lerli, School fit lending. L a n il I) o ii >v. GEMENGDE BERICHTEN. geoefendheid niet achterlijk geraakt zijn, en zich door hun gedrag het toestaan eeuer gunst niet onwaardig hebben getoond, wanneer door hen of te hunnen be- hoeve in den vereischten vorm verlof verzocht wordt, en het tevens deugdelijk gebleken is uit verklaringen, daartoe door bevoegde autoriteiten afgegeven of op J het verzoekschrift gesteld, dat hunne aanwezigheid in het gezin waartoe zij behooren, noodzakelijk is, of althaus kan geacht worden wenschelijk te zijn. De toekenning van bedoelde verloven moet echter zoodanig worden geregeld, dat bij de korpsen steeds dienstdoende manschappen in genoegzaam aantal onder de wapens zijn tot eene behoorlijke voorziening in den geregelden gang van alle diensten. Ingeval dus de verzoeken om verlof bij eenig korps of eenig onder deel daarvan te talrijk mochten zijn, zullen de ge vraagde verloven niet allen gedurende denzelfden tijd, maar bij beurten worden verleend. Wat wij wel eenigszins vreesden bij de invoering van de wet tot bescherming der vogels, de uitvoer ders der wet kennen zeiven niet de diereu, die haar ter bescherming zijn opgedragen. Althans in Amster dam eu in den Haag gaat men nog altijd voort die dieren te koop aan te bieden en daartoe moeten ze toch gevangeu zijn, want geen vogel zal uit zich zelf den vogelaar opzoeken. Als eene wet toch niet ge- haudhaafd wordt, behoeft men zich de moeite niet te geven haar te maken. Amhcour.) Indertijd is door de Nederlandsche visschers op onze kusten geklaagd over de baldadigheden en diefstallen door hunne Engelsche beroepsgenooten gepleegd. Het schijnt dat ook de Duitsche visschers aan die aan vallen blootstonden althans tusschen de Engelsche en Duitsche geuverneraeuten is nu eene overeenkomst gesloten tot bescherming der kust/isschers. Aan de Engelschen is eene grens aangewezen, die zij niet dan in nood mogen overschrijden, of wanneer zij hunne visch naar eene Duitsche havenstad willen brengen. Ware zulk eene overeenkomst ook niet tusschen Nederland en Engeland te sluiten De voorstelling van de geweldadigbeden der Engelsche visschers moge iets overdreven zijn, geheel zonder grond waren de klachteu toch niet. Waarom een blad ouder alle voorbehoud melding maakt van een gerucht, het aftreden van den Gouver neur Generaal van Nederlandsch Indië, en waarom alle bladen dit gerucht, ook weder onder alle voorbe houd verbreiden, is ons niet recht duidelijk. Kan meH althans, met het mededeelen van zulke geruchten, niet wachten tot men zich niets meer voor te behouden heeft De vrees bestond dat de liberale partij in SneeJc bij de aanstaande kamer-verkiezing zou gebukt gaan onder overvloed van keuze. Niet minder dan een dozijn candidaten werden genoemd. Thans blijkt het echter dat verreweg de meesten geen kans van slagen hebben, en dat de candidaten die dat wel hebben, vooral omdat ze Friezen zijn, op het laatste oogenblik voor het bij eenkomen der centrale kiesvereeniging, voor de candi- datuur hebben bedankt. Een oud-minister of een predikant wordt nu waar schijnlijk de man der gedwongen keuze. De heer C. S. Adama van Scheltema vestigt in de N. R. Ct. de aandacht op een gezelschap Engelsche „klokkenspelers'', dat voornemens is in Nederland ge durende een tiental dagen in verschillende plaatsen van ons land, uitvoeringen te geven ten voordeele vau de weezen-inrichting te Neerbosch. Onder leiding van tien heer Duncan S. Miller, zijn zij met hun vijven in 1866 begonnen met op 17 bellen te spelen en thans voeren zij op 124 bellen de moeilijkste stukken uit. Deze uitvoeringen wisselen zij door liederen en toespraken af. Zij beopgen slechts een philantropisch doel en hebben op deze wijze in Engeland wijd eu zijd nut gesticht en tot in de hoogste kringen eer en aanzien verworven. In 1S78 brachten zij een eerste feezoek te Ams'erdam, doch zij bespeelden toen nog slechts 70 klokken. De prinses von Wied, dochter van Z. K. H. prins Freilerik der Nederlanden, is Zondag ochtend te Neuwied voorspoedig bevallen van eene dochter. Met ingang van 27 dezer zal het Rijkstelegraaf- kaDtoor te Walsoorden op werkdagen open zijn van 8 voor- tot 12Va ure namiddags en van, llVa tot 4 en 6 tot 7 ure naraiddag9. De diensttijd op Zon-en feestdagen blijft onveranderd. Gocu, 27 October. Vergadering van den Raad der gemeente Goes op Maandag 25 October 1880, waarbij 9 leden en de Voorzitter tegenwoordig waren. Na opening der vergadering werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Daarna doet de Voorzitter mededeeling van eenige ingekomen stukken. De rekening van het Burgerlijk armbestuur komt in behandeling, (de heer den Boer verwijdert zich als lid van dat Collegie) en werd met algemeene stemmen goedgekeurd, in ontvangsten f 45,757,84 en uitgaaf f 42,830,21, goed slot van 2927.63. Een voorstel van Burg, en Weth., tot wijziging der begrooting over 1880 werd met het rapport der finantiëele commissie gelezen en met algemeene stera men aangenomen. Het verzoek van den heer A.hrensman om eervol ontslag als klokkenist met een adres van eenige in gezetenen komt in behandeling. Burg. en Weth. stel len voor den hoogbejaarden heer op de meest eer volle wijze ontslag te verleeuen, doch eene jaarlijksche gratificatie achten zij niet raadzaam dien overeen komstig werd besloten. De verordening op het gebruik der havenkom, wordt besproken waaraan de Voorzitter, de Wethouder, de heeren Ochtman, Massee, Van der Hoek en den Boer deelnamen, eu besloten, dat de brug des Zondags alleen zal geopend worden van af October tot April des morgens van 8 tot 9 en des namiddags van 4 tot 5 uren, de overige maanden des avonds van 8 tot 9 uur. Een verzoek van den heer D. Stigter om verlen ging der tijdelijke opdracht van de lessen in de staat huishoudkunde aan de inrichtingen van Middelbaar onderwijs, gesteld zijnde in handen van den Inspec teur van het Middelbaar onderwijs en de Commissie van toezicht, die daarop gunstig adviseeren, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Tot hulponderwijzer werd nog benoemd de heer J. Veenendaal. De vergadering is daarna gesloten. GiGSjpskcirke. 27 October Heden had de opne ming plaats der stern biljetten ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad. 16 stemmen waren uitgebracht op den heer J. Krijger, 8 op den heer Jac. Poppe, en 4 op den hëer L. Bosselaar, De overige op verschillende personen. Er waren 33 geldige steramen uiigebracht, zoodat herstemming tusschen eerstgenoemden zal moeten plaats hebben. Middelburg. De Christel. Zangvereeniging „Looft den Heer!" hield Maandagavond hare derde huishou delijke uitvoering waarbij de ouders, broeders en zusters waren uitgenoodigd. De voorzitter-directeur opende de vergadering met gebed, riep haar een hartelijk welkom toe en wees de ouders op het voorrecht hunne zonen en dochteren aan een plaats als deze, door het gebed geheiligd, te mogen hooren. Tevens deelde hij mede dat door de vereeuiging het belangrijke besluit was genomen, eene Christelijke Zangvereeniging voor jongens en meisjes van 915 jaar op te richten. De stukken, die uitgevoerd werden, getuigden voor den goeden smaak des directeurs. Enkele smetjes waren (evenals op alles) ook hier aan te wijzen, vele leden steunden te veel op den directeur, lieten hem te dikwijls inzetten en zongen uu en dan wel wat ruw. Dit neemt niet weg, dat men de uitvoering goed geslaagd kan noemen en verlangend uitzien naar de openbare samenkomst, waar, naar we hopen, boven genoemde smetjes uitgewischt zullen zijn. In de pauze werden twee dichtstukken flink voor gedragen. Ds. Nonhebei sprak ten slotte nog een enkel woord en eindigde met dankzegging. Zij die inlichtingen omtrent deze vereeniging wen- sahen, teneinde als lid, donateur of donatrice toe te treden, kunnen zich vervoegen bij den heer R. J. Hoogervorst, Kapoenstraat, secretaris dier vereeniging. De Standaard bevat de voorlaatste lijst van de jaarcollecte voor Scholen met den Bijbel, thans loö- pende tot f 79.113.60, bijeengebracht door 575 comité's. Behalve de rede ter inwijding der Vrije Universiteit van dr. Kuyper, die we een vorige maal bespraken, is ook verschenen de Wijdingsrede van dr. Hoedemaker. Deze krachtig gebouwde, bezielde rede, die aan de talrijke hoorders zooveel genot schonk, is thans ook voor ons die haar niet hebben kunnen hooreD, te ge nieten. .De heeren Hövéker en Zoon stelden ze door den boekhandel a 50 ets. verkrijgbaar. Op de vraag wie was Spinoza en welke was zijn leer hééft de heer G- P. Post een antwoord gegeven in eene volksvoordracht, die mede in den boekhandel verkrijgbaar is. voor 25 ets. (25 Ex voor f 5.75, 50 Ex f10, 100 Ex f 16.) Het stichten van een standbeeld in de residentie voor dien wijsgeer, heeft die vragen aan velen op de lippen gelegd. Weinigen hebben lust en gelegenheid Spinoza's leven eu denken te onderzoeken. Dat deed de heer Post, hij bezag des wijsgeers leven en arbeid uit een Christelijk oogpunt. Tliolcai. De heer J. L. Fortuijn Drooglever, pre dikant. bij de N. H. G. alhier is beroepen te Krimpen aan dén IJsel. Viissiugeu. De heeren P. G. de Veij Mestdagh, P. Laernoes, M. Pot en I. Harder zijn met alge meene stemmen (12 stemgerechtigden van de 400 waren opgekomen) herkozen tot notabelen der ge meente. Kiezen beteekent iets, maar herkiezen als een eere- post in goede handen is, wie trekt er zijn laarzen voor aan Het leerlingental, waarmede de lessen der Vrije Universiteit op Gereformeerden grondslag aanvangeD, schijnt nog niet met zekerheid te kounen worden vastgesteld, doch moet niet onbelangrijk zijn. Een der hoogleeraren verzekerde ons, rLe*\ het Nieuws dat de studenten, waarmede deze school opent, onder scheidene svaren. Om aU student der school te worden ingeschreven, worden dezelfde eischen van voorbereidend onderwijs als voor de Rijks-academiën gevergd, nl. het ver- tooneu van het in art. 11 eu 12 der wet van 28 April 1876 bedoelde bewijs van dezelfde mate van kennis als zij bezitten, die het gymnasiaal onderwijs afgeloopen hebben. Dispensatie van deze laatste bepaling kan niet dan door den Senaat verleend worden. De inschrijving tot de lessen der vrije universiteit geschiedt bij den Rector, waarbij f 20 voor leges voldaan wordt. Voor elk college wordt f 30 betaald Voor colleges van minder dan drie uren 's weeks bedraagt het col legegeld f 15. De colleges loopen over een geheel of over een half studiejaar. Het toezicht en de tucht over de studenten is dén senaat opgedragen, terwijl met de zorg voor hunne stoffelijke belangen, wat voorlichting of ondersteuning betreft, eene commissie van vijf ingezetenen der hoofdstad belast is. De senaat der school wordt gevormd door de hoog- leerar n, waarin de curatoren met adviseerende stem kunnen zitting nemen. Door de drie faculteiten wordt in de door haar onderwezen vakken tweeërlei soort van examen in het openbaar afgenomen, en den geëxamineerde daarvan bij gunstigen uitslag een getuigschrift uitgereikt. De benamingen, titels of kwaliteiten in deze getuig schriften uitgedrukt, hebben echter geen andere dan zedelijke of wetenschappelijke waarde. Het eind-examen kan desverkiezende besloten worden met openbare verdediging van proefschrift of stellingen, waarvan de verdediging ter beoordeeÜDg staat van den Senaat, die den verdediger daarvan acte verleent. Het studiejaar vangt den derden Dinsdag in Sep tember aan en wordt verdeeld door Paasch-, Kerst en zomer-vacantie. Telken jare voor 15 Juli zullen de Series Lectionimi in de Latijnsche taal publiek worden gemaakt. De overdracht van het rectoraat heeft plaats op den 20 October, dén gedenkdag van de opening der school, of op den dag daaraanvolgende, zoo deze op een Zondag valt. In den omtrek van Kruimngeo begint de meekrap- bouw weder te herleven. Eene geheele lading meekrap, bestaaode uit vier wagens, werd dezer dagen per schuit door het kanaal van Zuid-Beveland en ver der naar C.olijr.spiaat vervoerd om aldaar aan de raéestoof verwerkt te worden. Zelfs begint men hcop te koesteren dat de stoomstoof te Kruiningen, die reeds meermalen met afbraak bedreigd werd, nog weder met voordeel zal kunnen gaan werken. (Af. C.) Op, voorstel der afdeeling Zierikzee van de Zeeuiosche Maatschappij van Landbouw znllen voortaan jaarlijks te Zierikzee twee paardenmarkten gehouden worden. De eerste op 11 November. Dat in Schouwen en Duiveland schoone paarden te vinden zijn, heeft de handel, die in deze afgelegen streek, paarden tot hooge prijzen kocht, sijds laDg bewezen. De reehtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den uitgever der Vliss. Courant en den redacteur van Zelandia in ons vorig nommer gemeld. Bdden werden schuldig verklaard aan het hun ten laste gelegde feit en veroordeeld de eerste in eene geldboete vau f 8, de tweede in eene boete van f 16 sn beiden in de kosten der procedure. Hciiikcnsz.md, 26 October. Heden isalhierge- arresteerd en geboeid naar het huis van arrest over gebracht zekere J. Z., die volgens gerucht in de gemeente Nisse zich had schuldig gemaakt aan het ontvreemden ran konijnen, boter en varkensvleesch.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2