BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. baar niet op gesteldhet opende haar grooten bek, siste boosaardig en begon zich om het lichaam van haar aanrander te slingeren. De andere pythons, onge veer 30 in getal, maakten zich blijkbaar gereed liun kameraad te hulp te komen, en de oppasser werd daardoor zoo bevreesd dat hij de vlucht nam. De geneesheer verkeerde nu in een neteligeu toe stand, want de slang wond zich steeds vaster om hem heen, en zou hem zeker weldra verpletteren, toen hij plotseling op het goede denkbeeld kwam, het dier los te laten. Dat was zijn behoud. Want zoodra de python ge voelde dat haar kop vrij was, liet zij langzamerhand den dokter los, zonder hem eenig kwaad te doen, en ging een schuilplaats zoeken achter het grotwerk in haar hok. Als staatkundige partijschap, in elk land onver mijdelijk, het staatkundig ideaal boven het vaderland stelt als die partijschap het karakter aanneemt van een tweespalt die het gansche volksleven doorwoelt, en tot alle lagen der maatschappij doordringt, dan wordt de overigens heilzame en onvermijdelijke par- tijverdeeling een bron van gevaar. Aan dit gevaar staat op 't oogenblik, als we ons niet bedriegen, België bloot. Een der meest bekende clericale bladen Le Bien Public begint een zijner laatste artikelen aldus yHet liberalisme xuoet tevreden zijn. Het heeft het patriotiseh" gedenkfeest van de na tionale onafhankelijkheid waardig /gevierd." Gisteren heeft het Belgisch blQ/d door Belgen ge stort in Vlaanderen gevloeid. Twee Vlaarnsche boeren zijn gewond door karabijn- schoten, en bijna d bout portant. doodgeschoten, ter eere van zijne Exc. den minister van openbaar onderwijs. De een ia doodde andere stervende. De Broeder.*. Van Humbeeck (minister) zal uitge laten van vreugde zijn Roemrijk saluut van 1830schitterend saluut van 1830 Wij hopen dat men te Heule de kiesche attentie zal hebben aan den Broeder doodgraver (scheldnaam van den minister Van Humbeek) de bebloede kleederen te zenden van de twee slachtoffers der mafonnieke woede. Men zou er een tafelkleed mee kunnen dra- peeren, en ze als roemrijke tropee kunnen bezigen op een of ander feest van oï'ficieele paedagogen. Hoe jam mer dat het congres der maponnieke onderwijzers reeds gesloten is Het is dus nog niet genoeg dat men ons de onge lukswet heeft doen vervloeken, men wil ook nog dat de vloek van het Belgische volk zich keere tegen de onbarmhartige vijanden van zijne vrijheid en zijn geloof! Waarlijk, wij dachten niet zoo volkomen gelijk te hebben, toen wij drie dagen geleden een vaderlands lievend en roerend beroep deden op de kroon en koning Leopeld II, die nooit eenig onderscheid tus- schen Belgen maakte, en hem bezwoeren, zich toch te herinneren dat hij katholieke landgenooten en onderdanen heeft. Er is bloed gestort op de verachtelijke wet van 1 Juli 1879, en indien de vrijmetselarij gelooft, dat dit bloed de oorspronkelijke smet van deze onheilvolle wet zal afwasschen, dan bedriegt zij zich schromelijk. Dit bloed roept om wraak en het zal gewroken worden." Wat deukt men van zulke taal? Zou het gevaar dat Belgie bedreigt, niet alleen door zulke taal, maar meer nog door de ruwe handelwijze der liberalen niet zeer groot zijn Wellicht slecht korten tijd meer en ook in Belgie zal men moeten doen als in Ierland, de politiemacht in sommige provinciën versterken. De Mogendheden, overtuigd zijnde dat er toch einde lijkeens iets vanjdat geval met die vloot die daar zoo dap per in het Oosten de vlaggen der vijf vereenigde mogendheden vertoont, moet komen, hebben thans eeu voorstel van Engeland in overweging genomen. Volgens dat voorstel zou de vloot eenige der voor naamste Turkscbe eilanden in den Archipel blok- keeren, behalve eenige havens in Europeesch Turkije en een eskader zou naar den Bosporus worden ge zonden, met welk doel is licht te vermoeden, maar wordt niet gezegd. Men wil door allen toevoer naar Konstantinopel af te snijden de Porte dwingen. Engeland en Rusland gaan samen, Frankrijk ont trekt zich, en vermoedelijk doen Italië, Oostenrijk en Duitschlaud ook niet mee. Engeland en Rusland zullen dus alleen deD kruistocht tegen het in elkaar zakkende Turksche Rijk moeten voeren, indien althans de Mogendheden niet hun deel in de baten wenschen. Anders zullen zij natuurlijk liever iedere daad van geweld verhinderen. Eigenbelang speelt een zoo geduchte rol in de diplomatie. Graanmarkten enz. Rotterdam, 11 October. De Tarwe en Rogge was heden vijftig ct., Erwten vijf en twintig ct. hooger. Prijzen yan Effecten. Amsterdam, 9 Oct. 1880. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2l/a pet. G43/4 Loten 18645 Loten 1866 5 13P/4 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 128 OLlig. dito41/2 92 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 897a dito dito Charkow Azow 5 0 8J3/4 dito dito Jelez Orel 5 895/s dito dtto Jelez-Griasi. 5 f Aand. Baltische spoorweg 3 56'/4 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 52 Weenen. dito dito 5 80 Oosiëni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 60'/* dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Éov. 5 u 58H/, Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 505/ö Spanje. Obligatiën Buitenl 1 213/4 dito Biunenlandsche 1 211/; Portugal. Obligatiën.3 5F/Ó Turkije, inschrijving Alg. schuit! 1865 5 H 9 Obligatiën 1869 6 10 Egypte, dito 1876 (5 dito 1876 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1875 1013/4 dito ditc dito 1876. 41/2 Brazilië. Oblig 1865 5 dito 1875 5 933/4 Priijzeia vaai coupons. Amsterdam, 9 Oct. Metali. t 21,22l/a; dito zilver f 21,22l/2; Div. Eng. per h; f ll,771/2; Eng. Russen per pd. f 12,0272Eng. Portugal per f Frans f 47,3ü, Belg. f47,30; Pruis i 58,90; Hamb. Russen f 1,19, Russen in Z. R. f 1,18725 Poolsche Der Z. R. f 1,847a Spaansche piasters f 4-7,30 Spaansche BinnenlandscLe f 2,34 Amerikaansche dollars f'2,477s; papier f DE DOODSTRAF. Met belangstelling las ik dezer dageu in het Dag blad van 's Gravenhage, eene medeeling, betreffende de treurige gevolgen van de afschaffing der doodstraf, en eene opgave tevens van verschillende staten, waar men na afschaffing dier straf, tengevolge van het schrik- baarlijk toenemen der halsmisdaden, zich genoodzaakt had gezien de doodstraf van nieuws weder in te voe ren, terwijl opmerkelijk ook daarna het getal misdaden weer trapsgewijze was afgenomen. Belangrijk acht ik deze mededeeling voor Nederland, als eene krachtige waarschuwing om terug te keeren op den verkeerden weg, waar de dwaalbegrippen eener moderne wereldbeschouwing hetzelve vervoerd hebben, en waaruit het gruwzaam feit, in de nabijheid onzer hofstad gepleegd, te recht velen heeft doen opschrik ken, om te leeren zien de vreeselijke gevolgen, welke men van de afschaffing der doodstraf te wachten heeft. Doch niet uit een bloot utiliteitsbeginsel, tot be- behoud der maatschappij, moet het behoud der dood straf, als van eene gebiedende noodzakelijkheid ge acht worden. Er bestaat nog een hooger beginsel dat den Christenstaat tot het handhaven der doodstraf verplicht. Nederland is een Christenstaat, Neerlands koning noemt zich koning „bij de gratie Gods," er kent dus die Hoogere Macht, waarop zijn troon rust, en is even daardoor verplicht de Goddelijke voor schriften en bevelen in zijn rijk te doen eerbiedigen. En nu lezen wij in het Bijbelboek, het bevel, aan Noach, als vertegenwoordiger van het nieuw te ont wikkelen menschengeslaeht, als een grondwet voor die men8chheid gegeven: «Wie's menschen bloed vergiet, zijn bloed zal doorde menschen vergoten worden met deze opmerkelijke bijvoeging, «want God heeft den raeDseh naar Zijn beeld gemaakt." Zooveel waarde toonde de Heer te hechten aan het schepsel, naar Zijn beeld gevormd, dat Hij het zich vergrijpen hieraan met de zwaarste straf deed bedreigen. Het afschaffen van de doodstraf op die misdaad, is dus een eigenmachtig opzeggen van de gehoorzaamheid aan Godja een braveren in stoutmoedigen waan van God9 mogendheid't geen de mensch bij na denken met huivering moet vervullen, te meer wan neer wij later in datzelfde Bijbelboek lezen, dat Gods oordeel over het land zijn zal, waar het vergoten bloed niet verzoend wordt, door het bloed vao hem, den schuldige, dien het vergoten heeft. Nu weet ik wel, dat men zal tegenwerpen deze bedreiging ziet alléén op de Mozaische huishouding, en strekt zich niet verder uit, doch ik meen zulks te moeten weerspreken, daar het bevel door God aan Noach gegeven, van algemeene toepassing is, en zich dus niet kon beperken tot een volk, dat destijds nog niet bestond, en mitsdieD ook de bedreiging op het niet nakomen van dit Goddelijk voorschrift, even zeer van algemeene toepassing te achten is, niet slechts op Israël maar ook op alle volken. Zoo als dan ook in het Nieuwe Testament gelezen wordt «dat de Over heid Gods dienaresse is, en het zwaard niet te ver geefs draagt", waardoor dus allen twijfel verdwijnt dat ook onder de nieuwe bedeeling de toepassing van de doodstraf, als verplichtend voor de overheid blijft en die zelfde bedreiging dus ook tegen het volk, dat, eigendunkelijk, die straf ter zijde stelt. En nu met het oog op Nederland: moet ieder, die doordenkt en met ernstige blikken den toestand van ons heden be schouwt, niet getroffen worden door den kennelijken achteruitgang van de metste bronnea van 's Lands welvaart, en de toeuemende zucbt naar tijdelijk genot welke de gemoederen steeds bezighoudt Dat de Geest li van Godverloochening en als gevolg van dien, de zede loosheid op eene schrikbarende wijs toeneemt, terwijl Let getal der misdaden op eene verontrustende wijze vermeerdert, en men in den kinderleeftijd zelfs bloedige misdrijven ziet plegen. Is in dat alles niet een vin gerwijzing te zien, die het bedreigde oordeel Gods doet kennen over de volken die zich tegen Zijne Rijkswet ten durven verzetten Ik weet wel hoe men door middel van statistieke opgaven de kracht van dit laatst aangevoerde tracht te ontzenuwen, door zelfs te durven beweren, dat na de afschaffing der doodstraf, de moordaanslagen in getal minder zouden zijn gewordenik zal niet in een strijd treden tegen deze hoogst betwistbare statistiek, vooral daar deze slechts aanwijst het aantal moor den d. i. waarvan op eene wettelijke wijze bewezen is dat ze «met voorbedachten rade" gepleegd zijn, doch daaronder niet begrepen wordt de doodslagen, waarvan de voorbedachtheid, niet wettelijk is kunnen bewezen worden, men leze trouwens de moordaanslagen slechts in de dagbladen, waarvan men soms twee of drie in één nummer aantreft. Maar wat hier van zij, ik wil slechts wijzen op het zéé gruwelijke feit dat dezer dagen in ons midden gepleegd is, de ijselijke moord op een onschuldig kind, met beraden overleg en de laaghartige handelwijs daarbij gepleegd, en dat uit geldzucht dit laatste ligt het bedeksel op van het diep zedelijk verval, en doet ons zien waartoe de mensch vervoerd kan wordeu, wanneer de vreeze Gods uit het hart geweken is, en zelfzucht alléén het doel en streven van 's menschen handelingen wordt. Moge dit feit de ouders leeren inzien de hoogst treurige gevolgen van eene opvoeding, waarbij de vreeze des Heeren als beginsel van alle ware levenswijsheid ter zijde wordt gesteld, en het kind aan eigen goedduu- ken wordt overgelaten. De man toch op wien aller blikken met een gevoel van afschuw zich thans richten, was voor zooveel ons van zijn vroeger levensgedrag is bekend geworden; geen boosdoener van professie, maar een gewoon ze delijk mensch, vreemd echter aan het leven Gods, zelfzucht was het beginsel zijner handelingen, en dit bracht hem tot dieu diepen val Een waarschuwing voor vele ouders om te trachten godsdienstzin in de harten hunner kinderen te ontwikkelen, opdat de zelfzucht niet als heerschend daarin optrede. Hoogst opmerkelijk, dat deze gebeurtenis juist plaats moest vinden op een tijdstip, waarop een nieuw wet boek van Strafrecht aan de Kamer wordt aangeboden en de gelegenheid dus geopend is om terug te keeren op den verkeerd ingeslagen weg. Moge de uitkomst van dit alles zija, dat Nederland het bewijs levere van nog te gelooven pan een levenden God, die getrouw is aan Zijne beloften maar ook standvastig in Zijne bedreigingen. A.JD v hj utjtón tlê^s Getrouwd: C. B. H. ROIJER en L. C. E. F. NONHEBEL. Middelburg, 8 October 1880. Heden overleed na een smartelijk doch ge duldig lijden van 2 jaren, in den ouderdom van bijna 60 jaren, mijne dierbare Ecktgenoote en der Kinderen liefhebbende Moeder, BARBARA DE WINDT. De verzekering dat zij de eeuwige rust is ingegaan, lenigt onze smart. Goes, JAN DE JONGE Sr., 8 October 1880. Kinderen en Behuwd- kinderen, Hartelijk dank aan allen, die ons, gedurende de ziekte, en bij het overlijden van ons geliefd Dochtertje JOS1NA JOHANNA, hnnne innige deelneming betoonden. Middelburg, G. WISSE. 11 October 1880. A. M. WISSE— Bonardt. O V T V A G E het Echte middel tegen Smet of I»op in Tarwe a f 0,70 per pakje. Te bekomen bij i Wed. B. FABERY DE JONGE. (r0es 1 b. m: den boer. Krabbendijke w. verlare. t Kruiningen c. de munck. N.B. Het pakje is voldoende voor 2 Hecto- i, liters, 20 Liters of voor 11 maten, zijnde 2f Goescbe zak. e ield

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3