Nieuwe Goesche Courant, N\ &m. ris tel ijk-historisch blad voor Zeeland. Dinsdag 2 \Toveml*2r. Souvereiniteit in eigen kring. BINNENLAND. imio. v erschijnt elkea Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pér p'ttlis maanden francof 1,50. Enkele noraruers- 0,05. Uitgever F». G. WIJTMAN, TE MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1 regels ƒ1,— Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. GEMEENTE-BESTUUR. VEEMARKTE iS. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van GOES s maken bij deze bekend, dat ieder en Dinsdag [behalve den eersten) in 'f us, W de maand November aanstaande, zijnde den 16, 23 en 30 dier maand., binnen deze gemeente de' gewone Veemarkt zal gebonden worden. Goes, den 30 October 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Herhalingsschool. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbaie kennis, dat de avondschool dor School 3e klasse een aanvang zal nemen met 15 Novem ber aanstaande, dagelijks, met uitzondering van den Zaterdag en den Zondag, van 5 tot 7 uren, en besterad is voor volwassenen, althans voor dezulken, die min stens den leeftijd van 14-jaren hebben bereikt; alsmede dftt in een der lokalen van het raadhuis op Woensdag 10 November a. s., des middags te 12 uren, tot het aannemen van leerlingen voor gemelde school zitting zal gehouden worden. Goes, den 30 October 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G DE WITT HAMEK. De Secretaris, HARTMAN. In deze woorden door de jongste stichting op Christelijk gebied populair geworden, is wel het best de verhouding geteekend tusschen moederland en koloniën. Bestaat er slechts een koninkrijk der Neder landen, maar ten deele in Europa en ten deele in Azië, gelijk men het zoo menigmaal doet voorkomen? Immers neen? Zijn Java en Suri name, Celebes en Borneo provinciën als Holland en Zeeland? Zijn Atjehers en Dajakkers als Friezen en Brabanders in éen rijk samen te tellen? Heeft Sumatra en Borneo, Batavia en Paramarioo dan vertegenwoordigers op het Bin nenhof? Wie meet het verschil dat tusschen de inwoners van Nederland en die zijner kolo niën bestaat, in afkomst, geschiedenis, volks aard, klimaat, kleur, godsdienst en wat niet al? Gelden hier en ginds dezelfde wetten, hetzelfde bestuur De practijk móet, hoe schoone theoriën over eenheid verkondigd worden, in beginsel ook in dit opzicht wel komen tot de erkenning van Souvereiniteit in eigen kring." De gezamenlijke bezittingen der voormalige Oost-Indische Compagnie zijn in 1789 door het Rijk met alle schulden (die vele waren) en alle baten (die weinige waren) tot zich genomen en verklaard te zijn bezittingen van den Staat. De Oost-Indische Compagnie was een lichaam uit de natie voortgekomen, dat ruim twee eeuwen lang in Indië veroveringen had gemaakt, dat naast het vele door haar gestichte kwade eene roeping had vervuld, die gewichtig was. In 1595 was door de Hollanders de weg naar Java gevonden, van 1798 af was de Nederlandsche Staat heer over die schoone landen »die zich om den evenaar slingeren als een gordel van Smaragd." Hoe Nederland zijne roeping heeft opgevat teekenden we in ons vorig nommer in 't kort. Het Cultuurstelsel leende zich bij uitnemendheid om geld in *s rijks schatkist te brengen, het liberale" stelsel erkende ten deele Souvereiniteit in eigen kring" door vrije cultures te scheppen, maar ruimde het oude Cultuurstelsel, dat toch altijd machtiger bleek, niet op, en begou het Oosten naar Westersche begrippen te besturen. Neutraliteit in School en Kerk werd het parool. Neutraliteit die zich weldra zelfs verliep in het meedoen, door mannen van den hoogsten rang, aan de inwijding van Mohammedaan- sche bedehuizen, en in meêdoen aan ontduiveling van een locometief op Moliam- medaansche wijze. Zending, christelijke zen ding werd niet zelden door gezaghebbenden onvriendelijk aangezien, door inlandsche hoofden tegengewerkt zelfs. Indien Souvereiniteit in eigen kring" meer de leuze wordt die ons begrip omtrent de koloniën meê bepaalt, dan zal de staat aflaten daar ginds een kerk te steunen, die in geestelijke armoe haar weerga zoekt, en zal hij er wel nooit toe komen eene neutraliteit als bij ons sinds 25 jaren opgeld doet, te copiëeren. Bekendmaking van het Evangelie aan die gindsche volken is de eerste en duurste plicht voor hen die gelooven dat koning Jezus' heerschappij krachtige ont luiking van edele krachten wekt, dat bekeering tot het christelijk levensbeginsel ook aan de bewoners van onze koloniën uitzicht kan ope nen op ontwikkeling in koogeren zin. Door den loop der geschiedenis heeft ons kleine vaderland onder de stammen Europa's schier de kleinste plichten van voogdij te vervullen over eene bevolking 5 en 10 maal sterker dan zijn eigene. Daartoe moet een troe penmacht op de been gehouden worden en een vloot in zee, daartoe moet een aanzienlijk deel van onze maatschappelijke krachten jaarlijks geleverd worden, daartoe beloopt men alle kwade kansen die getuige Atjeli koloniaal bezit ons berokkenen kan. Op ons vaderland rust de taak de onmondige volken aan zijn gezag onderworpen, te bescher men tegen vijanden van buiten en tegen kwaad willigen in eigen boezem. Maar het worde dan meer en meer eene voogdijschap die, in 't waar belang van den pupil leiden kan tot eindelijke meerderjarig verklaring. Knellende banden, die nog steeds het vrije leven belemmeren in eigen kring met bezadigd heid en goeden wil los te maken, dat is een der eerste en noodzakelijkste plichten. Gemeen telijk of persoonlijk grondbezit neme de plaats der Gouvernements-cultures iu, landrente en heerendiensten, die kanker voor de welvaart van Java's bevolking, worden vervangen door een anderen vorm van belasting, die minder gelegenheid tot misbruik aan dessah-hoofden en ambtenaren biedt. Opium-pacht, nu nog op ge zag der regeering in stand gehouden, worde, als het verkoopen van vergif in het moederland, verboden. Niet wat Indië ons opbrengt, maar wat wij goeds voor Indië doen kunnen, zal de eerste vraag moeten worden, voor ieder die in ons ge zag over Indië nog geen lastpost ziet. Brengt Indië ons geen voordeel aan in den vorm van millioenen in de schatkist, voordeel in den zin van werkzaamheid, van een ver heffend levensdoel, blijft toch wel zeker bestaan, naast zoovele indirecte voordeelen die koopman schap, zeevaart en ambtenaarsstand ten goede komen. Het goede dat we voor Indië kunnen doen, lost zich naar het begrip van den antirevolu tionair in hoofdzaak op in het langzamerhand, steeds meer, eerbiedigen van Souvereiniteit in eigen kring als een recht, afkomstig van Hem, die voor zwarten en blanken een eigen levenskring schiep. De verkiezing voor twee leden van den gemeente raad te Vhissing m zal plaats hebben op 15 Novem ber e. k. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeen teraad van Middelburg is besloten zich te wenden tot den Minister van oorlog, met verzoek om terug te willen komen op zijne voordiacht om Middelburg als garnizoensplaats op te heffeu. Voorts zal door den ge meenteraad eene geldleening van f 400,000 worden gesloten tegen een rente van 4 pet. De gemeentebe- grooting is vastgesteld op f SeO.iaS.Oö'/a in ontvang en uitgaaf. De Tweede Kamer vordert met ongelooflijken spoed aan haar rensaebtigen arbeid, het vaststellen van het strafwetboek. De schaduwzijden van dezen haast zijn wel de oppervlakkigheid waarmee het werk behandeld wordt en de voortdurende afwezigheid van vele leden. Reeds Vrijdag den vijfden dag der behandeling kon de vergadering eersteen uur later dan gewoonlijk geopend, worden en was slechts even het aaDtal leden aanwezig om eene wettige beslissing te nemen. De billijkheid vordert echter bij het vermelden van

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1