BUITENLAND HANDELSBERICHTEN. x^utiiui'Kunöig "genootschap te Middelburg zijn 100 jarig bestaan herdenken. Nachtelijke diefstallen van gevogelte en konijnen nemen in de omstreken van Hpntenisse op onrust barende wijze toe. In de laatste dagen werden op verschillende plaatsen 10 kippen, 2 hanen, 6 konijnen, 12 eenden en een kapmes gastolen. Daags voor deze diefstalleu gepleegd zijn is een boot in de nabijheid vau den dam aan het hoofd van Walsoorden gezien, van welke de bemanning, uit 3 persone.i bestaande, als het ware op verkenning uit geweest is. Men vermoedt, dat deze met den buit op reis zijn. MC) ZcvcaiS>ed»geai, 27 Oot. De trein, die beden 8.20 uit Be'gië te Roosendaal moest aankomen, kwam daar eerst om 10.11. Het oponthoud is veroorzaakt door het ontsporen van eene locomotief aan het station Vieux-Dieu nabij Brussel. De machine is diep in den grond gewoeld, ongelukken zijn er niet te bet reu reu. Hei besluit der spoormaatschappij om geen reizi gers te doen opnemen in deu mailtrein vau Vlissingeu heeft menigeen ruim l'/a uur doen verliezen. Nu op Nederlandschen grond geen Belgische maatschappij' meer htt gebied voert, ware het wen- schelijk dat beter op de belangeu van Nederlaudsche reizigers werd gelet, en in dit geval ten miuste den locaaltrein van Essehen, om 8.53 te Roosendaal, ware vergund naar Rotterdam door te loopen. Wij ontvangen uit Nijkerk een blaadje ge titeld de Nijkerker Bezem, dat verschijnt „wanneer er stof is." Het blaadje getuigt van den heiligen strijd, dien ook daar gevoerd wordt tnsschen voor- en tegen si an ders van het staatsonderwijs. Alleen wie volledig bekend is met de Nijkerksche toestanden, zal overiger.s deu inhoud geheel kunnen genieten. De huzaren, te Haarlem in garnizoen, krijgen een slechien naam. In de laatste dffgen -ziju er weder twee, wegens wangedrag, met een briefje van ontslag naar huis gezonden. Gisteren morgen is een turfschipper te Ambt Vollenhove, die van baldadige boerenjongens een slag met een dennepaal op 't hoofd heeft gekregen, aau de bekomen wonden overleden, eene vrouw met 7 kinderen nalatende. Onder een zeer talrijk gehoor had Woensdag in een buitengewone zitting der rechtbank te Heeren veen de terechtstelling plaats van den, thans ontsla gen, notaris J. T. De Haan van Wolvega. Na het verhoor der elf iii deze zaak gedagvaarde getuigen, bekwam de officier van justitie het woord, die in een breedvoerig rede ziju requisitoir toelichtte vooral de vraag oï het bewijs van de kwade trouw van den bekla;.gde geleverd was, werd door hem uitvoerig besproken. Z. E. A. meende ten slotte dat al de ele menten van het den beklaagde ten laste gelegde misdrijf wettig en overtuigend bewezen waren, wees echter op enkele verzachtende omstandigheden, die hem, in verbaud ook met de vrij langdurige preven tieve hechtenis die de beklaagde reeds had ondergaan noopten nist het maximum den bij de wet bedreigde straf te eischen, hij eischte dat de rechtbank den beklaagde schuldig zou verklaren aan hel waubedrijf van misbruik van vertrouwen, drie malen gepleegd, en hem veroo.-deelen tot negen maanden celstraf en 3 boeten van f 12.50 subs. 1 dag celstraf. Uit Maastricht wordt van gisteren gemeld. Reizigers, die heden morgen uit Luik aankwa men, deeleu mede dat den vorigen avond de laatste trein uit Eiudhoven nabij Milmorte op een goederen trein heeft gestooten. Ten gevolge vsn den schok zijn zeven personen gedood en velen gekwetst. Nadere bijzonderheden ontbreken. Van andere zijden wordt gemeld, dat de machinist twee conducieurs en drie passagiers zijn gedood. Om Zwitsersche pillen a 25 ets het doosje te plaatsen is heden eene annonce in de N. R. O. te vinden vau 3 kolommen JDe Werkmansvriend deelt mede dat van de oplage 27000 Ex van de Hoogh's Scheurka lender voor 1881, slechts 2000 nog onverkocht zijn. In marmer zich vereeuwigd te zien zoo lazen we onlang in 'I Illustration is slechts voor den rijk aard of den beroemde weggelegd. In photografie zijn beeltenis te laten maken of natelaten is zoo alle- daagsch (zoo „gemeen" zou de Hollander zeggen). Er is echter een tusscheuweg. Laat uw beeltenis in pijp aarde bakken. Laat ieder uwe afbeelding in ziju mond dragen, en ge zult een benijdenswaardig popu laire persoon worden. Zoo dacht blijkbaar ook een Gouwsche pijpenfabri- kant over den welbekendeu sergeant Musquetier. Onze Musquetier schijnt echter te meenen clal wie het hoogst klimt het laagst vallen kan. Hij antwoordde volstrekt niet op eene aanvrage om de pijp met ziju beeltenis te mogen bakken. Wat is sneller dan de gedachte P Een diligence-paard want als men denkt dat het valt dan ligt 't al AC.) Het groote drijvend ijzeren dok, door de Konink lijke fabriek voor stoom- en andere werktuigen ver vaardigd, is zonder eenig ODgeval in Indië gelegd. Als men weet dat twee dergelijke dokken, in Enge land en Schotland vervaardigd, te Soerabaya en te Batavia gezonken zijn, dan zal men begrijpen dat dit bericht belangstelling wekf, omdat hierdoor de naam onzer industrie wordt gehandhaafd, en bet toch en passant voor de betrokken partijen voordeelig is ook. Eene ijsbeer van den dierentuin te Berlijn, die anders aliijd bijzonder kal:n was, is sedert de aan komst van Eskimo's, die daar tijdelijk vertoeven, in een koorisachtig opgewonden toestand. Zoodra een Eskimo iu de nabijheid vau zijn hok komt, springt hij brallend op en poogt de traliën door te breken, om ziju natuurlijken vijand, dien hij ondanks zijn langdurige gevangenschap terstond herkent, te ver scheuren. 1 Ondanks de dreigende houding der Engelsche regee ring matigen de lersche volksmenners zich niet ondanks het ongeduld van alle staatslieden, couran ten-schrijvers en conran ten-lezers is Dulcigno nog niet aan Montenegro overgegeven ondanks de herhaalde tuchtigingen door het Engelsche leger den Afghanen toegebracht, ziju ze even verradelijk. als weleer on danks de dreigende taal van de radicale organen in Frankrijk heeft de regeering den ondernomen veld tocht tegen de niet erkende geestelijke orden gestaakt, wel begrijpende misschien dat al die uitdrijving slechts comediev'enooning is ondanks den financiëelen en maatschappelijken achteruitgang die Duitschland inde laatste Jaren ervaart, werd gisteren de Pruisische Land dag met eenige opwekkende woorden door den Keizer geopend en ondanks de schijnbare rust smeult het vuur van den strijd tusschen Rome en den Staat, vooral den Belgischen staat rusteloos voort. Strijd tusschec Kerk en Staat in Frankrijk, België en Italië. Onrust en woeling over de zaken in hei Oosten, in Engeland, Rusland en Turkije, en daarbij geldgebrek in bijna alle staten, met ontevredenheid over ver hoogde belastingen om aan steeds kliinmender eischen te voldoen, ziedaar de stand van zaken in Europa. Als het ginds regent, drupt het hier, zegt een oud spreekwoord. Zeeuwsche Brieven. Geachte Redacteur Van liberale zijde werd mij de vraag gedaan of het niet aan het ziunelooze grenst, nog maar aldoor te blijven beweren dat wij het in de schoolzaak tegen hen op den duur kunnen volhoudeu. Of we dan met blindheid zijn geslagen om niet te zien dat zij de macht bezitten, al onze christelijke scholen door uitmergeling den dood te doen sterven. Of we ver onderstellen dat zij de macht, die hun zoo ter goeder ure in handen is gekomen, ongebruikt zullen laten zoolang er nog eene enkele van die scholen, welke hun letterlijk een doorn in het oog zijn, bestaat P Of wij zelf hen niet dwaas zouden noemen zoo ze dat nalieten Of wij doch ik wil u de andere vra gen besparen want de kleinmoedigen onder ons die ze lazen, zoulen er maar akelig van worden en den moed zich heelemaal voelen ontzi.iken, even als de Israëliten toen ze daar eiken morgen dien langen man met zijne spies als een weversboom zagen naderen. Want heusch, de nieuwe schoolwet heeft veel weg van zulk een weversboom, die alles wat niet van de kleur is te morzel slaat. Toch wil ik u mijne gedach- teu over al deze en soortgelijke vragen wel mededee- len. Ik houd er niet van iets rooskleurig te noemen wat het niet is van nature M. d. R. heb ik den grootst mogeiijkeu afkeer van theoriëu, die, hoe schoon ook, tegen tie practijk niet bestand zijn. Ik geloof, zonderden minsten twijfel daarbij te voeden, dat wij in de naaste toekomst ons ouder Gods toelating op loodzwareo druk hebben voor te bereiden, en wel om deze redenDe tijdeu zijn slecht; de verdiensten schraal. Ja zelfs nu reeds loopen duizetde ambachts lieden zonder werk; niet alleen hier maar ook iu de groote steden van ons land. Daarbij worden de lasten steeds hooger, zoodat de burgerman er schier onder bezwijkt, en daarom den ambachtsman niet kan la'en verdienen. Er is werk genoeg, maar geen geldelijk vermogen onze maatschappij is in zeer ongezonden tcesiand en wordt met den dag kranker. De zedelijke veerkracht gaat daardoor verloren. In allen dezen is de hand Gods tegeu ons maar men weigert het te zien, veel minder het te erkennen. Er wordt hulp gezocht bij allerlei ziekelijke redmiddelen. Ons volk moet weer naar God terug, in plaats van er, naar het streven der schoolwetmannen, al verder van af. Daarin behooren de Christenen voor te gaan. Dezen zullen dienen op te houden elkander te verbijten en te vereten. Dit laatste vooral doet Gods haud zwaar zijn over heel de natie, waarvan Christus' geraeeute de kern is. Ja, zoo lang dit niet ophondt, maar veeleer erger wordt, gelijk alweer in de laatste weken bleek, zoolang zal er vergeefs naar verademing worden uit gezien en onze arbeid ten vure zijn. Eerst vrede onder elkanderdaarna alleen voorspoedige str tegen de wereld en haren aanhang. En dewijl hiervan M. d. R. taal noch teeken te hooren of zien is, maar een ieder zichzelven blijkt te zoeken,e dat al meer gaat ('oen, zoo boude ik mij overtuigi dat we neg volstrekt niet aau het zwaarste tijdper van onzen druk zijn gekomen, maar etn duchtig zui veriugs-proces te gemoet gaan. Niet om onzer vijandei maar onzeutwil zij zijn slechts, hoe groot en wijs ook in eigen oog, roeden in des Heeren haud; niets meer. Wanneer God ze niet langer noodig heeft worden ze weg gedaan, en hunne roemruchtige heerschappij is uit. Wat klaagt dan eea levend menscheen ieder klage vanwege zijne afwijkingen, ook op maatschappe lijk en geestelijk gebied. Daarom nog eens zoolang men voortgaat met over alles behalve dit eene te klagen, hebben we erger zoo niet het ergste te wach ten voordat de heugelijke nre der bevrijding komen zal. En die komt gewis Zou niet deze beschou wing van onzen politieken toestand ongeveer de ware zijn Niet twijfelend of gij stemt dit tce, ben ik t. t. K. "V erbotering. In het bericht betreffende de inwijding van het Evangelisatie lokaal te Schoondijke komen een paar cijferfouteu voor. De plechtigheid eindigde met het ziugeu van Gez. 96 en niet gelijk gemeld was 26. Ds. Hulstijn ontleende het onderwerp zijner rede aan Exodus 14 15 en niet zoo als er staat 14 5. Graanmarkten enz. Middelburg, '28 October. Wij haddenheden eene ruime aanbieding van alle artikelen en ging het meerendeel aan verlaagde prijzen vlug van de hand. Jarige Tarwe zonder handel. Nieuwe Tarwe 50 cent lagere; de beste f 10. mindere f 9,25 a f 9,75. Rogge was beneden f 8,50 niet te koop. Wintergerst f6,25 a 6,40. Zomergerst met veel vraag f 5,50 a 5,60. Haver f 3,50 a 4. Nieuwe Walchersche Witteboonen 50 eet lager de beste 1" 13,50 a 14., mindere f 13. a 13,25, Jarige t 10, Bruine boonen ruim aangeboden, met weinig vraag weder 50 cent lager de beste f 12,25 a 12,75, mindere f 11,75 a 12. Jarige f 10. a 11. Paardenboonen ruim ter markt met veel vraag f 8. a 8,25. Platteboonen zonder bander f 6,75. Groene Erwten onveranderd; puike kooksoorten li. a 11,25 betaald, mindere f 10,50 a f 10,75, voersoorten f 10, Schokkers niet ter veil. Kanariezaad zonder handel. Versche boter f 1.20 a f 1.30eieren per 100 stuks f6.— Prijzen van Effecten. Amsterdam, 28 Oct. 1880. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2l/3 pet. 643/8 dito dito dito 3 763/4 dito dito dito 4 1013/8 Loten stad Amsterdam 3 1083/4 dito dito Rotterdam 3 IOD/2 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 977/s Certific. Inscr. 5e serie 1854 5" u 563 s Dito dito 6e serie. 1855 b 807/8 Obligatiën dito f 1000 1864. 5 957* dito L. 100 18725 87'/s dito L. 100 18735 877/8 dito 1877 dito5 925/s dito leening 1867—69 5 75"/s Loten 18645 Loten 1866 5 1291/* Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 128 Ohlig. dito 472 923/4 Oblig. spoorweg Poti-Tiüis. 4 dito dito Charkow Azow 5 903/a dito dito Jelez Orel 5 897/s dito dtto Jelez-Griasi. 5 88 Aand. Bultische spoorweg 3 u 553/^ Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 Weenen. dito dRo 5 813'4 Oostëm. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 v 615/s dito dito Febr./Aug. 5 B dito dito April/Oct. 5 617/8 dito in papier Mei/Nov. 5 B Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 507* Spanje. Obligatiën Buitenl 1 f 20n/is dito Binnenlandsche 1 w 217a Poitugal. Obligatiën3 B 51 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 g 815/,6 Obligatiën r 1869 6 107 4 Egypte, dito 1876 6 6313/16 dito 1876 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 1013/lG Prijzen van coupon». Amsterdam, 28 Oct. Metall. I 21,40 dito zilver f 21,35 Div. Eng. per ft f ll,777sï Eng. Russen per pd. f 12,0472Eng. Portugal per ft f Frans f 47,40, Belg. t'47,35; Pruis I 58,90; Hamb. Russen f 1,19; Russen in Z. R. f 1,19; Poolsche Der Z. R. f Spaansche piasters t 47,40 Spaansche Binnenlandsche f 2,33 Amerikaansche dollars f 2,477sJ papierf

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3