GEMENGDE BERICHTEN. Ik BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. - van het bijzonder ouderwijs gebruik te maken 125000 kinderen, rekent meer nu dat elk kind minstens f 20. per jaar kost, dan komt men tot de kapitale som van 2l/s millioen gulden die jaarlijks voor het bijzonder onderwijs worden uitgeven. Het locaal comité te Bolsward hoogst voldaan óv(jr de spreekbeurt aldaar destijds voor „de Unie" ver vuld door Ds. H. Piersou, zou gaarne bij vernieuwing een spreker hebben. De secretaris ziet gaarne eene aanvraag van den correspondent te gemoet. De voor zitter zegt dat nog slechts 377 comités eene bijdrage voor /,de Unie'7 inzonden, hij hoopt dat de overige 178 daaraan ook spoedig zullen voldoen. Een der aanwezigen vraagt of ook buitenleden kunnen worden aangenomen, wanneer b. v. op een plaats waar geen afdeeling is, iemand lid „der Unie" wenschle te worden, kan die dan als lid toe treden De secretaris antwoordt daarop met verwijzing naar de statuten Artikel 1//De Unie" is gevormd uit locale- Comité's of Correspondentschappen euz" ontkennend. Wil dus iemand lid worden dan vervoegt hij zich bij den Correspondent voor het volkspetitionnement of zoo die er niet is, geeft hij zich als correspondent aan, zoodoende wordt hij lid van de Unie. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergade ring ten 4 ure op verzoek van den Voorzitter door Dr. J. A. Gerth van Wijk dankzeggend gesleten. Goes. d. J. Iterli, ïsthüol eit irnlmg Dr. F. van Gheel Gildemeester, te Wilhelmina- dorp, is, naJoure, ook nog te Numansdorp beroepen. Ds. II. W. Brandt, van 's Heerenhoek, is den 10 dezer te St. Kruis door den consulent ds. H. G. Wittsbol, predikant te Aardenburg, bevestigd, en deed 's namiddags intrede met Hand, 17 11. Aan ds. H. Q. Janssen, sinds 1 April 1855, predikant te St. Anna ter Muiden, is op zijn verzoek eervol emeritaat verleend met 1 November e. k., wegens zijne benoeming tot districts-schoolopziener te Goes, c. a. Goes, 18 October. De Zuid-Bevelandsche onder wijzers schonken Zaterdag als blijk van hoogachting aan hunnen afgetreden schoolopziener mr. J. H. de Laat de Kanter, een prachtig zilveren middenstuk, dat onder gepaste toespraak werd gegeven en aanvaard. Domburg, 16 October. Heden werd alhier eene vergadering gèhouden van de afdeeling „Zeeland" der Vereeniging van Christelijke onderwijzers. Alle leden waren aanwezig. De vergadering werd bovendien bezocht door den heer H. Merckens, hoofdonderwijzer te Vlissingen en den WelEw. Zeergel. Heer dr. C. Schot van Aagtekerke. Naar aanleiding van Genesis 7 19 en 20 volgde eene nuttige gedachten wisseling over de zondvloed in verband met de wetenschap. Na den pauze leverde de heer Van Bruggen eene uitvoerige beschouwing over het nihilisme en sociaai-democratisme. De heer Laernoes behandelde het paedagogisch onderwerp „Aanleg" en deed uitkomen dat dit een der voornaamste factoren is waarmede de onderwijzer te rekenen heeft. Te half acht ure eindigde dr. Schot, onze aangename samenkomst met dankzegging. Als volgende vergaderplaats werd Middelburg aan gewezen. Landbouw. De heer IJ. dc Jong, die zich belast heeft met het geleide van de Nederlandsche veeverzending naar Londen, schrijft aan het N. v. d. D. vandaar „Aangaande de reis van het vee voor de collectieve inzending op de alhier te houden tentoonstelling is dienendedat wij Zondagmiddag ten 5 ure in zee gestoken zijn, en daar het water betrekkelijk vrij kalm was, en wij weinig slingerden, hebben de beesten een zeer goede reis gehad. Desniettegenstaande hebben wij een groot verlies geleden door den dood van de mijns iuziens beste koe, behoorende of liever ingezon den ten name van C. Beerspoot te Binnewijzend (Noord-Holland). Is het treurig, dat onze in zending hierdoor in hare waarde heeft verloren, het was buitendien voor ons een bange tijd den uitslag van het onderzoek des dokters af te wachten, welk onderzoek gisteren middag eerst heeft plaats gehad, doch gelukkig tot geene verdere onge legenheden aanleiding gegeven heeft, daar de dokter geene andere kenteekeneu kon vinden en dus de oor zaak, door ons opgegeven, als de ware beschouwde. Het beest wpri als schadelijk voor de gezondheid naar den grond verwezen. „De overige beesten mochten nu eerst gisteren nacht na 12 ure ontschepen, doch alle zijn flink ge zond en vlug (dit tot naricht van alle inzenders); ook deze zijn met de doode door den dokter gekeurd, 't Is te hopen dat het zoo moge blijven, want dit zou anders groote moeilijkheden na zich sleepen. De heer Léard heett in een brief aan den Franschen minister van onderwijs, kennis gegeven van een ontdekking, door hem op zijn tochten in de Egyptische provincie Soedan gedaan. Hij heeft er H292$gfctf- - -W- -*X - AV-" namelijk wilde druiven gevonden, overheerlijk van smaak en met krachtige knolwortels, welke de teelt hoogst gemakkelijk zullen maken, dewijl men ze, evenals met de Dahlia's geschiedt, slecht elk jaar heeft te poten. De heer Léard verwacht van zijn ontdekking een geheelen ommekeer van den wijnbouw en wellicht het onschadelijk maken der druifluis. Een waardig vertegenwoordiger In een plattelandsgemeente van Zuid-Holland kwam dezer dagen bij den Raad het volgende schrij ven in van een der leden Breng in de vergadering als dat ik bedank voor lid van aen Gemeenteraad want daar is niet voor de ver- dienne dus het is nul want het is van daag ja en mor gen neen nu blijf ik met achting. Uit Breda schrijft men Bij het slechten van den wal en het graven van een nieuwe gracht in de nabijheid van de twee torens, waartusschen het turf schip bij de inneming van het kasteel van Breda pas seerde, wordeu verschillende voorwerpen gevonden, afkomstig uit den tijd, toen genoemd kasteel nog door de heeren van Breda bewoond werd. Deze voorwerpen bestaan in eenige munten, een degen, vele steenen kogels, een koperen ketel, een tinnen kan met deksel, eenige kannen, weinig geschonden, van grès de Flandre, waaronder een met een looden plaatje, waarop het wapen van Breda, benevens een massa scherven vau huisraad van hetzelfde aardewerkop vele dier scher ven staan opschriften en familiewapens. Een bank in de Scheveningsche boschjes, en, indien het Nederlandsche volk duizenden samenbrengt, ook eene liefdadige stichting, zal de gedachtenis van den onlangs overleden novellist J. J. Cremer voor het nageslacht bewaren. De Willem Barents moet op de laatste Noord- poolreis zeer gehavend zijn. Tijdens ds. L. Van dpr Valk zich Donderdag 11. te Gorinchem bevond, ontving zijue echtgenoote een brief met het Postmerk Delft, van ongeveer den vol genden inhoud z/M. H. 1 Ik heb f 25.000 gulden noodig en die moet u mij geven, als u die mij niet geeft vermoord ik een van je kinderen, pas op dat je geen moordeuaar wordt van je zelf of van je kindereu, stuur mij door je meid die ik ken, het geld, het moet in een envelop zitten met een zwart bandje, ze moet er mee loopen. Vrijdag avond tusschen 7 en 8 uur van je huis tot aan de Nieuwstraat dan de Hypolitebeurt tot aan de sigarenwinkel van Deenik, dan de Choorstraat tot aan het einde en dezelfde weg terug, als je aan de politie aangeeft dan vermoorden wij jou, als we je kind van dang niet krijgen dan krijgen wij het toch morgen. „We haten je ook erg." Deze laatste woorden doen denken aan een onge paste grap. De brief is intusschen in handen der justitie gesteld, en later is niets meer van de zaak gehoord. Uit den Haag wordt gemeld, dat de degenstok, door de Jongh bij het volvoeren van zijn gruwelstuk gebruikt, Zaterdag ochtend in de vaart langs het Bosch door de duikers van den bodem is opgehaald. De stok i9 eenigszins verkleurd. Eigen Haard behelst o. a. een portret van dr. Kuyper, waarbij mr. L. W. C. Keuchenius een levens schets schreef. Te Amsterdam wordt nu in een café-chantant in een der buitenwijken opgevoerd //de Moord in de Duinen, geheel nieuw ballet-pantomime in drie af- deelingen." Als dit nu hollandsche geestigheid is, dan zal meu erkennen, dat deze op een zeer laag peil staat. De herinnering aan die droevige gebeurtenis tot lokaas te maken voor een ballet is nog erger dan ze exploi- teeren ter verspreiding vaa een winkel-adres. Dat de sergeant Musquetier op den hoofdcursus te Kampen is geplaatst, deelen ook wij thans mede. Het Dagblad vertelt nu zelfs er bij, dat hij derwaarts is vertrokken en een ander blad meldt ons in welk hotel hij den nacht heeft doorgebracht Wij prijzen in den heer Musquetier zijne plichtsbe trachting, tnaar men gaat toch wel wat ver, door van hem een historisch persoon te maken, wiens geringste eu natuurlijkste daden nu ook al aan gansch Neder land moeten worden medegedeeld. Hij zelf zal daar mede het minst vrede hebben, en aan het publiek is het toch volkomen onverschillig, dat iemand naar de plaats zijner bestemming op reis gaat eD in een hotel overnacht. Dat doet iedereen op zijn tijd. De beloonir.g van f 5U0, uitgeloofd door den land bouwer Tilleman Smookers te Sleeuwijk voor het aanwij zen van den moordenaar zijner dienstmeid en den dader van den gepleegden diefstal op 18 November 1879,is toe gekend aan mejufvrouw H. van 't Sant, dochter van den heer W. van 't Sant wethouder aldaar, die deze som na ontvangst, heeft verdeeld onder eenige met het opsporen van den moordenaar belaste poliliq ambten en particulieren. Daaronder zijn ook de va^ van de verslagene en de personen, welke voor l feit zoovele dagen onschuldig'in de gevangenis he; ben doorgebracht, alsmede de armbestureu van beide te Sleeuwijk bestaande kerkgenootschappen. De Dom te Keulen is Vrijdag volgens hst aa. gekondigde programma ingewijd. Als eeö beeld dè verdraagzaamheid gaf de keizer verlof den steen d de door hem geteekende oorkoude bedekt en de:. Dom voltooit, neder te laten op zijne plaats, na dea morgens eene plechtige protestantsche godsdieustoefe-' ning te hebben bijgewoond. In de Vereenigde Staten hadden tot nu toe de democraten de meerderheid in het huis der volksver- tegenwoordigers. Blijven echter de nieuwe verkiezin- i' gen den zelfden loop nemen als in de laatste dagen het geval was, dan zal een verandering voor de deur staan. Van de 42 leden die gekozen zijn, beliooren er 30 tot de republikeinen, 10 tot de democraten, 2 tot de greenbackers. Dit is voor de republikeinen een winst van 10 stemmen. Inmiddels nadert de dag, waarop de keuze moet geschieden der kiezers, die den president en vice- president hebben aan te wijzen. Die keuze moet plaats hebben op den Dinsdag, volgende op den eersten Maandag in November,- dus dit jaar op den tweeden November. De dag, vastgesteld voor de presidents keuze, is de eerste Woensdag in December. De groote, dag is natuurlijk twee November, want daar de kie zers een imperatief mandaat ontvangen, is de uitslag beslissend voor de einduitkomst. Naarmate de groote dag nader komt, neemt de j beweging toe. Vergaderingen en redevoeringen volgen elkander in menigte op, hoofdzakelijk van republi- keinsche zijde. Dezer dagen sprak Blaine te Newark Sherman te Chicago, generaal Grant te Boston.Vooral de vergadering, waarop laatsgenoemde sprak, was druk bezocht. De ex-president week in zijne rede eenigsins C van het gewone thama af, daar hij voornamelijk in ijl het licht trachtte te stellen, dat de republikeinen niet I begeerig zijn naar uitbreiding vau grondgebied eu nooit eenig land zouden annexeeren tegen den wil der bewo ners. Terwijl hij de Amerikaansche kapitalisten wets op Mexico als een uitnemend veld voor hun onderne mingen, wilde hij de Mexikanen tevens gerust stellen voor zoover zij annexatieplannen van de zijde der Unie duchtten. De verzekering van Grant heeft haar betee- keni9, omdat hij de man is, die indertijd het plan heeft opgeworpen San Domingo te annexeeren. Na zijn rede werd een gastmaal te zijner eer gegeven, waarbij de voornaamste politieke mannen van Nieuw-Engeland tegenwoordig waren en o. a. de gouverneurs der Sta- ten Maine, New-Hampshire, Vermont, Rhode Island I en Massachusets, welke laatste den voorzitterstoel bekleedde. Eene andere wijze, waarop gewerkt wordt voor de verkiezingen en vooral de mindere man bewerkt wordt is het houden van monsteroptochten. Zoo hebben de democraten te New-York op een schoonen herfstavond een processie gehouden met 15,000 fakkeldragers, en eenige dagen later een tweede met 25,000 fakkel dragers waarbij naar schatting 100,000 menschen te genwoordig waren. De republikeinen hebben twee dagen daarna geantwoord met een optocht te Phila delphia, de grootste ooit in de Unie vertoond. Broad Street, een avenue van 100 voet breedte, die de stad dwars doorsnijdt, werd over een lengte van 5 mijlen door den stoet ingenomen. Er waren 35000 fakkel dragers, en het getal rou nog grooter geweest zijn, als men bijtijds meer toortsen had kunnen verkrijgen. De fakkeldragers marcheerden in twee rijen langs de noord- en .de zuidzijde der straat in tegengestelde richting twee lange streepen lichts vormende, en 1 illuminatie en vuurwerk, teertonnen en eleotrisch licht brachten afwisseling in het schouwspel. Het kanon bulderde en 300,000 toeschouwers bewogen zich in de straten. Wat zulk een vertooning bewijst ten opzichte van de deugdelijkheid der politieke beginselen van de partij, van welke zij uitgaat- is wel niet recht duidelijk, maar dat zij er succes mee heeft, staat vast. In Frankrijk heeft men thans een aanvang gemaakt met het verdrijven der Karmelieten, eene niet erkende orde. Niet weinig tumelt ontstaat hierdoor. Dulcigno is nog niet overgegeven, maar men zegt dat de onderhandelingen met Montenegro goed vor deren. Graanmarkten enz. Rotterdam, 18 October. Tarwe en Rogge dertig a veertig cents lager, Erwten onveranderd. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 16 Oct. 1880. Nederi. Certific. Werkelijke schuld. 273 pet. 647' .at

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3