Nieuwe Goesche Courant, Christel ijk'historisch blad voor Zeeland. 1880. Dinsdag- 12 October. IV8. 689. BINNENLAND^ S 0<MV HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten "8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden franco1,50. Enkele nommers - 0,05. Gr. Uitgever WIJTMAN, MIDDELBURG-, Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. GEMEENTE-BESTUUR. Personeele Belasting:. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren de ingezetenen aan de bepalingen van artt. 27 en 42 der wet van 20 Maart 1833 (Staatsblad no. 4) omtrent de suppletoire aangifte voor de personeele be lasting, volgens welke een ieder, die door uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of het aanschaffen van belasting-voorwerpen der grondslagen van het personeel komt te vallen onder de toepassing van een nieuwen of verhoogden aanslag in den loop des dienstjaars, verplicht is, alvorens en naar gelang der omstandig heden en op de boete, bij artt. 35 en 39 vastgesteld, tot het indienen van behoorlijke aangifte deswege, in- voege als bij art. 30 der wet is voorbeschreven, kun nende daarvoor een biljet ter invulling bij den heer ontvanger der belasting worden afgehaald. Goes, den 9 October 18S0; Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Spnitwaterfabriek. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door JACOBUS BALJE Jr. is ingediend een verzoek om vergunning tot oprich ting eener Spuitwaterfabriek in het perceel wijk A no. 110 (kadastraal bekend in sectie D no. 1G00). Voorts, dat het verzoek met de bijlagen op de secre tarie zijn ter viesie gelegd en dat op Zaturdag den 23 October 1880, des middags te éen uur, in het Gemeen tehuis gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen de oprichting in te dienen eu toetelichten. Goes, den 9 October 1S80. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Verwondering en Gevolgtrekking. 't Is onlangs opgemerkt, hoe in eene kleine stad ieder zich dadelijk verwondertals zijn even- mensch maar voor een oogenblik den ouden sleur verlaat, eens even zich vertoont op eene plaats, of in een gezelschap, waar men hem niet verwacht. Wil men de proef op de som, hoor dan maar eens de ontboezemingen van verwondering als iemand der onzen eens verzeild raakt op eene plaats van wereldsch vermaak, als iemand onzer tegenstanders eens opgemerkt wordt bij ons in de kerk. Des verwonderens is dan geen einde. Bleef het nu maar bij deze tamelijk kinder achtige en tamelijk onschuldige verwondering wij zouden dein spionnetjes glurende liefhebbers en liefhebsters gaarne aide genoegens dier ver wondering gunnen. Op de verwondering volgen echter gewoonlijk gevolgtrekkingen. Er wordt nog al wat van dien aard getrokken. Gaat iemand der onzen even buiten de schreef, plotseling zijn er gedienstige geesten, die over het punt der verste verwijdering de lijn zijns toekomstigen levens door trekken^ hem in hunne verbeelding langs die lijn voortdrijven, en dan alle honden aanhitsen op de door hen geteekende karikatuur van den lang binnen de oude palen wedergekeerde. Wij mogen onze tegenpartij er wel dankbaar voor zijn, dat zij ons telkens, al is het wat ruw, terugjaagt, als wij gevaar loopen van af te dwalen, hare verwonderingen en gevolgtrekkin gen kunnen ons uitnemend te pas komen, al moeten wij haar voorbereiden op teleurstel lingen, want het ligt niet in ons plan voor eiken keffenden hond te wijken, en op elke beleefde vingerwijzing terug te keeren. Wijkt daarentegen iemand der tegenpartij naar onze zijde van zijn weg af, hij zal eerder bemoedigd dan afgeschrikt worden, want wij gelooven aan de wereldoverwinnende kracht der door ons beleden beginselen, en aan 't bestaan van een hemel met vele woningen. Het verwondert ons echter want wij zijn ook zoo groot-steedsch niet dat wij ons nooit eenige verwondering zouden veroorloven dat bij de karakteristiek eener kleine stad," welke wij onlangs lazen, niet is gesproken over de verwonderingopgewekt door de verschijning van een nieuw paartje, en de gevolgtrekkingen daardoor uitgelokt. 't Komt misschien daarvandaan dat juist in die dagen de verloving van Het Zuiden met de Nieime Goesche publiek kwam", en de schrijver der karakteristiek" zijne eigen verwondering liefst niet wou kritiseeren. Waar zal 't nieuwe paar gaan wonen? Te Goes of te Middelburg? Wie zal in de nieuwe huishouding baas zijn? Waar zullen ze visites maken of kaartjes zenden? Zal de familie in den Haag of in Amsterdam er meê ingenomen zijn? Zullen oude kennissen, met welke een van beiden wel eens een eind samenging, ter bruiloft worden genood? Zal het nieuwe huis houden in één toon, in één kleur worden in gericht? Of zal er disharmonie zijn tusschen tapijten, stoelzittingen en gordijnen? Zal 't portret van Groen er hangen naast dat van den Paus, en eene buste van Kuijper pendant zijn van die van van Lijnden Zal een blauwtje" van vier jaar geleden nog op de tegenwoordige verbintenis van invloed zijn Zal de man, wiens naam aan 't hoofd staat, »het hoofd'' en de vrouw »het nekje" zijn? Zie daar altemaal vragen, zoo karakeristiek klein-steedsch als mogelijk is. Zie daar een aantal dingen om zich bij voorbaat over te verwonderen. En de gevolgtrekking Zoo'n huishouden kan nooit van zijn leven zelfstandig" zijn. Het kan geen karakter" hebben. Het moet waggelen". Er zullen »we- reldsche", dus denkelijk onedele", dryfveeren tot de nieuwe verbintenis aanleiding hebben gegeven. Hoe zijn die bestaanbaar met hoogere waarheid Wie weet tot welke nieuwe verwonderingen en gevolgtrekkingen de uitkomst reeds geleid heeft of leiden zal. Sedert Zaterdag zijn in de residentie aangeko men de Groothertogin van Saxen-Weiraar, Prinses Hendrik, Prins Frederik en de regeerende vorst van Waldeck-Pyrmont, vader van onze Koningin. Alle deze vorstelijke personen zullen morgen mid dag ten 1 ure tegenwoordig zijn bij de bediening van den doop aan Prinses Pauline. Men noemt thans als candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer 'iu Sneek (vacature Moens) de heer Binkes te Bolsward. Te Leiden is, naar het D. v. Z.-H. meldt, een adres aan Z. M. den Koning, houdende verzoek om weder-invoering der doodstraf, ter onderteekening gelegd. De Handelsbode, een te 's Bosch verschijnende cou rant, heeft allerwege een nommer gezonden, om zijn onziunig voorstel te steunen aan Z. M. dan Koning toepassing van de doodstraf in dit geval te vragenj Uitslag der acte-examens in Zeeland: Akte als hulponderwijzeres. Geëxamineerd 11, toe gelaten 10, de damesP. E. Bourdrez en C. Damme te Middelburg, C. J. van de Plassche, J. B. van de Plassche en G. A. C.J. Vorsterman van Oijen te Aardenburg, A. Duvekot te Goes, A. Duyser te St Annalaud, H. A. Gelderblom te Poortvliet, A„ J. Guillaume te Vlissingen en M. P. Mazure te Groede, Onderwijzer in de wiskunde. Geëxamineerd 4 en toegelaten 2 candidaten, t. w. de heeren A. Min- derhoud te Vrouwepolder en G. van de Putte te Oost en West-Souburg. Onderwijzeressen in de Fransche taal. 4 candidaten geëxamineerd, waarvan er 3 werden toegelaten, de damesA. M. van Puffelen, C. W. U. Sibmacher Zijnen en E. M. F. van den Sande, allen te Middelburg. Ondencijzers teekenen. Geëxamineerd 9, toegelaten 5, de heeren M. van Broekhuysen, J. van Ek Az. A. Neter, allen te Middelburg, L. van Oeveren te Colijnsplaat en P. Visser te Middelburg. Onderwijzers Fransch. Geëxamineerd 6, toegelaten 3, de heeren P. Adriaanse te Koudekerke, F^ Augustijn te Middelburg eri D. J. van Oijen tö Vlissingen. Onderwijzer landbouwkunde. Geëxamineerd en toe gelaten de heer J. Markusse. Voor de akte als onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken werden geëxamineerd 16 en toegelaten 14 dames, te weten mei. A. Duvekot te Goes (Nuttige); C. van Dijke te Zonnemaire (N\)K. Geleius^ te Zierikzee (N.)A. J, Guillaume te Vlissingen (Fraaie)' E. E. Head te Vlissingen (N. en F.) P. Hoogenboom te Middelburg (N. en F.) A. Hulshof te Middelburg (NV); C. L. Kaboord te Sluis (F.)J. p.de Lathou- der te Zierikzee (N.)W. Lenselink te Middelburg (N. en F.); M. P. Mazure te Groede (N. en F.); H. J. van Steenderen te Vlissingen (N.) Wegelin'g té

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1