Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch hl ad voor Zeeland. #.aioniag (50 October. V. 607. HET ZUIDEN, Verschijnt elkea Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 are, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. Uitgever P. G. WIJT J1AIN, te MIDDELBURG Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels 1,Iedere regel méér 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. GEMEENTE-BESTUUR Delven van Slooten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, ontvangen hebbende een nader schrijven der directie vaa de polder „de Breede Watering bewesten Yerseke", waarbij zij op grond van den tegen woord igen lioogen waterstand in overweging geeft om voor het dei ven der slooten in d.en polder zooals was bepaald bij cir culaire van 21 September jl. A No 304, een uitstel te verleenen, voor die langs de Weilanden tot den 1 Augustus 1831 en voor die langs de Bouwlanden tot den 13 September daaraanvolgende, brengen ter open bare kennis dat de aanschrijving in bovenvermelde circulaire vervat in bedoelden geest gewijzigd wordt. Voorts maken zij bekend dat door hen op Donderdag den II November aanstaande en des noodig de vol gende dagen de gewone schouw zal worden gehouden over de verschillende waterleidingen, sprinken, slooten en greppen en dat van alle bevonden overtredingen van het Reglement op het beheer en onderhoud en de politie der buurtwegeu proces-verbaal zal worden op» gemaakt en verder gehandeld overeenkomstig art. 87 van het aangehaalde reglement. Goes, den 28 October 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. POSTERI.IEN". Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden over de 2 helft der maand September 1880. Goes. 1. De Vries, Amsterdam 2. Jan Sliens, Hansweert. 3. F. Van Astel, Zuidland. Mleicoutsdijk. 4. Jozina Noels, Nieuwediep 5. Emanuel, Goes. Wissekerke. 6. P. Van den Berge, Frederikspolder. BATIG SLOT VASTE BIJDRAGE. Als de Indische koe maar weer melk gaat gevenzal Neêrlands minister van financiën wel nooit een man zonder melkemmer zijnonverschillig of die hoogwaardigheidsbekleeder conservatief heet of voor liberalist te boek staat. dr. Kuyper* De nood der tijden doet men keert tel kens tot. zijn oude liefde weer uitzien naar het Oosten, of van daar ook hulpe, in den vorm van eenige raillioenen, voor onze berooide schatkist mocht dagen. Roerend schoon kunnen de liberale" bladen schrijven over de afpersing ginds, der millioenen, die Nederland noodig heeft voor zijne moeder landse he behoeften. Helder als glas wordt de waarheid verkondigd dat ieder Indië en Nederland voor eigen behoeften moet zorgen dat Nederland slechts terug ontvangen mag wat voor Indië werd uitgegeven. In de practijk echter grabbelt de conservatief naar het batig slot, en strijkt de liberalist, met een weemoedig hart misschien, èn vaste bijdragen èn toevallige baten voor de Nederlandsche schat kist op, De Goesche Courant heeft in een paar artikels de financieele verhouding tusschen Nederland en zijne koloniën duidelijk gemaakt. Wij wen- schen haar voorbeeld te volgen, en ook met onze lezers dit onbekende terrein eeus te be treden, overtuigd als we zijn dat een weinig meer belangstelling in de zaken van 's rijks bezit over zee, in onzen kring waarlijk niet tot de artikelen van weelde behoort. Wij kennen tot nu toe tweeërlei stelsel waar naar de rijke bezittingen, die door verovering of door overneming van de Oost-Indische com pagnie de onze geworden zijn, weTden bestuurd. Het oudste stelsel, dat der conservatieven, be lichaamde zich in de machtige schepping van den Gouverneur-Generaal Graat van den Bosch, wel bekend onder den naam van Cultuurstelsel. Het cultuurstelsel vorderde van den inlander ge dwongen levering, tegen gedwongen prijs van een product op 's Rijks gronden in gedwongen arbeid geteeld. Om het betalen van belasting af te koopen leverde de inlander zijn arbeid,en de opbrengst van zijn arbeid aan het Gouver nement, tegen een prijs die meestal geen derde van de werkelijke waarde bedroeg, en die al weder werd uitbetaald in een zekere munt die ook geen derde van de waarde bedroeg. 1 Door dit cultuurstelsel, dat aan Nederland een schat van millioenen bezorgde, werd op geweld dadige wijze de sociale toestand van indië om gezet, knevelarij van den minderen man door zijn meerderen werd aangemoedigd en gesteund, geldzucht en eigenbelang demoraliseerden onzen Indisch-Enropeeschen ambtenaarskring, de goud zucht smoorde alle edele gedachten aan eene hoogere roeping tegenover de bevolking aan ons gezag onderworpen, en de weelde onzer huishouding bedierf onze eigen rijksfinanciën. Er kwam een omkeer. Multatuli schreef zijn eenig meesterstuk in den Max Havelaar en baron van Hoëvell kwam in 1) Als een staaltje van de uitgaven en inkomsten chr cultures, muge de koffiecultuur, de belangrijkste van Java gelden Een gezin wordt gelast 600 a 650 koffieboomen te planten, te verzorgen, te plukken en te bereiden. Ge middeld wordt de opbrengst van 600 boomen op 140 katties gesteld, en betaald met f 11.90 tot f 19.60. Indien aan den inlander een daggeld van 30 a 50 ets. ware gegeven dan zou f 48 a f 80 moeten be taald zijn, want 160 a 170 dagdiensten waren voor dien arbeid noodig. In elk geval het Gouvernement betaalde onder het cultuurstelsel voor de aangegeven hoeveelheid f 11.90 a f 19.60 en ontving f 85 of meer ons Parlement voor de rechten der Javanen pleiten. Een ander stelsel verving het Cultuurstelsel, of liever men zette eene concurrentie met deze gedwongen Cultures op, om alzoo het oude stekel, dat voor de rechtbank der openbare meening geoordeeld, maar uiterst profijtelijk was, te nekken. Naast de Cultures op hoog gezag werd vrije Cultuur met Europeesch ka pitaal in 't leven geroepen. Maar immers vrije- en staats-Cultuur zijn elkanders natuurlijke vij anden? Naast de machtige staats-ondernerain- gen bloeien de vrije stichtingen niet. Beide stelsels concurreeren op de arbeidersmarkt. De gedwongen leverantie van producten bleef, en daardoor bleef ook in kiem het stelsel bestaan, dat zoo terecht veroordeeld was, al werden ook tal van grieven en ongerechtigheden door het gewijzigde bestuur opgeruimd. Ongeveer gelijke halfheid openbaart zich ook bij de regeling der hnancieële verhouding tus schen moederland en koloniën. Er bestaat eene wet van 23 April 1864, deze wet tot regeling van de wijze van beheer en verantwoording der geldmiddelen van Neder- landsch-Indië, gaat nit van het beginsel, dat de verplichting voor Indië, om bijdragen te le veren aan de middelen tot dekking van 's Rijks uitgaven, uitsluitend rust, en niet verder gaat dan het beginsel om aan de Nederlandsche schatkist terug te betalen, wat deze ten behoeve van Indië heeft voorgeschoten. Op Indië rust de plicht om jaarlijks een vaste som van twee millioen guldens in de Nederlandsche schatkist te storten voor de kosten van de kustver dediging. welke op de Nederlandsche begrooting van Marine voorkomen; zij zijn eene restitutie van uitgaven door de Nederlandsche schatkist hoofdzakelijk in het belang van Indië gedaan. De vraag, of het belang van Indië niet ook het belang van Nederland is, daarlatende, is de be doeling van het voorschrift duidelijk dit, dat Indië alleen verplicht is aan Nederland te ver goeden, wat Nederland voor Indië uitgeeft. In datzelfde ontwerp wordt echter verder bepaald, dat Indië nog aan onze middelen zal bijdragen »de helft, tot een beloop van ten hoogste f 6,000,000, van het voordeelig verschil t'usschen de ontvangsten van den dienst en de uitgaven, met inbegrip van de bovengenoemde bijdrage van f2,000,000." Waarop rust nu deze extra bijdrage van ten hoogste f 6,000,000"? De Memorie van Toe lichting antwoordt hierop z/De tweede bijdrage vertegenwoordigt het aandeel der overzeesche bezittingen in de algemeene kosten der huishouding van het Rijk. .dat

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1