de Tweede Kamer, door de Vereeniging voor lijkenverbranding gezonden, wordt gezegd dat „vele" Nederlanders zich niet meer met het begraven van lijkeu kunnen vereenigeu. Aan ons huis kwam er de vorige week eene vrouw om rooden inkt te verkoopen, met de boodschap dat veleNederlanders geen zwarten inkt meer gebruiken maar zich van rooden bedienen. Beide „vele" vertegenwoordigen waarschijnlijk het zelfde getal. Als een aardige bijzonderheid meldt men aan het D. v. Z-Hdat dezer dagen op het plein van de Oranjekazerne te 's Hage een haas is gevangen. MeD heeft langen tijd het versje uit den mail brief van de Géuestet, waar hij van Delft sprekende, zegt Zoek geen leven langs de grachten onzer stad, Want ja, die zijn meestal zoo kaal en eenzaam dat, Onlangs, naar men vertelt de jacht was juist open Een haas, door zijn drukten moe, kwam dooi on9 (Oeltt geloopen. voor een aardigheid aangezien. Blijkbaar ten onrechte. Uit Leer bericht men, dat een geèmploieerde aan een stroopapierfabriek aldaar, gehuwden vader van 5 kinderen, zich uit de voeten heeft gemaakt met ach terlating van zijn gezin, doch medenemende de 22ja- rige dochter van zijn patroon, in 't bezit van f 9000 uit haar vaders kas. Uit Hoogkerk meldt men, dat de bakkers in die streken door het maïsmeel een weinig roggemeel mengen, en er dan brood van bakken, dat zij voor 30 cent de 4 kilo verkoopen en door de mingegoeden veel gegeten wordt in plaats van roggebrood. Amerika schijnt Europa's mededinger te worden niet alleen wat graan, appelen, vleesch betreft, maar ook oesters. De Vereenigde Staten tellen 24,500 oes- terkoopers (personeel er bij gerekend) met een kapitaal van ongeveer 16 raillioen gulden. Maryland neemt onder de in oesters handelende staten de eerste plaats in. Het leverde in 't laatste jaar L0,569,012 bushels oesters (1 bushel =r: 35 Vs liter). 2,021,840 werd hier van verscheept- Gisteren ochtend omstreeks TSU ure is te Weenen een tamelijke sterke en zich herhalende schok van aardbeving gevoeld. .De beweging was op- en neergaande. Aan het meteorologische instituut zijn vele telegrammen ontvangen, waarin gemeld wordt dat de schokken ook waargenomen zijn te Serajewo, Ppla, Derwenik, Triest, Zilli, Klagenfurth, Fünfkir- chen, Odenburg, Marburg, Laibach en in andere plaatsen. Te Agram heeft bovendien een tweede en een uur later een derde aardschudding plaats gehad. Bijna elk huis is er beschadigd. Ook zijn er huizen ingestort. De schade is buitengewoon groot. Tot dus ver is men te weten gekomen, dat 30 personen min of meer gewond zijn. De overheid neemt'zooveel mogelijk maatregelen van voorzorg, ook voor het verlaten van woningen. Er heerscht een algemeene schrik te Agram. Er begint weder eenig leven te komen in de Euro- peesche politiek. Daardoor wordt die „eeuwige" Oostersche kwestie voorloopig aan haar lot overgelaten. Naar alle menschelijke berekeningen laat het zich aanzien, dat Dulcigno, om dat maar eerst af te doen, niet aan de Montenegrijnen zal worden overgegeven, dan nadat de Turkeu tegen de Albaneezen geregeld slag hebben geleverd. Geen tusschenkomst in onze zaken, zeggen de hoofden van den opstand. Laat christenen en muzelmannen zich met zichzelf bemoeien. Voorzeker een wijze les, op welker uitvoering voor loopig echter niet veel uitzicht is. Bij gebrek aan een troonrede is gisteren de Fransche Kamer toch met iets geopend dat daarop zoowat gelijkt, nl. een boodschap van den president. Wij hebben na behoorlijke lezing, er niets in kunnen ontdekken dat we niet reeds lang .wisten. Het ministerie slaat een hoogen toon aan. Het was misschien goed, om dien toon een weinig te doen bedaren, dat een der leden van de rechterzijde al dadelijk zijn verlangen te kennen gaf om het „Slotenbrekers-gouvernement" te interpel- leeren, daarbij blijkbaar doelende op het verdrijven van de geestelijke orden, waarbij smeden meest overal de belangrijkste rol vervulden. De meerderheid der Kamer was over dien scheldnaam zoo gebelgd, dat zij het lid dat dien bezigde voor eenigen tijd toegang tot de vergadering ontzegde. Na deze vermakelijke scène moest de orde van werkzaamheden vastgesteld worden. In de boodschap had het ministerie gezegd eerst de behandeling der wetten op het onderwijs te wenschen en daarna de herziening der rechterlijke inrichting. De Kamer be sloot echter met 200 tegen 166 stemmen, dat eerst de rechterlijke inrichting en eerst daarna de \vet op het lager onderwijs zal in behandeling komen. Ziedaar de lont in 't kruit gestoken. Op denzelfden dag dat het kabinet een lierzang ter eere van de Fransche republiek en zijn wijze, gematigde regeering heeft ge zongen, zendt het gansche ministerie ontslag aan den President in. Zal het kabinet Constans-Ferry nu vervangen wor den door een kabinet Gambetta Daarheen zal het toch ten slotte moeten gaan, eerder zal er geen ru9t zijn. Ook het Belgische Parlement is met een troonrede geopend. Het liberale kabinet laat den Koning bekend maken dat de opheffing der betrekking tusschen den Paus en den Belgischen Staat onherroepelijk afgedaan is, en dat de regeering het openbaar onderwijs in alle graden op alle mogelijke wijzen zal bevorderen. Moge dit laatste niet ten koste vanMe rust binnens lands bij onze buren zijn! lliddcBbiiï'g. (Van 31 October tot 7 November.) Ondertrouwd J. de Plaa, jm. 62 j. met A. E. Re— geur, jd. 28 j. E. G. Westberg, jm. 44 j. met A. Koole, jd. 36 j. G. A. Emond, jd. 27 j. met A. Zuidhof, jd. 22 j. M. Diesch, jm. 22 j. met L. de Bruijn, jd. 27 j. Bevallen: G. Petiet, geb. Kooman, d. W. F. Meijer, geb. Geijp, z. M. P. I. de Vlieger, geb. Louwerse, d. A. P. Auer, geb. Ie Nobel, z. E. Boon, geb, Da- vidse, z. OverladenP. M. Hansgraaf. z. 2 m. H. N, Spier, wedr. van A. Boasson, 81 j, J. A. Le Due, z. 15 d. M. F. M. van Sonsbeek, d. 24 j. I. J. Maas, d^ 16 j. J. Bosschaart, d, 8 j. E. P. Geldof, d. 4 j. A. W. Bos, d. 59 j. C. Poppe. d. 3>/5 m. J. Huibregtsen, z. 14 j, J. A. Osté, z. 6 m. Vlissiugen. (Van 30 October tot 6 November.) Bevallen M. Menk, geb. Vis, z. A. J. Beuee, geb. Kloeg, d. G. Weijberg, geb. Schunselaar, z. en d. (tweel.) C. M. Kromwijk, geb. Kording, d. W. M. M. Kuijpers, geb. de Ru ij ter, d. S. de Waard, geb. Meesen, d. R. C. van de Velde, geb. Streefkerk, d. C. M. Blinkkof, geb. Stubbe, z. G. A. vau Huizen, geb. Fliers, z. Overledeu J. C. Welsing, man van C. J. Amadio, 61 j. 1). Kuijpers. z. 4 j. (iocs. (Van 30 October tot 6 November.) Gehuwd; P. J. van Melle,*jm. 25 j. met J. A. vau de Weert, jd. 25 j. A. J. Siepmac, jm. 29 j. met P. Wattel, jd. 19 j. A. Korstanje, jm. 31 j. met A. van der Male, jd. 20 j. A. J. van Aken, jm. 25 j. met A. Boer, jd. 28 j. J. de Laat, jm. 26 j. met J. Dierikx, jd. 31 j. Bevallen J. Sommeijer, geb. Dein, d. M. Kosten, geb. Schrijver, d. C. F. de Jonge, geb. Rijcke, d. Graanmarkten enz. Rotterdam, 8 November. TAK WE. Van Inlandsche Witte was de aanvoer voldoende en ging de nieuwe tot vorige prijzen langzaam van de hand. Van jarige komt bijna niets meer voor. Nieuwe Vlaamsche, Zeeuw- sche. Flakkeesche en Ovcrmaasschede beste f 9,50 a 10,60 dito mindere f 7,50 a 9,25. ROGGE. Voor nieuwe inlandsche bestond goede vraag tot ruim vorige prijzen. Nieuwe Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaasschede beste f 8,20 a 8,60dito mindere f 7 a f 8,10. GERST. De aanvoeren van nieuwe Inlandsche Win ter- en Zomer- worden nog niet veel grooter en gin gen de beste soorten tot vorige prijzen weder goed van de hand; de afwijkende qualiteiten waren minder gemakkelijk te verkoopen. Nieuwe Zeeuwsche, Flak keesche en Overmaassche Winter-: de beste f 6,30 a 6.60; dito mindere i 5,25 a f6,20; dito Zomer: de beste f 5,SO a f 6,10; dito mindere f 5 a 5,70. HAVER zonder prijsverandering. Jarige Inlandsche voer- f 3,80 a 5,20; nieuwe dito de beste zware f 4,20 a 5,20dito goede en mindere f 2,80 a 4. BO EK WEITG KUTTEN zonder noteering. PAARDENBOONEN steeds met beperkten toevoer tot ruim vorige prijzen verkochtvan f 7,60 a 8,40. DUIVENBOONEï} als voren van f 8,50 a 9,25. BRUINE BOONEN in dc goede soorten, die weinig voorkomen, zonder verandering, doch overigens mer kelijk lager afgegeven, De beste van f 11,50 a 13,50 mindere van 1 9 a 12. Van WITTE BOONEN warden de enkele goede par tijtjes van f 12 a 13,50 geplaatst, doch de mindere en geringe van f7 a 11,50 vonden weinig gading. BLAUWE ERWTEN waren wederom begeerd en brachten meerendeels 25 cent meer op. Walchersclie en puike Zeeuwsche f 11,50 a f 11,75 Zeeuws., Flakk. en Overm. de beste f 10,75 a 11,25; dito mindere f9 a f 10,50. SCHOKKERS van f 10,50 a 16,50 naar qualiteit te noteeren doch worden weinig aangeboden. Van KOOLZAAD is niets opgegeven. HENNEPZAAD van f 7 a 8. KANARIEZAAD werden hooger verkocht. Het beste f 10,75 a 11,75 minder f 8 a 10,50. Rotterdam, 9 November. Op de veemarkt waren gisteren aangevoerd: - paard, 1535 runderen,323 vette en graskalveren, 3 nuchtere kalveren, 681 schapen of lammeren, 417 varkens, 211 biggen, 2 bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgtRunderen Je qualiteit 84 c., 2e qual. 68 c., 3e qual. 52 c.kalveren le qual. 95 c., 2e qual. 75 c.; schapen 90 ct. alles per kilo- Het magere vee. ging traag van de hand. Vlissingen, 9 Nov. Boter per kilogram f 1,32 a f 1,40. Eieren f 4,60 per 104 stuks. Goes, 9 November. De aanvoer van granen was meer dan voldoende voor de vraag. Erwten werden weder veel gezocht, zoowel in de kook- als in de voedersoorten. Tarwe - 9,— f - 9,60 Rogge - 7,50 - 8,— Win tergerst - 6,- - 6,20 Zomergerst - 5,50 - 5,70 Haver - 3,80 - 4,50 Bruine Boonen - 10,50 - 11,50 Paardeboonen - 7,75 - 8,25 Koolzaad -jit - -, Groene Erwten - 10,00 - 11,— Boter - 1,28 - 1,50 Eieren - 5,20 - -, Er waren heden 274 koeien en jong rundvee aan de markt, er was noch al wat vraag voor puik vet vee. Het magere en jonge vee was minder gewild. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 8 Nov. 1 y0. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2l/s pet. 64l/s dito dito dito 3 7&ZU dito dito dito 4 1013/* Loten stad Amsterdam 3 108 dito dito Rotterdam 3 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 r 977/»

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3