lUrfi, Sdicol en bending GEMENGDE BERICHTEN. »p dat verzoek moeten genomen worden. Hoeaauig ditodie beslissing zal ziju is uit den aard der zaak niet ditote bepalen, doch het voorstel van Gedeputeerde Staten reeds nu bekend, en dat voorstel strekt om aan het Ob; bestuur van den Sophia-polder te kennen te geven, Ce dat zijn verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. q| Gedeputeerde Staten gronden hun voorstel tot dj afwijzing van dit verzoek hierop, dat het in 1878 d gedaan verzoek tot calamiteusverklaring van genoem- den polder door de Staten met 30 tegen 3 stemmen 1 werd afgewezen, daar de zeewering en oeververd^di- ging werden verwaarloosd. Uit het rapport van den hoofdingenieur van den Waterstaat blijkt, dat ook sinds 1878 niets meer aan de oeververdediging is gedaan. Het bezwaar tegen de calamiteusverklaring blijft derhalve bestaan. Behalve dit bezwaar bestaat er nog een ander, nl. dat bij het behoud van den Sophia-polder het alge meen belang niet genoegzaam meer betrokken is, om de ealamiteusverklaring te wettigen. Bij den aanleg der werken voor de waterkeeringen van de Anna- Friso- en Vliete-polders toch is er door de deskun digen op gerekend dat de Sophia- en Thoornpolders onverdedigd zullen blijven, zoodat die werken naar hunne meening zoo zijn ingericht dat zij Noord- Beveland aan die zijde beschermen. Het behoud van den Sophia-polder i3 daardoor, volgens Gedeputeerde Staten, bijna uitsluitend geworden het eigenbelang der eigenaren. Benoemd tot lid van het college van regenten over het huis van arrest te Middelburg, mr. J. van Doorn, substituut-officier van justitie. Aan den heer L. Theunissen te St. Annaland is vergun ning verleend tot aanleg van een telegraaflijn tusschen St. Annaland en St. Maartensdijk, met oprichting van een telegraafkantoor te St. Annaland. De zangvereeniging te Grijpskerke is voornemens a. 8. Vrijdagavond 7 uur, eene zanguitvoering te geven, ter gelegenheid van haar 5de jaarfeest. Belangstellenden, door de leden geïntroduceerd, hebben vrijen toegang. De verkiezing te Grijpskerke ter benoeming van een lid van den gemeenteraad is bepaald op Dinsdag 26 October a. s. Uit nader gegeven voorschriften omtrent het klassen van suiker blijkt, dat er twee laboratoria worden in gesteld, een te Amsterdam en een te Rotterdam, voor het onderzoek door ambtenaren der accijnsen van het gehalte van suiker. De hoofdleiding der werkzaamheden in die labora toria is opgedragen aan een der adviseurs voor wis-, natuur- en scheikundige zaken bij het departement van Financiën. De commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp betrekkelijk de maten en gewichten heeft bij meerder heid van stemmen de volgende amendementen voor gesteld lo. facultatief te behouden het gebruik der Neder- landsche nameu voor de maten en gewichten, met weglating van het woord hectometer en van stère. Teneinde grooto hoeveelheden gewicht met weinig cijfers aan te geven, stelde de commissie wijders voor, het woord ton of 1000 kilogram op te nemen 2o. den ijk der balansen, als onnoodig en zelfs Schadelijk, te doen vervallen, en ook de gasmeters van den ijk vry te stellen, met bevoegdheid van partijen tot aanvraag van herijk; 3o. een nieuwen termijn van herziening voor tien jaren en dus voor 1 Januari 1891 in de wet op te nemen. Het hoofdbestuur der Yereeniging voor Chr. Natio naal onderwijs heeft zich tot Z. M. den Koning ge wend mot verzoek, dat aan het besluit regelende de vereischte ruimte op de scholen, met 1 November geen gevolg worde gegeven. Men verwacht dat eerst met 1 Jan. 1883 deze be paling in toepassing zal moeten gebraoht worden. m n evenals te Beiden, zal een adres Te s Gravenhab tot wederinvoering van de doodstraf gereed liggen. De Groothertogin van Saxen-Weimar vertrok giste ren naar Duitschland, het koninklijk gezin heden naar Het Boo. Z. K. H. de Prins van Oranje, thans te Parijs ver toevende, wordt de volgende week in de residentie teruggewacht. Aan den opper-ceremoniemeester en aan de groot meesteres van H. M. is ontslag uit hunne betrekkin gen verleend. De heer O. Baron van Wassenaer Catwijck, opper-ceremouiemeester is benoemd tot opper stalmeester van Z. M. huis. Tot voor kort zegt de A.C.S werden de tramwegen meer bepaald bestemd voor vervoer binnen eene gemeente,of van de kom met de buitenwijken ('s HageScheveningen). Thans zijn die behalve van 's Hage naar Delft ook van Utrecht op Zeist en van Arnhem op Yelp in exploitatie en men komt reeds met stouter plannen voor deR dag niet alleen wil men een tramlijn van LeideD naar Haarlem leggen, maar zelfs de Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij, zou ook een tramlijn van 's Hage op Rotterdam willen organiseeren. Men zal dat laatste zeker vreemd vinden, omdat daar goede spoorlijnen aanwezig zijn. Men moet echter bedenken, dat deze tramlijnen geene lijnen tegen de spoorwegen zijn, maar de laatsten aanvullen. Door die tramlijnen wil men den regelmatigen dienst op de spoorlijnen verzekeren, dat bij 't drukke personenverkeer niet zoo gemakkelijk is. Door een goed tramwaynet, dat zich aan de hoofdpunten van 't spoorwegnet aansluit, zal men het spoorwegverkeer beter aan zijn bestemming doen beantwoorden en zullen de streken gebaat wor den, waarvoor spoorlijnen wel altijd een onbereikbaar ideaal zullen blijven. Het spoorwegverkeer moet eigenlijk de groote centrums der bevolking op de snelste wijs met elkander verbinden. In Rusland en Amerika wordt dat doel 't beste bereikt. In een dicht bevolkt land als 't onze, waar de eene gemeente begint waar de andere eindigt, waar groote gemeenten zich als 't ware de hand reiken, kan dat doel niet vooropstaan. Men heeft daardoor de spoor wegen met omwegen gemaakt, de grootste snelheid wordt niet beoogd. Wij hebben sneltreineu, maar vooral overal-houd-op-treiuen. Moet men met zulk een reizen, men weet wat dit zeggen wil. De Rijn spoorweg heeft de tusschenstations nog al stiefmoe derlijk bedeeld dit geeft weder voor de kleine ge meenten groot ongerief. Heeft men nu goed geregelde stoomlramdiensteu ter aanvulling, dan zouden de spoorwegen meer en meer aan hun bestemming kun nen voldoen. Veel kleine gemeenten zijn door de spoorweglijuen veel meer van 't algemeen verkeer af gesneden, dan ze vroeger waren daarin kunnen de tramwaylijnen voorzien, die buitendien dit voordeel hebben, dat zij niet zooveel van aanleg gekost hebbeD, dat ze geen zoo groote stukken grocd aan 't landbouwbe drijf ontuemeu, omdat ze langs de gewone wegen worden aangelegd. Zij zijn dus de ware aanvulling voor de spoorlijnen in ons land. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Seroos- kerke (W) J. H. Beekman, pred. te Haam. c. a. Beroepen naar Waddings veen ds. S. O. Los, pred. bij de Chr. Ger. gemeente te Colijnsplaat. Beroepen bij de Christ. Geref. gem. te Ter- Neuzen, ds. C. Kuijper, pred. te Nieuw-Vennep in Noord-Holland. Drietallen tot het beroepen van twee predikanten bij de N. H. G. te Arasterdam met het aantal stem men in de vergadering van het kiescollege verkregen ds. J. P. Nonhebei te Middelburg 147, ds. P. C. van der Horst te Schiedam 150, ds. D. Rijnders te Mid delburg 138. ds. S. S. de Koe te Utrecht 153, ds. C. P. N. Pikaar te Harmeien 151 en ds. G. van Herwaarden te Utrecht 150 stemmen. Amsterdam, 19 Oct. Heden morgen te 10 uur had de algemeene vergadering plaats van de leden der Vereeniging voor hooger onderwijs op Gereformeer den grondslag. Uit alle oorden de* lands waren afge vaardigden en leden opgekomen, ook werden de ver schillende statuten definitief vnstgesteld. Dezen avond te 7«/s uur sprak ds Ph. J. Hoedemaker, benoemd jijogleeraar in de Godgeleerdheid, de wijdingsrede uit naar aïHn^e^no van 1 Samuel 13 1922. Dat was een bezieid en welsprekend woord, waarin de onaf wijsbare eisch op onwederlegbare wijze ons werd ge steld, om op elk gebied Gods waarheid weder te rustten niet voordat Christus' heerschappij alom werd erkend. En Gods waarheid is niet in strijd met de wetenschap, Wij hebben, naar het woord van Sleier- macher, de buitenste wallen onzer vesting niet prijs te geven, opdat de vijand ons niet zou uithongeren. Wij hebben alles te bezetten. Yan het diepe gevoel dier heilige roeping getuigt juist de oprichting dezer Universiteit, die haar invloed op elk gebied der maatschap pij wil uitoefenen. Neen, niet langer naar de bezettiug der vijanden gegaan, om van daar alleen te ontvangen, waar mee wij voor het brood dezer aarde zorgen kunnen, maar zelve onze wapenen gesmeed. Van vijandelijken bodem moet de werkplaats op eigen gebied worden opgericht. En al is er thans maar een enkele, die wapenen 'heeft, als ten tijde van Israël onder Saul, dan achter dezen opgetrokken, al is het met botte bijlen en kromme speren en verroeste zwaarden. Dat eischt de nood der tijden en is voor den eersten aan val goed, maar niet voor de toekomst. Het woord van den begaafden spreker was diep aangrijpend en een wapenkreet, die ten strijde riep. Maar allereerst tot het smeden der wapenen. Te Aagtekerke zal eene christelijks diaconie school worden gesticht. Naar de Arnh. Ct. verneemt, is door den heer J. Sanders aan de vereeniging voor christelijk natio naal schoolonderwijs, gevestigd te Renkum, een stuk bouwlaud te Oosterbeek geschonken, ten einde daarop eene school en onderwijzerswoning worde gesticht. L a n <1 b o u w. Dat Nederland, althans voor zoovel de zuivelberei ding aanbelangt, een flink figuur zal maken op de ten toonstelling, die te Londen op 26 dezer wordt ge opend, daarvan kon het volgende getuigen. In de eerste plaats de groote hoeveelheid van het ter inzending bestemde gisteren bijeengebracht in de lokalen, daartoe welwillend door de heeren Gebr. Smith, Boompjes 78, Rotterdam, beschikbaar ge steld. Iu de tweede plaats de betrekkelijk geringe hoe veelheid die van de kaas moest worden afgekeurd de keuriDg van de boter heeft eerst heden in dezelfde lokalen plaats. De keurmeesters ziju gekozen uit de beste zaakkuudigen uit Zuid- eu Noord- Hollaud, Friesland en Overijsel. Men weet dat de keuring plaats heeft door tussclienkomst van het Nederlandsche Comité voor de Londensche tentoon stelling, dat zich daardoor voor den naam van het Hollandsche zuivel zeer verdienstelijk maakt. Te Oud-Vossemeer zijn Zaterdag ochtend twee meisjes, een van vijf en hel andere van drie jaren, tusschen het rad van een zwaar beladen wagen ge raakt, waardoor het jongste onmiddellijk op de plaats dood bleef, terwijl het oudste met eene lichte woud aan den arm vrij kwam. N. R. C. Naar het weekblad Be Amsterdammer verneemt, wordt te Ymuiden verwacht een stoomjacht met den Engelschen admiraal sir Richard Gellinson en den president van 't Ministerie van koophandel in Enge land sir Chamberlain, ten einde zich te overtuigen of de lichten, uitgevonden door de heeren Bakker eo Craighton, waarmede reeds hier te lande zoovele goed geslaagde proeven zijn genomen, ook voor hun kustverlichting in toepassing zijn te brengen. In de Amsterdamsche Diergaarde Natura Artis Magistra brachten twee apen elk een jong ter wereld. Terwijl nu de eene haar jong met den grootsten ijver verzorgde, kon men opmerken, dat de andere het hare met groote onverschilligheid bejegende, misschien ook omdat zij niet in staat was het behoorlijk te voeden. Het ongelukkige jong wekte echter blijkbaar het mede lijden op van de eerste, en deze ontfermde zich over hem zoozeer, dat zij van toen af de beide jongen zoogde en grootbracht. Op de tramweg-lijn RotterdamKralingen wor den de paarden langzamerhand allen door muildieren vervangen. Te Amsterdam is weder het paneelzagen toege- gepast in een huis in de Yondelstraat. De man heeft echter niet veel medegenomeneen paar bottines, een jas, een parapluie en een paar handdoeken en schijut door gedruisch verdreven te zijn. Hij had niet het paneel van de straatdeur, maar van eene achterdeur doorgezaagd. De methode werd voor eenige weken ook op een hui9 in de Utrechtsche straat toe gepast. Ofschoon de ongunstige berichten betreffende den toestand van den St.-Gothard-tunnel telkens weer sproken werden, blijkt thans dat het reuzenwerk nog volstrekt niet als voltooid mag beschouwd worden. De aannemers hebben toch aan de Zwitsersche regee ring een adres gericht waarin vergunning werd ge vraagd om het werk na 700 dagen op te leveren. Voor eenige dagen is een begin gemaakt met het verkoopen van plaatskaarten voor de voorstellingen

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2