Iterft, School eit GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. bezocht, schooner zelfs dan (lat van Middelburg, of schoon daaraan meer versieringen zijn aangebracht. (s- KiMoiniogesi. 4 October. De spoorboot van Walsoorden op Vlake loste Zaterdag passagiers en bagage in de buitenhaven te Hansweert. Het vervoer tot Vlake had verder per as plaats. Vooral met oog op den aanstaanden winter ver blijden de passagiers zich in deze aansluiting, die meer kansen van zekerheid oplevert en minder tijd doet verloren gaan, dan het vroegere doorschutten. Biervliet. Eene conferentie van ingelanden, bur gemeesters en wethouders van Biervliet en Hoofdplaat, met eene commissie uit Gedeputeerde Staten in 't be lang den grintweg in onbeheerden toestand ver- keerende zal plaats hebben op het stadhuis te Biervliet den 7 October. Vlissiugeo 4 October. Onze gemeenteraad heeft in zijne vergadering van Zaterdag het besluit genomen op nieuw aan de Provinciale Staten te verzoeken ook in 1881 wederom de belasting op gemaal en drank te mogen heffen. Heer Arcsidskerkc, 4 Oct. Door het bestuur der kolenvereeniging alhier werd Zaterdag avond in een algemeene vergadering rekening en verantwoor ding gedaan. De kolen door de leden aangevraagd (ruim 2400 H. L.) voldoen, wat kwaliteit betreft, zeer goed, en werden afgeleverd tegen f 0,70 de li. L. vrij aan huis. De beide aftredende bestuursleden J, F, en H. M. van de L. werden herkozen. In de nieuwgebouwde bergplaats, toebehoorende aan de vereeniging, zijn thans nog ruim 500 heet. geborgen die aan particulieren en leden kunnen worden ver kocht tegen de 75 cent de H, L. vrij op den wagen. Blijkens een ingezonden stuk in de M. C. komt Middelburg in de memorie van toelichting op de begrooting niet voor onder de plaatsen waar garnizoen gevestigd blijft. Ook 's Hertogenbosch zal voor het grootste deel zijn garnizoen verliezen. Gedeputeerde Staten der provinciën hebben van den Minister van binnenlandsche zaken de volgende aan schrijving ontvangen „De vraag is mij gedaan, of onder het getal onder wijzers, vermeil in het tweede lid van art. 24 der wet Op het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 [Staats blad no. i27) het hoofd der school begrepen is. „Het antwoord op die vraag is mijns inziens toe stemmend. Het 2de lid van art. 24 is duidelijk, en geeft op zichzelf hoegenaamd geen grond tot twijfel. „Maar, zegt men, het le lil van art. 24 vordert voor eene school van 171 leerlingen vijf onderwijzers, ter wijl, naar den maatstaf van het 2e lid, voor eene school van 224 leerlingen insgelijks vijf onderwijzers gevorderd worden. Dit kan de wetgever niet hebben bedoeld. 'Hieruit neemt men aanleiding, het 2e lid zoo op te vatten, dat daar alleen de (hulp)-onderwijzers worden bedoeld, en het hoofd der school er, evenals in het le lid, bijkomt. „Zoodanige uillegging en gissing naar de bedoeling van den wetgever is, naar liQt mij voorkomt, niet ge oorloofd. Men heeft zich te houden aan het niet dubbel zinnig voorschrift van het 2e lid. Waarom de wetgever voor de scholen in het le lid vei meld een anderen maatstaf aangenomen heeft,valt hier niet te onderzoeken. Z. M. de Koning heeft aan de Commissie, die het adres der Tweede Kamer aanbood, het volgende ge antwoord Mijne Heeren Het is Mij aangenaam te vernemen dat de Tweede Kamer derStaten-Generaal de veelomvattende taak, die haar wacht, met moed aanvaardt. Het streven naar bevordering van 's lands heil zal, naar Ik vertrouw, ook in dit zittingjaar vruchten dragen. Ik verzoek U, Mijne Heeren, de Tweede Kamer der Staten-Generaal Mijnen dank te betuigen voor haar adres van antwoord. Bij de Ticeede Kamer is ingediend een ontwerp van wet betreffende de verzending van pakketten per post tot 5 kilogram. Het bepaalt o. a. den vrachtprijs van een pakket van 1 kg. op 15 ct. van 13 kg. op 20 ct. boven 35 kg. op 25 ct. bij vooruitbetaling, Voor het verloren gaan, of het in 't ongereede raken, of voor toegebrachte schade wordt, behoudens eenige uitzonderingen, vergoeding verleend, niet te boven gaande f 2.50 voor elk kilogram. Aangifte van inhouds- waarde is tot f 500 toegelaten, tegen een evenredig recht van 10 cent voor elke f 100. Deze bepalingen betreffen het binuenl. verkeer. Omtrent de eventueele uitvoering van het artikel betreffende het verkeer met vreemde Staten en met onze koloniën wordt in de Memorie van toelichting, bij het wetsontwerp betreffende de postpaketten ge voegd, aangeteekend dat het vooruitzicht bestaat dat w r .1 - spoedig de grondslagen zullen worden gelegd voor de inrichting eeuer pakketpost in het internationaal" verkeer. Den 7den October zal te Parij9 eene confe rentie worden gehonden, om, zoo mogelijk, eene rege ling tot dat einde tot stand te brengen. De meeste Europeesche Stateu hebben zich tot deelneming daar aan bereid verklaard. Mocht de aangeboden wet tot stand komen, dan zal de regeering er mede naar trachten, zoo mogelijk eene pakketpost in 't verkeer met de Nederlandsche koloniën in 'i leven te roepen. Na afloop van het sectie-onderzoek der Indische begrootiug zal de Siaatsbegrootiug in de afdeelingen der Tweede Kamer worden onderzocht, zoomede het ontwerp tot wijziging der registratie- en zegelbelas- ting en eenige andere kleinere ontwerpen. De heer J. P. Hofstede, hoofddirecteur der poste rijen, zal ons land vertegenwoordigen op het Inter nationaal Foslcongres, dat den 9 den October te Parijs zal bijeenkomen. Uit het feit dat door de regeering gelden worden aangevraagd voor de bezoldiging van den directeur, de beambten en der raad van toezicht op de rijks spaarbank blijkt dat Nederland weldra in 't bezit zal zijn van deze nieuwe rijksinstelling, waarmee onze zorgvolle regeering ons begiftigen zal. Particuliere instellingen van dien aard kunnen in het lot der bijzondere school hun toekomst zien. Het bestuur der Unie vraagt opgave van de chris telijke scholen, die door onvoldoende ruimte met 1 November het getal hunner leerlingen zullen moeten verminderen. Tn verband met de uitbreiding van den drieweke- lijkschen maildienst van de stoomschepen der stoom vaartmaatschappij Nederland tot een veertiendaagsche vaart, heeft het gouvernement met die maatschappij een nieuwe overeenkomst gesloten wegens den overvoer van gouvernementsprodukteu, waarbij haar voor elke reis eene retourlading is verzekerd van 200 lasten koffie, en 40 lasten tin, uitmakende voor 26 reizen 'sjaars een totale hoeveelheid vau 5200 lasten koffie en 1040 lasten tin. Is het wel te verwonderen dat het eene schip na het andere van onze zeil vloot moet verkocht worden, als men weet dat ieder stoomschip de lading van drie zeilschepen inneemt. Yoor de a. verkiezing in Sneek wordt van antire volutionaire zijde tot candidaat gesteld de heer Oppedijk. De liberale kiesvereeniging Wonseradeel heeft een drietal geformeerd bestaande uit de heeren Jhr. mr. J. H. F. K. van Swinderen lid der Eerste Kamer, ds. P. Feenstra, doopsgezind predikant te Witmarsum en mr. J. H. Smidt, oud minister van justitie. De kiesvereeniging te Joure noemde de heeren mr. H. Binnerts te Heerenveen en mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten te Beesterzwaag. Wanneer de benoeming of het beroep zal plaats hebben is ons niet bekend. Er loopt een gerucht omtrent eene verloving van Prinses Hendrik der Nederlanden met den groot hertog van Hessen- Darmstadt. Met de Willem Barents is ook de heer Apol kunstschil der van de Noordpool-reis teruggekeeed. Zal de weten schap haar voordeel doen met de waarnemingen van de officieren en wetenschappelijke mannen die den tocht medemaakten, belangstellend zijn we of deze expeditie ook aan den heer Apol de indrukken heeft gegeven, die hij wenschte en noodig heeft om voor het diorama in de hoofdstad tafereelen uit de ijsstreken te ont- leenen, en de kunst dus ook hare vruchten zal plukken van deze onderneming. Zelfs bij de nijverheidsmannen zeiven gaat de groote lust voor tentoonstellingen eenigzins verloren. Door het bestuur der Vereeniging van Fabriek- en Hand- werksnijverheid te Utrecht wa9 aangeboden werklieden kosteloos naar Dusseldorp te doen gaan. Een enkel persoon heeft zich aangemeld, om van de gelegenheid, kosteloos een tentoonstelling te gaan zien, gebruik maken. Als men er zelfs niet meer voor niets wil heen gaan, kan niet beweerd worden dat tentoonstellingen een heilzamen invloed zullen uitoefenen op de industrie. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de N. PI. G. te Scherpenisse door dr. G. van Goor te Oud-Beierland. mxn t=> a OTTT^THl Op het zestal tot het beroepen van een pre dikant bij de N. H. G. te Leiden komt ook voor ds. D. Rijnders te Middelburg, en op het zestal te Joure dr. F. van Gheel Gildemeester te Wilhelmina-» dorp. Men schrijft ons uit Biervliet Ds. A. Carlier, predikant te Deurne, classis Eindho» ven, heeft voor het beroep naar de N, gemeente alhier bedankt. Thans is door den kerkeraad besloten tot het plaatsen eeuer advertentie tot oproeping van predikanten, die een einde willen maken aan de vaca ture, ontstaan door het vertrek van ds. A. J. Meer- burg-Snarenberg I 's Hecrenlioek 3 October. Onze predikant de Heer H. W. Brandt nam heden afscheid van zijn gemeente sprekende naar aanleiding vau Joh. 7 12. Ds. C. E. van Koetsveld, de bekende letter kundige, schrijver der Schetsen uit de Pastorie van Mastland en andere werken, beleefde gisteren de dag waarop hij 50 jaren predikant bij de N. H. Kerk is» De jubilaris is ook gedurende twee jaren hofprediker. In de rede, waarmede prof. Doedes de lessen aan de hoogeschool te Utrecht opende, besprak hij ook de „vrije universiteit op gereformeerden grondslag, vooal naar aanleiding van de brochure „Strikt genor men" van dr. Kuyper. De hoogleeraai vroeg, of men aan die vrije univer siteit wel zoo bijzonder vrij zou zijn in de methode en de resultaten als aan de Rijks-universiteit. Wedervraag Waren de resultaten van die vrijheid wel zeer profijtelijk voor het Christendom P De collecte voor de Christelijke School te Mid delburg heeft gisteren opgebracht f 149,57,/2, waaronder 1 bankbiljet van f 60 en 1 van f 10. In het begin der vorige week was op de mailboot van Vlissingen naar Queensborough uit den koffer van een der passagiers eeu oelaagrijke diefstal gepleegd van verschillende gouden en diamanten voorwerpen. Aan de politie te Middelburg is het gelukt den vermoedelijken dader, een der werklieden van die stoomboot, die bij een ingezetene aldaar een der ver» miste voorwerpen in bewaring kwam brengen, in hech tenis te nemen. Hij i9 naar 't huis van arrest over gebracht. f 16 en de kosten vau het proces zal L. N. te Goes moeten betalen omdat hij rumoer maakte bij eene godsdienstoefening in de synagoge aldaar. Bij de restauratie der kerk te Brouwershaven is een werkman van den steiger gevallen. Zijn val had spoedig den dood tengevolge. Den 29sten September had aan de oostelijke punt van den oever voor den Nieuwe Neuzeupolder, nabij het kustlicht, eene oeverafschuiving plaats, ter lengte van 64 meter en ter breedte van 20 meter. De afstand van de afschuiving tot den zeedijk be draagt nog 160 meier. Donderdag namiddag ten half twee kwam de spoortrein te Axel aan, met de locomotief eu drie wagens zwaar beschadigd, ten gevolge van het loopen op waggons beladen met suikerbieten aan het station Kijkuit. Enkele personen hebben letsel bekomen. IJzcudijke. In de raadsvergadering van jl. Vrij- dag zijn twee hulponderwijzers aan onze openbare scholen C. en H. wegens onbehoorlijk gedrag geschorst. Bij goedkeuring van den schoolopziener zal een niet-eervol ontslag niet achterwege blijven. Aan eenige ingezetenen van St. Annaland ls door den minister van waterstaat op hun verzoek vergun ning verleead om op eigen kosten een telegraaflijn aan te leggen, loopende van het gemeentehuis tot aan den kokerpaal bij de Groote Nol van St. Annaland, waar de kabel door het Keeten naar Duiveland ligt. De nestor der Groningsche schaal rijders, de 94 jarige heer M. Buiskool, in het ijsnommer van Eigen Haard vereeuwigd, is overleden. Den vorigen winter maakte hij nog tochten over het ijs van verscheidene uren. De trein no. 121 van Roosendaal naar Vlissin gen, ten 3.5 uit eerstgenoemde plaats vertrokken, is Vrijdag bij het station Woensdrecht op een verkeerde lijn geloopen en tegen het perron van het station te recht gekomen, ten gevolge waarvan groote schade aan het materieel is veroorzaakt. Persoonlijke onge lukken hebben niet plaats gehad. Dezer dagen is de Sophiastichting te 's Hage geslo ten. Deze uitmuntende inrichting heeft 76 kinderen verpleegd en kon een groot getal er van genezen huiswaarts zenden. Als eene bijzonderheid meldt men, dat 1.1, Donderdag de eerste trein van Nijmegen te Arnhem is aangekomen met 1 machinist, 1 stoker 3 conduc teurs en nul reizigers. We wachten het licht ditmaal niet uit het Oosten

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2