Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland. iW Donderdag 28 October. IV. 686. WAARDEEKiflG. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. Uitgever: P. Gr. W IJ T M A N, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. GEMEENTE-BESTUUR .Spuïtwaterfabriek. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door hun college in de vergadering van heden voor een proeftijd van veertien jaren na het in werking brengen vergunning is verleend aan Jacobus Baljé Jz. voor de inrichting van een spuitwaterfabriek in het perceel wijlc A no. 110 in de schoolstraat alhier. Geschiedende daarvan aankondiging ingevolge art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (St. bl, no 95) Goes, den 23 October 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Nu de Vrije Universiteit is geopend begint toch bet streven der onzen eenige waardeering te vinden, 't Is al heel wel dat de Middel- burgsclie Courant, die natuurlijk in onzen ge- dacktenkring, in onze zaken niet t'huis is, van deze waardeering doet blijken door de woorden van bet Handelsblad en De Amsterdammer over te nemen. Hare houding steekt althans zeer gunstig af bij die der Goesclie Courantdie zich aldoor, uitsluitend bezighoudt met hetgeen ons streven of onze vertegenwoordigers kleineeren kan. Reeds het erkennen alleen dat de verkondi ging der Calvinistische leer in Nederland eene nationaal-historische snaar doet trillen, is een erkennen van ons recht op een burgerschap, dat ons zoo nagenoeg werd betwist, behalve op 't kohier van den ontvanger. De erkenning dat Dr. Kuyper een histori- schen draad heeft opgevat welken draad immers de groote revolutie voor goed had afge sneden? is iets waarvan wij nota nemen. De gift van een ton gouds, door den lang geminachten eerwaarden grijsaard Elout namens een veertigtal vrienden overhandigd, heeft een diepen indruk gemaakt op de mannen, die wel eene rijks- of eene stedelijke inrichting voor hooger onderwijs willen op kosten van 't alge meen, maar geen penning voor de verwezenlijking van hun lievelingsdenkbeeld over hadden 't Verdient in 't voorbijgaan ook opmerking dat de »clericalen", nu er ook van ben sprake is, op eens Katholieke Christenen" worden genoemd. En tevens verdient ook opgemerkt te worden, dat er in de liberale" pers nu wel degelijk onderscheid gemaakt wordt tusscben Calvinisten en Katholieken. Merkwaardig is het dat nu door de liberalen" is gezien boe weinig de belangstellenden, opge komen ter inwijding der Vrije Universiteit, geleken op de mannen met petten en domme gezichten, zooals zij op spotprenten worden afgebeeld. Meteen breekt dan nu de fatsoenlijke liberale" pers den staf over uitschot als Uilen spiegel en 't Weekblad, van van O ij en. 't Wordt nu tevens openbaar dat de»liberalen", als zij onder elkander waren, wel eens een be denkelijk gezicht hebben getrokken over ver warring van nny-zinnigheid met /ic/t£-zinnigheid", en »over verwarring van ongeloof aan de van boven geopenbaarde met ongeloof aan iedere waarheid." Mochten onze tegenstanders eens ernstig Job. m nalezen, en bedenken of Nicodemus, zeggende: wij weten enz., alleen zich zeiven en Josef van Arimathea bedoelde, of sprak namens den grooten raad; en hoe die raad, met uit zondering der beide genoemden, verder handelde. Verder verdient overweging of niet de hon derden en duizenden, die in den nederigen kring van bet christelijk lager onderwijs al sinds jaren arbeiden en strijden, nu ook niet wat meer waardeering verdienen. Het doel van de kleinste Vrije School op bet kleinste dorp is j immers één met bet doel der Vrije Universiteit Nu He Amsterdammer met waardeering van de Vrije Universiteit sprak, heet bet dat daarin eeu waarlijk liberaal opstel" is geleverd. Wat hebben wij dan nu te denken van de vroegere liberale" opstellen, die een heel anderen toon lieten liooren in allerlei liberale" bladen? De strpd, dien wij voeren, wordt, wanneer hij op principieele wijze wordt gevoerd en dit was immers reeds lang van onze zijde bet geval cle strijd wordt aangenomen, toege juicht. 't Kost ons moeite om een hoera te onderdrukken, nu onze handschoen op zulk eene wijze wordt opgeraapt. De vraag is nu, of even als bij de Engelsche wedrennen het gewicht der paardrijders eerlijk zal worden gelijk gemaakt, of aan de mede dingende vaartuigen een evenredig tijdsver schil naar tonnemaat zal worden toegestaan. Maar wat in de waar te nemen blijken van waardeering ons 't meest treft, is de gedachte onzer tegenstanders aan de mogelijkheid dat de beginselen der Vrije Universiteit ook bij bet denkend deel der natie aanhangers talrijke zelfs zon kunnen vinden. Roept men van de overzijde aan de Vrije Universiteit »een hartelijk welkom" toe, met niet minder hartelijkheid zullen wij onze tegen standers welkom heeten in het strijdperk, als zij bet lange staatszwaard t'huis laten, en den kamp willen wagen met gelijke wapens. korte discussie over de heerschappij van de strafwet, op welke personen zij toepasselijk is, kwam men gis teren tot de meer belangrijke vraag welke straffen zullen op de overtreders toegepast worden. Met 48 tegen 9 stetnmsn werd aangenomen dat de straffen voortaan zullen bestaan ingevangenisstraf, hechtenis, gehiboete, ontzetting van bepaalde rechten, plaatsing in een rijkswerkinrichting, verbeurdverklaring van bepaalde voorwerpen en openbaarmaking van de rechterlijke uitspraak. Daarmee is dus uitgemaakt dat de doodstraf afge schaft blijft, de hechtenis iugevoerd wordt, en de deportatie (een straf waarvan we nooit hoorden) vervalt. Door drie anti-revolutionairen (de heeren Bichon, de Jonge en Donner) en twee katholieken (de heeren van Baar en Heydenrijck) werd wederinvoering der doodstraf bij amendement voorgesteld, maar verwor pen met 41 tegen 24 stemmen. Voor stemden de anti-revolutionaire leden: Lohman, Mackay, Schim- melpenninck van der Oije, Bichon, de Jonge, vau der Hoop, Donner, Schimmelpenninck en Seret, de conservatieve ledenWintgens, Insinger en de Ca- sembroot, en de Roomsch-Katholieke leden Reekers, Verheijen, van Baar, Borret, Lambrechts, Heydenrijck en Arnolts. De heer Bichon wees aan dat de doodstraf tot de rechten en plichten van den Staat behoort, de heer Lohman meende dat in een wetboek van strafrecht deze straf niet ontbreken mag, als eene erkenning van het recht der Overheid. De Overheid moet recht hebben te beslissen of de doodstraf al dan niet zal orden toegepast. De heer van Baar wees op de volksstem die in de laatste dagen, tengevolge van een gruwelijken moord zoo nadrukkelijk doodstraf eischt, de heer Donner acht de doodstraf eene noodzakelijk heid tot beveiliging der maatschappij en eeu attribuut der rechtvaardigheid. Het wetboek kan eerst door deze straf op te nemen nationaal worden, dan eerst zal het een plaats innemen in de harten van het volk dat hecht aan de Schriften Gods. De heeren Lieflink en Modderman bestreden het amendement. De eerste oud predikant wraakte het beroep op het Oude Testament, en wilde het Nieuwe er tegenover stellen. Hij wees op een z. i. bestaand verschil tusschen theologie en religie, en meende dat de doodstraf niet zal worden ingevoerd, zoolang de Tweede Kamer niet theologiseert maar religie bezit. De minister van Justitie betoogde dat de oudste Christenen zich tegen de doodstraf hebben gekant, de oudste kerkvaders in de 4 eerste eeuwen waren er tegen, in de middeneeuwen bestreden de Waldenzen de doodstraf, in ons land waren Rombouts en Hoo- gerbeets er tegen. Voorts wees de minister aan dat men voor den zondaar gelegenheid tot bekeuring ont neemt dat rechters dwalen kunnen dat afschrik geen misdaden voorkomt. dat ook zonder herstel van de doodstraf, met zekerheid van straf, de maat schappij te beveiligen is, en eindelijk dat de voor naamste criminalisten en juristen legen de doodstraf waren en zijn. Te Brielle is dezer dagen overleden de heer J. W Heinoud-lid der Eerste Kamer voor Zuid-Holland, Evenals dit den vorigen winter geschiedde, zal ook ditmaal op last van den Minister van oorlog gedurende de maanden November, December, Januari en Febru* Maandag is in de Jweede Kamer de discussie over ari e. k. een verlof van twee maanden worden ver- het strafwetboek begonnen. Na een weinig belangrijke, leend worden aan die miliciens der infanterie die in .aat

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1