GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. iï u r g e r 1 ij k e Stand. HANDELSBERICHTEN. Graanmarkten enz. Prijzen van Effecten. ovugn. antwoordde; Ga jij naar het Gouden Hoofd Om half vier zal ik in het koffiehuis komen.De Jongh hield evenwel geen woord, en verscheen niet in het koffiehuis, waar ik hem van 3 uur tot half zes wachtte. Gewapend met de verschillende brieven en andere overtuigingsstukken heb ik mij tot den heer officier van justitie vervoegd, en van mijne bevinding mede- deeling gedaan." Mevrouw v. d. B. v. H., die, zooals men weet, mede aan de school van den onderwijzer Bouscholte was, toen het zoontje van den heer Bogaardt werd afgehaald, moet voor den_ jechter van instructie ver klaard hebben, dat zij meent den persoon, die het kind kwam halen, in de Jongh te herkennen. Volgens het Dagblad zou ook de koetsier van mevr. V. d. B. De Jongh als dien persoon herkend hebben, Wat het getuigenis betreft van den koetsier, die den vermoedelijkeu moordenaar gereden heeft, en van de dienstbode van den heer Bouscholte, zegt het Dagblad dat zij verklaard hebben niet pertinent te kunnen verklaren, dat De Jongh de bewuste persoon was, De J. wordt in de gevangenis voortdurend bewaakt, om hem elke gelegenheid te ontnemen van de hand aan zichzelf te slaan. In de nabijheid van de plaats, waar de moord is gepleegd, is in het duin een zilveren lucifersdoosje gevonden, waarop twee letters zijn gegraveerd. De justitie heeft niet ontdekt waar het doosje gekocht is. Het Dagblad meldt nog dat De Jongh in zijn gevangenis rustig en oogenschijnlijk kalm is. Hij wisselt met zijn bewakers bijna geen woord. Jl. Zaterdag is een hoedenfabrikant te Middel burg het slachtoffer geworden van eene brutale op lichterij. Een meisje, naar gissing 12 a 13 jaar oud, ver voegde zich in den winkel met verzoek eenige hoeden op beziens mede te geven. Aan het verzoek werd voldaan en een achttal hoeden, netjes in een doos gepakt, medegegeven- Eenige tijd later bracht het meisje een hoed terug en vroeg een paar andere van dezelfde grootte mede te geven. Ook dit gebeurde, doch tot dusve<|zijn noch de hoeden noch de doos terug bezorgd. Dinsdag morgen had een jongen te 's Graven polder de onvoorzichtigheid, (of kwaadwilligheid) om een paard, dat door een knaap uit de weide werd gehaald, met een stok te slaan, zoodat het dier voor uitschoot de knaap viel er af, met het ongelukkig gevolg, dat het paard met zijn beslagen achterpoot op het been van den knaap trapte en zoodanig kwetste dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. In den Haag zijn reeds portretten van De Jongh in den handel gebracht. Yoor eenige dagen arriveerde te 'sHage tegen 9 uur met den hollandschen trein een onderwijzer, die in de residentie examen kwam doen voor een der acten van het Lager Onderwijs. De trein was laat aangekomen en met gehaasten tred marcheerde hij (de onderwij zer natuurlijk) den Stationsweg op, uit vrees niet meer op tijd het examenlokaal in de Molstraat te zullen bereiken. Dat zag een politieagent en o wee de man, die daar zoo in gejaagden toestand voortholde, voldeed volkomen aan het signalement. Kleine voeten, bruine demi-saison, kleine blonde kne vel er was geen twijfel aandat zou de moorde naar zijn. Fluks was de agent aan zijn zijde en sprak hem aan. U zijt gejaagd, mijnheer. Ja, ja ik heb geen tijd. Weet u misschien wel van den moord, mijoheer Ja, ik weet er alles van, maar ik heb geen tijd. Maar als u er alleB van weet, mijnheer, dan moet ik u verzoeken mij te volgen naar het hoofd commissariaat van politie. Zanik toch niet ik heb geen tijd. Dat was natuurlijk olie in 't vuur, en eenige oogen- blikken later wandelde de ongelukkige onderwijzer tusschen twee agenten in de richting van de Groen markt. Wel werd hij schielijk weder losgelaten, maar de man was totaal van streek en kwam niet door zijn examen. Dat is een voorbeeld uit velen. Laat ons hopen, dat hun aantal nu althans niet meer vermeerderd zal worden. Ten gevolge van het instorten van een groot gedeelte van het gewelf in den Gothard-tunnel, on geveer ter lengte van een tiental meters zijn 4 perso nen gedood en een dertigtal meer of minder ernstig gekwetst. Yoor de ontdekking der moordenaars van den Ierschen lord Mountmorris heeft de onderkoning van Ierland eene belooning van 1000 p. st. uitgeloofd. Te Brugge, een der clericaalste steden van Belgie, verzet zich de bevolking hardnekkig tegen het onder zoek, dat op last der kamer, naar de werking der schoolwet is ingesteld. In een dorp bij die stad moest de gewapende macht den regeeringscommissaris tegen de boeren in bescherming nemen en daarbij gebruik maken van hare wapenen, met het ongelukkig gevolg dat een persoon gedood en een ander zwaar gewond werd. Nu de Nihilisten in Rusland onder den duim zitten, gaan ze hun geluk in Engeland beproeveu. Den ingenieur belast met het toezicht op het kei zerlijk jacht Livadia is aangezegd dat hij Glasgow niet levend verlaten zal. Zeggen en doen zijn twee. De Engelsche politie is ook pitgeslapen, Dat socialisten hard schreeuwen kunnen is bekend, dat ze zich niet ontzien elkander ook om de ooren te slaan bleek dezer dagen op een socialisten-vergadering te Havre. Radicaal in alles. Om overdreven verwachtingen eenigszins te tempe ren is het waarschijnlijk niet zonder belang te mel den dat in verschillende landen van Europa agenten uit Amerika rondreizen om landverhuizing, geld markt en handel in zeker gewenscht spoor te leiden. Uit Weenen wordt zelfs een gedrukte briefwisseling kosteloos aan vele bladen verzonden, opdat men in Duitschland en Oostenrijk niets dan goeds leze over Amerïkaansche boerderijen, sporen, mijnen en onder nemingen. Zoo wordt aan 't Westen èu bevolking èn kapitaal toegevoerd. Velen schrijven met de beste bedoeling die berichten, welke geloofwaardig klinken, na, ja bouwen en allerlei stellingen op. In Hongarije en Rumenië is 't gebleken, dat ook de beste grond kan uitgeput worden, vooral als op de twee voorwaarden van den landbouw, veeteelt en boschbouw niet wordt gelet. In Rumeniè offert men de bosschen aan het weiland op. Wat Hongarije door de verwoesting dier wouden aan droogte en over strooming lijdt, weet ieder. Hongarije, dat half Europa van koom voorzien kon, kan thans soms nau welijks zich zelf helpen. De Amerikanen nu doen precies als indertijd de Hon garen. Zij voeren een verdelgingskrijg tegen de bosschen. Vandaar dat het aan de Oostkust, op breedten zuide lijker dan die van Midden-Europa, in Amerika 's zomers zoo fel heet, 's winters zoo grimmig koud is. Zoo waarschuwt de natuur reeds, even als zij dit door droogte, wolkbreuken, watersnood, vernielende in secten enz. doet. Toch wordt op zoo ruwe wijs tegen de bosschen te werk gegaan, dat het tijdstip niet ver kan ziju, waarop gebrek aan hout en daardoor aan grondopbrengst merkbaar zal worden. 't Is waar, men beplant jaarlijks 10,000 acres. Maar de bijl en het vuur vernielen 8 millioeu acres bosch per jaar 1 Chicago alleen verbruikt jaarlijks zooveel als aangeplant wordt. Van 18651875 werden, om land te winnen, niet minder dan 12 millioen acres bosch door vuur vernield. Ieder begrijpt, waartoe zulk een onzinnige, gewelddadige omkeering voeren moet. In Europa ziet men dan ook de gemaakte fouten reeds in, en tracht ze te herstellen. Ook in Amerika zijn niet allen er blind voor. De regeering heeft zelfs maatregelen genomen, maar het blijtt nog bij 't oude. Het kort begrip is, dat de grond der Vereenigde Staten in het groot wordt uitgeput en uitgemergeld om oogenblikkelijk voordeel, doch voor de toekomst onbruikbaar gemaakt. De reusachtige voortbrenging in het heden is een wissel, die de toekomst zal hebben uit te betalen en wier waarde nu bij voorbaat wordt genoten. Men zij dus met de hooggestemde verwachtingen voorzichtig. Ia Ierland en België komt nog steeds hier en daar de ontevredenheid der bevolking uit, in het eerstge noemde land over de regeling van het grondbezit, in België over de regeling van het lager onderwijs. De Porte die uitnemend van afdingen weet, heeft zich nog eens tot de Mogendheden gewend met de boodschap dat zij geneigd is tot afstand van Dulcigno, zij biedt aau daartoe ook de Albaneezen te bewegen, indien Europa's vloot onmiddellijk aftrekt en belooft nooit weder iets dergelijks te doen. Hoe lang zal toch die kwestie wel duren P middelburg:. (Van 26 September8 October.) Ondertrouwd M. Leijs, jm. 23 j. met R. Bolleman, wede- 31 j. W. J. Jansen, wedr. 50 j. met H. Kap, jd. 36 j. Bevallen C. J. Klaassen, geb. Crucq, z. J. C. van der Weel, geb. Huijgens, z. N. van Loo, geb. Janse, d. M. C. Leijdekkers, geb. Langevëld, z: Overleden H. Cornelisse, z. 2 m. J, Bosschaart, z. 3 m. O. C. Littooij, 2'/2 j. A. J. Sanderse, d. 1 m. J. Vreke, man van C. P. van den Hoven, 51 j. J. J. Wisse, d. 3 m. M- Allaard, wede. van J. Reijers, 63 j, E. Luijtjes, d. 77 j. A. C. de Rijcke, d, 24 d. Vlissiugeu. (Vau 25 September—2 October). Gehuwd: W. D. Meijer, wedr. vaa J. Vervoort, 57 j. met M. J. de Held, wede. van W, Slagboom, P. Bosschaart, jm, 32 j. met A. Midavaine, jd. 29 j. Bevallen N. J. Kortenhout, geb. Pijl, z. S. Streef kerk, wed. van J. J, Joorissen, z. C. P. Voorman, geb. Buis, z. P. Lichteuberg, geb. Hage, z. U. S. G. Waller, geb. Bowbijes. ;%Overleden E. Bcstelink, vrouw van T. van Vossen, 79 j. A. J. Meijers, z; 11 m. L. Bosselaar, d, 19 m. Goes. (Van 25 September2 October.) Bevallen: N. Westveer, geb. Geense, z. en d. (tvveel.) Overleden G. de Wilde, d. 13 m. M. J. Kien, d. 16 j. J. R. Dodmond, z. 8 m, P. de Pau, man van E. Reijnhout, 57 j. A. L. van de Weert, z. 7 d. Botterdam, 4 October. Ovex- 't geheel was de markt lieden niet ruim voorzien, waardoor alles vrij goed opruimde tot eene meerdere of mindere prijsverhooging. TARWE. Voor jarige witte Inlanische, die weinig ter markt was, bestond niet veel vraag en ging als voi-en slepende van de hand. Nienwe dito kon in de beste kwaliteiten 25 cent meer opbrengen, overige soorten waren slechts prijshoudend. Jarige Vlaamsche, Zeeuwsche, FlakLeesche en Overmaasehe de beste f9 a 10; dito raindei'e f7 a S.80; nieuwe dite de beste f 9.50 a 10.25dito mindere f 7-50 a 9.25. ROGGE. Door kleinen toevoer kon de nieuwe In landsche 25 eent meer opbrengen. Nieuwe Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaasehede beste f 7.75 a 8.25 dito mindere 16 a 7.50. GERST. Nieuwe Zeeuwsche Winter- en Zomer- met matigen aanvoer tot 10 cent hooger vlug opgeruimd; Nieuwe Zeeuwsche, FlaLkeesehe en Overmaassehe Winter-de beste 1' 5.80 a 6.10 dito mindere f5 a 5.70; dito Zomer- de beste f 5.60 a 5.90dito mindere f4.50 a 5.50. HAVER ondervond meer kooplust en bracht, vooral in de zware soorten 10 a 20 cent hooger prijs op. Jarige Inl. voer naar kwaliteit 13.80 a 5.20; Nieuwe dito de beste zware f 4.20 a 5.20dito goede en mindere f 2.50 a 4. BOEKWEIT-GRUTTEN zonder noteering, ofschoon tot hooger prijzen gedaan is. Nieuwe PAARDENBOOMEN konden door kleinen toevoer eenige prijsverhooging opbrengen van 1 7 a 8. Nieuwe DUIVENBOONEN te noteeren van f8.25 a 9, doch komen nog weinig voor. BRUINE BOON EN iets ruimer toegevoerd, doch minder droog dan de vorige weken, met goeden koop lust van f 11 a 13.25. Nieuwe WITTE BOON EN kwamen nu ook meer voor, doch lieten in droogte veel te wenschen over; enkele van de droogste partijtjes werden van f 12.50 a f 13 betaald; doch overigens en wel het grootste ge deelte van f 10 a f 12. Voor BLAUWE ERWTEN bestond 25 cent hooger goede vraag Walchersche f 10.50 a 10.75 Flakk. en. Overm. de beste f9.75 a 10.25; dito mindere f7.75 a 9.50. SCHOKKERS tot vorige prijzen begeerd, doch waren niet veel aangeboden. De beste f 12.50 a 13.25mindere f9.50 a 12 25. Van KOOLZAAD en LIJNZAAD is niets ter notee ring opgegeven. HENNEPZAAD van f7 a 8.50 aangeboden met weinig aftrek. KANARIEZAAD zonder prijsverandering. Het beste f 10 a 10 50 minder f 6.50 a 9.50 voorts per 100 kilo f 13 a 13.15. Rotterdam, 5 Oct. Op de veemai'kt waren gisteren aangevoerd - paard, 1990 runderen, 290 vette- en graskalveren, 12 nuchtere kalveren, 1003 schapen of lammeren, 414 varkens, 190 biggen, 1 bokken of geiten. De prijzen van het vee besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen le kwal. 82 c., 2e kwal. 68 c., 3de kwal. 52 c., kalveren 1ste kwal. 90 ct, 2de kwal. 70 ct, schapen 85 ct. alles per kilo Het magere was lagèr in prijs. Vlissingen, 3 Oct. Boter per kilogram f .40 af 1.35. Eieren f 5.40 per 104 stuks. Goes, 5 Oct. Door de drukke werkzaamheden op het veld was de aanvoer van granen zeer klein, er was naar alle artikelen goede vraag en werd tot ruim vorige prijzen verkocht. Nieuwe Tarwe f 8,50 f 9,60 Rogge - 7,— ii - 7,75 Wiuter Gerst - 5,50 n - 5,90 Zomer Gerst - 5,20 n - 5,40 Haver - 3,50 ii - 4,— Bruine Boonen - 12,75 ii - 13,— PaardebooDen - 6,75 ii - 7,25 Zomer Koolzaad - u -> Groene Erwten - 8,50 ii - 10, Boter - 1,40 ii - 1,65 Eieren - 4,60 n - 4,80 Amsterdam, 5 Oct. 1880. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 21/3 pet. 65Vie dito dito dito 3 77l/a dito dito dito 4 y 1017* Loten stad Amsterdam 3 u 108 dito dito Rotterdam 3 1017s

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3