Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland aao. Dinsdag* 9 November. BINNENLAND. N°. 071. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden franco f 1,50. Enkele nommers- 0,05. Uitgever: P. G. WIJTMAN, te MIDDELBURG. Prtjs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ.1,-Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. TJitg-elote Obligation. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, bfengen ter kennis van belanghebbenden, dat bij de uit- ld-ing der daartoe aangegeven obligatien van de geves tigde schuld dezer gemeente, die op heden ten raadhui ze heeft plaats gehad, de volgende uummers uit de bus zijn getrokken, te weten No. 134 groot f1200 a 3 pCt. restant van het vorige jaar. 380/io 500 L 381/u r 500 r 1 382/12 500 1 75 600 3 111 600 3 291 600 v 3 307 r 600, 3 346 600,3 349 12003 350 1200 3 361 1200 3 368 1200 3 gedeeltelijk welke uitgelote obligatien in de maand Januari e.k. ten kantore van den gemeente-ontvanger, tegen overgifte der stukken, zullen worden afgelost. Goes, den 6 November 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Het tweede boek, het omvar'rijkste van het Ont werp-Strafwetboek is door de Kamer aangenomen. Heden begint de behandeling der vijftig artikelen van het derde boek (overtredingen) die naar gissing nog vlugger van stapel zullen loopen, zoodat morgen de aanneming van hut Strafwetboek een feit kan zijn. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan den gemeenteraad van Sluis te kennen gegeven, dat uit het ingesteld onderzoek naar de bouwkundige waarde van het raadhuis dier gemeente is gebleken, dat er voldoende termen aanwezig zijn, om dat gebouw te rangschikken onder de monumenten, voor welker herstelling door het rijk hulp verleend kan worden doch dat het noodig is dat door zorg van den ge meenteraad vooraf worde opgemaakt een volledig restauratie-plan met eene begrooting van kosten en tevens ingezonden eene opgave der middelen tot dek king der uitgaven en van het aandeel, dat de gemeente daarin zal dragen. {M. C.) dam, zal wegens hoogen leeftijd en geschokte gezond heid, zijn mandaat bij de aanstaande verkiezingen nederleggen. De centrale vergadering van liberale kiesvereni gingen ia het hoofdkiesdistrict Sneek heeft Zaterdag tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer mr. Ph. van Blom te Heerenveen, (oud-lid der Kamer). In Juni 1879 verkreeg de heer Moens 1699 en de heer Oppendijk 1587 stemmen. Een onbeduidend verschil van 112 stemmen alzoo. Rekent men nu dat het geene herkiezing, maar eene oerkiezing geldt dat de onzen met enthousiasme vcor den gewenschten candidaat kunnen en zullen werken en dat de „liberalen" moeten nemen wat ze krijgen kunnen, in plaats van krijgen wat ze wil len, dan is er veel hoop op dat het Noorden op 28 November a. voor 't eerst een anti-revolutionair naar de Kamer zende. Tot oandidaten in de vacature |Verheyeu (district Tilburg) worden genoemd de hoeren Mutaaers en A. Sassen, laatstgenoemde van liberale zijde. In Maastricht noemt men den naam van den be kenden referendaris bij de afdeeling kunst Victor de Steurs. Mr. Godefroi, het bekende Kamerlid voor Amster De „afgescheiden" leden der liberale partij, waarvan in een onzer vorige nummers gesproken is, mankeer den de vorige week bij eene extra-ordinaire vergade ring van de „liberale" leden, om hunne gedragslijn bij de aanstaande begrooting te bepalen, als wanneer de politiek der regeering in zijn ganschen omvang weder ter sprake komt. Er is besloten, zegt het Handelsblad het ministerie te steunen, maar den minister van Koloniën met ernst te interpelleeren over de benoeming van een nieuwen Gouverneur-Generaal. Wat de radicale fractie doen zal is niet bekend. Een artikel in het weekblad de Amsterdammerge titeld Hartstocht voor de Wetenschapgeeselt op piquante wijze, dien hartstocht voor zoover men er niets voor over heeft. Sprekende over de Vrije Uni versiteit, zegt genoemd blad Ten aanschouwe der henderden, onder het oog van ons dagelijks Bestuur, ontving de nieuwe stichting een gilt van 100,000 gulden. Het was voor onzen burgemeester en voor onzen wethouder van onderwijs een gezicht om van te watertanden. 100,000 gulden Van alles wat in Amsterdam van liefde voor de wetenschap brandt en blijkt, genoot onze hooggeprezen universiteit in zuivere munt nog geen cent En een kleine instrooiing van de zijde der welgestelde Minervavrienden zou wezenlijk toch geen overdaad zijn geweest, als men bedenkt, dat de kosten dezer instelling de rente vertegenwoordigen v^n een kapitaal van minstens vier millioen Nu zou dit schouwspel nog minder pijnigend voor Burgemeester en Wethouders zijn geweest, had het niet op datzelfde oogenblik gezeten naast Z. E. den Minister van binnenlandsche zaken. Immers slechts weinige dagen geleden moest Minister Six vernemen, dat den Arasterdamselien Raad door het dagelijksch Bestuur werd voorgesteld bij den staat aan te dringen op subsidie tot bestrijding der kosten van ons gym nasium, m. a. w. tot den minister te zeggen Wii hebben uitgegeven om te concurreeren met uwe di,c rijksuniversiteiten, zoodat we nu niet eens meer kun nen zorgen vopr de luttele duizendtallen die ons gym nasium kost. Ónder zulke omstandigheden f 100,000 in de han den van een mededinger te zien verdwalen is hard. Bij dit schouwspel aan den Staat te vragen om hulp is nog harder. Wij gelooven dat de Raad het beneden zich zal achten en zich uit de verlegenheid zal frachten te redden, door een paar leerstoelen op te heffen, die overtollig mogen heeten. Wij bevelen in de eerste plaats die in „de gezondheidsleer toegepast op het leven van den soldaat" daarvoor aan. Omtrent den Nor -der-Lekdijk die, na de plaats gehad hebbende verl. oogiug en ve>-waring, algemeen beschouwd.werd een bol verk te zijn ie>. n gevaren bij hoog opperwater en ijs, moet helaas wt den medege deeld, dat, ondauks deze werken, even h. ven het dorp Vreeswijk sedert eenige maanden weder eene belang rijke en aanhoudende verzakking wordt waargenomen, die z:ch over eenige honderden .meter lengte en nage noeg geheel de dijksk air uitstrekt. Ofschpon van de zijde der directie al het mogelijke wordt gedaan om de onheilen, die daaruit zouden kunnen ontstaan, te voorkomen, is toch dat verschijnsel van zóó overwegenden aard, dat daarop in de eerste plaats de aandacht van de hooge regeering behoort te worden gevestigd, vooral nu, bij den naderenden winter, de buiten hare oevers getreden rivier dien toestand onrustbarend doet worden. NR. Men schrijft o. a. uit 's Herfogenlmsch Er klinkt op nieuw sinds een paar dagen het ge* klpt,s van Maas- en Waal-water om de stad de lage wijken, de haven staan weer onderbij eenigen was zijn de kazernen weer aan de beurtde aange vangen sluis werken zijn met locomobielen, hijschma- chines en al in en onder het water verdwenen. Thans valt hel water op alle onze rivieren. De zaak van de Jongh is Vrijdag bij beschikking van de Raadkamer der rechtbank verwezen naar de procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage, Goes, 8 November. Vergadering van den Raad der gemeente Goes op 5 Nov. 1880, die op de gebruikelijke wijze door den Voorzitter werd geopend. Na lezing der Notulen dep vorige vergadering doet de voorzitter mededeeling der ingekomen stukken en worden de punten der Agenda behandeld. Tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs werd benoemd de heer J. J. Ramondt. Daarna komen in behandeling en werden goedge keurd 1. De rekening van ontvangsten en uitgaaf van het gasthuis over het jaar 1879, waaruit blijkt dat is ontvangen f 15,245,3.7 Va eu uitgegeven f 14,632,73, goed slot f 612,64. 2. De rekening over dat zelfde jaar van de schut terij in ontvangst op 625.02 en uitgaaf 366,02. 3. De begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1881, dewelke een ontvangst aanwijst vau f 33,980,18 en uitgaven van 31056,78l/2, goed slot f 2923,,397a. 4. Nu komt in behandeling de begrootiugvMer ge meente over 1881 en worden gelezen 2 ingekomen requesten, een van de Hoofdonderwijzers en een vau de onderwijzers bij het lager onderwijs. Eerstgenoemde zouden gaarne hun tractament gebracht zien van f 1100 op f 1200, laatstgenoemde van f 700 op f 800. Na eenige discussiën, waaraan de heeren de Jonge vau Ellemeet, Massee, dr. Callenfels, Pilaar, den Boer en de voorzitter deelnamen, wordt hierop afwijzend be schikt, ook de plaatselijke schoolcommissie adviseerde tot afwijzing, terwijl de meerderheid der finantieele commissie gunstig gestemd was om de onderwijzers met f 100 te verhoogen. De begrooting van het Gasthuis werd in behande ling genomen, terwijl de meerderheid der finantieele commissie niet gunstig gestemd was om de verhoo- giug aan den Directeur ad f 100 toe te staan en werd met meerderheid van stemmen besloten die be grooting aan dat bestuur terug te .zenden en met f 100 te verminderen. Over verschillende punten der begrooting der gemeente werd nog het woord gevoerd, waaraan b\jna al de leden van den raad deeluamen, en werd die vastgesteld in ontvangst op f 99,455,41, uitgaven idem, terwijl een post voor onvoorziene uitgaven bleef van f 1813,94. De vergadering is daarna gesloten. Goes. De betrekking van Vader en Moeder in het Weeshuis alhier, die op 1 December a. s. staat

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1