(jKHENtjPE BERICHTEN. Uit het Buitenland. HANDELSBERICHTEN. J*-r M UOUU< A\r oi iuuer. meente, feeds in .Vlaart 1880 naar Goriuchem beroe pen werd. Nog vóór het afscheid van Z.Ew,, het welk op 13 Juni plaats had, werd met eenparige stemmen de behoefte uitgesproken aan een evaugelist van wege de vereeniging, waarin zoo spoedig voorzien werd, dat br. B. zijn arbeid reeds den 27 Juni mocht aanvangen. Dit werk, in den naam des Heeren be gonnen, geniet bereids de goedkeuring der groote menigte in onze aanzienlijke gemeente eu rondom ons. Al is het beroepiugswerk reeds aan den gang, en den 14 dezer, al9 eene derde poging, het beroep uitge bracht op ds. J. E. Steenbakker M >rilyon Loysrn, sinds 19 Sept. 1875 pred. te Bruchem c.a., zoo ver- keeren wij in de hoop, ons spoedig te mogen verheu gen in het vernieuwd bezit van een eigen leeraar, die ons het Woord Gods recht verkondigt, en niet minder is het onze bede, nu wij een tijd beleveu, waarin onze leeraars zoo spoedig van ons weg vliegen, dat de Evangelisatie-arbeidj onder de goedkeuring des Heeren, tot een blijvenden zegen moge verstrekken. De hervormde kerk te Ellewoutsdijk mag voorzeker eene der fraaiste doopskerken van Zuid-Beveland, zoo niet van Zeeland geuoemd worden. In den laatsten tijd is ze van nieuwe zitplaatsen en een nieuwen predikstsoel voorzien, door een paar jaren is er een nieuw prachtig orgel geplaats, dat ruim zes duizend gulden heeft gekost. Van dezen zomer is dit alles keurig net geschilderd, terwijl iutusschen de godsdienstodeniugen in de consistoriekamer werden gehouden Zoudag 17 dezer werd de godsdienstoefening voor het eerst weer in de kerk gehouden, en had er des namiddags eene orgel bespeling iu genoemde kerk plaats, waarbij het orgel werd bespeeld door den heer Klein, organist bij de Luthersche Gemeente te Middelburg. Het orgelspel be- stODd voornamelijk uit psalmeu en gezangen, dut begeleid werd door vierstemmig gezang, van een aantal per sonen welke zich mede op het koor van het orgel bevonden, terwijl intusschen nog eenige muziekstukken werden uitgevoerd. Tot besluit werd Gezang 96 de vier laatste regels herhaaldelijk aangeheven, zoowel des morgens bij de godsdienstoefening als des namiddags bij de orgel bespeling was een groot aantal belangstellenden aanwezig. Op den 31 Oct. 1580, nu eerstdaags 3 eeuwen geleden, werd te Axel eene classicale vergadering ge houden van de gereformeerde gemeenten, ressorterende onder de Vlaamsche classis van Hulst, waarin tegen woordig wareu Remeus Pot, pred. te Zaaraslag; Theo doras Siligius, te Hulst; Adriaau Rottijn, te Zuiddorpe; Herman Strange, te Hengstdijk; Nicolaas Tijkmaker, te> Beoostenblij; Hendrik Pieterse, te Polder van Na men; Jail Reijns, te Osseuisse; Johannes Biscop, te Hontenisse en Christoffel van den Bulcke, te Axel; mitsgaders de schoolmeesters van Hulst eu Honte nisse, al9 ouderlingen. Alleen Lieven Koene, pred. te Vreemdijke, was niet opgekomen. Er werd besloten tot het beroepen van een predikant te Aandijke, doch niet te Sint Jan Steen, en na afdoening van andere zaken, bepaald, dat de eerstvolgende classis zou ge houden worden op deD 2 Januari 1531 in de kerk te Zaamslag. Zondag 17 October jl. was voor het bestuur en de vrienden der evangelisatie te Schoondijke zeer belangrijk, daar het hun des avonds werd verguud het nieuw gestichte lokaal in te wijden. Nadat zich ten 5 ure, eene talrijke schare ter bestemder plaatse vereenigd en van psalm 89 het 1ste ver9 gezongen had, werd door den heer VV. J. Guillaume, evangelist der evangelische vereeniging voor Zeeland, te Schoon dijke 2 Corinthe 4 gelezen, en daarna het lokaal in den gebede opgedragen aan Hem, die het werk zijner handen nooit laat varen. Naar aanleiding van He breen 11 2426, schetste vervolgens de heer Guil laume de gebeurtenissen der laatst verloopen maanden, het evangelisatiewerk te Schoondijke betreffende, en toonde op treffende wijze aan, hoe duidelijk in deze nieuwe stichting Gods hand en leiding is te zien. In krachtige bewoordingen herinnerde hij zijne hoorders, hoe miskenning, verguizing eu smaad het deel was geworden van hen, die zich de belijdenis der Ned. Herv. kerk niet hadden willen schamen, of ontrouw worden, ondanks den treurigen toestand waarin die kerk zich bevindt, en stelde ten slotte (naar aanlei ding van de hem naar het hoofd geworpen laster, als zouden de leden der Evangelisatie alleen dan vrijheid Rebben eens naar de te Schoondijke ontstane Chr. Geref. kerk te gaan, wanneer zij van hem een verlof pas hiertoe outvaugen hadden) aan alle aanwezigen de vraag: „Wilt gijlieden ook niet henengaan de gan- sche gemeente op indrukwekkende wijze tot getuige roepende, dat door hem in deze nooit eenige invloed was uitgeoefend en zou worden aangewend. Op verzoek -yan dm Guilaume trad nu op onder het zingen van Gezang 63 5, ds. K. W. Hulstijn, predikant te Oostburg. Na gezegd te hebben, dat hij op dezen voor Schoondijke zoo gewichtigen dag, gaarne een woord ter dezer plaatse wilde spreken, omdat hij elke poging om de Herv. kerk niet af te breken, maar op te bou wen mei ingenomenheid begroette, en dat hier te meer, omdat hij eenmaal naar Schoondijke als leeraar was beroepen geweest, knoopte hij vervolgens zijne rede vast aan hei geen in Exodus XIV 5. staat geschre ven. Kor.elijk herinnerde hij in welken toestand de Israëlieten zich bevonden, toen de Heere hen door Mozes beval voort te trekkenbijkans is dezelfde omstandigheden als waarin de vrienden der Evangeli satie te Schoondijke, zich gedurende den laatsten tijd bevonden hadden: Door bergen van zwarigheden waren zij omringd geworden, en nog .zou men een zee van moeielijkheden te doorworstelen hebben, maar gelijk de Heer hun zelf den weg, dien zij afgelegd hadden, had aangewezen en gebaand, zoo riep hij hun ook met luider stemme toe, moedig en vertrouwend voort te trekken, ten einde toe, met opgeheven ge- loofsbanier te strijden, vast verzekerd, dat de Heer hen nooit zal begeven of verlaten, maar hen in liefde steeds zal gadeslaan. Hierop liet ZEerw. zingen Ps. 121 2 en 4. Na nog met het woord des Heeren „zeg den kinderen Israels, dat zij voorttrekken", den heer Guillaume, het bestuur en den vrienden der evan gelisatie en alle aanwezigen, ook de van elders opge- komenen, te hebben toegesproken, eindigde hij met dankgebed-, en ging de schare, na het zingen van Gez. 26 en het ontvangen van den Apostolischen zegen huiswaarts, lovende de9 Heeren nooit volprezen Naam. Twee diefeggetjes te Middelburg van 12 en 14 jaren oud, die f 4 uit een winkellade hadden gelicht, werden door de politie gevat. Op dezelfde plaats waar voor weinige jaren de hofstede van den heer van Leeuwen in den Thoorn- polder (Noord-Beveland) stond, ligt nu eeu tjalk sui- kerbieteo te laden. Te Zierikzee is een man, die voor eenige dagen ernstige brandwonden bekwam bij het om vallen van een petroleumlamp, aan de gevolgen overleden. Hoofdplaat. De aangespoelde drenkeling is Maan dag opgegraven en door een familielid herkend als te zijn George Brand, die bijna 3 maanden geleden, bij Walsoorden erdronk heden (Woensdag), is hij naar Laeken, bij Brussel, vervoerd, om aldaar begraven te worden. Ten huize van den heer v. D., te Bergen op Zoom, heeft een droevig voorval plaats gehad. De dienstbode, die, naar men zegt, nu en dan niet wel bij het hoofd was, bevond zich alleen in het huis met een werkster. Eensklaps kwam de werkster bij de buren vluchten, en verhaalde, dat zij door de dienst bode deerlijk mishandeld werd. Men ging met haar naar binnen laDgs een omweg, daar de huisdeur ge sloten was, en nu was geen spoor van de dienstbode te ontdekken, totdat men haar dood in den regenbak vond. Ruim 20 jaar was zij bij den heer v. D. in dieDst geweest. liet Vaderland deel mede dat bij de wijdingsrede der „Vrije Universiteit te Amsterdam," door ds. Hoe denmaker in de Nieuwe kerk te Amsterdam gehouden, de spreker niet als andere predikanten of professo ren met toga en bef was gekleed, maar een langeu wijden mantel droeg, zooals volgens de bekende gravure de vijf reformatoren worden voorgesteld. De Amsterdamsche diergaarde heeft eene rijke ver zameling lagere dieren ten geschenke ontvangen, door de officieren van de Willem Barents gedurende de laatste reis verzameld, en dank zij de doelmatige behandeling in goeden staat overgebracht. Na, evenals al de acht jaren, dat hij geëmployeerd was, den dienst aan het postkanteor naar behooren te hebben volbracht, heeft de commies der posterijen H...., te Amsterdam, zich voor het ijzeren hek van het Vondelspark, in de Vondelstraat, door een pi stoolschot van het leven beroofd. Gelijk te verwachten was bleek de brandbrief aan ds. van der Valk te Delft geschreven, een kwa jongensstreek, uitgehaald door eenige leerlingen der hoogere burgerschool. Het kan nuttig zijn dat een rechtsgeleerde in de dagbladen bekend maakt, dat de Nederlandsche wet tegen de schrijvers van zoodanige brieven een tucht huisstraf eischt van25 jaren. Uit de gemeente Oudelat.de vertrekken deze week weer elf personen naar N. Amerika. Geen ge meente is in Zeeland aan te wijzen, waaruit dit jaar zooveel personen naar N. Amerika zijn vertrokken, vooral als men de bevolking in aanmerking neemt. De internationale postconferentie te Parijs verga derd, heeft hare eerste beraadslaging over het omwerp ter verzending van pakjes goederen per post van hoogstens vijf kilo tegen eeu uniform laag tarief geëindigd. Zij heeft nu aan eene sub-commissie de taak opgedragen, om eene outwerp-overeenkomst samen te stellen, dat eer9taan de goedkeuring der commissie en vervolgens aan die der geheeie conferentie zal worden onderworpen Het congres der vrijdenkers, vóór eenigen tijd te Brussel gehouden, had ten doel de vereeniging van al de vrijdenkers der wereld. Er waren 100 afge vaardigden of leden, waaronder 15, meest Amerikaansche of Enjelsche, vrouwen. Men koos 5 presidenten, ouder welke Mevr. Aunie Besant voor Engeland, en d'Ablaini van Giessenbuy, den redacteur van de Dageraad voor Nederland. De weduwe Besant, medewerkster aan het blad t/ie National Reform, waarvan de beruchte Bradiaugh eigenaar is, sprak het best. Schering en inslag der redevoeringen was „weg met God met al wat boven de aarde ismet de kerk vooralvrij heid en gelijkstelling van man en vrouw erkenning van de rede als eenige leidster naar een geluk, dat alleen in de aardsche dingen gezocht moet worden en daarin opgaat De pauselijke nuntius te Parijs heeft dezer dagen eene diplomatieke conferentie ten huize van den minister van Buitenlandsche Zaken, Barihélémy Saint- Hilaire bijgewoond. Te Parijs zelf-hebben nog geen verdere vervolgings maatregelen tegen de niet-erkende congregatiën plaats gehad. Te Ren nes zijn de Karmeliter monniken verdreven. De deuren moesten met geweld worden geopend, terwijl de hulp vau een bataljon infanterie moest worden ingeroepen, om orde en rust te handhaven. De ex-keizerein Eugenie, die niet naar Arenen- berg gaat, maar Let prachtige kasteel van Farnbo- rough-Hill, op uur afstands van Windsor gekocht heeft, om het in de aanstaande lente te gaan betrek ken, zal. naar men zegt. binnen kort twee boekwer ken in het licht geven, getiteld: Geschiedenis van het leven en den dood van den Keizerlijken prins, rr: Aanteekeuingen en herinneringen van Napoleon 111. In Ierland is weder een brutale moord gepleegd. Zaterdag namiddag op klaar lichten dag reed de heer Hutchins een landeigenaar, met zijn koetsier, Downey genaamd, naar zijn huis dicht bij Bantry. Er viel een schot en de koetsier werd doodelijk getroffen. De heer Hutchins zag een man wegloopeu. Hij reed dadelijk naar det nabijgelegen politiestation, doch de moorde naar kon niet ontdekt worden Hij had den geheelen voormiddag in de buurt gezworven en na den moord had hij zich bedaard verwijderd doch er was niemand die eenige inlichting aan de politie dorst geven. Het klooster van den St Gotthard, dat in de 14e eeuw is gesticht, zal in 1882 worden opgeheven. Als de tunnel door den St. Gotthard in dienst gesteld is, zal men voor 1 fraoc van Goschenen naar Airoio kunnen komen en zal de gevaarlijke en moeielijke weg over den berg niet meer worden gebruikt. Het klooster werd in het laatst der vorige eeuw door eert lawiue vernield, maar daarna sterker hersteld. In 1799 bad het veel te lijden van de soldaten van Massena. Het was voor alle reizigers geopend. Het meest over nachtten er Duitsche en Italiaansche werklieden, soms wel honderd te gelijk. Gemiddeld werden er jaarlijks 20,000 behoeftige reizigers opgenomeo. De uitgaven werdeu voor het grootste gedeelte uit collecten be streden. De Amerikaansche verkiezingen beginnen hare gewone schaduwzijde te vertooneo. Zaterdag avond hielden de democraten te Wilmington, Delaware, een optocht, toen eensklaps boven van een dak geschoten, werd, waardoor twee personen doodelijk en vier an deren minder ernstig gekwetst werden. De democraten lieten den aanval niet onbeantwoord, plunderden het huis en woudden een aantal hunner tegenstanders. Een vreeselijke storm heeft Zaterdag gewoed op de Canadasche meeren, vooral op het Michigan-meer. De stoomboot Alpena, van Grand Haven naar Chicago» leed schipbreuk, en allen aan boord, 70 iu aantal^ vonden hun dood in de golven. Verschillende anderö wrakken zijn komen aandrijven. Men schat het getal menschenlevens, die verloren zijn gegaan, op 100. Graanmarkten enz. Middelburg, 21 October. Wij hadden heden met uitzondering van Witteboonen en Groene Erwten eene ruime aanbieding van alle artike en, en ging het meerendeei aan onderstaande prijzen vlug van de liand. Jarige Tarwe zonder handel. Nieuwe Tarwe 50 cent lagerde beste f 10.25 a f 10 50 mindere soorten f9.75 a f 10. Rogge 25 cent lager f 8.25 betaald. Winter Gerst f 6.25 Zomer Gerst ruim aangeboden met veel vraag f 5.40 a f 5.50. Haver f3.50 a f4. Van Nieuwe Walchersche Witteboonen waren slechts enkele partijtjes ter markt die voor 14.a 14.25 vlug aangekocht werden. Jarige zonder handel f10.a f 11. Bruineboonen ruim aangeboden 25 cent lager f 13.— Jarige 10.a 12. Paard eboonen weinig ter markt met veel vraag 8. a 8.25.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3