Herb, School en lending. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. dat de uitreiking der aangeteekende brieven, met en zonder aangegeven geldswaarde, en van andere aange teekende stukken op de hulpkantoren, voor zooveel die 9tukken bestemd zijn voor personen, die wonen buiten de kom der plaats, waar het hulpkantoor ge vestigd is, geschiedt aan de woning der geadresseerden. Aan het verlangen van hen. die van den maatregel wenschen te worden uitgesloten, wordt echter gevolg gegeven. Bij koninklijk besluit is bepaald dat van de zee schepen, die op het kanaal van Ter Neuzen komen, een havengeld geheven wordt van per tien kubieke meters vijftig cent, f 0,50. Dit havengeld wordt met de helft verminderd lo. voor een schip, dat voor de heffing der invoerrechten en accijnsen, gedurende zijn geheel verblijf op het kanaal, als een bijlegger wordt aangemerkten 2o. voor een schip, dat de buitenhaven te Ter Neuzen als ligplaats gebruikt, zonder aldaar te laden of te lossen. Wanneer een zeeschip het kanaal meer dan twee maal in hetzelfde kalenderjaar bezoekt, wordt het havengeld verminderd voor de derde reis tot drie vierden, voor de vierde reis tot de helft en voor de vijfde en volgende reizen tot twee vijfden van het bedrag dat verschuldigd zou zijn, als de reis de eerste was. Bij de schutting door elk der sluizen te Ter Neu zen en te Sas van Gent wordt telkens van zeeschepen een schutgeld geheven van per tien kubieke meters vier cent, f 0,04. Bij het doorvaren van elke brug is telkens voor ieder zeeschip een bruggeld verschuldigd van vijf cent, f 0,05. Yan één uur na zonsondergang tot het opgaan der zon wordt dubbel recht bij het doorvaren der brug gen geheven. De moord te 's Gravenftage. Ondanks alle aangewende moeite is de degenstok, door de Jongh in het Kanaal geworpen, nog niet gevonden. Omtrent den te Utrecht gevonden degenstok meldt het Vaderland: Er is te Utrecht een oude onbeheerde degenstok gevonden; op den knop zijn eenige krab beltjes, waaruit men met veel goeden wil en wat ver beelding een V zou kunnen maken, doch geen A. Maar ook te Arasterdam en elders zijn degenstokken gevonden geen wonder, als men nagaat, dat er veel van die dingen zijn, en er o. a, hier dagelijks ge middeld 10 verkochf worden. De degenstok, dien De J. in het kanaal heeft geworpen, is nog niet gevonden. Morgen zal men waarschijalijk met een duiker pogin gen aanwenden, om, hem nog te vinden, docb veel kans dat deze proef gelukkiger zal uitvallen dan de vorige is er niet. Want de 9tok kan een heel eind zijn afgedreven, voor hij op den drassigen bodem is terechtgekomen. Meu heeft een gelijkvormigen degen stok als die De J. bezat op de aaugeduide plaats in het water geworpen bet bleek, dat die stok dezelfde bewegingen maakte al9 De J. bij zjjn stok heeft waar genomen, maar ook dat hij een eind ver met den stroom kan zijn medegesleept. De heer J. A. de Berghdie zich zeer ijverig in deze zaak toont, maar ook zijn verbeelding wel eens vrij spel laat heeft nog het volgende openbaar ge maakt „Toen De Jongh om ongeveer half vier op de brug over den dierentuin reed, gaf hij met een witten zak doek uit het geopend venster een signaal in de richting van dien tuin. Een heer, die door zijn ongunstig uit- terlijk en schuchter rondzien de aandacht van mijn zegsman trok, stond binnen het hek van den dieren tuin, en volgde, wantrouwend om zich heon ziende het rijtnig waar de J. in zat. Toen hij zich opgemerkt zag, wendde hij zich af naar de richting der Zebra's, en nu eens zijn gelaat verbergende achter een groote hand waarvan de vingers met gouden ringen bezet waren, dan weer, omdat mijn zegsman hem volgde en voor hem staan bleef, het ander gedeelte van zijn gezicht masqueerendc achter een witten zakdoek. Over een grasperk loopende, staarde hij steeds in de richting yan het rijtuig, en verloor het geen enkel oogenblik uit het oog, toen het voor de school van Marius had stil gehouden, en hij Mariu9 kon zien instappen en weg rijden. Ook spoedig, volgens den heer die mij deze inlichting gaf, verdween hij uit den tuin niet door 1 het hoofdhek, maar deukelijk achter de directeurs woning of door het hulphek heen. Ofschoon nu deze mededeeling op zich zelf reeds zeer merkwaardig is, en medeplichtigheidsvermoeden bijna tot zekerheid maakt, verdient het vooral opmerk zaamheid, dat één uur zeveu en dertig minuten daarna (om 5.17) door den heer H. op de Beeklaan, niet zeer ver van de moordplek, een heer wachtende gevonden werd, wiens signalement overeenkomt met den persoon uit den dierentuin en 't is dus niet onwaarschijnlijk dat deze uit den tuin zich in de richting van Dekkers duin heeft begeven, om eeu oog in 't zeil te houden. Het trof me jl. Vrijdag 5 uur nog al sterk, dat wederom een vreemd heer, naast mij zittende op de bank véér 't Gouden Hoofd, en ook met dit signale ment overeenkomende, tot zijn ringen toe, het zoo druk had over den moord en over medeplichtigen sprak terwijl hij door een voorbijganger mijn naam hoorende noemen als een pijl uit een boog verdween. Intusschen wilde het toeval dat hij, naast mij zit tende, iemand uit Leiden, die ik ook kende, gegroet had. Ik vernam spoedig den naam van dezen vreemden heer, en ofschoon hij de braafste maD ter wereld zijn kan, meende ik toch van het een en ander keunis te moeten geven aan den inspecteur van politie Van Bunge waarbij ik een in duplo en door hem voor afschrift onderteekeude verklaring opstelde ten 5 uur 20 min. Het vreemde gedrag van den man, die met mij pra tende, op het hooren van mijn naam zijn borrel in den steek liet, wettigde, dunkt mij, volkomen den stap dien ik deed. Ieder moet in deze zaak een spion zijn.... dat wil zeggen opmerken en gadeslaan om zich heen. 't Verdient misschien nog vermelding dat De JongL zijn wandelstok altijd in de linkerhand droeg, en zulks in verband met de linksche richting van zijn schrift, zou deze wetenschap misschien in het visum repertum kunnen aantoouen of de dolk- of degensteken ook eenig- zins links zijn toegebracht, 't Zou een bewijs te meer zijn dat de bekentenis van De J. sterkte. 't Is zeker te betreuren geweest dat toen een zekeren kooibaas den dag n a den moord De J. op den Moerweg aanhield, en overleverde aan den inspecteur van politie Dubel, deze laatste hem weer op vrije voeten stelde op den last van den heer Schermbeek, zonder De Jongh te doen hebben schrijven of zijn alibi te laten bewijzen, en zijn schoen gepast te hebben op het afdruksel op papier van de voetstappen van den moordenaar. Waartoe neemt men anders dien afdruk over Z. M. heeft zijn verlangen geopenbaard, dat sergeant Musquetier onmiddellijk tot den hoofdcursus te Kam pen worde toegelaten. Gisteren is op officieele wijze des Konings hooge tevredenheid over de belangrijke diensten, door dien sergeant aan de maatschappij bewezen, kenbaar gemaakt. De heer J. L. Grüber, te Utrecht,heeft zich tot den gemeenteraad van Middelburg gewend, met verzoek om den termijn van 31 December, waarop bepaald was dat met de werkzaamheden voor den aanleg van den stoomtram naar Vlissingen een begin moe9t zijn gemaakt, te willen verlengen tot den Isten April 1881. Bath, 10 De heer Vermaas, predikant teYerseke, heeft voor het beroep naar de Ned. herv. gemeente te Killand-Bath bedankt. Ds. J- Klomp, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Vlissingen, heeft toezegging van beroep ontvangen naar Rijssen. Vlisslugco, 11 Oct. De heer P. J. Mocton, predikant bij de N. H. gemeente te Jutrijp en Hom- merts, heeft voor het beroep naar Vlissingen bedankt. De heer D. Koning, werkzaam aan de Chr. school te Nieuwerbrug, heeft de benoeming tot hulp onderwijzer aan de Christelijke school te Sluis aan genomen. De afdeeling //Zeeland" van de vereeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland zal D. V. op Zaterdag 16 Oct. e. k. hare gewone vergadering houden te Domburg. Punten van behandeling I. Bijbelsche onderwerpen a. de heer. Postma Genesis 7 1920. b. de heer Dekker; de Bergrede. II. Wetenschappelijke onderwerpen a. de heer v. Bruggen Sociaal-democratie en nihilisme; b. de heer Brouwer electro-magnetisine. III. Paedagogische onderwerpena. de heer Laernoes Aanleg b. de heer Hondius het Teekenen, Ds leden worden aan „Pilgerharfe" herinnerd. Men schrijft ons uit Hoofdplaat Heden, 11 October, spoelde een drenkeling aan, die, hoewel nog niet in staat van ontbinding ver- keerende, toch onkenbaar was aan het gelaat. Zijne kleediug bestond uitsluitend uit een blauw boezeroen, met breede strepen. Zaterdag is te Amsterdam een bediende op een effectenkantoor wegens misbruik van vertrouwen (het moet een som van f 90,000 gulden zijn) gearresteerd. Het jong mensch moet gespeculeerd hebben In Amsterdam werd voor eenige dagen de 50 jarige herinneringsdag van de proclamatie van Ko ning Willem I in 1830, waarin hij de burgers het „Te wapen" toeriep, feestelijk gevierd. Ook te Hansweert herdacht een oud-strijder zijn vrijwillig uittrekken. De Hollandsche Spoorwegmaatschappij wil een tramweg aanleggen tusschen den Haag en Rottedarm, evenals de Rijnspoormaatschappij voornemens is zulk een dienst te openen tusschen Utrecht en Harmeien. Vermoedelijk zijn die maatschappijen beducht voor concurrentie van anderen en willen zij die voorkomen door zelf de tramwegen aan te leggen. Zaterdag avond tusschen haff acht en half elf werd er onder 's Gravesande een belangrijke 2 diefstal met inbraak gepleegd. A. Vreugdenhil en vrouw, in het Noordland, geen inwonende dienstbaren hebbende, gaan gewoonlijk eiken Zaterdag avond naar hnnne ouders in het dorp. Van deze gelegenheid heeft men gebruik gemaakt om zich met geweld toegang te verschaffen tot de woning, de kamers en meubelen. Al wat er aan gouden en zilveren voorwerpen en geld voorhanden was, i3 ontvreemd. Op de ji. Maandag gehouden najaarsveemarkt te Purmerend is een „bankbiljet", goed voor 100 si- garen, aangeboden ter inwisseling en ook geaccepteerd. Toen het bedrog kort daarna ontdekt werd, was de bedrieger gevlogen. Sedert eenige weken worden tusschen de hoofden van den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar zee proeven genomen, op ondiepe plaatsen, meteen zware ijzeren egge, om den bovengrond I09 te krabbelen en zoodoende dc uitschuring van die plaatsen te bespoe digen. De verkregen resultaten moeten gunstig zijn, Het Nieuios van den Dag meldt Tot ons leedwezen moeten wij het bericht tegen spreken, dat door wijlen den heer mr. Heringa Cats van het Oranjewoud, nabij Heerenveen, aan het in stituut tot onderwijs van blinden te Amsterdam, bij uiterste wilsbepaling, de aanzienlijke som van tien duizend gulden werd vermaakt. Volgens ingewonnen inlichtingen blijkt dit geheel en al verzonnen te wezen en daarvan bij de erfgenamen niets bekend te zijn, De tamboers, in het Fransche leger zijn met 1 October vervangen door trompetters. Het leger zal hierdoor 8000 strijdbare mannen meer tellen, want trompetters kunnen in het gevecht als gewone solda ten dienst doen, wat met de trommelslagers natuur lijk niet bet geval wa9. Er is plotseling op eene bijna onverklaarbare wijze, eene verandering gekomen in den toestand van de Mogendheden tegenover Turkije. Zoowel uit Londen als uit Konstantinopei wordt bevestigd wat gisteren nog werd betwijfeld, n. 1. dat Turkije besloten heeft om Dulcigno onvoorwaardelijk af te staan. Over de wijze, waarop de Porte aan dat besluit uitvoering wil geven, zal waarschijnlijk de nota, die zii aan de ambassadeurs zal ter hand stellen, of reeds ge steld heeft, de noodige bijzonderheden behelzen. Als die uitvoering spoedig plaats heeft, zal er mis schien van verdere maritieme demonstratien niets meer behoeven te komen, en alzoo de verdeeldheid onderling

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2