GEMENGDE BERICHTEN. 8 11' E N L N i telegram van .leu gezagvoerder Rijke, is de schoener Frangoisal-laar thuis bchoorende en eigendom van den heer P Wibaut, in den lautsten storm op de Engelsche kust vergaan De bemanning is op vis- schersboo'en ger d en ie Grimsby binnengebracht. Het schi» .vas geladen met hout, kwam van Riga en was bes'e nd naar Mid lelburg. Toen het van Bol- derai vertrokken was heeft het reeds met siormen te worst el m gehad, zvoda» het terug moest keeren en een tiental dagen m jest waehten. Daarua met andere vaartuigen weder vertrokken, vond het aan de En- gelsche kust zijn on Ier gang. De Seheveningsche visschprij verloor drie man. De M. C. deelt, mede dat bij aankomst van de mailboot Printen Marie te Vlissingen, Maandagochtend een passagier 1 klasse vermist werd, w dice tot lieden nog niet. gevonden is. Men gist dat de man des nachts over boord geraakt is. Hij was des avonds met een vriend eau boord gekomen, doeh had, to°n deze zich te slapen legde, aan den administrateur gezegd dit hij geen slaapplaats noodig had en niet naar beneden zou gaan. De met hout geladene bark en de loodskotter op de Onrusi, ier zijde van Veere zittende, hadden Maandag van storm en hoogwater ontzettend te lijden. Ondanks het buitengewoon hoog springtij was er echter aan vlot komen geen denken. Beiden zullen hun graf wel op de Onrust vinden. Ook aan de Engelsehe* kust moet het er treurig uitzien Ooggetuigen verhalen dat er ongeveer 50 a 60 schepeu op de hoogte van Grirasby gebleven zijn. Gedurende zes uren woedde er eene vreeselijke storm, vergezeld van zwaren slagregen en hagel. Het. strand leverde den volgenden morgen een akel'g schouwspel op, daar er vele aangespoelde lijken en wrakken over het strand ve-spreid lagen. Er was geen mogelijkheid om hulp te bieden, daar geen reddingbooten zich in zee konden begeren. |i rh *5cuool eir lending Willicliiiiuiilorp. Dr. F. Van Gheel Gilde- meester predikant bij de N. H. G. heeft voor de be roepen naar Joureen Numansdorp bedankt. Ds. C. S. Adema van Scheltema. sedert 1849. predikant der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam, bekend door zijn strijd tegen sterken drank, en zijn voortdurend pleiten voor de moraliteit onzes volks, heelt tegen l Vl iart. 188 L, uithoofde van den staat zijner gezondhewl, zijn emeritaat aangevraagd. Mltidelfttipg, Dr. J. Riemens denkt D. V. op Zondag 5 December alhier,, zijne intreerede te houden. 2 November. Beroepen tot predikant bij de Evang. Lu tb. Gemeente te Stadskanaal ds. C. W. Pohltnann, te Groede. Yer*»eKe, 2 November. Onze predikant, de heer H. Vermaas, heeft een beroep ontvangen naar Breskens. Dit 'n het vijfde gedureude den betrekkelijk korten tijd, dat hij te Yersrke is. Gekozen tot leden van het kiescollege de heeren C. van der Endt, P. Dirkseu, M. van de Vrede eu M. Abrahamse. Beroepen Ie Amsterdam tot predikanten in de vacature-P.miekoek ds. N. Pikaar te Harmelen in de vacature-Rutgers ds. P. C. Van der Horst te •^Schiedam. Voorts werden geformeerd de volgende drietallen vacature-Brumund de pred. P. Barstra te VVassenaar, J. Hulsebos te De Lemmer, en J. J. A. Ploos /an Amstel te lleitsum vacature-Hoedemaker de predi kanten P. Deetman te Kampen, E. E. Gewin te Renkum en J. Langh iut te Anjum. L a ii (II» o u w. Aan hel Nieuws wordt uit Londen geschreven Op dit oogenblik is de geheele kleine kolonie van Hollanders, die zich tijdelijk hier bevind', in groote spanning, 't Betreft den melkprijs. Gisteren voormiddag is de eerste helft van de vergelijkende proef genomen, en gisterenavond de tweede. Gij weet, het betreft de quantiteit en qualiteit, dat is de vraag naar de koe die de be9te en de meeste melk geeft. De beide koeien, die 't gisteren het verst brachten zullen van daag opnieuw concurreeren. Ziehier waaroin deze kwestie van zoo groot gewicht is voor ons land, en meer in het bijzonder voor onze boeren in Holland en Friesland. Wat ik er van weet, heb ik vau anderen, ntaar ik geef 't u ook zooals ik 't weet. Elk ris heeft na een langer of korter tijdsverloop verversching en vert ieuwing noodig door kruising met een ander. Ons melkvee bezit ongeëvenaarde eigenschappen, die den vreemdeling en meer bijzon. der den Engelschen veehouder ten goede kunneu komen. Blijkt 't uu, dat onze koeien door de vette weiden van onze noordelijke provinciën in melkrijkheid alle andere overtreffen, en binnen de grenzen van haar grasrijk dis riet als 't ware telkens weer een nieuw, melkrijk Hullandsch ras opgekweekt word', dan zullen de Engelschen ons vee niet alleen voor de slachibank aanknopen en zal de waarde van ons melkvee aanmerkelijk stijgen. Ziedaar reeds dadelijk eeu practisch bewijs voor hei groote nut vau ten toonstellingen ah deze. Volgens Yke de Jong staat de kaii9 goed. lntussclien gaat het met den verkoop van het vee op de tentoonstelling redelijk. Het zou, ten einde de moeite en kosten van het transport naar huis uit te winuen, en met het oog op de belangen van de in zenders, wt n sell el ijk zij d. dat er geen enkel stuk Hol- landsch vee weer terug behoefde te gaan. Van de boter en kaas geldt dit natuurlijk evenzeer en ook daarin ontwikkelde zich reeds een soort vau kleinen handel. 63 personen solliciteeren naar de betrekking van directeur der gemeentegasfabriek te Middelburg. Van de in het laatst der vorige week np de hofstede vau de wed. M. Van Dixhooro, bij Axel, ontvreemde vier stuks runderen, z>in er drie dour de rijksamb'enaren op de Belgische grens tussrhen Sas- van-Gent en Assenede aangehouden, terwijl met het vierde de geleiilers zijn ontkomen. Vanwege de Z-H. Reddingrnaatschappij is aan schipper W. Van den Berg te Vianen een prachtige verrekijker uitgereikt, als blijk van erkentelijkheid voor de verdiensten van den sc upper, aan wiens mensch- lieveude pogingen tal van varenslieden van 1848 tot heden hnn behoud te danken hebben. Sedert vele, jaren is schipper Van den Berg belast met den post- en veerdienst tusscheu Vianen en Sta- venisse en in den dienst op dit zoo gevaarlijke vaar water heeft hij den naam weten te ver Tenen van een ijverig, buitengewoon bekwaam en altijd, ook onder de dreigendste omstandigheden, kloek schipper te zijn. Bij zeerampen, die in 2ijne gevaarvolle omgeving niet zelden voorkomen, was hij steeds de eerste om hulp te verleenenzijn inoed en beleid hebben menig schipbreukeling van een anders wissen dood gered. Bij gelegenheid der openbare tentoonstelling te Utrecht, van de modellen voor een standbeeld van graaf Jan van Nassau, is in het HM. een zeer on gunstig oordeel uitgesproken over de beide bekroonde ontwerpen. Thans bevatten de Spectator en de Am sterdammer artikelen, waarin eveneens in zeer afkeu rende bewoordingen over het thans te Amsterdam tentoongestelde beeld wordt gesproken. Wij herhalen, zegt het Hbl. daarom onze vroeger gedane vraag, of het geen aanbeveling zou verdienen ook de onbekroonde modellen ten toon te stellen, waaronder er twee waren, welke de beide bekroonde overtreffen. De pastoor te Dronrijp had een groofen, prach- tigen hond, waaraan hij zeer gehecht was, ook omdat het dier hem tegen eene aanranding had beveiligd. Voor eenige weken ging de pastoor op reis, den hond achterlatende, en der huishoudster op het hart druk kende goed voor het dier te zorgen en hem in huis te houden. Op zekeren middag ontsnapte de hond, en begaf zich naar een boerderij, misschien wel om eene ontmoeting te hebben met eene schoone van het hon dengeslacht. De boer, wat kort van stof, zoo 't schijnt, nam zijn geweer, en schoot den Newfoundlander dood, waarna hij overal rondbazuinde wat hij gedaan had. Toen de pastoor terugkwam, en van het geval hoorde, eischte hij van den boer f 1000, onder be dreiging met een proces. Het geld zou onder de Roomsche en de Protestantsche armen, elk voor de helft verdeeld worden. Na eenige weken van aarzeling heeft de boer de f 1000 betaald. i N. R. C.) Sergeant Musquetier heeft in beleefde termen toestemming gegeven tot het vervaardigen zijner beel tenis in pijpaarde. De heer J. A. de Bergh, die zooveel niet9bedui- dende drukte maakte, om tot bet ontdekken van den moordenaar te komen, is nu bezig met de levensge schiedenis der familie de Jongh in het Utr. Dagblad (misschien weigerden andere couranten, die hij eerst begunstigde, hem plaats) te schrijven. Het belangrijk ste in die geschiedenis is dat Mevr. de Jongh eens droomde dat op zeker nummer in de s'aa'slot-rij de hoogste prijs vallen zou; werkelijk was dat, na eenige weken het geval, maar het w«9 mevrouw niet gelukt dat gelukkige lot machtig te worden. De redeneering komt ongeveer hierop neder: de Jongh is floor een reeks van ongelukken eeu dood slager, geen moordenaar geworden. De justitfe zal er wel anders over denken Een nieuw soort glas wordt vervaardigd door twee Franschen. Zij hebben te zamen vier jaar lang gezocht naar het maken van gehard glas, en zijn ein delijk tot een resultaat gekomen, evenwel niet het gezichte. Zij zijn nu in staal glas te maken, dat vol komen op paarlemoer gelijkt. Volgens hunne opgave wordt gewoon glas onder hooge drukking blootgesteld aan de werking van verdund chloorwaterstofzuur. De geleverde monsters moeten de bewondering opgewekt hebben van hen, aan wie zij ver oonrt werden. Voor eenige dagen sprong een man van de brug te Argenteuil, bij Parijs, in de Seine, na een zwaren sak om zijn hals gebondeo te heb ben. Eeu paar zeelieden snelden te hulp en brachten hem aan land maar alle pogingen om den ongelukkige in het leven terug te roepeu waren ver geefs. De zak beva te 360.000 Ir. en een brief ver maakte deze som aan de armen der gemeente op wier gebied zijn lijk gevonden zou worden. Het stoffelijk overschot van dezen zonderlingen zelfmoor denaar is' naar de Morgue gebracht eu men doet ouderzoek naar zijn betrekkingen en de redenen die hem tot deze daad geleid kunnen hebben. De winter is in Rusland vroeg ingevallen. Dikke ijsschollen zakken de Newa reeds af en de rivier ge raakt langzamerhand dicht. Men vreest dat verschei dene schepen ie Kroonstad ingesloten zullen geraken. Koopmanschap. Ruim twee eeuwen geleden kochten de Neder landers, die Nieuw-Amsterdam (thans New-York) stichtten, het eiland Manhattan, waarop de stad ge legen i9, van de Indianen. Er werd voor betaald 10 hemden, 30 paar kousen. 10 geweren, 30 pond kruit, 300 kogels, 30 bijlen, 30 keteis en een koperen braad pan. Van weerszijden gel jofde men goede zaken ge maakt te hebben, voegt het II .llamlsche jaarboek er bij. 200 jaar later, in 1832, werd een stuk grond in dezelfde streek verkocht, de z. g Fife miles farm Het bracht toen op f 100,0ü0;50 jaar later, in 1880, bezat ditzelfde stuk grond een waarde van 20 millioen gulden. Niet minder merkwaardig is d« toeneming der be volking. Nog in 1731 lelde New York niet meer dan ruim 4000 inwoners. In 1791 waren er 33000 dat is ongeveer» zoo veel als thaus te Haarlem. In vijftig jaren groeide dit getal tot 371000 (1841) 5 jaar later waren er 150.000 meer. In 1860 telde de stad 813.000 inwoners en e:ndelijk in 1880 ruim 1.200.000. Ieder kan berekenen tot welke cijfers men, zoo voortgaande, over 25 jaar zal gekomen zijn. Na een hevigeu storm werd op "de westkust van Ierland een rausachtige polyp of Ociobus gevon den. Rondom den mond stonden acht armen, elk zoo dik als een mans arm eu vijftien voet lar gaan de onderzijde van elkeu urm twee rijen zuignappen, zoo groot als eeu halve gulden. De hoornachtige bek, gevormd als een papegaai snavel, was zoo groot als twee vuisten. De kop, een voet breed en drie voet lang, prijkte met een paar ronde oogen van eeu balf voet middellijn. Het dier woog vier cénttnaar9. Voor een beroemd Engelsch renpaard is door den heer Dunlop f 151 200 geboden. Het bod is door de eigenaars nog niet aangenomen. Door éen man schijnt tijdens den laatsten oorlog de Russische Staat voor 22 millioen roebels bedrogen. De man Warschawski gelieeten was leverancier van het leger, en is gelijk van zelf spreekt millionair, tot op dit oogenblik. Hij is nu iu handen der justitie en heeft veel kans dat zijn domicilie voor hem in Siberie zal worden gekozen. Na enkele dagen van rust Zondag, Allerheiligen en Allerzielen zal heden de Frausehe regeering haar taak tot uitzetting der niet-erkende geestelijke orden voortzetten. Het kan best zijn dat dit hier en daar aardeiding geeft tot onaangenaamheden. De aarts bisschop van Parijs heefi thaus zijn protest tegen deze regeeringsdaden doen hooren. Inmiddels nadert al meer en meer de tijd dat Gambetta als president minister het roer van staat in handen zal moeten ueraeo. De eene minister na de andere komt der radicale partij te flauw voor, totdat eenmaal de groote man ook tegenvalt. In België is de oud-bisschop van Doornik msgr. Dumont reeds lang eeu steen des aanstoots voor de Roomsche kerk. Hij vloekt de kerk die hij weleer diende en is bondgenoot van Frère-Orban en consor ten. Dit heeft den Paus aanleiding gegeven hem te ontslaan. In Ierland wordt de crisis steeds erger. Vier par lementsleden en drie leiders der onverzoeulijken zijn thans in staat van beschuldiging gesteld. Onder hen behoort ook de welbekende Parpell. Zondag werden weder talrijke laudmeetings ge houden. Parnell heeft het centrum yan zijne werkzaamheid verplaatst naar Tipperary, waar hij

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2