lerlt, School eu bending, GEMENGDE BERICHTEN. wijl de generaal en de troepen op Samalanga waren, hoorde men op Oleh leh en de open plaatsen om Kotta-Radja heen weer herinneringen aan Habibs inval ophalen. Dat men daar ter plaatse, meer dan ergen9 elders, dadelijk zijn weerloosheid gevoelt, als er iets mocht gebeuren, is niet meer dan natuurlijk. Als bewijs voor de waarschijnlijkheid of mogelijkheid, dat er iets gebeuren zou, kan de ongerustheid echter nog niet afdoende heeten. De Haagsc'he gemeenteraad heeft, na eene langdu rige beraadslaging, met 20 tegen 14 stemmen ver worpen een voorstel van Burgem. en Weth. tot af schaffing van de Scheveningsche tollen, en het Dag. bestuur uitgenoodigd, in overeenstemming met het voorstel van den heer Mock nadere voorstellen omtrent de verplaatsing van de tollen te doen. Akte-examens in Zeeland. HoofdonderwijzersGeëxamineerd 14, toegelaten 8, de heeren C. Brakman te Ylissingen, J. van Breen, C. Lievense en J. Magielse te Middelburg, P. Nieuw- dorp te Dreischor, F. J. van de Ransou te Middel burg, J. Z. de Buisonjé te Aardenburg en M. Ver- straeten te Kruiningen. Onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken Geëxamineerd 19, toegelaten 17. Mejuffrouwen L. J. Adriaanse te Zierikzee (F.), G. A. J. Becude te Middelburg (N.), F. J. de Bres te Tholen (N.), M. Brouwer (N.j, L. Dielemans (N.), H. C. Ilackenberg N. en F.), M. B. H. C. Hoes (N.), L. B. van der Kelle (N.), M. F. Klein (N.), de zes laatstgenoemden allen te Middelburg, C. E. van der Linde te Groede (F.), G. H. Maas te Tholen (N.), A. C. Snoep te Middelburg (N.en F.) M. Ter Neuzen te Middelbnrg (N.) E. C. Visser te Vrouwepolder (N.) A. de Vries, geb. De Looze, te Tholen (N.) J. YVerpser te Schoondijke (N.), en C. J. van de Plassche te Aardenburg (N.) Op het drietal tot het beroepen van een predikant bij de N. 14. G, te Groningen komt ook voor ds. J. Knottenbelt te Sluis. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Ev. Luthersche Gemeente te Wildervank en Veendam door ds. C. W. Pohlmann te Groede. Middelburg;, 15 October. De vergadering vau het kies-college der Nederd. Herv. gemeente te Middelburg kon Woensdag avond niet doorgaan wegens het onvoldoend getal tegen woordig zijnde leden. Afwezig waren de heeren Ds. Nonhebei, Ds Sibmacher Zijnen, Ds. Koch, H. B. Wijtman, A. Gideonse, W. J. J. Koole er. J. Koole (met kennisgeving) K. J. H. Wasch (ongesteld), P. G. de Wolff, A. A. Nonhebei, P. J. van Puffelen, L. J. dé Kok. M. J. Scheele, J. F. Koeleman, G. Wisse, J. den Hollander, A. P. de Wijs, P. D. Halffman, J. Kerk- meijer, A. J. Bos, G. J- de Lignie, P. Schout, A. T. Termijn, J. A. van de Kop, A. B. Crucq, J. A. H. C. van Doom van Koudekerke, J. D. Aart9eu van Eijudhoven, C. A. Kouion, W. Louwerse, L. W. van Puffelen, C. Wondergem, W. F. Auer, C. J. Luijk, A. van der Harst, P. Schorer, C. Verwijs, J. P. Plankeel, U. F. Auer. Te zamen 38 personen. Onder de benoemde onderwijzers aan de Rijksnor maalschool te Zierikzee, te openen 25 October, behoort ook de heer M. Walraven van de Garde, hoofdonder wijzer te Noördgouwe. De gemeenteraad van Colijnsplaat heeft voor het onderwijs dier gemeente belangrijke besluiten genomen. Het schoolgeld wordt afgeschaft r oor de gewone lagere school, dat voor den cursus in Fransch en wiskunde op de avondschool blijft evenwel behouden. De ge wone avondschool wordt mede opgeheven en in hare plaats zal eene herhalingsschool komen, uitsluitend voor leerlingen boven de 12 jaar, die de school geheel doorloopen zijn, en voor leerlingen der hoogste klasse. Het traktement van het hoofd der school wordt gebracht op f 1200, dat der overige onderwijzers en onderwijzeressen op f 600, vermeerderd met f50 voor elke aanteekeuing, zoo zij verplicht zijn in dat vak onderwijs te geven. De wedde der onderwijzers met hoofdacte, die volgens de wet van 1878 aan de school moeten verbonden zijn, wordt op f 700 gesteld. Het aantal onderwijzers wordt op zes gebracht, om later trapsgewijze vot het verèischte getal op te klimmen. In de nu vsstgcstelde en door dèn Raad goedge keurde verordeningen op het onderwijs komt o. a. voor dat kinderen, om ter school te komen, minstens zes jaar moete zijn, eti dat er om de drie maanden gelegenheid zal gegeven worden tot inschrijving van nieuwe leerlingen. r-a B Ten slotte werden uit de negen sollicitanten voor onderwijzeres benoemd de dames: S. Terpstra te Jor- vverd, bij Leeuwarden, en li. E. Vermeulen te Middelbnrg uit de twee sollicitanlen voor onderwijzer de heer N. Nieuwdorp te Oost- en West-Barendrecht. Door de Middelburgsche politie is een persoon opgespoord die reeds sedert geruimen tijd gesignaleerd was en thans bij zijn broeder aldaar verbleef. De man, die, naar wij vernemen, een maaud gevan genisstraf moet ondergaan, is naar hei huis Van arrest overgebraoht. (Af. Ct.) De buitenplaats Vijvervreugd te Koudekerke werd heden verkocht voor f 9 700,00. Baarlaud, 13 Oct. Het treurig geval heeft zich hier voorgedaan, dat voor een paar dagen een meisje dat deu ouderdom vau slechts zestien jaren heeft bereikt, is bevallen van twee kinderen. Beide kinderen zijn van het vrouwelijk geslacht en thans nog in leveu. Is de moeder een kind in jaren, zij is het niet min der in persoon, daar men haar zou houden voor een meisje van p. m. twaalf jarigen ouderdom. De 84jarige man te Biervliet, die vervolgd werd voor het wegnemen van 7 pruimen, is door de recht bank te Middelburg veroordeeld tot eene boete van f 1. De vereeniging IJsploeg te Amsterdam heeft voor het eventueel dichtvriezen van het Nöördzeeka- naal een nieuwen ijsopruimer doen bouwen, die eerst daags voor belangstellenden ter bezichtiging zal wor den gesteld aan de werf van den heer D. Goedkoop Jr., hoogte van den Kadijk. Door den predikant der Ned. Herv. gemeente in Den Plaag, dr. J. PI. Gunning Jr., is de ramp zalige De Jongh in de gevangenis bezocht. Pliertoe werd de geachte prediker des evangelies geleid door de omstandigheid, dat hij. de moeder van De J. in haar smart troostende, te haren huize 't bijbeltje vond, dat De J. op zijn 13e jaar van zijne moeder ten ge schenke ontving. Dat bijbeltje heeft dr. Gunning den ongelukkigen jongen man in diens kerker gebracht, en naar aanleiding van die herinnering uit zijn jeugd hem, tegenover de menschelijke gerechtigheid, weike straf voor de misdaad eischt, op de goddelijke barm hartigheid gewezen, bij welke ook voor den diepst gevallen en ontaarden zondaar genade en vergeving le vinden zijn. De Jongh toonde zich diep geroerd door des leeraars treffende toespraak. Spoorwegrijtuigen aan de stations dienen dikwerf tot nachtverblijf voor landlooptrs en boosdoeners. Gewoonlijk kiezen de heeren waggons eerste klasse. Een paar dagen geleden werd door de agenten te Amsferdam in een dergelijk goed en goedkoop loge ment een man gevonden, die voor eenige weken van zijn schoonvader een orgeldraaier vijf en twin tig gouden tientjes had gestolen, voor het geld plei— zierreisjes was gaan maken en te voet was terugge keerd, toen hij nog maar 12 centen op zak had. AC.) Woensdag 13 dezer ontvreemdde te Velp eeu persoon een gouden dameshorloge. Op de telegraaf en de politie evenwel had de dief zeker niet gerekend. Toen te Deventer stoomboot Woensdagavond te Kui lenburg aankwam, werd door de wakkere politie aldaar de vermoedelijke dader van den diefstal in hechtenis genomen, die in het bezit van het gestolen voorwerp werd gevonden. Meden is hij naar Arnhem getrans porteerd. Zeker komt der Kuilenburgsche politie een woord van lof toe voor de betoonde activiteit. Door den edelen onbekenden weldoener der maat schappij van weldadigheid is wederom aan die instel ling de aanzienlijke gift van f 8000 toegezegd, om te dienèn tot aflossing"" der verplichting aan de Rotter- damsche Hypotheekbank. Een Haagscke dronkaard, Theodoras Schiffe), is door het kantongerecht voor de 61ste maal wegens openbare dronkenschap veroordeeld tot eene boete van 4 maal f 10, of 12 dagen gevangenisstraf. Sprak het N. v. d. D. het bericht tegen, dat door wijlen rar. P. Heringa Cats te Oranjewoud, bij uiterste wilskeschikking, tienduizend gulden zon zijn vermaakt aan het blindeninstituut te Amsterdam, thans deelt de P. G. Ct. mede, dat öuk van een dergelijk legaat aan het doofstommen-instituut te Groningen, waarvan almede melding is gemaakt, volstrekt geen sprake is. De herstelling der graftombe van Hieronymus van Tuvll van Scrooskerke, heer van Stavenisse, in de kapel der kerk van laatstgenoemde gemeente, is in de vorige week afgeloopen. De restauratie van dit schoone gedenkteeken uit de 17e eeuw van de hand van Rorn- bout Verhulst, is het werk geweest van onzen stad genoot den beeldhouwer Den Hollander, onder toezicht van den heer F. Nagtglas, daartoe in staat gesteld door de onbekrompen medewerking van den in 1879 te Zuijlen overleden baron W. R. van Tuyll van Serooskerke. (M. C.) Den 21en December a., op den dag dat Kenau Hasselaar voor 307 jaren aan 't hoofd van 300 Haar- A lemsche vrouwen de Spanjaarden hielp terugslaan, za. het panorama-gebouw te Amsterdam geopend worden Het daarin tenioongestelde schilderstuk, van den heer Tetar van Elven, stelt tafereelen uit het beleg van Haarlem in 1573 voor. Een oud-vaderlander die een kwart eeuw bui ten onze grenzen vertoefde, schrijft in de Arnh. Cou rant een brief van ontzettende lengte, om zijne in drukken publiek te maken. Hij spreekt over straatjongens, spoor- en waterwe gen, scheepstimmerwerven, handel, stoombooten, plei nen, parken, Floralia, volkskoffiebuizen, melkinrichtin gen, troonreden, sterkeu drank, geraas in de straten, bad- en zweminrichtingen, schouwburgen, hotels, het gezang in onze kerken, en last not least over de school- en godsdienstkwestie. Men zal dien man geen „veelzijdigheid" kunnen ontzeggen. Wel hem beschuldigen van langwijligheid. De Luxemburgsche Landwirth meldt uit Ehrang vau 6 October, dat aldaar daags te voren eene gren- ze;.looze dierenmishandeling geconstateerd is. Aan het station Wittlich waren 41 paarden in 2 goederen- waggous gepakt om vervoerd te worden naar Neustadt in den Palts, terwijl er naar de stéiler van het bericht meent maar 6 paarden in een waggon ge laden mogen worden. Bij het openen der beide waggons te Ehrang deed zich een gruwelijk schouwspel voor. Niet minder dan 12 fraaie, jonge krachtige paarden lagen op een hoop te zaraen zij wareu dood, vijf paarden stierven nog bij bet brengen uit de waggons naar den stal. Ook zullen vermoedelijk nog eenige der overig gebleven 23 paarden aan de gevol gen van hun lijden door het inderdaaad onmensche- lijk opeenpakken bezwijken. De veepest blijft nog steeds in West-Java heer- schen. Algemeen wordt het toegejuicht, dat de re geering in plaats van afmaken thans proeveé tot geuezing iaat nemen en daartoe door de veeartsen in het Batamsche een park laat oprichten, en den heer Bloem daarheen gezonden heeft. Het geneesmiddel van dezen laatste heeft reed9 in vele gevallen bewezen uitstekend te zijn. Een opmerkelijk staaltje vau schrijfmanie deelt de Indische Gids mede. De controleurs in Indie moeten Gouvernementspaardeu onderhouden en hebben, om gras te doen snijden, grasmessen noodig. Als zulk een mes niet meer deugt en een ander moet aangeschaft worden dan wórdt den volgenden weg ingeslagen 1. De controleur benoemt eene commissie om den toestand van 't grasmes te keuren. 2. De commissie constateert, dat 't grasmes versleten is en maakt daarvan proces-verbaal iu viervoud op. 3. De controleur schrijft een brief aan zijn afdee- üngs-chef, om die verbalen aan te bieden. 4. Ds afdeelings-cbef schrijft desgelijks een brief aan het hoofd van het gewestelijk bestuur. 5. Deze schrijft desgelijks aan het betrokken depar tement. 6. Het betrokken departement geeft den resident machtiging, het oude mes op publieke venudtiê te verkoopen, en een nieuw te verstrekkeu uit 's lande pakhuis. 7. Het hoofd van 't gewestelijk bestuur schrijft den afdeelings-chef om het oude mes te verkoopen. 8. Dezelfde autoriteit schrijft aan den pakhuismees ter, om een nieuw grasmes te verzenden. 9. De afdeelings-chef zendt een brief aan den con troleur om het oude te verkoopen. 10. Deze houdt vendutie, vindt geen kooper, con stateert dit bij proces-verbaal in viervoud, en vernie tigt het grasmes. Het proces-verbaal van vernietiging wandelt op nummers 11, 12 en 13 naar Batavia. 14. De pakhuismeester schrijft, dat er geen grasmes voorhanden is. 15. Er wordt eene aanbesteding gehouden, en bij proces-verbaal in zooveelvoud geconstateerd, dat „dezelve" mislukt is. 16. Er wordt machtiging verleend tegen den minst mogelijken prijs jn te koopen één grasmes. 17. De pakhuis-meester koopt er een, en schrijft daarover natuurlijk aan den Resident. 18. Idem een geleidebrief van den pakhuismeester met hel grasmes. 19. De controleur constateert per brief de ontvangst van een nieuw grasmes. Daarbij worden al die brieven nog in minuut en in net afgeschreven en in agenda's en leggers geplaatst. Deze manie is niet alleen Indisch ook van hier zou men dergelijke staaltjes kunnen mededeelen. Gelukkig dat dè post niet meer twee keeren per week vertrekt als in 1810. Zij zou dan veel gaan gelijken op een Engelscheu legertrein in bet Zoeloeland en eenige honderden karren vullen. Te Luik zijn thans reeds zeven vleeschhouwerijen, waar uitsluitend pa arden vleesch verkocht wordt. Bij de werkende klasse komt dit vleesch hoe langer hoe meer in zwang, Ook in Frankrijk neemt het gebruik van paarden- vleesck aanzienlijk toe. In het jaar 1866 werd ter bevordering daarvan te Parijs eene maatschappij tot

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2