UITENLAN HAN DELS BERiOiriEiN fau rjarah Bernhardt in den 2?oo^-9chouwburg te New- York. Er werden uitsluitend biljetten verkocht voor de geheele reeks^van 60 dollars het stuk. In tijd van twee en half uur had men reeds voor 25,000 dollars verkocht. Montenegro heeft aan da mogendheden verzocht, ieder eemofficier aautewijzeu om de ouderhandelingen over een conventie met Riza pacha over den afstand van Dulcigno, bijtewonen. Rnsland heeft het verzoek toegestaande andere mogendheden hebben nog niet geantwoord. Terwijl men zich bezig houdt met het vervullen van die formaliteiten die noodzakelijk aan de overgave van Dulcigno aan Montenegro moeten voorafgaan, is men over 't algemeen zeer tevreden, dat de hoop op be houd des vredes en langzame ontwikkeling van de zaken in het Oosten herleefd is. Engeland, zoowel als de andere Mogendheden zullen nu wel spoedig last geven aan de bevelhebbers hunner schepen tot terug keer uit de, door najaarsstormen gevaarlijk geworden, Adriatische zee. Wat men te denken heeft van de ontrustende, op zienbarende geruchten betreffende nihilistische woelin gen in Rusland leert ons het volgend verhaal door een dagblad van Praag geleverd Bij den Russischen gezant te Londen kwam een bedrieger, die zich graaf tituleerde, hij liet den ambassadeur weten, dat hij een complot tegen het leven van den czaar op het spoor was. Hij kreeg 400 p. st. om zijn onderzoek voort te zetten. Nu huurde hij acht kamers in verschillende wijken van Londen, bracht in zevea eenige pakjes dynamiet, buskruit en werktuigen en in de achtste een zetterska9t met Russische letters, benevens eenige revolutionaire geschriften. Dagelijks moesten beurt om beurt eenige handlangers die kamers bezoeken. Nadat hij nog ruim 300 p. st. had ontvangen, kwam hij met zijn ontdekking voor den dag. De politie, drong de acht kamers binnen, waarin zich „toevallig" niemand be vond en nam het dynamiet, de Russische letters en de geschriften in beslag. De oplichter ontving nog 50 p. st. als belooning. Zooals men weet, is ook een aangifte gedaan, dat het nieuwe keizerlijke jacht Li- vadia door een helsche machine vernield zou worden maar men heett niet gehoord, dat die machine ge vonden of de schuldige ontdekt is. De persoon, die uit complot den ambassadeur had verraden, ontving 300 p. st. als belooning en is daarnaar niet weder gezien. Nihilistische woelingen te verzinnen isdus reeds een tak van industrie In Frankrijk gaat de regeering voort met het zuiveren van de maatschappij, door een aantal onderwijzers en onderwijzeressen weg te zenden. Alle niet erkende geestelijke vereenigingen krijgen om beurt in alle stilte een bezoek van regeeringsbeambten met bevel tot vertrek. Wat deze comedie wel beteekent Ieder weet toch immers dat men in een geestelijk pakje de voordeur uitgezonden, in een wereldsch pakje de achterdeur weer inkomt. Bovendien men kan het in compagnie, gezamenlijk, onderwijs geven der leden van deze of die orde verbieden, maar men kan niet beletten dat door een enkel lid van deze of gene orde onderwijs gegeven wordt, want art. 7 der wet Ferry waarover voor ruim een jaar zooveel te doen was, is door den Senaat verworpen. Vrijheid tot het geven van onderwijs blijft voor den enkelen persoon in Frankrijk ook nu nog onaantastbaar. De regeering wil zich misschien in het oog der natie, die zich van alle deze dingen weinig aantrekt als de trouwe uitvoerster der Maart-besluiten doen kennen. Zee n wsclie Brieven. Geachte Redacteur Reeds een paar maal is mij, gelijk u weet, het on geluk overkomen dat ge mijne brieven niet plaatsen kondt, omdat uwe beschikbare ruimte was ingenomen door het relaas van den Haagschen moord. Daar heb ik volkomen vrede mee genomen; ieder uwer lezers toch stelde natuurlijk belang in het „groote nieuws van den dag." Nu ik echter daardoor ook esniger- mate niet iu maar b«j die moordgeschiedenis was N v.vda betrokken, heb ik mijne gedachten, wellicht meer dan anders, daarover laten gaan. Ik deed mij de vraag wie 19 die de Jongh Eu het beschamend, diep ver- nedereud antwoord waseen mensch ab wij één onzer. Met ons uit Adam gesproten, oorspronkelijk naar Gods beeld geschapen. Laat een ieder hier zien hoe diep we van God zijn afgevallen. Een ieder hier met eigen oog aanschouwen wat uit het hart des men- schen, naar Gods getuigenis, voortkomt. Verafschuw die booze daad, lezerdit toout dal ge nog men- schelijk gevoel hebtmaar wacht u den eersten steen op den moordenaar te werpen, keer liever met die misdaad tot uw eigen hart in, opdat ge er leering uit trekken en u voor den Heere verootmoedigen moogt, die u voor zulke snoode daden tot hiertoe heefi be waard. Maar uit die eerste vraag vloeide eeoe tweede, M. d. R.en wei deze Is die de Jongh toch wel licht maar een man uit de heffe des volks, wien het aan opvoeding en ouderwijs beeft ontbroken en op welke lieden, zeer ten onrechte mijns bedunkens, door de toongevers in de Maatschappij met eene voorname minachting wordt neergezien Behoorde hij tot de schare die de wet niet weet en dies vervloekt is De courantenberichten luiden anders. Zijne beklagenswaar dige moeder wordt „Mevrouw de Jongh" genoemd. Nu weet ik wel dat men io den Haag eer Mevrouw is dan in Middelburg; en dat daar zelfs, naar men beweert, de vrouwen die om brood of soep bij de diaconie gaan, als ze elkaar afhalen, vragen: „Juf frouw ga je mee naar de bedeeling Maar desalniet temin blijkt wel uit dezen Mevrouwstitel dat de fa milie van de Jongh niet tot de geringe, slecht onder wezen klasse der Maatschappij behoort. Hieruit trek ik eene tweede leering voor wien het aangaat, nl. dat het onderwijs als zoodanig niemand uit de gevangenis houdt, en de bewering van zeker groot heer kant noch wal raakt, dat wat meD aan het onderwijs uit geeft op de gevangenissen uitgespaard wordt. Geen onderwijs, maar alleen de vreeze Gods kan ons hart vernieuwen en ons een afschuw voor de zonde in boezemen. Eu nu zit er io dtzs geschiedenis nog eene derde les. Indien de heer Bogaard niet zoo schatrijk ware geweest zou hij, naar den mensch gesproken, zijn kind nog bezitten, want hebzucht was de drijfveer tot deze afschuwelijke daad. Thans zou hij zeker gaarne al zijae rijkdommen af willen staan om dat kind weer te mogen hebben. Wat valt hieruit te lee- ren Tweeërlei. Vooreerst dat rijkdommen ons wel eens tot schade zijn. Ten andere dat bet eeoe groote dwaasheid is met nijdige oogen op te zien naar de rijken dezer wereld. Dat het integeudeel ons geluk niet weinig bevordert als we tevreden zijn met het vele of weinige dat de alleen wijze God ons in Zijne goede Voorzienigheid heeft toegedacht. Indien dit een en ander uit deze treurige geschie denis wordt geleerd, dan zal het heel wat meer be teeken ea dan monumenten te gaan oprichten op de moordplaats, of in flauwte te vallen wanneer men ongeroepen de begrafenis van den verslagene bijwoont. Dat reeds nu het begin van eene tweede dergelijke gruweldaad uit Delft wordt bericht is eeu zeer beden kelijk teeken* Hierna meer. t. t. K. Burgerlijke Stand. Middelburg:. (Van 10 tot 17 October. Onder trouwd J. H. Besemer, jtn. 25 j. met M. J. Reij- zinger, jd. 30 j. P. J. Risseeuw, jm. 30 j. met E. F. Diermanse, jd. 25 j. F. Kandel, wedr. 28 j. met A. J. Heijdt, jd. 27 j. J. van der Weele, jm. 30 j. met N. M. van Geelkerken, jd. 24 j. J. Mondeel, jm. 22 j. met D. M. Glerum, jd. 20 j. C, A. J, Hoogenboom, jm. 22 j. met J. E. Weijland, jd. 22 j. BevallenM. J. Schouten, geb. Kostense, z. L. Buijs, geb. Wisse, d. C. Hendrikse, geb. Adamse, d. D. Wielemaker, geb. Joose, d. P. van Maldegem, geb. Schuppens, d. C. Peeman, geb, van Oorschot, z. A. C. Le Due, geb. Euijer, z. A. Joosse, geb. Flipse, d. E. G. Koole, geb. Schalk, z. Overleden A. J. de Muijnck, z. 57a m. L. J. Pin to, wedr. van S. I. Eliazer, 79 j. M. Schuijlwerve, wede. van A. G. Stubbe, 83 j. C. G. Roth, man van S. de Heer, 69 j. J. L, Pouwer, z. 7 j. A. P. J. Crucq, z. F. de Visser, vrouw van L. Melse, 64 Vlissiugeti. (Van 9 lot 16 October.) Bevallen S, O. C. Kest, geb. Cor veltij:.-, d. R. P. P. Plaizie geb. Scbiffer, z. A. F. Woltering, geb. de Raadt, d H. J. Flohil, geb. Nagel, d. F. L. Goor, geb. Dun- nes, d. C. de Kaart, geb. Naerebout, d. O. M. Ver-i, meulen, geb. De Clercq, d. A. T. Sesee, geb. Van Ranst, d. Overleden J. C. Winkelman, man T. J. Moerdijk, 63 j. L. B. de Reeper, d. 5 m. Graanmarkten enz. Rotterdam, 18 October. De markt was heden minder levendig gestemd vooral voor Tarwe en Rogge, waardoor de verkoop minder vlug van de hand ging, en de prijzen eenige verlaging ondervonden. TARWE was redelijk aangevoerd doch ondervond njinder begeerte eu ging tot 20 a 30 cent lager langzaam Van de hand. Jarige Vlaamsclie, Zeeuwsche. ïlakkeesche en Overmaasche de beste 1 8,75 a 9,75; dito mindere f7 a 8,60 nieuwe dito de beste f 10 a 10,75 dito miuderc f 8 a 9,80. ROGGE. Inlandsche vond eveneens minder aftrek en rnimde 25 cent lager langzaam op, Nieuwe Vlaamsclie, Zeeuwsche en Overm. de beste 1" 8,25 a 8,75 dito min dere f 6,50 a 8. GERST was zeer weinig aangevoerd en tot vorige prijzen goed te verkoopen. Niewe Zeeuwsche, Flakk. en Overm. Winter-: de beste f 6,20 a 6,50; dito mindere f 5,25 a6,10; dito Zomer-: de beste f5,70 a 6; dito mindere f 4,50 a 5,60. HAVER zonder verandering. Jarige Inlandsche f 3.80 a 5,20 Nieuwe dito de beste zware f 4,20 a f 5,20- dito goede en mindere t' 2,50 a 4. BOEKWEIT als voren. Nieuwe PAABDENBOONEN schaars anngevoerd van f 7 a 7,20. Nieuwe DUIVENBOONEN onveranderd van f8,25 a 9* Nieuw BRUINE BOONEN onveranderd gebleven, zijn verkocht van fll a 13,50. Nieuwe WITTE BOONEN goed gevraagd, werden 25 cent hooger verkocht en te noteeren naar kwaliteit van f 10 a 13,50. BLAUWE ERWTEN genoten wederom goede vraag en ruimde 25 ct. hooger goed op. Walchersche en puike Zeeuwsche f 11,25 a 11.50 Zeeuws. Flakk. en Overm. de beste f 10,50 a 11 dito mindere 1 8,50 a 10. SCHOKKERS nominaal te noteeren van f 12,50 a 14 mindere f 9,50 a 12,25. HENNEPZAAD van f 7 a 8. KANARIEZAAD als voren. Het beste f 10 a 10,50; minder f 6.50 a 9,75, Rotterdam, 19 Oct. Op de veemarkt waren gisteren aangevoerd1 paard, 1955 run leren, 492 vette- en graskalveren, 5 nuchtere kalveren, 997 schapen of lammeren, 391 varkens, 141 biggen, 1 bok of geit. De prijzen van het vee besteed ter markt van heden waren als volgtRunderen le kwal. 82 c., 2e kwal. 66 c., 3e kwal. 52 c., kalveren 1ste kwal. 95 ct, 2de kwal. 75 ct, schapen 85 ct. alles per kilo. Het magere vee ging traag van de hand. Vlissingen, 19 Oct. Boter per kilogram f 1,30 a f 1,40. Eieren f 5.80 per 104 stuks. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 19 Oct. 1880. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 27a pet. 64"/8 dito dito dito 3 y 7778 dito dito dito 4 k 1017/8 Loten stad Amsterdam 3 1073/4 dito dito Rotterdam 3 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 97 V4 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 563/4 Dito dito 6e serie. 1855 o M 813/4 Obligatiën dito 1000 1864. 5 955/8 dito L. 100 1872 5 923/8 dito L. 100 18735 dito 1877 dito 5 92 dito leening 1867—69 5 757/« Loten 1S645 131 Loten 1866 5 H 129 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 1283/4 O'olig. dito4l/a h 93l/8 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 89l/9 dito dito Charkow Azow 5 0 903/8 dito dito Jelez Orel 5 897a dito dtto Jelez-Griasi. 5 877a Aand. Baltische spoorweg 3 557/8 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 M 52'/4 Weenen. dito dito 5 8D/« Oostëni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 61l/8 dito dito Febr./Aug. 5 60 dito dito April/Oct. 5 617a dito in papier Mei/Nov. 5 597$ Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 h 50 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 K 20' dito Binnenlandsche 1 21l/8 Portugal. Obligatiën 3 51"/8

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3