Jkrk, ^thoül ui Ending. L a li (1 it o ii w. GEMENGDE BERICHTEN. Hoe dit ook zij, er schijnt een groep aan t opko- 0.men die dit ministerie met de meerderheid der libe- hokrale kamerleden als conservatieven achter zich laat, intedie groep schijnt zich te organiseereu, eu zal 011- meigetwijfeld in een niet zeer verwijderde toekomst be- langrijken invloed op onze politiek uitoefenen. rSC -r-jr In de uajaars-vergadering der provinciale Staten van Zeelandte openen op 2 November a. zal behan- i e deld worden een verzoek om vrijverklaring van het [er calamiteuse waterschap Waarde; een adres van het e gemeentebestuur van Hoofdplaat, om ook die gemeente op te nemen onder de aanlegplaatsen der Provinciale Stoombootdienst op de Wester-Sehelde; een voorstel van Gedeputeerde Staten tot afwijzing van het verzoek a, tot calamiteus-verklaring van den Sophia-potdcr, en rl het ontwerp-reglement op wegen en voetpaden. Men heft van alle zijden klachten aan over de te r( late aankomst der spoortreinen. Ook op de Zeeuwsche o lijn gaat het er de laatste 14 dagen over heen. Waar de oorzaak schuilt is ons onbekend, wel dat het een jaarlijksch terugkeerend verschijnsel is, zoo omstreeks de opening van den winterdienst. VlissSïBgcai, 23 October. Zaterdag is de begroo ting der inkomsten en uitgaven voor 1881 vastgesteld. De stemmen hadden eerst gestaakt over de quaes tie, of al dan niet in het gymnastiek-lokaal een houten vloer zou worden gelegd. Andermaal werd b gestemd met denzelfden uitslag, zoodat het voorstel viei en de begrooting kou worden vastgesteld op f 135,315,01 met een voordeelig slot van f 2132,36' -. Ouder de uitgaven behoorenvoor het armwezen de som van f 21,400 en voor het onderwijs f 5689; onder de ontvangsten f 21,000 hoofdelijken omslag, f 50,700 voor belasting op drank eu gemaal. Ten slotte bracht de voorzitter een brief ter tafel, waarin de heer Engelsman Kleijnhens bij hel verlaten van deze gemeente zijne betrekking nederlegt als wet houder. De burgemeester meent de tolk van den geheelen Raad te zijn bij de herinnering dut gedurende een reeks van jaren onze geachte medeburger, èn in zijne betrekking als inspecteur van het loodswezen, èn als lid van den gemeenteraad, èu als wethouder is werkzaam geweest voor den bloei der gemeente, Begaafd met een helder hoofd, een warm hart en groot redenaarstalent heeft bij als man van streng eerlijke beginseleu zijn vrijen tijd en groote werkkracht u voor de belangen van Vlissingen ten beste gegeven, Spreker besloot met den wensch, dat de afgetreden wethouder in zijne nieuwe woonplaats evenveel achting en waardeering vinden moge, als de Vlissingsche bur gerij hem steeds met woord en daad had beloond, j De heer Kleijnhens herinnerde in een woord van harlelijken dank aan den geheelen Raad, aan den e burgemeester en in het bijzonder ook aan den secre taris, den heer Forbes We Is, hoe hij het vertrouwen, hem geschonken, steeds op den koogsten prijs heeft gesteld. Yereeuigd met hen had hij kunnen werken voor de opkomst eu den bloei van Vlissingen en had de uitkomst ai niet beantwoord aan de verwachting, die de grootsehe hier aangelegde werkeu mochten wek- r ken, toch wilde hij seheidende den Raad toeroepen 'g Blijf werken en Btrijden. Had burgemeester Smit zijn fortuin en jeugdige krachten beschikbaar gesteld om het oude Vlissingen te doen herleven, door de haven- en kanaal werken vruchtbaar te maken; bij het geluk ken van die reuzentaak zou niet alleen Vlissingen, maar ganscb Nederland hem danken. Immers gold het hier .geen lokaal belang alleen, maar de welvaart van het 1 gausche volk. 'i Als tijdelijk wethouder werd benoemd de heer W. De Kruijff. Door Burgemeester en Wethouders der gemeente a Middelburg is in druk aau deu gemeenteraad een voorstel ingediend, tot het uitschrijven eener geld- teeniug van f 361.000, tegen eeue rente van 4 pCt., I te verdeden iu serieii. Volgens dat uitgewerkt voor stel zoude die leening moeten strekken zoo voor de koopsom der gasfabriek, als voor de kosten van ver betering eu uitbreiding dier fabriek tot den aanbouw eener nieuwe school tot verbouwing van bestaande schoollokalen en andere buitengewone werken tot af- lossing van het restant der 5 en 4'/s pCt. geldleenin- t gen van 1871 en 1878 enz. Ter Aheaz.en« De gemeenteraad alhier heeft be sloten tot het stichten van eene bewaarschool. Dit besluit was noodzakelijk geworden door een vooraf gaand besluit, waardoor alle kinderen beneden de 6 jaren, 50 in getal, van de openbare scholen zouden worden geweerd. Grocrie, 22 October 1880. Eenige vrienden en vriendinnen, zoowel uit de Ned. Herv. als van de Luth. gemeente alhier, vereenigden zich heden avond in de Christelijke school, ten einde hunnen Herder en Leeraar, ds. C. W. Pohlmann, eenen keurig be werkten stoel te overhandigen. Was het vcor de aanwezigen een aangenaam oogen- blik, ZEerw. op zulk eene wijze een bewijs hunner dankbaarheid te brengen voor zijne afwijzing van de beruepbg naar Wilderyank en Veendum, niet min der voor den leeraar, die in dit geschenk een ver nieuwd biijk van „liefde, onder elkander" vond. De Heere zij hem en zijn huisgeziu goeddoende nabij, eh zegene voortdurend zijnen aibeid in deze gemeente. Naar het Dagblad van Zuid-Holland verneemt zal met 1 Januari 1881 een nieuw eu grooter model van briefkaarten verkrijgbaar gesteld worden. Zaterdag zijn op het Huis De Dauw aangekomen de Kroonprins en de Kroonprinses van Denemarken. De Kroonprinses is de kleindochter van Z. K. H. Prins Frederik. De centrale vergadering der liberale kiesvereeniging in het district Sneek, die legen Zaterdag bijeen ge roepen was heeft het stellen van een dejinitieven can- didaat verdaagd. De heer Kappeyne is met overgroote meerderheid door de kiesvereeniging Burgerplicht aldaar tot can- didaat voor de Tweede Kamer gesteld, maar dat voorbeeld is tot dusver door geen andere vereeniging in het district gevolgd. De ernstigste tegencandidaat is de heer A. van Harinxma, burg. van Opsterlaud men beweert echter, dat hij de candidatuur niet be geert. De heer vau Swindereu, lid der Eerste Kamer heeft bedankt en geen der 5 of 6 overige candidaten heeft veel kans. De candidatuur Kappeyne vindt ook te Sneek veel bestrijding, tegenover hem noemt men vrij algemeen, deu oud-miuisier Suiidi, De anti-revolutionairen komen morgen tot het stel len van een candidaat bijeen. Kriuluiug«tu. Tot predikant bij de Nederduitsehe Hervormde Gemeente alhier is beroepen ds. H. J. van Boven, van Bleskensgraaf. De poging tot vervul ling der vacature i3 de zesde. üp het zestal tot het beroepen van een predi kant bij de Ned. Herv. Gemeeute te Sneek komt voor ds. J. H. Klomp te Vlissingen, eu op dat te Delfshaven dr. C. Schot te Aagtekerke en ds. Hulstiju te Oostburg. üe leden van de algemeeue Synode der Ned. Herv Kerk zijn tegen Dinsdag 9 Nov, e. k. opge roepen tot het houden van een buitengewone verga dering ter behandeling vau 't verzoek des heereu Eigeman, predikant te Dordrecht, om vernietiging van het vonnis der Synodus contracla, waarbij hij voor den tijd van een jaar geschorst is met verlies van tracte inent. Hei Wageningsch Weekblade tabblad dat voortdurend goed op de hoogte schijut van de Dordsche zaak, schrijft Ds. Eigeman komt in appèl voor de heele Synode. We hopen dat deze, nu aangaande het door den heer E. iugenomen standpunt beter ingelicht, het vonnis zal vernietigen, iu elk geval hem een veel mindere straf opleggen. Hoe dit uitvalle, het ligt niet in de bedoeling van deu heer Eigeman om zich aan het eventueel te vellen vonnis niet te storen. Kan hij er zich om der consciëntie wil niet aan onderwerpen, dan zal hij eenvoudig de kerk verlaten. Het IV. W.verneemt dat dr. Bronsveld na de groote vacantia, in overleg met het Bestuur van de Veree niging voor Hooger Godgeleerd Onderwijs in over eenstemming met de Belijdenis der Ned. Herv. Kerk, voorde studenten iu de theologie aan de Universiteit te Utrecht zijn lessen heeft hervat in de dogmatiek en practische theologie. Ook tracht deze predikant mee te werken tot de practische vorming onzer aan staande leeraren. De heer J. Verhage Mz., geboortig van Kou- dekerke in Walcheren, die, als kweekeling te Middel burg, in April 1875 hulponderwijzersacie bekwam, en als zoodanig 25 Sept. 1876 te Wolfaartsdijk benoemd werd, na bevorens te Biezelinge iu functie geweest te zijn, is in de afgeloopen week tot hulponderwijzer be noemd aan de le tusschenschooi B. te Rotterdam, Sinds Oct. 1877 heeft hij acte voor wiskunde en sinds April 1880 voor 'tEransch. Tot hulponderwijzer aan de opeub. school te Tholen is 'oeuoemd de heer A. Avé, kweekeling al daar, die onlangs afs zoodanig acte bekwam, op eene jaarwedde van 600 gld. Hat vergel. examen voor de vacante hoofdon derwijzers-betrekking te Rilland zal op Donderdag den i 28 dezer gehouden worden. Er zijn 4 sollicitanten. Tcr«eke?23 Oct.De nieuwgestichte school alhier zal op 1 November a. s. iu gebruik worden gesteld, ter wijl tot hulponderwijzer op die school is benoemd de heer C. van Weele te Schipluiden. Met 1 November zal de in- en doorvoer van rund vee in Pruisen uit Nederland weder toegelaten wor den, mits de afzenders ziek aan éenige formaliteiten, in schriftelijke Vèfklaririgëu bestaande, onderwerpen. De veestapel in de provincie Zeeland zal door dit besluit van. deu Pruislseken minister wel niet ver- meerderèü of Verininuërêh. De netelplant als veevoeder. In Zweden wordt genoemde plant als een zeer voordeelig veevoeder in het groot verbouwd. Zij komt op eiken grond voor, eischt geen zorg, is bestand legen alle wind en weer, en kan in één zomer 5 a 6 maal gemaaid worden. De koeien, die er mede gevoederd worden, zouden meer melk en betere boter leveren. Als men de ge maaide planten een paar uur laat liggen, worden ze door de koeien gaarne en zonder hinder gegeten. Ook als paardenvoeder wordt de netelplant gebruikt. Voor de rechtbank te Middelburg wordt een drukkersproces gevoerd. De Vlissingsche courant had van iemand gezegd dat hij „met de noorderzon ver dwenen was", en een ander, de Zelandiahetzelfde, met de bijvoeging dat hij „zich met een aanzienlijke som verwijderd was." De uitgever van het eene en een der redacteuren van het andere, een kapelaan, waren voor die uitdruk kingen Woensdag voor den rechter gedaagd, naar aanleiding van eene klacht van den bedoelden persoon. De eisch tegen beiden was eene boete van f 8 en de kosten. De verdediger mr. M. J. De Witt Hamer drong op ontslag van rechtsvervolging aan, omdat de bedoeling om te beleedigen niet gebleken was Zaterdag avond ongeveer half tien brak een felle brand uit te Zierikzee in de rijkgevulde bouwmans- schuur van den heer D. Bevelander, staande nabij het Sas buiten de kom der gemeente. Aan de ijverige pogingen vau de snel toegeschoten brandweer gelukte het een nabijgelegen schuur te behouden. Met de verbrande schuur is een groote hoeveelheid vlas en andere producten, alsmede een jong paard en een kalf verloren gegaan. Een groote kudde schapen, die dicht bij den brand opgehokt was, heeft men nog tijdig kunnen wegdrijven. Het verbrande was verzekerd. Vau 20 September af den dag der opening van het telegraafkantoor ie St. Maartensbijk tot 1 October zijn daar 163 telegrammen behandeld, en in de eerste helft der maand October bedroeg dit aantal 311. Verzonden werden bijna evenveel als ont vangen. De dienst op Zon- en feestdagen is gewijzigd. In plaats van, zooals tot nu toe, van 89 uur voor middags en van 25 namiddags, is het kantoor op die dagen nu geopend van 811 uur 's morgens* Tot lid van den Sluischen gemeenteraad is de oud-wethouder van lieille, de heer Lievens gekozen. Het laatste gedeelte van de beroemde platen verzameling op Ocerduin te Oostkapelle is thans door den eigenaar inr. de Jonge van Ellemeet aan de Rolterdamsche diergaarde geschonken. Dat gedeelte bestaat uit benepartia' s, yucea quadri- colerchamaerops, en agaves, le zamen 150 stuks, De Arnli. Cour. anders niet bekend als de vlugste in het bezorgen van nieuws, weet thans mede te deelen, dat door een aanzienlijke firma, een stoom bootdienst van Vlissingen op Londen zal geopend worden, tot het vervoer van minder spoed vereischende goederen, tot billijke prijzen. Een concurreerende lijn met de maildienst alzoo,' maar minder vlug, en minder duur. De Nieuwe Groninysche courant is bekend als een aartsleugenaar. Zij was het (wat we niet wisten) die vertelde dat de schrijvers van deu brandbrief aau ds. Valk jongens van de burgerschool waren. Dat blijkt natuurlijk weder onwaar en alzoo ziju we verplicht te herroepen wat we in dit opzicht iu ons vorig noramer schreven. De firma A. D- Verschuur te Amsterdam, die onlangs den pedelstaf der Amsterdamsche universiteit vervaardigde, leverde gelijk onderscheidingsteeken voor deu pedel der vrije universiteit. Op den staf prijkt een fraai Minervabeeldje, van welks voetstuk vier schilden afhangen met de Hollaudsche maagd, het stadswapen en de opschriften „Auxiïium nostro in nomine Domini" en „D XXOctobr. An ui MDCCCLXXX Dies NatalisEen en ander onderscheidt zich door kunstvaardige bewerking. Op den rok draagt de pedel een zilveren plaat met het opschrift; „Universitas. Libera Beformata De Koninklijke Maatschappij vanstooin- en andere werktuigen te Amsterdam zal opnieuw aan tweehonderd werklieden gedaan geven, omdat het haar aan werk ontbreekt. Van de 1700 mannen, aan wie die fabriek in den regel werk pleegt te verschaffen, zal zij er dan nog slechts 700 overhouden. Hoezeer de omvang van t>i6 werkzaamheden der gemeentebesturen in de laats 15 jaren is toege-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2