GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. sterdam verzonden, gevouwen in eeD blad papier, dichtgemaakt met rood lak, en luidt letterlijk „Uwe aangifte gelezen hebbende zoo vrees voor de gevolgen, want weet de aangegevene was mijn vriend. Past op! X." De sergeant heeft van dezen brief aangifte bij de justitie gedaan. Musquetier heeft onherroepelijk besloten de uitge loofde f10,000 niet aan te nemen. Wel zou hij er in toestemmen de som ter beschikking te stellen voor een liefdadig of loffelijk doel. Hij moet voorst ver klaard hebben, dat het zijn eenige wensch zou zijn om, voor het geval hij den militairen dienst mocht verlaten, eene nette positie in de burgermaatschappij te erlangen. Behalve al die dwaasheden uit socialistische her sens, hebben de nieuwsbladen ons in de laatste dagen eene nieuwe dwaasheid bekend gemaakt, die wel uit een anderen hoek komt, maar toch niet minder naar de verkeerde wereld heenwijst. Miss Gladstone namelijk, de dochter van den Engelsehen premier, is uit hare hooge sfeer neergedaald om zeer nederig positie te gaan nemen als gewone schoolonderwijzeres. Wal daarin nu bijzonder verdienstelijks is, gelijk de meeete Europeesche bladen dat uitbazuinen, wil ons niet duidelijk zijn. Wat grootsch zal er in zijn, wanneer een jonge gravin A of eene baronnes B, in hare tegen woordige hoogheid, modiste zal worden Dan zal zij niets anders doen, dan op weinig waar dige wijze een ander, die op die plaats behoort, het brood ontnemen. En als wij eens hoorden dat de zoon van een onzer ministers zich gevestigd had als broodbakker, wat loffelijks zou daarin zijn Prijzenswaardig zou het eerst zijn, wanneer gebleken was, dat hij voor niets anders bruikbaar was en liever in nederigen stand zijne plaats nuttig wilde beslaan, dan als een aristocratische nul langs straat loopen. Neen, ieders streven zij om in den stand, waarin God hem gesteld heeft, waardig de hem aangewezen plaats te bekleeden. Op betamelijke wijze zich omhoog zoeken te werken kan prijselijk zijn, en goed is het om, wanneer God iemand vernedert, met onderworpenheid op eene lagere plaats tot zegen te willen zijn maar willekeurig uit de hoogte neder te dalen om werk te willen doen, dat hoogstwaarschijn lijk een ander veel beter doen kan, is, op zijn zachtst genoemd, een niets beteekende zonderlingheid. Als de hoogste standen neerdalen willen, dan zij het alleen om wél te doeu, maar niet om de maat schappelijke orde te verstoren. God is een God van orde en Zijn Woord zegt uitdrukkelijk „laat alle dingeu met orde geschieden." ïtêrlt, Üritool en ^ettdrito, IfliddelbsiB'g. Dr. J. Riemens te Driebergen, heeft het beroep tot predikant bij de N. H. G. alhier aan genomen. Voor de rechtbank te Middelburg stond een 84 jarig man uit Biervliet terecht. Zijne misdaad was het stelen van een zevental pruimen uit den boom gaard van een zijner buren. Eeue schade van eenige centen was daardoor geleden. Het Openbaar Ministerie eischte veroordeeling tot eene boete van f 5 en de kosten. Bmkeii», 7 October. Dieven behooren hun haodwerk te verstaan, om goed te slagen. Blijkbaar verstonden dit een of twee mannen, die Woensdag nacht aan den Kruisdijk uit stelen gingen, niet. Een paar stukken goed uit de wasch hadden ze door stuk geslagen ruiten uit de bakkeet weten te halen, maar al spoedig weder weggeworpen. Waarschijnlijk werd de vangst te onbeduidend of te gevaarlijk geacht. De kelder bood hun een potje boter en een flesch azijn aan. De ijzeren staven in de raampjes riepen hun een onverbiddelijk „sta!" toe. Men schrijft ons van geachte zijde iJfzcudijke. De hulponderwijzers iïochart en Carpreau, die zich aan verregaand plichtverzuim had den schuldig gemaakt, zijn door den gemeenteraad op hun verzoek eervol ontslagen in de raadszitting van 6 October jl. Het thans voltooide Amsterdamsche dok is ge bouwd inwendig van ijzer, en de buitenhuid, althans grootendeels, van pitch-pine hout. De maatschappij hoopt nu binnen eenige dagen in staat te zijn de grootste mailstoombooten van de maatschappij Nederland te dokken ter lengte van 117 meter. Een Eriesche winkeljuffrouw beschrijft op hart roerende wijze hare ervaringen bij den moord. „Had ik geld genoeg, klaagt het mensch, ik ging uitlandig. Geen mensch komt voor mijn toonbank, of ik moet over den Haagschen moord praten. Hon derd maal op een dag. lederen dag moet ik van moord en doodslag praten, of ik wil of nieten praat ik de lui niet naar 't zin, dan verlies ik de klandisie meteen. Van recht en gerechtigheid wil niemand meer iets weten. 't ls half elf 's avonds. Ik sluit haastig, mijn win kel, er mocht nog eens een nieuwe moordlustige ge- scLiedvorscher komeu. Ik droom dezen nacht bepaald van moord. Ik ben waarlijk bang, dat ik in den slaap zelf nog eens een moord bega. „Morgen ochtend zeven uur begin ik weer van vnren af aan van den moord te verhalen en aan te hooren. „Ik wou dat ik uitlandig was, hoor!" Tot zoover had ik geschreven, toen een geweldige ruk aan de bel me de pen deed nederleggen en de deur open doen. Daar stuift mijn buurman met de kraut in de handen binnen en vraagt me: „Heb je hem al gelezen „Neen," zeg ik, „we lezen hem met ze'n zessen en dan krijg ik hem altijd een paar dagen later. Is er wat?" „Is er wat? Is er W3t zegt hij op een verach- telijken toon. „Je weet dus van niets? Ze hebben hem „Wie hebben ze vraag ik eenigszins verbluft. „Wel, wie anders dan den moordenaar," zegt hij. „Goddank," zeg ik. „Ja," zegt hij, „dat mag je wel tweemaal zeggen." „Da's goed," zeg ik. „Maar zouden ze aan de drukkerij nog op zijn „Hoe dat zoo vraagt hij. „Weldan wou ik wat van die moordgeschiedenis en die inhechtenisneming laten drukken, zeg ik. Want nu voorzie ik morgen een dag, daar geen doorkomen aan is. Ik ben van plan om mijn begun stigers dan maar gedrukt te geven wat ik er vau af weet. Het was nu een weinig aan 't zakken met die moorddadige nieuwsgierigheid. Maar morgen bestormt men mij weer met vernieuvvde kracht en ik kan er niet meer over spreken. O, die dag van morgen. Als de drukker mij uiet tijdig helpt, dan ben ik verloren." Petrus Verbraak en Anna Cornelia Mens, te Wouw, hadden gisteren het zeldzame voorrecht hunne zestigjarige huwelijks-vereeniging te mogen vieren. Aan belangstelling heeft hun bij die gelegenheid niet ont broken. De Eransche toonkunstenaar Offenbach is dezer dagen te Parijs overleden. De Luthersche kerkgebouwen worden te Berlijn al heel slecht onderhouden, 't Ligt zeker hieraan, dat de Berlijners toch niet in de kerk komen. In een dier kerken was het dak zoo verweerd en het klank bord boven de preekstoel zéé vermolmd, dat de predikant op regenachtige Zondagen kletsnat werd en in de verzoeking kwam om een parapluie op te zetten. Een Amerikaansch zonderling, die onlangs te Weenen aankwam, heeft zich door den gezant der Vereenigcle Staten aldaar aan den minister van Bui- tenlandsche Zaken laten voorstellen en, op zijn ver zoek, van baron Haymerle schriftelijke volmacht ver kregen om voor eigen rekening een Lloyd-sloomboot tegen f 200 per dag te huren en zich daarmee bij het Oostenrijksche eskader voor Dulcigno aan te slui ten, om het bombardement van die stad bij te wonen als het daartoe komen mocht. Hij hoopt nu maar, dat de omstandigheden hem dat duurgekocht genoegen zullen verschaffen. Vergissen we ons niet dan zal voor de toekomst de politieke strijd in België van grooter gewicht zijn dan de eindelooze twist in het Oosten over een onbekend plaatsje. Niet zonder zorg moet de bezadigde den toestand aanzien die zich bij onze naburen ontwikkelt. Het onderzoek naar het verzet van de geestelijkhezd tegen het openbaar onderwijs, gelijk het onlangs is geregeld, brengt de hartstochten tot de hoogste ver bittering. Het staat eenmaal bij de liberalen in Bel- gie vast: de geestelijkheid moet er onder. In plaats van met vaste, bedaarde hand tot ontwikkeling te brengen, wat hun onmisbaar of nuttig voorkomt gaat men op ruwe wijze te werk. Het partij belang duldt geen jaar, geen maand uitstel. „Het ongediert der papen" moet voor het land en voor Europa krachteloos worden gemaakt. Overtuigen, over reden behoeft niet meer, verpletteren zal men die zwarte bende. Rome beheerscht echter nog voor een groot deel het Belgische volk, en op vele plaat sen schijnt men bereid zich tot verdediging der za ligmakende kerk van de vuisten (zoo niet van erger) te willen bedienen. Daarbij komt de pers die van beide zijden het vuur aanstookt. Ontzettend is het te lezen, wat men, na het voor val te Heule, waar twee boeren werden doodgescho ten, durft te laten drukken. Indien niet alles ons bedriegt dan is er evenveel kans op een burgeroorlog aan onze grenzen, als op een oorlog ïn het Oosten om Dulcigno. Ook in Ierland smeult het nauwelijks bedwongen vuur van haat en wrok voort. Op eene volksver gadering dezer dagen gehouden, sprak de leider o. a. het volgende: „Men hoort zooveel over misdrijven der Ieren pra ten, over hun wraakzucht en bun oproerigheid, maar wat is er in het geheel van al die beweging waar? Tegenover het leven van een of twee grondbezitters, die door de Ieren vermoord werden, stond het leven van 25,000 ongelukkige pachters, die door de grond bezitters vermoord en vernietigd waren, volgens Glad stone's eigen woorden toch, stond de verdrijving van een Ierschen pachter van zijn hoeve gelijk met een doodsbevel. Dat maakt voor 5000 verdreven pachters met hunne familie samen 25,000 slachtoffers." Een dergelijke uitspraak is best geschikt om dui delijk te maken, hoe diep haat en wrok in het hart van den Ier gedrongen zijn. Voor hem zijn wraak nemingen als die op Lord Mountmorres slechts een soort van vergelding, en dat nog wel een onevenredige. Met het oog daarop, ware het dan ook o. i. goed geweest, als onlangs de wet door Gladstone voorge steld, ware aangenomen. Vroeg of laat zal men moe ten komen tot een hervorming van de landswetten, van het grondbezit. Hoe eer dat echter geschiedt hoe beter. De mogendheden houden zich bezig met het opstel len van een antwoord op de laatste nota der Porte. Moge het werk hun vlug van de hand gaan, en wij eenigen tijd van de bespreking van dergelijke nota's bevrijd zijn. Burgerlijke Stand. Grijpskcrkc. (Van 1—30 Sept.) Gehuwd: A. Meeuwse, jm. 40 j. met W. Bommelje, jd. 25 j. Bevallen P. Vos, geb. Pieterse, d. L. Mesie, geb. de Priester, d. J. Ton, geb. Louwerse, z. W. Basti- aanse, geb. Maas, d. P. Geschiere, geb. Huijsman, d. J. Midavaine, geb. Huisman d. W. Poppe, geb. Lou werse d. Overleden P. Huijsman, d. 5 w. 0. Ton, z. 6 d. Graanmarkten enz. Middelburg, 7 October. Wegens de drukke bezighe den te velde hadden wij weder eene kleine aanbieding van de meeste artikelen; daar er veel vraag bestond zoo moest men koogere prijzen inwilligen. Jarige Tarwe zonder handel. Nieuwe Tarwe weinig ter markt voor de zaai werd 10.25 betaald, gewone goede soorten waren ber.eden 10niet te koop. Rogge kwam bijna niet voor, goede droge kwaliteit was wel voor f 8.te plaatsen. Winter Gerst weinig getoond 5.75 a 6. Zomer Gerst zeer beperkt aangeboden met veel vraag weder 10 cent hooger van 5.40 tot 5.60. Haver in de gewone soorten 3.50 tot 4. Nieuwe Walchersche Witleboonen werden graag voor 13.50 a f 13.75 genomen. Nieuwe Walchersche Bruineboonen zeer weinig aan geboden 25 cent hooger de puikste ruimden van 13 tot 13.50 vlug op. Paardeboonen van 7.60 tot 8. Platteboonen zonder vraag 7 a 7.50. Voor Groene Erwten die zeer schaarsch ter markt waren, was weder eene levendige vraag zoodat de puike kooksoorten van f 9.75 tot 10.25 dadelijk koopers vonden, voersoorten f8.50 Winter Koolzaad niet getoond. Zomer Koolzaad 110 Canariezaad gevraagd doch niet ter markt. Ter veemarkt waren aangevoerd: 2 paarden. 2 vette koeien, vette ossen, 12 vette vaarzen, 6 kalf koeien, 3 kall'vaarzen, 9 varekoeien, 2 driejarige ossen, 18 stuks jong vee, 5 stieren, I schaap, 74 magere varkens. De gemiddelde prijzen waren paarden f 1U0 a £150; vette koeien 70 a 74 cent per kilo; vette ossen a cent per kilo vette vaarzen 72 a 76 cent per kilokalfkoeien t* 15 a f 190 per stuk; kalfvaarzen f130 a f150; vare koeien f 50 a f 100 per stuk driejarigen ossen f 70 a f90; jong vee f25 a f80 per stuks stieren f40 a £60; schaap f 10 a f—per stuks; magere varkens f 12 a f20 per stuk. Versche boter 1.28 a f 1.32 eieren per 100 stuks f 4.80. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 7 Oct. 1880. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 21/3 pet. 64"/8 dito dito dito 3 B 77 dito dito dito 4 r 1013/4 Loten stad Amsterdam 3 108 dito dito Rotterdam 3 102 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 K Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie. 1855 813/4 Obligatiën dito f 1000 1864. 5 96l/4 dito L. 100 18725 88 dito L. 100 1873 5 dito 1S77 dito5 923/4 dito leening 186769 5 761 /4 Loten 1S645 Loten 1866 5 134% Aand. Spoorw. Gr. Maat3ch. 5 B 1301/2 Oblig. dito41/" v 94 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 901/? dito dito Charkow Azow 5 K 90% dito dito Jelez Orel 5 dito dtto Jelez-Griasi. 5

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3