L a ii <1 t) o u \v. 31 erft, School ett bending. GEMENGDE BERICHT] BUITENLAND. r n TTIH1I a I a u llf 1 11V IUI' L 111 facant te worden door het ontslag nethen van den Heer C. van Maldegem en zijne echtgenoote, die gedurende 25 jaren met de meeste ijver en naauwge- zelheid die taak hebben waargenomen is op de ver gadering van heeren Regenten dd. 6 November jl. vervuld door de benoeming van den heer J. C. Hartman en zijne echtgenoote te Middelburg. Niet minder dan 72 sollicitanten hadden zich aan gemeld. De heer C. van Maldegem heeft de over gave zijner betrekking aan zijne opvolger niet mogen be leven, daar hij op 23 September jl. in de ouderdom van 74 jaar van de zijde zijner vrouw door den dood werd ontrukt. Goes. Afsluiting der Kasboeken en Restantenlijst bij de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes, over de maand October. Ontvangsten Reservefonds. f 2694,15 Storting aandeel - 11410,91 Terugbetaling op schuldvor dering ...- 89065,04 Interessen daarvoor en ger. interest. - 3703,94 Opgenomen gelden. - 67564,185 Onkosten. Gezamelijk bedrag. f 174438,225 Uitgaven Reserfefonds f 7, Terugbetaalde aandeelen - 486,27 Verleende voorschotten. - 134449,75 Terugbetaalde interessen - 346,42» Terugbetaalde opgenomen gelden - 38108,40» Interessen van opgenomen gelden- 212,67 Onkosten - 153,08 Gezamenlijk bedrag f 173763,60 Kas-saldo f 674,62s Betreffende de behandeling van het reglement op wegen en voetpaden in onze provincie door de Staten der provincie, zegt de Middelburgsche Courant Nadat in de zomervergadering een lijvig afdelings verslag was uitgebracht, hebben gedeputeerden in drie nota's tal van wijzigingen in hunne voordracht ge maakt, waarin zij aan menig in de afdeelingen gemaakt bezwaar tegemoet kwamen. Evenmin valt te klagen over soberheid der leden in het gebruik maken van hun recht van amendement. Het ontwerp werd met een regen van amendementen overgoten, welke het echter in hoofdbeginselen onaan geroerd liet. De beide eerste hoofdstukken, de Algemeene Bepa lingen en den Ligger betreffende, vonden gcene be zwaren. Bij het derde hoofdstuk wist een der leden de breedte der nieuw aan te leggen voetpaden te brengen van 1 meter op 0.6 meter. In het vierde hoofdstuk, Onderhoud, lag het zwaar tepunt der regeling. Wat gedeputeerde staten daar omtrent voors elden deelden wij reeds vroeger mede. Hun voorstel omtrent het onderhoud der wegen lokte geene bespreking uit, maar des te warmer was de vergadering op het stuk der voetpadan. Om den last, welken de Walchersche plattelandsgemeenten zich onbillijkerwijze door het onderhond der voetpaden op de schouders vreesden geladen te zien, daarvan af te wenden, spanden twee leden der staten, als burge meesters dier gemeenten volkomen op de hoogte van. het dreigende gevaar, alle krachten in. Te vergeefs echter, want met 29 tegen 6 stemmen bezegelde de vergadering het beginsel van gedeputeerde staten, dat de voetpaden behooren onderhouden te worden door de gemeenten. Zooals een der leden zeide „wat ten publieken nutte is, moet ten publieken laste zijn", eene stelling welker toepassing echter tot de voet paden beperkt bleef. Een ander araendement in het zesde hoofdstuk, Instandhouding en voorkomiug van schade, had ge lukkiger lot en bracht iu het reglement de bepaling dat niet alleen in het voorjaar, maar ook in het najaar, de opneming (schouw) der wegen en voetpaden moet geschieden; terwijl in artikel 76 als onderlinge afstand van beplanting werd aangenomen 5.7 meter, in plaats van 7 meter, zooals was voorgesteld. De stieren die langs den weg worden gevoerd zullen voortaan geen ring door den neus moeten hebben, maar wel een neusring, zoodat de tegen de biuuenzijde der neusgaten klemmende werktuigen, zeer oueigen- aardig ringen genoemd, volgens het reglement vol doende zullen zijn. Vervallen is uit het ontwerp de bepaling dat geen deuren, hekken of ramen over de wegen of voetpaden mogen opendraaien en dat het vlas rooten binnen 100 meter van de bebouwde kom der gemeente iu elk geval verboden is. Bij het hoofdstuk der strafbepalingen liet de invloed der behandeling van het strafwetboek in de tweede kamer zich gevoelen. De //minima" werden verlaagd en in verband daarmede liep natuurlijk ook het stelsel der verzachtende omstandigheden gevaar, dat voor drie overtredingen iu het ontwerp werd gehuldigd. Het billijkheidsargument, en wellicht ook het gebrek aan een in bruikbaren vorm voorgesteld amendement, redde de verzachtende omstandigheden voor geleiders en bestuurders van vee en paarden, waar ze sommige overtredingen plegen. Alle overige amendementen, behalve nog een voor schrift voor berijders van vélocipèdes, werden ver worpen en aan gedeputeerde staten is de vrijheid gegeven om wat redactie, nommering en verschuiving, betreft, het toilet van het reglement te maken, dat wellicht wat onder de regenbui had geleden. tot lid van het Prov. collfgie van toezicht in Zeeland benoemd ds. C. E. Zeeman te Zonnem&ire, terwijl tot vice-president benoemd werd ds. *H. J. Krol, te Ter Neuzen. In de provincie Groningen wordt, tengevolge van daaromtrent uit Engeland medegedeelde gunstige berichten, thans een proef genomen met het pooten van aardappelen op dit oogenblik, dus vóór den win tertijd. Men plaatst ze behoorlijk diep in den grond en legt er ruwe mest overheen. Op die wijze zullen de aarviappelen rijp zijn voordat de gewone tijd van het ontstaan of uitbreken der ziekte daar is. Door 'Ie Middelburgsche rechtbank werd Zaterdag uitspraak gedaan in de zaak der sjouwers, beklaagd van diefstal van koffieboonen uit de lading van het schip Betsy en Arnoldtijdens zij werkzaam waren bij het lossen van genoemd schip. De rechtbank veroordeelde, overeenkomstig het requisitoir van het openbaar ministerie, wegens een- voudigen diefstal, onder verzachtende omstandigheden gepleegd, P. L., J. G. S„ J. B. v. K., J. IJ., K. J. K., A. G. en M, v. d. B. tot 6 weken en H. J. M. tot 8 dagen cellulaire gevangenisstraf. P. JV:. M., tegen wien eene cellulaire gevangenisstraf van twee maan den was geeischt, werd eveneens tot zes weken ge vangenisstraf in eenzame opsluiting veroordeeld en allen in de kosten der procedure. Een talrijk publiek wooode deze zitting bij. MC Oosthurg, 5 November. Aan de heeren Boers Lebaigue, concessionarissen van den tramweg Bres- kensMaldeghem over Oostburg, is door den raad dezer gemeeote, in zijne zitting van 3 dezer onder nader te bepalen voorwaarden, bij de exploitatie van dezen dienst eene subsidie verleend van f500'sjaars, voor den tijd van tien jaren. Aagtckerke. Dr. C. Schot predikant alhier is beroepen te Delfshaven. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de de Ned. Herv. Gem. te Serooskerke (W) door den heer J. H. Beekman, pred. te Chaam c, a Het Wag. Weekbl. maakt uit de tot dusver bekend geworden resultaten van de stemming der provinciale kerkbesturen over het in den afgeloopen zomer door de synode der Ned. herv. kerk aange nomen reglement op de kerspelvorming op, dat dit reglement verworpen is. Daar in verband met dit reglement ook eenige artikelen van het algemeen reglement gewijzigd moesten worden, moesten minstens twee derde van de gezamenlijke leden der kerkbe sturen er voor stemmen, om het te doen aannemen. Verklaren zich van 70 leden 24 tegen, dan is het verworpen. Met zekerheid weten we WW.) dat tegen gestemd hebben in het P. K. van Gelderland 5, Zuid-holland 5, Zeeland 2, Utrecht 4, Friesland 3 en Noordbraband 2 leden, samen 21 stemmen. Er zijn derhalve nog maar 3 stemmen ter verwerping noodig. Maar we weteD, dat denkelijk al de 4 leden van Overijsel zullen tegenstemmen, waarbij dan nog komen minstens 1 stem uit Noordholland en 1 stem van de Waalsche commisie, zoo zelfs niet twee. On geacht de stemmen van Groningen en Drente, waar men intertijd voor geadviseerd heeft, krijgen we der halve 21 plus 6 of 7 stemmen, maakt saam 27 of 28 stemmen tegen. Er kunnen dus nog 3 of 4 stemmen afvallen wat schier ondenkbaar is, en oqk dan nog zou de kerspelvorming zijn verworpen. Dezen storm (in een glas water) is dus ook weder bedaard. De Heraut van 31 Oct. verschijnt in drie heele bladen, ter gelegenheid van de opening der Vrije Universiteit. De eerste bladzijde is in paarsch en groenen rand en dito letters gedrukt. Het blad wordt geopend met dit vers o, Volk van God, dat zonkt in smaad door trouw- (verbreking Maar, in dien smaad gezift, weêr boete doend', met (smeeking Aanriept der Vaderen God: vO God 1 stuit de ont wrichting Van zielevastheid, van Uw Kerk, van 't vaste Woord!* God heeft gehoord! Uit deernis met uw smaad, schonk u Zijn trouw (deez' stichting. Daarop volgt een woord van dr. Kuyper. En verder volgen een overzicht van de geschiedenis der stichting, het reglement der school, de series lectionwn, de organisatie der vereeniging, een feestgroet van ds. Geijser, in 't Latijn en Duitsch, het verslag der ope ning, enz. Iu plaats van ds. H. Q,. Janssen, dié wegens zijne benoeming tot districts-schoolopziener, emeritus werd, is tot president van het Prov. kerkbestuur en Opgave van de watersnood-commissie Van de Algemeene commissie, te Amsterdam, f 50802; van particulieren f 6098; collecte in de provincie Noord-Brabant f 10,957 door den Commissaris des Koning f 768-0 uit Dordrecht f 500 gemaakte rente f 216, te zamen f 76,255. Ouder de uitgaven komen voor aao eerste tege moetkoming in geld en levensbehoeften f 17,818,121/s verschillende onkosten, ook tot redding en transport f 1731,3772, veevoeder, pootaardappelen en zaaikoren f 36,585, herstellingen te Drongelen, Driehuizen, Geffen en Bokhoven f 8581,25, laatste bijdragen in geld volgeDs beslnit der vergadering van 25 Juni jl. f 11,550, te zamen f 76,255,75. De getuigschriften, toegekend bij gelegenheid van de in 1879 te Arnhem gehouden tentoonstelling van Nederlaudsche en koloniale nijverheid, zijn dezer dagen met de daarbij behoorende bronzen medailles aan de be langhebbende toegezonden. Alleen indien ook hier het begeeren meer is ge weest dan het bezitten, is dit langdurig uitstel te verschoonen. De klokkenspelers van den heer Miller hebben zich Vrijdag te Rotterdam doen hooren. De verslag gever van de N. R. Ct. prijst zeer het iestrumentale gedeelte van de concerten. De Engelsche volksliederen noemt hij het meest aantrekkelijke gedeelte van het programma. Om wit bont schoon te maken, wordt aange raden inwrijven met warme zemelen en uitwrijven met flanel. Om witte zijden parasols tegen geelworden te bewaren, snijdt men een lap katoen of mousseline een handbreed grooter dan de parasols, doopt het in blauwselwater en laat het drogen. Nadat men het glad gerold heeft (gestreken mag het niet worden), legt men het op de buitenzijde van de uitgespannen parasol, na te voren in het midden een gaatje ge sneden te hebben' om de punt van den stok er door te steken, vouwt dan de parasol voorzichtig toe, zoodat het overtrek geregeld tusschen de plooien komt te liggen, en bewaart alsnu de parasol den winter over. Evenzoo kan men, met gelijk goed gevolg, tusschen een door blaauwsel gehaalden (en vervolgens ge- droogden) doek witte schoentjes, witte zijden hoeden, wit cachemiren shawls, enz. bewaren. Het verhaal, dat wij in ons vorig nommer aan de N. R. Ct. ontleenden omtrent een meisje, dat in uitgehongerden staat te Eibergen was aangekomen en het slachtoffer zou geweest zijn van slechte behandeling in een r. k. gesticht te Almelo, blijkt wel wat geflat teerd te zijn geweest ten voordeele van het jonge meisje. Zij is niet wegens verkeerde behandeling uit het gesticht gegaan, maar omdat zij naar vrijheid ver langde is ook niet door uit een raam in de gracht te springen ontvlucht, maar zonder veel moeite droogvoets ontsnaptheeft sedert verscheidene lieden beet gehad, wier medelijden zij wist op te wekken, waardoor zij zich eene veroordeeling tot gevangenis straf op den hals heeft gehaald. Nu schijut zij te Eibergen met een mooi praatje aan den kost te hebben willen komen, en de inzender van het bericht aan de N. R. Ct. is daarvan de dupe geweest. Iedereen meent 't zwaarste te hebben. Wij meeneu dat er geen vervelender arbeid denkbaar is dan elke dagen uittekijken of Dulcigno nu overgegeven is, de mogendheden vinden het zeker nog vervelender dat hunne vloot daar in de baai van Gravosa voor anker moet blijven liggen, zonder iets uit te voeren. Wat de Porte doen zal, en hoe de Albaneezen zullen ge zind zijn, blijft altijd nog een open vraagstuk, dat eerst de tijd tot oplossing zal kuDnen brengen. Inmid dels wordt Griekenland onrustiger. Ook daar beging het roepen om whet deel des goeds dat hem na de conferentie te Berlijn toekomt, bitter te vervelen. Geen hand of vinger wordt vervoerd om de nieuwe gren zen ten voordeele van Griekenland af te ronden. Is

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2