Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland. 1880. Dinsdag- 19 October. BINNENLAND. N'. 602. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele - 0,05. Uitgever P. G. WIJTMAN, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. GEMEENTE-BESTUUR BRANDWEE R. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van GOES herinneren hiermede aan de belanghebbenden, dat de commissie tot onderzoek en beoordeeling der reclames en redenen van vrijstelling voor den dienst der brand weer hare zitting zal houden ten raadhuize op Don derdag den 21 October a. s., des middags te 12 uren, en dat zij, die niet voor de commissie verschijnen, worden geacht geene redenen van vrijslelling te heb ben en voor den dienst zullen worden aangewezen. Goes, den 16 October 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Uitloting van Obligation. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de lijst van de ter uitloting en aflossing aangegevene OBLI- GATIEN, ten laste dier gemeente, ingevolge art. 1 van het plan tot aflossing der gevestigde schulden, den 11 April 1853 door den gemeenteraad gearresteerd, opge maakt is en ter secretarie gedurende de laatste helft dezer maand ter visie zal liggen. Zullende de uitloting, ingevolge art. 5 van evenge- meld plan, in het openbaar, ten overstaan van Burge meester en Wethouders geschieden ten raadhuize, op Zaterdag den 6 November 1880 des namiddags te éen uur. Goes, den 16 October 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G DE WITT HAMER. De Secretaris, II A R T M A N. Middelburg, 18 October. Een groot aantal neringdoenden was Vrijdagavond in het Schuttershof bijeengekomen, om van den heer Stigter, agent eener onlangs te Rotterdam, opgerichte vereeniging Contante betaling" uitleg te hooren van eene in den loop der week bij hun ontvangen circulaire, waarin de wijze waarop de vereeniging zal trachten te werken niet zeer duidelijk werd omschreven. Na voor zijn gehoor de vleiende en gunstigè be oordeelingen door de redactiën der Middelburgsche en Goesche Couranten betreffende zijne vereeniging te hebben gememoreerd (de Goesche Courant had deze vereeniging bij het ei van Columbus ver geleken zette de spreker de aan ieder be kende voordeelen, uit contante betaling voor den handelaar voortvloeiende uiteen, en kwam daarna tot het eigenlijk duel der vereeniging en de wijze waarop zij dat doel wenscht te bereiken, dat in 't kort hierop neerkomtDe winkelier trachte door voordeelen aan contante betaling te verbinden, deze te bevorderen. Hij koope daartoe voor f 50 of meerma len f50 bons bij de Vereeniging, met bijbetaling van f 2.50 voor iedere f 50, en deele die bons aan zijne contant betalende clientèle, naar gelang van het be- stede bedrag uit. De kooper thans bezitter van de bon, bewaart ze tot hij voor f 50 bij elkander heeft, krijgt daarvoor een waarborgbon die na 10 jaren be taald zal worden. Bovendien heeft men nog kans op uitkeering na 90 jaren. Geen wonder dat een der aanwezigen, blijkbaar met instemming van velen, opmerkte dat deze wijze van werken verbazend omslachtig is. en vraagde welken waarborg men heeft dat, na zoovele jaren als zullen moeten verloopen voor de bons werkelijke geldswaarde hebben zullen, de vereeniging aan hare verplichtingen kan voldoen. Waarom kan de winkelier niet even goed, indien hij daarin voordeel ziet, onmiddellijk 5 pet. in klinkende munt uitkeeren In de zaak van den spreker wordt dit reeds 40 jaren zonder eenig bezwaar volgehouden. De heer Stigter was van meening dat, vooral in den kleinhandel bons veel gemak opleveren boven geldelijke uitkeering, dat soliditeit der directie niets beteekent, daar het beheer door belanghebbenden zal worden gevoerd, dat men op de door de Ver eeniging Contante betaling aangegeven wijze sparen zal bevorderen en eindelijk dat men, ook al wanhoopt men aan het succes, f 2,50 kan wagen om de opge zette beweging te steunen. Weldra zal eene lijst tot deelneming worden aange boden. Wij wagen het, te oordeelen naar de stemming der vergadering, te wanhopen aan het succes met deze lijst in Middelburg te behalen. De heer D. Bekaar, sinds 25 jaren burgemeester van IJzendijke, zal naar de M. C. verneemt wegens hoogen leeftijd met 1 Januari ontslag uit die betrek king verzoeken. Ruim zes jaren geleden, in den nacht van 30 Sep tember op 1 October 1874, verdween uit eene weide vau den landbouwer R. onder Ter Neuzen een hem toebehoorend vos-merriepaard, ter waarde van ongeveer t 400. Terstond dacht men aan diefstal, en werd als vermoedelijke dader zekeren P. P. aldaar gesignaleerd, maar het ijverigste onderzoek kon niet tot zijne ont dekking leidenhij had de gemeente verlaten, en men was zijn spoor bijster. Dat hij den diefstal zou hebben gepleegd, werd afgeleid uit een gesprek dat P. met den eigenaar van het paard eenige dagen te voren over een verkoop daarvan op de markt te Gent had gevoerd. Intusschen bekwam R. door tusschenkomst van den commissaris van politie te Gent zijn merrie in April 1875 kosteloos terug, en het gerechtshof in Zeeland verklaarde bij zijn arrest van 29 October 1875 den verdachte wederspannig aan de wet. Voor eenigen tijd zich weder te Ter Neuzen vertoonende werd P. gearresteerd, en verscheen dezer dagen voor het gerechtshof te 's Gravenhage, onder beschuldiging van diefstal van een paard uit een weide. De beschuldigde ontkende echter alle schuld. Zes jaren geleden werd hij voor een proces der douanen vervolgd, en om daaraan te ontkomen had hij zich niet buitenslands maar naar Amsterdam begeven, alwaar zijn vrouw en kind hem later waren gevolgd. Hoewel het tijdstip van zijn vertrek juist samenviel met den diefstal van het paard, moest zijn verdwijnen daarmede niet in verband worden gebracht. Hij was niet in het bezit van het paard geweest, en had het derhalve ook niet in Gent verkocht. Niettegenstaande die opgave van beschuldigde oordeelde advocaat-generaal mr. Gregory toch zijne schuld bewezen; Hij bracht daarvoor als aanwijzingen bijhet heengaan van beschuldigde en zijn wegblijven, het gesprek met R. over het ge stolen paard gehouden en zijne verdachte poging om zijn alibi te bewijzen. Bij Z.E.G.A. stond het vast dat beschuldigde de dader was, en hij eischte zijne veroordeeling tot 4 jaren gevangenisstraf. De verde diger jhr. mr. A. Van den Bergh was van meening dat zijn cliënt ten onrechte beschuldigd werd. Hij zou personen kunnen bijbrengen om het alibi aan te toonen maar ongesteldheid heeft hem dit belet. De beschul digde had alleen zijn woonplaats verlaten om aan eene boete te ontkomen, en hij concludeerde ten slotte tot ziju vrijspraak. Het hof beaamde bij zijne onmiddellijk gevolgde uit spraak het gevoelen van den verdediger, en heeft den beschuldigde vrijgesproken. De Koning en de Koningin vertrekken den 2en dezer met Prinses Paulina naar het Loo en zijn voor nemens geruimen tijd aldaar te verblijven. Prinses Hendrik is opnieuw naar Soestdijk ver trokken. De Standaard noemt het besluit door de Tweede Kamer tot uitstel der behandeling van de rentewet genomen, een wijs besluit, en licht daarbij even den sluier op, die ook voor ons dit besluit al zeer zonder ling deed schijnen. Men bedenke in de eerste plaats dat het heden- daagsche kabinet, onder de tegenwoordige omstandig heden, onmogelijk te vervangen is. De Staten-Generaal hunnen geea enkele beduidende wet van dit kabinet verwerpen, want noch de meerderheid noch de oppositie zijn instaat de regeering over te nemen. Had het kabinet bepaald de behandeling der rentewet gewild, het zou gebeurd zijn, maar de grootste kracht van dit kabinet is de minister Modderman. Deze wil voor alles het strafwetboek in behandeling zien, en daarom eischte het ministerie, op straffe van heen te gaan de behandeling der rentewet niet. De oppositie stemde mede voor uitstel, want nu bestaat er kans dat eerst na de verkiezingen van 1881 de rentewet zal behandeld worden, alzoo zal dan de natie zich nog voor het opleggen van nieuwe las ten kunnen doen hooren. De Parijsche Globedie gemeld had, dat de onder handelingen over een handelstractaat tusschen Neder land en Frankrijk reeds zoover gevorderd waren, dat het over en weer weldra zou kunnen geteekend wor den, bericht thans dat de Nederlandsche gezant op nieuw bijeenkomsten heeft gehad met de ministers Tirart en Barthéleray Saint-Hilaire, en dat daarin be sloten is den be3taanden toestand te handhaven. Dien tengevolge zal het handelstractaat van 1865, dat in de maand December a. s. ten einde loopt, verder vaD kracht blijven. Intusschen, voegt de Globe er bij, moet hier opgemerkt worden, dat Frankrijk in deze nieuwe schikking, gelijk in alle overeenkomsten van dien aard, eene bepaling heeft opgenomen, volgens welke het handelt-tractaat zes maanden na afkondiging van het algemeen tarief (waarover de Senaat nog te beraadslagen heeft) zal ophouden van kracht te zijn. Den 26 October zal in eene algemeene vergadering van de algemeene christelijk-historische kies vereeniging in het hoofdkiesdistrict Sneek een keuze gedaan wor den van een candidaat voor de Tweede Kamer. Op het grostal zijn, naar de Standaard meldt, gebracht de heerenmr. U. H. Huber, Rijksadvocaat te Leeuwarden mr. van Swinderen, rechter te Appinga- d3m; jhr. Lijklama a, Nijeholt, te Amersfoort: Ds. Moquette, te SneekDr. Wijnmalen, te 's Graven hage Ds. Pierson, te Zetten; J. Wolberst, te Utrecht, I. Esser, te 's Gravenhage. Bij de opening der Vrije Universiteit op Woensdag e. k. zullen alle antirevolutionaire Kamerleden tegen woordig zijn, de Senaat der Amsterdamsche Uni versiteit zal zich laten vertegenwoordigen, en ook liet dagelijksch bestuur van Amsterdam zal niet ontbreken. "Van veie zijden is deelneming, getuigende van de

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1