I Ilomlcnlag 4 \ovcmbcr. N\ l»«9. Verschijnt el Ice 11 Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 3 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden franco f 1,50. Enkele nommers- 0,05. Uitgever: P. Cr. WIJTMAN, te MID DELBURG-. Prijs der Advkrtentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. BINNENLAND. Io enkele dagbladen wordt de aandacht gevestigd op 1 November, den dag der invoering der nieuwe schoolwet. Wij juichen niet mfê met de voorstanders dier wet, maar moedeloos zijn we toch ook nog niet. Voor een ieder is het waar te nemen welke ruime plaats de christelijke school sinds 17 Augustus 1857 in ons volksleven heeft ingenomen. Wie in de laatste wekeu getuige was van de stichting der Vrije Universiteit, zal met dankbaarheid in dat alles de goede hand Gods erkennen, en zich door het vooruit- zioht op zwaarderen druk nog niet laten ontmoedigen. Er leeft in ons volk nog een kern wier overtuiging door geen staatsmacht te breke.i is. De „liberalen" zijn ondanks hunne schoolwet van dat deel onzes volks nog niet af. Laten ze nog eeuige jaren wachten eer ze 1 Novem ber als een overwiuningsdag inschrijven. Onder de bepalingen door de Tioeede Kamer, gis teren bij de behandeling van het Strafwetboek aange nomen, behoort ook deze Met 28 tegen 23 stemmen werd het overspel onder de misdrijven behouden, en art. 241 aangenomen, dat met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden straft lo deu gehuwde, die overspel pleegt2o den onge huwde die het feit mpdepleegt, wetende dat de mede schuldige gehuwd is. Daar het Strafwetboek het over spel als klacht misdrijf handhaaft, kan geene vervol ging plaats hebben dan op klachte van den beleedigdeu echtgenoot, en de klacht worden ingetrokken zoolang het onderzoek ter terechtzitting niet is aangevangen. l)rie plaatsen zijn thans in de Ticeede Kamer ledig. Die van de heeren Moens en Verheijeu, benoemd tot inspecteurs van het lager onderwijs, ea die van den heer de Biebers'ein, het oudste lid der Kamer, Maandag op 84-jarigen leeftijd te xMaastricht overleden. De heer C. A. baron de Bieberstein Rogalla Zawadsky, oud kavallerie-officier, was sinds 1858 lid der Kamer, waar hij bekend stond als een gemoedelijk trouwhartig vaderlauder en een trouw zoon der Roorn- sche Kerk. De hooge leeftijd van den overledene was oorzaak dat hij niet zoo beslist partij trok voor zijne kerk in 's lands vertegenwoordiging als zijne jongere medeled eu Zijn politiek dagteekende uit den tijd toen liberaal en roomsob samengingen. De heer W. M. Oppedijk te IJlst heeft thans de eandidatuur voor het lidmaatschap der Tictede Kamer hem door de anti-revolutionaire kiesrereeniging in het hoofdkiesdistrict Sneek aangeboden, aanvaard. Naar alle raenschelijke berekeningen bestaat er dit maal voor een gunstigen uitslag gegronde hoop. De Prins van Oranje is in de residentie aange komen. Het internationaal postcongres heelt zijn werk zaamheden ten eirlde gebracht. De postpaketten mogen niet meer wegen dan 3 kilo (omtrent de grootte vindt men niets vermeld). De administratie va» het laud van oorsprong zal aan elk der administratien, over wier gebied het vervoer ge schiedt, 50 centimes betalen, waarbij komen voor vervoer ter zee 25 c. voor 500, 50 voor 500 tot 1000, 1 fr. voor 1000 tot 3000, 2 fr. voor 3000 tot 6000 eu 3 fr. voor meer dan 6000 zeemijlen. Als overgangsmaatregel zal elk der contracteereude partijen voor ieder pakket, van haar land komende of daarheen verzonden, een surtaxe (opgeld) mogen heffen van 25 c., welke surtaxe voor Engeland lot 50, voor Engelscli-ïndie en Zweden tot 75 c. verhoogd wordt met recht vau reciprociteit voor de audere landen. Deze surtaxe is ook vergund voor 't verkeer tusschen Frankrijk en Corsica of Algiers en tusschen Iialie en ficilie of Sardinië. Het land van bestemming mag verder van deu geadresseerde voor bezorging en douane-forinaliieiten een som van hoogstens 25 c. heffen. Bij 't verloren gaan van een pakket heeft de afzender recht op een vergoeding van 5 fr., bij be schadiging op een evenredige vergoeding, die ncoit meer mag ziju dau 15 fr. De waarde behoeft niet te worden aangegeven. Een en ander zal in werking treden met 1 October 1881. Tot zoover loopt de eigenlijke overeenkomst. Dan volgt het protocol, dat ten doel heeft aan die landen waar de post zich nog niet met bezorging van paketten belast, te vergunnen de bepalingen der overeenkomst te doen uitvoeren door de spoorweg-en scheep vaartondernemingen, waarbij de dienst beperkt blijft tot de plaatsen, die bediend worden door die ouder nemingen. Engeland en Eogelach-Indie en Nederland hebben verklaard de overeenkomst nog niet te kunnen te.kenen en hebben zich de goedkeuring van het protocol tot 1 Juli 1881 voorbehouden, waarvan acte is genomen. De volgende landen waren vertegenwoordigd Belgie, Britsch-Indie en Canada, Bulgarije, Denemarken, Duitschland, Egypte, Frankrijk, Groot-Brittanje, Grie kenland, Italië, Luxemburg, Montenegro, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk-Hongarije, Portugal, Rumenië Rusland, Servie, Spanje, Turkije, Zweden en Zwitser land. Overeenkomstig het besluit, op de jongste alge- meene vergadering genomen, heef' de Maatschappij tot Nut van 't algemeen z-ch tot den koning gewend met het verzoek: „dat van regeeringswege zoodanige regeling wotde getroffen, waardoor de goede hoeda nigheid van het drinkwater in ons gebeele land zoo veel mogelijk verzekerd wordt." f 10,000 wordt op o»ze Stautsbegrooting aange vraagd voor een centraal bestuur van Statistiek. V7ie de onjuiste opgaven keut, en weet hoezeer de kunst om cijfers te groepeeren onafscheidelijk van sta tistiek te achten is, zal het groote nut van deze uit gave niet erkennen. Men kan, gewapend met de statistiek, zoo ongeveer alles bewijzen wat men wil bewezen zien. Indien deze liefhebberij van particuliere zijde beoefend wordt, dan valt er niet over te spreken. Ieder moet het dan weten. Maar tienduizend gulden (en hoevele iu de toekomst) uit te geven voor zoo twijfelachtig nut Aan den heer C. M. van Visvliet, afgetreden inspec- teur van het lager onderwijs in Zeeland, is door de Zeeuwsche onderwijzers, als blijk van aandenke.n en dankbaarheid, een zilveren koffie- en theeservies, onder gepaste toespraak geschonken. De gemeenteraad van Costhurg heeft besloten dat die gemeente gedurende 10 jaren f 100 'sja^rs zal bijdragen voor den ontworpen tramweg Breskens-Mal- degliem. Öok de gemeenteraad van Hontenisse heeft in be ginsel tot ondersteuning van den tramweg op Wals oorden besloten. Het bedrag zal later worden bepaald. Douibarg, 2 Nov. Door het bpdanken van den heer H. Passenier, lid van den gemeenteraad alhier, is de verkiezing voor een lid bepaald op a. s. Dinsdag 9 November. Ycrscke, 2 November. Maandag werd de tweede, nieuwgebouwde school alhier, plechtig ingewijd. Behalve de leden van deu gemeenteraad waren daarbij tegenwoordig de arrondisseraents-school opziener, het onderwijzerspersoneel der oude school, en de architect der nieuwe. De districts-sebool- opziener was door drukke bezigheden belet aan de plechtigheid deel te nemen. De schoolopziener, de burgemeester, de architect (de heer de Klerck van Kruiningen) en de onderwijzers der oude school voer den het woord, om ieder op zijne wijze, hunne blijd schap over de verrijzing van dit langgewenschte school gebouw uit te drukken, de gemeente daarmede geluk te wenscben, den nieuwbenoemden hoofdundei wijzer het gewicht van zijne taak voor oogen te houden of hem de beste vruchten op zijden arbeid toe te wen- schen. Al deze sprekers worden door deu nieuwbe noemden hoofdonderwijzer beantwoord. De kinderen, ruim 100 in getal,- werden onthaald en de plechtigheid eindigde met een diner, waaraan al de genoemde heeren deelnamen. Ontzettend zijn op vele plaatsen de rampen aan de zeevaart, tengevolge der jongste stormen, overkomen. Een van de treurigste op onze kust is Maandag bij Wemeldinge voorgekomen. Te 3 ure 's namiddags is het schip De Kendracht% van Rozendaal, groot 84 ton, schipper Adriaan van Aperen, van St. Maartensdijk mGt suikerpeen bestemd naar Rozendaal, beoosten den havenmond van het kanaal aldaar, hetzij door het l isspri. gen eener plank, hetzij door een rukwind, plotseling volgéloopen en gezonkeD. Alleen de schipper is gered. Zijn 24 arige vrouw, een kindje van 7 maanden en de knecht, va der van 6 kinderen, vonden hun dood :rt de golven. Blijkens te Vlissingen bij de reederij ontvangen

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1