Nieuwe Goesche Courant, Ch r in tel ijk-h is tor i® ch blad voor Zeeland. 1800. Donderdag 7 October. X°. 007. Partij- ol Nationaal belang'. BINNENLAND. HET ZUIDEN, OPLAAG 0OO EXEMPLAREN. Verschijut eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- vond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers0,05. Uitgever: P. Gr. WIJTMAN, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 10 ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per GEMEENTE-BESTUUR. Surnumerair ter Secretarie. BURGEMEESTER en WETIIOUDERS van GOES, brengen ter openbare kennis, dat door hen op den 25 September il, tot surnumerair dezer gemeente is be noemd de heer LOUIS ADRIAAN HALLUNGIUb, verzoekende mitsdien Burgemeester en Wethouders den benoemde als zoodanig te erkennen. Goes, den 5 October 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Verpachting van het Ravelijn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter openbare kennis, dat de vroeger voorloopig aangekondigde verpachting van het Ravelijn aan den Westwal achter deti Brou- is bepaald op Zaterdag-den 9 October a. s., des namid dags ten één ure in hunne vergaderkamer ten raadhuize voorts dat de verpachting zal plaats hebben bij in schrijving, eerst in twee perceelen en daarna gecom bineerd. De voorwaarden liggen ter lezing op eiken werkdag tot den dag der verpachting, van des morgens ten 9 tot des namiddags ten 2 ure ter Secretarie van de ge meente, alwaar ook nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. Goes, den 18 Sept. 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Het trof ons, en we vestigen er daarom de aandacht op, dat in het antwoord op de (zooge naamde troonrede èn door de Tweede èn door de Eerste Kamer zoo gemeenschappelijk eene be- zuinigings-zinsnede werd aangenomen. Of dan aan zulk eene zinsnede geene be hoefte is? Wel zeker. Doch, in zeker opzicht, geene meerdere be hoefte dan in de jaren '78, '79 en '80, toen door de Anti-revolutionairen, Roomschen en ettelijke Conservatieven met het oog op de Schoolwet, onder meer, ook op de innorme uitgaven, die zij eischen zou, een en andermaal gewezen werd. Dit jaar toch zal zelfs een onzer voornaamste bronnen van welvaart, de landbouw namelijk, veel beter vloeien, dus meerdere draagkracht geven, dan in de genoemde jaren het geval was. Ook zal, naar bet zich laat aanzien, de zoo veel geldverslindende oorlog, ons onder het zoo genaamd liberaal Voogdijschap op Sumatra bezorgd, niet die offers eischen van toen. En niettegenstaande deze meerdere inkomsten en mindere uitgaven stemmen nü de liberalen als een man voor de bedoelde zinsnede; terwijl ze toén van mindere uitgaven en mindere draag kracht haast niet kooren wildenterwijl ze toen eene wet aannamen en doorvoerden die, zij wisten zei ven niet hoeveel millioenen zou verslindeneene wet, waarvoor de kapitalen niet aanwezig waren, maar nog moesten] ge zocht worden; eene wet, die de Nederlandsche vrijheid tot een bespottelijk woord zou maken, tot eene vrijheid schier gelijk aan die der Isra ëlieten onder de Farao's eene wet, waartegen men wist, dat de meerderheid der Natie, die men hèet te vertegenwoordigen, gekant was. Men moest toen niet vragenkan het, is er wel geld, kunnen de belastingschuldigen het wel opbrengenin plaats van zulk eene zinsnede was het toen èeniglijk en alleen: »wij, liberalen achten zulk eene Wet noodig. De Wet moet er komen; en daarom eerst gesproken en be sloten over hare aanneming en gezorgd "Voor hare uitvoering, en dandan spreken we over de vereischte sommen." Toen dus: wat is o. i., (en voor ons) noodigthanswat is mogelijk. En wat we daarin nu zien? Wanneer we daarop antwoorden: hoezeer zij destijds met blindheid geslagen waren, dan drukken we ons, ons bedunkens, niet goed uit. Juister zeker, als we zeggen partybelang heeft hen toen zoo doen spreken en doen handelen. Op het gebied van opvoeding en onderwijs moesten eenvoudig hunne inzichten zegenvieren en hunne beginselen in toepassing komen, ter wijl het vrije, maar voornamelijk het godsdien stige onderwijs bijna onmogelijk moest worden Want het is waar, dat meer uit te geven dan men betalen kan, niet verstandig, niet over eenkomstig het wezenlijk belang is. Voor dat partijbelang nu moest in die jaren alles zwichten en zwijgen en over bet hoofd gezien worden. Het was het is nu geen tijd om over bezuiniging te spreken; eerst onze Schoolwet, en dan praten we weer mee over het niet te hoog opvoeren der uitgaven. En zou, nog eens, partijbelang, de politiek, zulk eene zinsnee, ook van die zijde, soms ge- wenscht hebben gemaakt? 't Is weer zoo spoedig JuniEn wanneer de anti-revolutionairen dan den kiezers m ochten wil len zeggen, dat het onder de liberalen weinig goeds voor veel, zèer veel geld is, zie, dan kunnen ze zich mede beroepen op de bezuinigings-zin- snêe. Het kan ook wezen, dat zij bevreesd worden voor de uitvoering hunner afgodswet, en met het oog daarop van bezuiniging op ander gebied gaan spreken. Doch laten we het beste hopen en denken, en het er dus maar voor houden, dat, nu het partybelang verzekerd is, het Nationale weer boven komt. Maar hoe raaskallen we zoo Partijbelang en Nationaal belang zijn geen tweebet eene sluit het andere niet uit. Het zijn begrippen, die elkander dekken. Ze hebben denzelfden omvang. Immers wat de liberalen goed loven en heeteu, dat is ook goed voor allenwant zij zijn het denkend deel der Natie. Het, ja wel grootere, maar niet denkend deel der Natie kent doodeenvoudig zijn eigene, kent 's Lands belangen niet." Wat de eigengereebtig-hoogbartigen, de wijzen en Schriftgeleerden waren in het begin van de eerste eeuw onzer jaartelling, is thans de lieer- schende partij in Nederland. Wat genen meenden, meent deze. Namelijk, dat het is naar en overeenkömstig het algemeen belang, dat de Christus der Schriften dood ge zwegen, dat Hij uit het midden weggedaan worde. Nu is bet wel waar, dat van achteren bleek, dat bet nog niet *uitwas met het belijden van Zijn' Naam, met het opkomen voor Zijne geloofs- en levensbeginselenen dat dus de een heid der Natie niet verkregen was. Wel waar, dat de tweespalt toenam; dat de kracht onder broken was, dat de Natie wegstierf en, tenslotte uiteengeslagen en verstrooid werd. Maar.... het partijbelang ivas toch het Nationale (Of, zij waren toén, en de liberalen zijn nü met blindheid geslagen Dat kan ook waar zijn. De onderstelling, dat de Tweede Kamer dit jaar niet meer het strafwetboek in behandeling zou nemen heeft een groote mate van waarschijnlijkheid ge kregen, nu de heer Godefroi aan de Tweede Kamer de mededeeling heeft ingezonden, dat hij, tot herstel van gezondheid, voor eenigen tijd naar het buitenland moet vertrekken, zoodat hij zich teleur gesteld ziet in zijn verlangen, om aan de be handeling van het strafwetboek deel te nemen. De Kamer zal echter dat verlangen willen eerbiedigen en hoogstwaarschijnlijk wackteD, totdat, naar aller wensch, de herstelde krachten van den heer Godefroi dezen volksvertegenwoordiger in staat zullen stellen weder aan den parlementairen arbeid deel te nemen. De Kamer heeft tot toelating van den heer Seret besloten, welk nieuw benoemd lid voor Gorinchem door den voorzitter is beëedigd. Z. M. de koning heeft bepaald, dat de doop van prinses Pauline zal plaats hebben op Dinsdag 12 October a. s., in de Willemskerk te 's Hage. HH. MM. zullen zich vooraf naar de kerk begeven. De prin ses zal in een gala-rijtuig, dat door een eskorte van

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1